Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?
Zážitky

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

Poslechněte si audio verzi článku
Štědrovečerní večeře je v plném proudu, zní vánoční hudba, hoří svíčky a u ozdobeného stromečku se právě odehrává zázrak: zastavil se tu Ježíšek a naděluje. Odkud přišel? Anebo přiletěl? Jak se dostal do obývacího pokoje? Chodí komínem nebo oknem? A jak je možné, že miminko unese tolik dárků?

Slavné domovy českého Ježíška a Santa Clause: městečko Boží Dar v Krušných horách a finské Rovaniemi

Boží Dar
Rovaniemi
Anebo Ježíšek není malé dítě, ale dobrácký dědoušek s červenou čepicí a obřími vousy, kterému ale u nás ve střední Evropě za žádnou cenu nechceme říkat Santa? Náš Ježíšek, kterého si každý představuje jinak, to má zkrátka složité. Aby se vysvětlilo, že miminko neumí chodit a nic neusnese, v rodinách ho porůznu doplňují hejny andílků, srnek nebo vánočním autobusem. Ať už si vymyslíte pro své děti cokoliv, skvělé je, že báječná tradice překrásných evropských Vánoc s ozdobenými stromečky, vánočními melodiemi a dobrým jídlem si našla cestu do celého světa, včetně míst, kde byste to opravdu nečekali, od tropických zemí přes muslimské domácnosti až po Čínu.
 

Mikulášové a jejich pomocníci

Oč jednoduší to mají v Polsku, kde vánoční dárky roznáší Svatý Mikuláš / Święty Mikołaj s několika pomocníky: někde je to malá hvězdička Gwiazdka, jinde dědeček Gwiazdor, na východě země pak Děda Mráz. I když mívá různá jména, stejný svatý Mikuláš nosí dárky i v Srbsku, Německu nebo v Nizozemí.

Právě v Holandsku také má svůj původ Santa Claus: ze zdejšího Sint Nicolaas / svatý Mikuláš se zkrácením stal SinterKlaas. Když holandští osadníci odjeli do Ameriky, své vánoční tradice si do nových domovů vzali s sebou – a ze SinterKlaase se stal právě Santa Claus.

Ruského Dědu Mráze alias Mrazíka na jeho cestách doprovází půvabná Sněhurka, která se ale liší od klasické pohádkové Sněhurky se sedmi trpaslíky. Ženskou pomocnici má i italský Ježíšek, Babbo Natale: laskavá čarodějnice Befana však děti obdarovává až dlouho po Vánocích, 6. ledna.
 

Ježíšek a jeho kolegové

Ježíšek se na Štědrý den dost nalítá: kromě Česka a Slovenska naděluje také v Itálii, Rakousku, Maďarsku, ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a ve Slovinsku, v části Chorvatska, Polska a Německa. Tam mu říkají Christkindl a má hodně blízko k tomu, jak zobrazují Ježíška v Božím Daru na Ježíškově cestě: blonďaté pohledné dítě v bílém rouchu s hvězdou na čele a svatozáří kolem hlavy. V jiných oblastech Německa úřaduje Weihnachtsmann, který prý má rudé vousy a v pytli odnáší zlobivé děti.

Anglické, francouzské a portugalské rodiny navštěvuje na Štědrý den Otec Vánoc (Father Christmas & Père Noël & Pai Natal): vousatý muž v dlouhém kabátě, v čepici s bílým lemem, na zádech s košem dárků a s vánočním stromkem.
 

Severské Vánoce

Ve skandinávských zemích se hlavní dárkonoš neobejde bez hejna skřítků a sobů. Švédské děti čekají na Jultomtena (ze slov Jul = Vánoce a Tomten = elf, skřítek), v Dánsku nosí dárky Julemand a ve Finsku Joulupukki. Chodí většinou červeně oblečení, nosí červenou čepici a plnovous, jezdí v saních tažených soby, přivážejí obří pytle dárků a s roznášením dárků jim pomáhají vánoční skřítci.

Výjimkou je norský ježíšek Julenissen, který sám patří do kategorie skřítků, a ještě docela jinak se slaví Vánoce na Islandu. Dárky tu postupně nosí třináct vánočních skřítků, a to od 12.  prosince. Dětem každý den nadělí nějakou drobnost a vše vrcholí hlavní nadílkou na Štědrý den, s níž přichází Santa Claus.
 

Santovi sobi a americká armáda

Nejznámější sobí spřežení vozí Santu Clause. Sobů je devět, umějí létat a vůbec poprvé se objevili v jedné básni roku 1823. Jmenují se Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner a Blitzen, devátý Rudolf se k nim připojil až v roce 1939. Rýmovaný příběh o sobovi se zářícím červeným nosem tehdy napsal Robert L. May pro síť obchodních řetězců Montgomery Ward. Nešťastného Rudolfa ostatní sobi kvůli podivnému nosu odmítali, zato Santa Claus ho nadšeně přizval do svého spřežení, aby ostatní soby bezpečně provedl mlhou a sněhovou bouří: díky Rudolfovi tehdy děti dostaly své dárky včas.

Sobí devítka je známá včetně technických parametrů: létá rychlostí světla a za hodinu zdolá 1,08 miliard kilometrů. Je to nutné, jen v USA musí Santa během jedné noci navštívit 90 milionů domácností, to znamená 832 každou vteřinu.

A drobný vánoční žertík? Obchod Sears v roce 1955 otiskl inzerát s telefonním číslem hračkářství, kam děti mohly volat svá vánoční přání. Do inzerátu se vloudila chyba a děti se místo do obchodu dovolaly veliteli protivzdušné obrany USA. Omylem tak vznikla krásná vánoční tradice, kdy armáda každý rok sleduje aktuální polohu Santa Clause.
 

Výslužka pro skřítky, soby a oslíka

Ve skandinávských domácnostech někdy staví pro vánoční skřítky na okno misku ovesné kaše. V oblastech, kde Jultomtenovi, Julemandovi a Joulupukkimu pomáhají elfové, si děti mohou jednoduše ověřit, jestli v domě skutečně žijí: protože elfové prý bydlí na půdě, stačí v předvečer nadílky položit na schody talíř s mlékem nebo rýžovým pudinkem. Potvrzením existence tajemných bytostí je to, že ráno bývají misky prázdné.

V USA dávají děti pod stromeček nebo na krbovou římsu pro soby talířek sušenek a misku mléka pro soby, v Polsku, kde Ježíšek putuje na oslíkovi, zase nechávají u stromečku trochu sena, aby unavený oslík neměl hlad. Rodiče pak musí bleskově a v nestřeženém okamžiku ukousnout kus sušenky, vybryndat mléko a odstranit seno, aby se radostná dětská očekávání naplnila.
 

Kde bydlí Ježíšek, Santa a ostatní?

Hned z několika domovů si může vybírat norský Julenissen: v zemi je několik „zaručených“ míst, kde bydlí, a rodiny s dětmi se jezdí podívat například do jeho domu v Drøbaku. Ruský Děda Mráz přijíždí z Čukotky, italský Babbo Natale z Finska a celou řadu domovů má Santa Claus. Několik vánočně laděných městeček se dá navštívit přímo v USA, červený dům s obří poštovní schránkou je dokonce největší atrakcí města Nuuku v Grónsku, mimochodem nejmenšího hlavního města světa.

Náš Boží Dar, nejvýše položené město ve střední Evropě, sice žádný Ježíškův domeček nenabízí, ale známá je vánoční Ježíškova pošta a Ježíškova cesta, dva okruhy pro velké i malé turisty. Kdo si koupí deníček a zaznamená do něj všechny úkoly, dostane Ježíškovo razítko a ještě malou odměnu. Kromě zajímavých úkolů tu najdete přístřešky proti špatnému počasí, atrakce a dřevěné sochy. Pokračovat můžete směrem na božídarské rašeliniště; cesta není nijak dlouhá, navíc vede pohodlně po rovině a často po povalových chodnících. Zkrátka skvělý tip na procházku za Ježíškem.

Nejslavnější vánoční vesnička stojí za polárním kruhem ve finském Rovaniemi. Překrásná bývá hlavně v zimě, když okolní krajinu zasype sníh, ale mimo hlavní zimní a letní sezónu tu zase nebývá tak nabito. Kromě prohlídky se tu můžete dokonce projet se sobím spřežením, ale počítejte s tím, že to není levná zábava.
 

Pár vánočních překvapení

  • Řecké děti dostávají dárky na Nový rok a nosí je Santa Basil.
  • Ve Španělsku a dalších španělsky mluvících zemích je Mexiko, Portoriko, Argentina, Brazílie a Filipíny, sice děti na Vánoce dostanou pár drobností, ale hlavní nadílku přináší až 6. ledna Tři králové.
  • V Rusku se vánoční svátky slaví podle juliánského kalendáře o třináct dní později než u nás, a Děda Mráz na saních tak přijíždí až 7. ledna.
  • Na Havaj anebo do Austrálie připlouvá Santa na surfu, ovšem mívá na sobě tradiční červený plášť.
  • Zřejmě nejzajímavějšího dárkonoše mají v Polynésii: má totiž podobu velkého kraba.
Zpříjemněte si čekání na Ježíška. Štědrý den láká do zoo, ale třeba i do pevnosti

Zpříjemněte si čekání na Ježíška. Štědrý den láká do zoo, ale třeba i do pevnosti

Nechcete-li Štědrý den trávit doma, vydejte se na některý z adventních programů do zoologických zahrad, na na náměstí našich měst, nebo třeba na pevnost či do bunkru. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů, kde vám čekání na štědrovečerní hostinu a nadílku uteče jako voda.

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Slavná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka měla premiéru 1. listopadu 1973. Popelku dodnes milují celé generace malých i velkých diváků a právem patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky.

Jak připravit dokonalou štědrovečerní večeři? Vychutnejte si sváteční chvíle s tradičním českým menu

Jak připravit dokonalou štědrovečerní večeři? Vychutnejte si sváteční chvíle s tradičním českým menu

Jestliže máte rádi romantickou, sněhem pokrytou zimní krajinu, jiskřivý sníh, klid přírody a Vánoce vůbec, pak uspořádejte hostinu podle našeho tradičního menu. Pozvěte své hosty, rodinu, přátele na zimní oslavu, stejně tak jedinečnou, jako je česká kuchyně. Vyberte romantickou hudbu, připravte výzdobu, uvařte vánoční menu podle našich receptů a podávejte k němu tradiční vánoční cukroví a punč.

Brněnský orloj vydává o Vánocích dvě speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

Brněnský orloj vydává o Vánocích dvě speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí okolo čtyř set skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2023. Ale pozor! Letos to není jen jeden druh! Z brněnského orloje padají jak "běžné" vánoční kuličky, tak tentokrát i zcela nová raritní skleněnka s fosforovými prvky, takže ve tmě světélkuje! První letošní vánoční kulička vypadla z orloje 24. listopadu, další jí následují až do 24. prosince.

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.

Zábavné lesní a pohádkové stezky pro děti, které snadno zvládnete i v prosinci

Zábavné lesní a pohádkové stezky pro děti, které snadno zvládnete i v prosinci

Pohádkových stezek stále přibývá, ale spousta z nich se přes zimu promění v klasické lesní cesty: dřevěné sochy, výtvarné dílny a další zábavné prvky se na zimu přesunou pod střechu, a až do jara je klid. Kam se ale můžete vypravit i teď, v zimě? Z desítek okruhů jsme pro vás vybrali několik, které snadno zvládnete i s malými dětmi, nejsou příliš dlouhé, nezavedou vás příliš vysoko do kopců a nenajdete na nich zrádná klesání a stoupání. A někde dokonce na konci čeká rozhledna!

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.

Vánoce na hradech a zámcích 2023 – prohlídky hradů a zámků na dny 24., 25. a 26. prosince

Vánoce na hradech a zámcích 2023 – prohlídky hradů a zámků na dny 24., 25. a 26. prosince

Láká vás výlet na hrad nebo zámek? Dopřejte si netradiční prohlídky vánočně vyzdobených interiérů! Průvodci vám navíc poví zajímavosti o oslavě Vánoc tak, jak si je dopřávala šlechta ve středověku nebo v 18. či 19. století. Dozvíte se, kde se vzala tradice vánočního stromečku, jak vypadala štědrovečerní tabule a jaké dárky čekaly tehdy zámecké pány nebo jejich služebnictvo pod stromečkem. Máme pro vás tipy na sváteční dny 24., 25. a 26. prosince 2023!

Nechte se okouzlit atmosférou nejkrásnějších adventních trhů v Česku

Nechte se okouzlit atmosférou nejkrásnějších adventních trhů v Česku

Čas adventu má dnes většina z nás spojený s rozzářenými ulicemi, slavnostní výzdobou a veselým shonem na vánočních trzích. Pokud si i letos chystáte užít onu magickou atmosféru adventních trhů, poradíme vám, kam se vypravit za nejlepším punčem, bohatým kulturním programem anebo Ježíškovou poštou.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru – lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Pošta Boží Dar – nejpilnější vánoční pošta v České republice

Pošta Boží Dar – nejpilnější vánoční pošta v České republice

Před vánocemi mají nejvíce napilno na jedné z nejvýše položených pošt u nás – v obci Boží dar, kam směřuje každý rok pošta adresovaná Ježíškovi. Každý rok se také na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko.

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

Ta hudba provází Vánoce už 220 let: Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé zazněla roku 1796. Proč ji máme tak rádi a čím nás dojímá, i když ji slyšíme třeba posté? A jak si naše bytostně česká Rybovka stojí v porovnání s ostatními vánočními hity?

#světovéČesko a kostely sv. Mikulášů: výlety se světcem, který roznáší dárky

#světovéČesko a kostely sv. Mikulášů: výlety se světcem, který roznáší dárky

Svatého Mikuláše zná a slaví většina Evropy. Každá země sice má své zvyky, ale jedno mají společné: ctihodný vousatý muž s mitrou a berlou obdarovává všechny děti, které byly v předchozím roce hodné. Kdo vlastně byl svatý Mikuláš? A je pražský barokní chrám sv. Mikuláše na Malé Straně skutečně nejkrásnější?

Další aktuality

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor, mezi Podbořany a Karlovými Vary, je i letos v zimě otevřený návštěvníkům. Navíc tu vždy v pátek a v sobotu spořádají noční prohlídky až do 23:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Horní Hrad pod Krušným horami je otevřený i v únoru

Horní hrad Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří v zimním období rozhodně neupadá do zimního spánku. I v únoru má otevřeno denně: od pondělí do pátku na telefonické zavolání a o víknendech od 10:00 do 17:00 hodin. Užijte si zimní turistiku a romantiku, hradní čeládka se na vás těší!
Karlovarský kraj | Památky

Zámek Kynžvart se od února otevírá turistům

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. V únoru a březnu bude otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy budou vždy od 13:00 a od 15:00 hodin připraveny prohlídky zámeckých interiérů a ve 14:00 Muzea a kabinetu kuriozit.
Karlovarský kraj | Památky

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Karlovarský kraj | Kultura

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Kam na běžky v Krušných horách?

Kam na běžky v Krušných horách? Ačkoli na mnohých hřebenech v Česku nasněžilo, naše severozápadní hory trápí ne příliš vysoká vrstva sněhu. Upravena ale je páteřní magistrála téměř v celé své délce. Díky mrazům v předchozích dnech bylo možné upravit i část magistrály vedoucí na NPR Božídarské rašeliniště, sněhu však stále není na mnoha místech dost a tam, kde zcela odtál podklad, může být ve stopě štěrk nebo tráva. Vždy si proto zjistěte aktuální informace z oblasti, kde se chystáte lyžovat.
Karlovarský kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Karlových Varů a okolí, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Lázeňské město je totiž plné překvapení a malebných zákoutí!
Karlovarský kraj | Zážitky