Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější architektonické skvosty: Obecní dům, Colloredo-Mansfeldský palác a vila Tugendhat
Nejnavštěvovanější architektonické skvosty: Obecní dům, Colloredo-Mansfeldský palác a vila Tugendhat
"> "> "> "> "> "> ">

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty: Obecní dům, Colloredo-Mansfeldský palác a vila Tugendhat

Vydáno 15. července 2019 Památky
Každé ze tří nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Obecní dům je secesním klenotem Prahy, Colloredo-Mansfeldský palác zastupuje pověstné pražské baroko a vila Tugendhat vypráví příběh o funkcionalismu a moderně. Jedno však mají společné: vesměs jde o památky UNESCO.
Secesní Obecní důmPraze z počátku 20. století je dokladem nevídané umělecké i řemeslné dovednosti a kvality. Komentované prohlídky vás provedou koncertní Smetanovou síní a řadou menších sálů a salonků, další prostory jako Kavárna, Francouzská či Plzeňská restaurace nebo Americký bar jsou přístupné pro každého milovníka secese.
 

TOP místa: historická architektura

Prohlédnout si interiéry historických památek je jednodušší, než by se zdálo. Například o Colloredo-Mansfeldský palác v Karlově ulici, vynikající příklad pražské palácové architektury, pečuje podobě jako o v pořadí šestý Dům U kamenného zvonu na Staroměstském náměstí Galerie hlavního města Prahy a kromě komentovaných prohlídek tu pořádá i krátkodobé výstavy. Barokní Dietrichsteinský palácBrně na pátém místě je společně se sousedním Biskupským dvorem na osmém místě domovem několika stálých expozic Moravského zemského muzea a prohlédnout si můžete i Arcibiskupský palácOlomouci, jemuž patří sedmá příčka. Palác je dodnes sídlem olomouckého arcibiskupa, což historickým prostorám dodává nezaměnitelnou atmosféru.
 

TOP místa: moderní architektura

Čtyři místa z první desítky nejnavštěvovanějších architektonických cílů patří moderní architektuře. Třetí příčku obsadila Vila TugendhatBrně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Jde o první objekt moderní architektury v Česku a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Hned za ní se umístil Národní památník na VítkověPraze a moderní architektuře patří i deváté a desáté místo. Na nich najdete brněnskou Vilu Stiassni a soubor elegantních bytových interiérů, které v Plzni vytvořil architekt Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro movité investory z řad místní židovské komunity.
 

Co vám nesmí uniknout: výstavy a open air akce

Až do 13. století se podíváte při návštěvě Domu U Kamenného zvonu, jedné z nejstarších a nejpozoruhodnějších památek Prahy: až do 13. října je tu k vidění výstava Zvuky / Kódy / Obrazy – Akustický experiment ve vizuálním umění. V letních měsících tradičně ožívá nádvoří Biskupského dvoraBrně, kde se konají divadelní představení, koncerty, festivaly a další open air akce.

Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Colloredo - Mansfeldský palác v Praze

Colloredo - Mansfeldský palác v Praze

Colloredo - Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující a téměř neznámý barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 - 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Biskupský dvůr v Brně

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Dům U kamenného zvonu

Dům U kamenného zvonu

Jedna z nejstarších a nejpozoruhodnějších památek Prahy, průčelí domu patřilo za časů Karla IV. k nejkrásnějším v Evropě. Název domu U Bílého či Kamenného zvonu se objevuje poprvé v roce 1417, vznikl podle kamenného zvonu, jehož replika se dochovala na nároží domu.

Dietrichsteinský palác v Brně

Dietrichsteinský palác v Brně

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.