ÚvodAktuality21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…
Zážitky

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

  • 30. září 2021
Jako zkušení výletníci a návštěvníci portálu Kudy z nudy toho o Česku určitě víte spoustu, ale co když se vás zeptáme na nejrůznější česká nej? Otázky na nejvyšší českou horu, nejjižnější nebo nejsevernější obec samozřejmě vynecháme, to by bylo moc jednoduché. Víte ale, ve kterém městě mají nejužší uličku, kde stojí největší dřevěný kůň anebo která radnice má nejvyšší věž? Pojďte otestovat své znalosti!

1. Největší rybník: Rožmberk

Nejenom největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě: to je Rožmberk. Leží kousek od Třeboně, v letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan a jeho hráz je dlouhá 2430 metrů. Jenom procházka tam a zpátky vydá na doporučenou denní porci kroků.
 

2. Nejužší ulice: Katova ulička v Kadani

Uzoučkou Katovou uličkou, spojující historické centrum Kadaně se Špitálským předměstím, prý kdysi mistr popravčí chodíval na radnici pro odsouzence. V nejužším místě měří 66,1 cm a agentura Dobrý den v Pelhřimově ji vede ve svých záznamech jako nejužší ulici v Česku. Pokud vás zajímá ještě užší místo, projděte si pražskou uličku spojující ulici U Lužického semináře s restaurací Čertovka; je tak úzká, že tu pro chodce funguje semafor. O rekord se ale ucházet nemůže, není to samostatná ulice.
 

3. Nejvyšší kostelní věž: Plzeň

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je katedrála sv. Bartoloměje s téměř 103 metrů vysokou věží. Jde o nejvyšší kostelní věž u nás, na ochoz ve výšce 62 metrů vede 299 schodů a za pěkného počasí bývá vidět i 70 kilometrů vzdálená Šumava.
 

4. Nejstarší eskalátory: Obchodní dům ve Zlíně

V centru Zlína stojí Obchodní dům jako vystřižený z nejslavnější éry firmy Baťa. Vznikl podle projektu Baťova dvorního architekta Františka Lydie Gahury v roce 1931 a už o tři roky později se tu rozjely vůbec první eskalátory v Československu.
 

5. Největší dřevěný kůň na světě: pod hradem Bouzov

Víte, že 24. duben 1184 před naším letopočtem uvedl Homér jako datum, kdy byl Trojský kůň vtažen do Tróje, a Řekové tak získali přístup do města, které na oplátku totálně zničili? Jak mohl obří válečný stroj vypadat uvidíte v Areálu historické zábavy pod hradem Bouzov: největší dřevěná stavba koně na světě je 15 metrů vysoká, 16 metrů dlouhá a váží asi 40 tun, vnitřní prostory jsou veřejně přístupné.
 

6. Nejvýše položený královský hrad: Kašperk

Na Šumavě kousek od Kašperských Hor stojí hrad Kašperk, postavený v letech 1356–1361 na příkaz českého krále a římského císaře Karla IV. S nadmořskou výškou 886 metrů se skutečně jedná o nejvýše položený královský hrad v Čechách.
 

7. Nejvýše položený hrad v Česku: hrad Vítkův kámen

Ještě jednou nás čeká Šumava a další orlí hnízdo s oslnivým výhledem: tentokrát je naším cílem zřícenina Vítkův kámen. Klíčové slovo zní „královský“: Vítkův kámen v nadmořské výšce 1053 metrů sice stojí výš než Kašperk, ale nezaložil ho král: vznikl ve 13. století jako pohraniční pevnost. Jde o jedno z míst, odkud bývají celkem pravidelně vidět Alpy!
 

8. Největší hrad na světě: Pražský hrad

Nejnavštěvovanější památka České republiky se jmenuje Pražský hrad. Podle Guinessovy knihy rekordů je s délkou asi 570 metrů a šířkou 128 metrů považován za největší starobylý hrad na světě. Jeho rozloha i historie vzbuzují úctu, zvláště když k tomu připočítáme ještě hradby, hradní zahrady nebo Jelení příkop, hlubokou přírodní rokli na severní straně hradního areálu.
 

9. Nejrozsáhlejší kolekce vycpaných psů: hrad Bítov

Do Guinessovy knihy rekordů se propracovala také největší kolekce vycpaných psů v Evropě, kterou uvidíte při prohlídce hradu Bítov. Vznikla zásluhou posledního soukromého majitele hradu, barona Jiřího Haase, který si v prvních desetiletích 20. století dával vycpávat svoje milované zesnulé hafany mnoha ras, velikostí i barev.
 

10. Nejstrmější železnice: zubačka z Tanvaldu do Harrachova

Žádná železniční trať u nás není strmější než ozubnicová železnice, která vede z Tanvaldu přes Desnou a Kořenov do Harrachova a dál přes hranice do města Szklarska Poręba. V provozu je od roku 1902 a vůbec nejstrmější je sedm kilometrů dlouhý úsek mezi Tanvaldem (466 metrů nad mořem) a Kořenovem (701 m), kde vlaky překonávají výškový rozdíl 235 metrů s maximálním stoupáním až 58 promile.
 

11. Nemohutnější pískovcový kaňon v Evropě: Labský kaňon

Mezi Děčínem a Hřenskem protéká Labe pohádkovou krajinou pískovcových skal. Vůbec nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě sevřený až 300 metrů vysokými skalními stěnami si můžete prohlížet ze značených turistických stezek po obou stranách údolí, z oken vlaků, které projíždějí po mezinárodní železniční trati, z lodí, na kole při projížďce po Labské cyklostezce, a pokud patříte mezi horolezce, pak i přímo ze skal, třeba z via ferraty na Pastýřské stěně v Děčíně.
 

12. Největší menhir: Kamenný pastýř

Ve středních Čechách poblíž obce Klobuky stojí nejvyšší český menhir, neopracovaný sloupovitý balvan z tmavého železitého křídového pískovce. Je 3,5 metru vysoký, v nejširším místě měří přibližně jeden metr a jeho hmotnost je odhadována na pět tun. Kdysi byl údajně obklopen šesti až dvanácti menšími kameny, a tak dostal název Kamenný pastýř se stádem.
 

13. Nejstarší zoo: zoo Liberec

Titul nejstarší zoologické zahrady v České republice drží zoo Liberec, založená roku 1904. Na počátku tu žilo šest srnek, po nich přišlo na řadu vodní ptactvo, draví ptáci, hadi, ještěři, ryby, dikobraz, opice nebo divoký buvol. Nyní zoo chová kolem 170 druhů zvířat s celkovým počtem více než 1000 kusů.
 

14. Nejteplejší minerální pramen: karlovarské Vřídlo

Srdcem lázní Karlovy Vary je pramen Vřídlo: s teplotou 73,4°C nejteplejší pramen v České republice tryská až dvanáct metrů vysoko. Prozkoumat se dá i zespodu: prohlídková trasa podzemím Vřídla vede technickými prostorami původní kolonády z 19. století a nabízí pohled na sintrové usazeniny na stěnách chodeb, pozůstatky starého rozvodného potrubí a ojedinělý proces vzniku karlovarských kamenných růží.
 

15. Nejstarší neon: Bílá labuť v Praze

V roce 1939 byl v Praze na Poříčí otevřen obchodní dům Bílá labuť, postavený podle plánů architekta Josefa Kitricha a Josefa Hrubého. Slavné světelné logo obchodního domu, osmimetrová bílá labuť z neonových trubic, je nejstarším stále funkčním neonem u nás. Obří labuť vznikla pravděpodobně podle návrhu grafika Božidara Leisera, kdysi se navíc otáčela kolem své osy.
 

16. Nejvyšší radniční věž: Ostrava

Největší radniční budovu u nás má Ostrava, navíc s výškou 85,6 metru má zároveň nejvyšší radniční vyhlídkovou věž. Z terasy ve výšce 72 metrů je za příznivého počasí rozhled až k pohořím Beskyd i Jeseníků.
 

17. Nejvýše stojící socha: slůně na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu, která stojí kousek pod vrcholem hory v nadmořské výšce 1363 metrů, je symbolem Králického Sněžníku. V blízkosti dnes již neexistující Lichtenštejnovy chaty a kousek od pramene řeky Moravy ji před druhou světovou válkou vztyčili členové uměleckého spolku Jescher.
 

18. Největší věžní hodiny: Třebíč

Sedmdesát pět metrů vysoká Městská věž u kostela sv. Martina je dominantou Třebíče. Věžní hodiny na ní jsou největší v Česku. Každý ze čtyř číselníků má v průměru pět a půl metru, čísla měří přes půl metru, minutová ručička je tři metry dlouhá a obě ručičky dohromady váží 145 kg. Celé soustrojí, největší v České republice i v Evropě, pohání pět mechanických hodinových strojů.
 

19. Nejhlubší zatopená jeskyně světa: Hranická propast

Nejhlubší zatopenou jeskyní na světě je Hranická propast. Když česko-polská expedice v roce 2016 spustila sondu až do hloubky 404 metrů, překonala rekord italské propasti Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. I když je světový rekord potvrzený, potápěči a průzkumníci stále nenašli dno. Na základě geofyzikálních testů odborníci odhadují, že unikátní jeskynní systém může mít hloubku kolem jednoho kilometru.
 

20. Největší pískovcová skalní brána Evropy: Pravčická brána

Symbolem národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, skalní útvar s rozpětím téměř 27 metrů, výškou klenby 16 metrů a šířkou sedm až osm metrů. Kdysi se po impozantním skalním oblouku dalo chodit jako po kamenném mostě, ale ty časy jsou dávno pryč: od Sokolího hnízda se nahoru na skalní oblouk naposled dalo dostat v roce 1982.
 

21. Největší psí socha: Chodský pes

Milovníci soch koček, psů a dalších zvířat zřejmě ví, že největší psí socha stojí kousek od Domažlic, a to na vrcholu kopce Hrádek u Újezda, rodiště Jana Sladkého Koziny. S rozměry 3,8 x 8,1 metrů chodský pes jedním z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.
Největší varhany na Moravě  –  varhany sv. Mořice v Olomouci

Největší varhany na Moravě – varhany sv. Mořice v Olomouci

Olomoucký gotický proboštský farní kostel má největší varhany na Moravě. Postavil je známý varhanář ze slezské Wroclawi Michael Engler a poprvé zahrály v předvečer svátku svatého Mořice 21. září 1745. Varhany mají pět manuálů, 95 rejstříků a 7884 píšťal.

Sbírka manželů Sedláčkových – největší sbírka nočníků a historických toalet na světě

Sbírka manželů Sedláčkových – největší sbírka nočníků a historických toalet na světě

Nočníky, historické toalety a další předměty související od středověku s osobní hygienou sbírají manželé Jan a Renáta Sedláčkovi z Prahy. Ve své sbírce čítající přes 2 500 předmětů mají například i nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparta, cestující zaoceánského parníku Titanic, toaletu používanou kosmonauty v sovětském kosmickém programu nebo pasti na blechy.

Město s nejkratším názvem – Aš

Město s nejkratším názvem – Aš

V Ašském výběžku leží město s nejkratším názvem Aš. Dříve se uvádělo jako nejzápadnější město Česka, dnes toto prvenství získaly nedaleké Hranice. Mezi zajímavosti patří také to, že je město obklopeno ze tří stran Německem. Najdete zde také několik pamětihodností – např. sochu Dr. Martina Luthera, která je jedinou svého druhu v ČR či národopisné a textilní Muzeum s upravenou muzejní zahradou.

Pexeso aneb PEKelně SE SOustřeď –společenská hra původem z Česka

Pexeso aneb PEKelně SE SOustřeď –společenská hra původem z Česka

Nekorunovaným králem jednoduchých stolních her pro děti je pexeso. Jde o ryze český vynález: hru, která procvičuje paměť a soustředění, vymyslel v roce 1965 redaktor nakladatelství Pressfoto Zdeněk Princ. Dodnes patří nejenom mezi nejoblíbenější stolní hry, ale mají ji rádi i sběratelé.

Lano z Bohumína na Lomnickém štítu – nejdelší lano bez podpěry ve střední Evropě

Lano z Bohumína na Lomnickém štítu – nejdelší lano bez podpěry ve střední Evropě

Lanárna ŽDB Drátovna v Bohumíně pravidelně vyrábí tažné lano pro populární lanovku na Lomnický štít v Tatrách. Jedná se o nejdelší lano ve střední Evropě pro dopravní lanovku, které měří více než čtyři kilometry.

Pomník Bibli kralické – první pomník na světě věnovaný knize

Pomník Bibli kralické – první pomník na světě věnovaný knize

V Kralicích nad Oslavou naleznete první pomník na světě, který byl věnován nikoliv člověku, ale jeho dílu – knize knih, bibli. Slavnostně byl odhalen 6. září 1936 a je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako první pomník na světě věnovaný knize.

Céčka – barevný fenomén 80. let

Céčka – barevný fenomén 80. let

Kdo je v 80. letech neměl, jako by nebyl. Řeč je o pestrobarevných céčkách, původně plastových dílcích, které měly sloužit jako módní doplněk. Zatímco dospělým se tento nápad nezamlouval a plastové háčky ve tvaru C pomalu směřovaly na skládku, barevných dílků si všimly děti a začaly je sbírat.

Dům Šumperák – nejrozšířenější typ rodinné vily za socialismu

Dům Šumperák – nejrozšířenější typ rodinné vily za socialismu

"Ideální typ" rodinné vilky vymyslel v 60. letech 20. století vyučený zedník a projektant Josef Vaněk. Ve svých pětatřiceti letech navrhl pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice patrový dům s lodžií. Jeho nápad se rychle ujal a brzy stály rodinné domy stejného typu téměř v každé vesnici či městské vilové čtvrti.

Nejjižnější bod České republiky – Přírodní park Vyšebrodsko

Nejjižnější bod České republiky – Přírodní park Vyšebrodsko

Nejjižnější bod České republiky leží v katastru obce Vyšší Brod na česko-rakouské státní hranici. Z české strany vede k místu žlutá turistická značka. Místo je označeno vysokým žulovým kamenem s pamětní deskou, informační tabulí, hraničním kamenem, schránkou s razítkem.

Žďákovský most – nejvyšší most v České republice

Žďákovský most – nejvyšší most v České republice

Žďákovský most překlenul vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou před necelými 40 lety. Most, pojmenovaný podle nedaleké osady zatopené při napouštění Orlické přehradní nádrže, spojuje vltavské břehy u obce Orlík nad Vltavou a vede po něm silnice z Milevska do Březnice.

Bratranci Veverkové – vynález ruchadla

Bratranci Veverkové – vynález ruchadla

Rolník z Rybitví, František Veverka, neměl žádné vyšší vzdělání, ale spolu se svým bratrancem kovářem, Václavem Veverkou, zdokonalili pluh tak, že dokázal půdu nejen obracet, ale i kypřit a drobit. Bratranci poprvé s ruchadlem orali v roce 1827 poblíž Lhoty pod Libočany na Královéhradecku. V Rybitví tuto událost připomíná unikátní pomník.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v pavilonu Anthropos.

Pošta Boží Dar – nejpilnější vánoční pošta v České republice

Pošta Boží Dar – nejpilnější vánoční pošta v České republice

Před vánocemi mají nejvíce napilno na jedné z nejvýše položených pošt u nás – v obci Boží dar, kam směřuje každý rok pošta adresovaná Ježíškovi. Každý rok se také na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko.

Synagoga v Plzni – největší v České republice

Synagoga v Plzni – největší v České republice

Největší v České republice, druhá největší v Evropě a pátá na světě – takto pěkně jsou seřazeny všechna nej plzeňské synagogy. Ta byla postavena na konci 19. století v maursko-románském stylu, aby byla hned na první pohled zřetelně odlišná od křesťanských klášterů.

Objemem největší přehradní nádrž v České republice – přehrada Orlík

Objemem největší přehradní nádrž v České republice – přehrada Orlík

Objemem zadržené vody se přehradní nádrž Orlík řadí na první místo v České republice. Přehrada patří také mezi nejtenčí přehrady na světě. Zároveň je ale jedním z největších, nejvyšších a nejmohutnějších článků v řetězu vltavských přehrad.

Nejseverněji položená obec v České republice – Lobendava

Nejseverněji položená obec v České republice – Lobendava

Lobendava v okrese Děčín leží 11 km od Šluknova a je nejsevernější obcí. Ještě o něco severněji leží její osada, která je zároveň silničním přechodem s Německem.

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Za nejvýznamnější objev české medicíny se považuje dělení krevních skupin, k němuž v r. 1907 dospěl Jan Janský.

Kostkový cukr – vynález z Dačic

Kostkový cukr – vynález z Dačic

Kostkový cukr se začal poprvé vyrábět v Dačicích – do roku 1841 se cukr prodával pouze ve velkých homolích. Na nápad vyrábět kostky cukru přivedla ředitele cukrovaru Jakuba Kryštova Rada jeho manželka, která se při sekání cukrové homole zranila. Pomník stojí v parčíku poblíž vysoké renesanční věže kostela sv. Vavřince.

Jediné kamencové jezero na světě – Kamencové jezero v Chomutově

Jediné kamencové jezero na světě – Kamencové jezero v Chomutově

V Chomutově najdete jediné kamencové jezero na světě – vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Obsah kamence ve vodě brání růstu vodních řas a sinic, proto je koupání garantováno po celou letní sezonu.

Nejníže položené sídlo v České republice – Hřensko

Nejníže položené sídlo v České republice – Hřensko

Hřensko, vstupní brána do národního parku České Švýcarsko, je malebná obec. S 115 m n. m. je také nejníže položenou obcí České republiky.

Nejvýše položené sídlo v České republice – Filipova Huť

Nejvýše položené sídlo v České republice – Filipova Huť

Filipova Huť leží ve výšce 1093 m n. m. v místní části obce Modrava. Původně sklářská osada byla založena v roce 1785 kolem sklářské huti na duté sklo.

Automobily Tatra v Kopřivnici – největší sbírka automobilů Tatra u nás

Automobily Tatra v Kopřivnici – největší sbírka automobilů Tatra u nás

V Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici lze obdivovat první osobní automobil ve střední Evropě, který byl vyroben již v roce 1897. Dokonce pouze jeden rok dělí od sebe první nákladní vozidlo na světě a první nákladní automobil z Kopřivnice (1898).

Dálnice D1 na 105. km – nejvýše položený dálniční bod v České republice

Dálnice D1 na 105. km – nejvýše položený dálniční bod v České republice

Úsek na 105. km D1 mezi Humpolcem a Jihlavou ve výšce 655 m n. m. je nejvýše položeným dálničním bodem v Česku.

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 2010. Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů.

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Nejstarší funkční neon v Česku – neon obchodního domu Bílá labuť

Nejstarší funkční neon v Česku – neon obchodního domu Bílá labuť

Slavné světelné logo obchodního domu, osmimetrová bílá labuť z neonových trubic je nejstarším stále funkčním neonem u nás. Dům je jednou z nejvýznamnějších staveb českého funkcionalismu 30. let 20. století.

Hořické pašijové hry – tradice i první hraný film v České republice

Hořické pašijové hry – tradice i první hraný film v České republice

Hořické pašijové hry jsou významným kulturním dědictvím, které daleko přesáhlo hranice nejen českokrumlovského regionu a Šumavy, ale i naší vlasti. Tehdejší sláva pašijových her přitáhla pozornost amerických filmařů, kteří zde roku 1897 natočili Hořický pašijový film (The Horitz Passion Play), první hraný film natočený na území dnešní České republiky. Premiéra filmu byla ve stejném roce uvedena ve Filadelfii a rok poté v New Yorku.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (14.9. – 15.9.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den Muzea – 120 let Muzea města Brno, Oslava 100. výročí Stránovského viaduktu v Krnsku, Anežka dětem, Bambifest Ostrava 2024, ČEZ RunTour Brno 2024. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
11. září 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (14.9. – 15.9.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Dožínky v Bělé pod Pradědem, Dny evropského dědictví na hradě Šternberk, Vinné slavnosti na hradě Šternberk, Prostějovské hanácké slavnosti 2024, Evropský den koní a Podzimní dožínkové slavnosti. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. září 2024 7:00
Zážitky

Reklama na iPhone 16 Pro byla natočena v Česku! Poznáte místa, kde se natáčela?

Společnost Apple se znovu vrátila do Prahy a do Česka: v reklamě na nový iPhone 16 Pro a Pro Max je ale vidět nejen pražské metro, Nuselský most, Vyšehrad a Prachovské skály v Českém ráji, ale také Smetanova síň v Obecním domě. Praha a Česká republika se tak stala dějištěm nejdůležitější reklamy Applu pro rok 2024. Mrkněte se na ni s Kudy z nudy – a nemějte obavy, ten strop zůstal celý!
10. září 2024 16:45
Zážitky

Užijte si hornické slavnosti: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Hornické dny po celé republice připomínají těžkou a nebezpečnou práci při dolování podzemního bohatství. Města s hornickou tradicí, ale i dosud fungující podniky zabývající se dolováním, připravili bohatý zábavný i kulturní program. Oslavy probíhají od začátku září až do konce měsíce. Souvisí i s vydáním Jihlavského horního řádu (Ius regale montanorum) v roce 1249, což je vůbec nejstarší sepsaný soubor hornických norem na světě, který původně stanovoval pravidla pro dolování rud na Jihlavsku, avšak postupně byl doplňován dalšími normami a rozšířil se na celé České království a do dalších zemí.
9. září 2024 12:00
Zážitky

Česko mezi řádky: Teorie ženského třesku a Mayim Bialiková

Mayim Bialiková (*1975) je americká herečka a hvězda seriálu Teorie velkého třesku. Víte, že vědkyně Amy aneb filmová partnerka Sheldona Coopera vydala knihu v češtině? Jmenuje se Teorie ženského třesku (v originálním znění Girling Up) a Mayim ji věnovala své babičce, která ve třicátých letech emigrovala z Československa.
8. září 2024 10:52
Zážitky

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.
6. září 2024 8:36
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.
6. září 2024 2:06
Zážitky

Vypravte se s dětmi za dinosaury do DinoParků

Užijte si s dětmi výpravu do druhohor! DinoParky jsou skvělým nápadem, jak strávit společný čas, užít si spoustu legrace a i trochu poučení. Vyrazte na výlet za pravěkými obry do Prahy, Plzně, Vyškova, Ostravy anebo Liberce. Ale pozor, na konci letní sezóny se někteří dinosauři ukládají k zimnímu spánku.
5. září 2024 15:30
Zážitky