Úvod > Aktuality > Deset staveb čtvrtstoletí: ledový palác, skleněná věž, rozhledny a vzducholoď
Památky

Deset staveb čtvrtstoletí: ledový palác, skleněná věž, rozhledny a vzducholoď

  • Vydáno1. října 2019
Znáte projekt Stavba čtvrtstoletí, který mapuje české stavitelství a architekturu uplynulých pětadvaceti let? Pokud ne, určitě o něm uslyšíte v následujících týdnech: ve středu 2. října totiž ve Valdštejnské zahradě v Praze začala putovní výstava, která představuje spoustu zajímavých staveb z poslední doby.
Ukázky mistrovské dovednosti českých architektů, stavitelů i restaurátorů zaplní Valdštejnskou zahradu od 2. do 31. října. Po Praze ojedinělá putovní výstava Stavby čtvrtstoletí postupně navštíví všechny regiony: k vidění bude na veřejných prostranstvích měst a obcí, na sportovištích i v obchodních pasážích. Kromě toho se bude vybírat vítězná stavba čtvrtstoletí a na portálu Kudy z nudy se dozvíte nejenom o dalších výstavách a chystaných komentovaných prohlídkách, ale i o seminářích, workshopech a dalších akcích. Z databáze obřích i drobných, známých i neznámých staveb jsme vybrali deset takových, které stojí za bližší seznámení.
 

A jako Arena

Žhavým kandidátem na vítězství o titul Stavba čtvrtstoletí je ikonická O2 Arena. Architektura high-tech typu doplněná stříbrnou fasádou a částečně prosklenou střechou připomíná ledový palác. Vyrostla v letech 2001 až 2004 v Praze na území bývalého závodu ČKD Lokomotivka na rozhraní Vysočan a Libně a coby oblíbené dějiště sportovních událostí, kulturních a zábavních akcí dokázala do zanedbané a pustnoucí tovární lokality na tehdejší periferii hlavního města vrátit život. V jejím okolí postupně vyrůstají hotely, komerční centra, obchodní pasáže a parky. Hala je vybavená unikátní divadelní technologií s perfektní akustikou, takže ji znáte také díky koncertům předních světových interpretů.
 

A jako Archeopark

Na okraji známé vinařské obce Pavlov přímo pod Pálavou vznikl v letech 2014 až 2016 Archeopark. Místo nebylo vybráno náhodně: tady skutečně žili lovci mamutů a archeologické nálezy zůstaly na původním místě. Výstavní prostor ukrytý v terénní vlně připomíná jeskyni, na povrch vystupují jen věže z bílého betonu, podobné okolním vápencovým skalám. Podívat se sem můžete až do konce listopadu, otevřeno je vždy v pátek, sobotu a neděli.
 

B jako Baťa

K vrcholným dílům zlínského funkcionalismu patří Památník Tomáše Bati, možná nejelegantnější stavba architekta Františka Lýdie Gahury. Stavba z roku 1933 je moderní parafrází gotické architektury, jednoduchý opěrný systém doplňují barevné vitráže a sklo. V padesátých letech byl Památník přestavěn na Dům umění, rekonstrukce v letech 2016 až 2018 mu vrátila podobu čistého krystalu. Interiéru dominuje kopie letadla Junkers F13; v něm Tomáš Baťa zahynul v roce 1932, kdy se letoun zřítil krátce po startu z nedalekých Otrokovic. Památník je otevřený pouze s průvodcem v hlavní sezoně.
 

K jako knihovna

Budova unikátní svým konstrukčním a architektonickým řešením: to je Národní technická knihovnaPraze 6, stavba z let 2006 až 2008. Konstrukce obvodového pláště z atypických skleněných elementů, použití pohledového betonu jako finálního interiérového povrchu, originální výzdoba, viditelné technologie i speciální akustické povrchy pro eliminaci hluku společně s mikroklimatem z knihovny činí skutečný unikát. Zvláštní jsou i čísla 263 a 21 na fasádě, která označují obvod a výšku budovy.
 

M jako Miura

Na počátku byla jen louka uprostřed Beskyd. Na ní v roce 2011 vyrostl Art & Design Hotel Miura. Architektura budovy je drsná jako okolní hory, ale zároveň útulná tam, kde má být. Umění tu potkáte v takových místech, kde byste to možná ani nečekali. Hlavním materiálem je beton, kombinovaný s rezavějícím plechem corten a fialovými skly. Hotel se navíc nachází přímo na sedmém fairwayi golfového hřiště, a tak nabízí nečekané spojení designu, umění, spa, golfu a přírody přímo v srdci Beskyd, v Čeladné.
 

N jako náměstí

Stavby čtvrtstoletí se třídí do jednadvaceti kategorií od dopravních přes vodní, železniční a silniční až po obchodní centra, sportoviště či bytové domy. Autoři projektu pamatovali i na sakrální stavby a urbanistické celky – třeba takové, jako je Památník Velké Moravy a náměstí Velké Moravy ve Starém Městě. V památníku postaveném nad základy první objevené kamenné velkomoravské stavby na našem území si po rekonstrukci prohlédnete moderní multimediální expozici, otevřeno je celoročně a denně. V těsném sousedství se rozkládá náměstí s moderním kostelem Sv. Ducha s vyhlídkovou věží, promenádami pro pěší, plochou pro konání akcí pod širým nebem a terasami. V rohu náměstí, zapuštěné v terénu, najdete také návštěvnické centrum a zároveň vstupní bránu do zrekonstruovaného jezuitského křížového sklepa.
 

R jako rozhledny

Rozhledny nás nikdy nepřestanou bavit, ani jako výletníky, ani jako stavitele. Přestože se už před několika lety psalo, že je v Česku přerozhlednováno, stále se staví další – nízké i vysoké, běžné i neobvyklé. Velký zájem provázel i otevření Doubravky, rozhledny z dílny architekta Martina Rajniše, která se rozkročila nad lesoparkem Čihadla na pražském Černém Mostě. Měří 23,5 metru, vyhlídková plošina je dvacet metrů nad zemí.

Zajímavý příběh za sebou má i rozhledna HýlačkaTábora, postavená v roce 2015. Ocelovou vyhlídkovou věž s plošinou ve výšce 25 metrů vybudoval podobně jako její dřevěnou předchůdkyni před sto lety táborský Klub českých turistů. Na Nový rok 2012 ale Hýlačka kompletně shořela a lidé se záhy začali ve veřejné sbírce skládat na novou rozhlednu. Tu starou připomíná několik zajímavých detailů, třeba půdorys vyskládaný z kamenů, které tvořily její základy, anebo lavice na vyhlídkové plošině. Vyrobil ji pan Florián, potomek tesařského mistra Floriána, který stavěl původní Hýlačku v roce 1920.
 

V jako věž

Jedna z nejznámějších staveb v Hradci Králové, Bílá věž, sice vyrostla v 16. století a mezi stavby čtvrtstoletí tak docela nepatří, ale před několika lety prošla zásadní rekonstrukcí – a pro takové objekty je vyčleněna zvláštní kategorie. Vyhlídková věž se zvonicí nyní nabízí úchvatný výhled do všech čtyř světových stran. Nový skleněný podhled pod bání v tomto patře navíc nyní odhaluje nevšední „pátý“ pohled na krovovou konstrukci. V původně nepřístupné místnosti nad vstupem do kaple sv. Klimenta si navíc prohlédnete unikátní umělecké dílo, 3,8 m vysoký skleněný model Bílé věže v měřítku 1:20. Model zachycuje bílou věž v prolnutí s předpokládanou podobou původní gotické kaple, z níž věž vyrůstá. Otevřeno je tu celoročně každý den a kromě klasických si můžete vybrat i zážitkové prohlídky.
 

V jako vzducholoď

Na počátek dvacátého století, kdy oblohu křižovaly obří vzducholodě, se vrátíte v Centru současného umění DOXPraze 7 – Holešovicích. Na střeše kulturní instituce vzducholoď Gulliver přistála v roce 2016 a slouží jako prostor pro setkávání současného umění s literaturou a také pro doplňkové programy výstav Centra DOX. Otevřeno je celoročně, vzducholoď je přístupná s platnou vstupenkou do Centra DOX v rámci otevírací doby galerie, program probíhá zejména v jarních a podzimních měsících.
 
Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Art & Design Hotel Miura s restaurací – nová dimenze architektury

Art & Design Hotel Miura s restaurací – nová dimenze architektury

Architektonická lahůdka pochází z dílny LABOR13 a má znázorňovat kosmickou loď, kterou obývá rodinka Krychloidů od Davida Černého. V hotelu najdete také špičková díla světových i českých umělců, jako jsou mimo jiné Andy Warhol, Damien Hirst, Henry Moore, Tony Cragg či Petr Pastrňák.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

O2 Arena Praha

O2 Arena Praha

O2 arena, dějiště desítek atraktivních sportovních a kulturních událostí, patří k nejmodernějším stánkům v Evropě s kapacitou až 18 tisíc míst. Byla otevřena v roce 2004 při konání mistrovství světa v ledním hokeji a od té doby každoročně přivítá přes 600 tisíc lidí.

Malá O2 arena – O2 universum

Malá O2 arena – O2 universum

Multifunkční a kulturní centrum O2 universum, tzv. malá O2 arena, přímo navazuje na budovu O2 areny z jižní strany, se rozkládá na čtyřech podlažích a zabírá plochou téměř 50 tisíc m². Slouží jako moderní multifunkční centrum pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání i kongresů.

Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu je možno navštívit formou komentované prohlídky ve stanovené provozní dny.

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích

Národní technická knihovna představuje s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejší pramen technické literatury v České republice. Architektonické řešení budovy se snoubí se soudobými trendy moderní architektury, designu, výtvarného umění a knihovnictví.

Rozhledna Hýlačka

Rozhledna Hýlačka

Hýlačka je kopec přibližně 3 km jihozápadně od Tábora. Na jeho vrcholu se v letech 1920 – 2012 nacházela dřevěná rozhledna, která byla nejstarší rozhlednou v České republice. V roce 2012 ji postihl požár a zůstalo jen spáleniště. Poté Klub českých turistů zahájil sbírku na novou výstavbu rozhledny.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky