Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější místa v kategorii Hrady a zámky: Pražský hrad, Český Krumlov a Lednice
Nejnavštěvovanější místa v kategorii Hrady a zámky: Pražský hrad, Český Krumlov a Lednice
"> "> "> "> "> "> ">

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Hrady a zámky: Pražský hrad, Český Krumlov a Lednice

Vydáno 8. srpna 2019 Památky
Které hrady a zámky loni přilákaly nejvíc návštěvníků? Prvenství v této kategorii a zároveň titul nejnavštěvovanějšího místa České republiky patří Pražskému hradu. Na dalších místech se umístil hrad a zámek Český Krumlov a novogotický zámek Lednice.
Nejnavštěvovanějším městem České republiky je Praha a nejnavštěvovanější památkou je Pražský hrad, tradiční sídlo českých panovníků a od roku 1918 také sídlo prezidentů. Rozsáhlý areál, společně s historickým centrem města zapsaný v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, si v loňském roce přišlo prohlédnout bezmála 2,5 milionu lidí.
 

TOP místa: Český Krumlov, Hluboká a UNESCO

Několik prohlídkových tras, překrásné zahrady a vždy nějaké další překvapení, to je společný znak všech nejnavštěvovanějších míst. Třeba hrad a zámek Český Krumlov se pyšní barokním divadlem a válcovou věží s ochozem, odkud je pěkný výhled na celé město. Romantický zámek Hluboká nad Vltavou zase zavede návštěvníky do zámecké kuchyně a cukrárny s osobním i jídelním výtahem ze začátku 20. století. Zámek Lednice láká na vyhlídkové plavby zámeckým parkemMinaretu a umělé zřícenině Janohradu, ve sklepení nedalekého zámku ve Valticích zase najdete degustační expozici Salon vín České republiky s kolekcí nejlepších moravských a českých vín. Obě místa jsou součástí Lednicko-valtického areálu, zařazeného podobně jako další hojně navštěvované místo, Arcibiskupský zámek v Kroměříži, mezi památky UNESCO.
 

Kouzelná místa: hrady a zámky středních Čech

Čtyři místa z první desítky nejnavštěvovanějších hradů a zámků najdete ve Středočeském kraji. Vedle hradu Karlštejn a zámku Konopiště jsou to oblíbené výletní cíle pro rodiny s dětmi. Na zámku Dětenice si kromě prohlídek užijete pohádky a historické programy, strašidelné soboty, středověké hostiny i nocleh ve středověkém hotelu nebo pivo uvařené v místním pivovaru. Nezklame vás ani zámek Loučeň: dopřejte si piknik v zámeckém parku a bloudění ve zdejších bludištích a labyrintech.
 

Co vám nesmí uniknout: medvědi a divadlo v Českém Krumlově

Letní měsíce na hradech a zámcích přinášejí nepřeberné množství akcí a kratochvílí. Víte například, že na zámku Konopiště mají medvědárium? První medvědy si Lobkovicové pořídili v polovině 19. století a dnes se sem můžete přijít podívat na vzácného medvěda ušatého Jirku. Ještě delší tradici má medvědárium na hradě a zámku Český Krumlov. Medvědi se tu chovají už od dob Rožmberků a právě teď se v hradním příkopu zabydlují dvě nová medvíďata. Zastavte se tu, až se půjdete podívat na některé z letních představení na scéně s otáčivým hledištěmzámecké zahradě.
 
Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.