Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Nákupní centrum DBK na Budějovické
Památky

Nákupní centrum DBK na Budějovické

Obchodní a nákupní centrum DBK (Dům bytové kultury) se nalézá v Praze 4 na Budějovické. Postaven byl v 60. a 70. let 20. století podle projektu Věry Machoninové. Dnes je chráněnou architektonickou památkou s mnoha zajímavými detaily.
Obchodní centrum DBK neboli Dům bytové kultury, najdete v Praze 4 na Budějovické (nad stanicí metra C – Budějovická). Zajít sem můžete na nákup do řetězce BILLA a do dalších 80 obchodů a restaurací se zaměřením na módu, hračky, kuchyňské potřeby, bytové doplňky a služby i fitness. Nechybí zde ani květinářství nebo lékárna.
 
Dům bytové kultury patří mezi nejvýznamnější realizace Věry Machoninové. Moderní obchodní dům specializovaný na prodej nábytku, textilií a dalších součástí interiéru vznikl v rámci centralizace obchodní sítě v Československu. Stavba začala vznikat díky plánované stanici metra, která v 70. letech minulého století významným způsobem změnila ráz celé této lokality. Prvním zákazníkům se DBK otevřelo 29. května 1981.
 
Vstupy do budovy vedou jak ze snížené pasáže s vestibulem metra, tak z teras přístupných z přilehlých parkovišť ve výšce ulice Antala Staška. První dvě patra sloužila dřív především zázemí, různým službám a občerstvení. Hlavní nákupní prostor začínal ve třetím patře, kde se otevíral ústřední prostor vysoké haly s eskalátory. Ta dodnes dělí budovu na dvě části posunuté vůči sobě o polovinu patra. Velkoryse pojatý prostor umožňuje snadnou orientaci a plynulý pohyb zákazníků. Díky výjimečné prostorové koncepci a zvlněnému červeně mořenému podhledu jde o výtvarně působivý celek.
 

Výjimečné architektonické prvky

Výzdoba interiéru se soustředí na betonovou stěnu s reliéfy Slavoje Nejedla a výrazný sytě červený dynamicky tvarovaný strop. Kvality DBK jsou však dnes nejlépe patrné v exteriéru. V autentické podobě zůstaly fasády pokryté pláštěm z oceli „Atmofix“, původní červené rámy vysunutých oken i futuristické objekty výdechů ventilace parkovišť. Zajímavá jsou také brutalistní corbusierovsky tvarovaná schodiště. Napojení na vestibul metra a zasazení budovy do veřejného prostoru rozvrženého do několika úrovní vypovídá o dobových představách o urbanismu moderních měst a patří mezi nejzajímavější příklady tohoto pojetí na území České republiky.
 

Z historie stavby

V 60. letech probíhala systematická centralizace obchodní sítě v Československu, v jejímž rámci vznikla řada obchodních domů v centrech měst. Výjimečnou realizací se stal specializovaný Dům bytové kultury (DBK), který měl nahradit řadu menších prodejen nábytku a sloužit nejen celé Praze, ale i jejímu širšímu okolí. K jeho výstavbě proto zvolil investor, podnik Nábytek, po dohodě s hlavním architektem Prahy Jiřím Voženílkem prostor plánovaného Budějovického náměstí. V linii budované trasy metra C postupně rostlo nové rozšířené centrum Prahy, kam byly strategicky umístěny budovy celopražského nebo celostátního významu.
 
Všechny budovy měly být provázány se sníženou pasáží a vzájemně propojeny terasami. Z originálního projektu inspirovaného dobovou zahraniční teorií urbanismu byla nakonec dokončena pouze stanice metra, navazující pasáž, a právě budova DBK.
 
Podobně jako již dříve realizované obchodní domy Kotva a Máj představoval Dům bytové kultury ukázku vyspělého provozního řešení a originálního moderního architektonického pojetí, které mělo reprezentovat rostoucí životní úroveň československé společnosti. Špičková architektura však nedokázala zakrýt problémy centrálně řízené výroby a pověst DBK tak kazil především nedostatek zboží a dlouhé čekací lhůty. Přesto se DBK rychle zapsalo do všeobecného povědomí. První úpravy DBK proběhly po roce 1990 (IKEA). V polovině 90. let se objekt stal součástí sítě Prior, plochy byly pronajímány jednotlivým nájemcům. Rozsáhlá rekonstrukce proběhla po roce 2005, došlo k výměně eskalátorů, osazení nových výtahů, rozšíření prodejních ploch v parteru, rozsáhlým dispozičním úpravám a vestavbám příček, jejichž důsledkem je znepřehlednění interiéru.

Provozovatel

DBK Praha a.s.

Budějovická 1667/64
140 00 Praha 4
Tel.:
+420 296 825 112
Email:
info@dbkpraha.cz
WWW:
https://dbkpraha.cz/
GPS:
50,043890 14,449308
 
Region:
Praha
Město:
Praha 4
Tipy na výlet:
Praha 4 a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Terrabazar – výstavní a prodejní teraristická burza v Praze

Terrabazar – výstavní a prodejní teraristická burza v Praze, která se koná v První jazykové základní škole.
Praha 4, Praha

EduFestival – festival o studiu v zahraničí

Máte zájem o studium v zahraničí? Na EduFestivalu získáte všechny důležité informace o vzdělání na středních i vysokých školách.
Praha 4, Praha

Ryby a rybičky – největší výstavní a prodejní akvaristická burza v Praze

Ať už jste začátečník nebo zkušený akvarista, tato burza je ideálním místem k nákupu všeho, co potřebujete pro své akvárium. Tak neváhejte a přijďte na Pankrác, kde vás čekají krásné ryby, rostliny a mnoho zajímavých vystavovatelů!
Praha 4, Praha

Tradiční prodejní výstava hmyzu v Praze

Tradiční prodejní výstava zejména preparátů brouků a motýlů hned vedle pražských Arkád Pankrác.
Praha, Praha

Letní kino Sunset Cinema na Pankráci

Vychutnejte si tu pravou letní atmosféru velkoměsta a sledujte kino ze střechy pankráckého obchodního domu. Nechybějí pohodlná křesla, drinky, popcorn a výběr populárních filmů. Těšte se na hollywoodské velkofilmy, romantiku, akci i pohádky. Díky sluchátkům se tu smí promítat i po desáté večer.
Praha 4, Praha

Farmářské trhy na Pankráci

Sezónní, lokální i bio najdete na Arkádách u svých oblíbených farmářů. Tradiční Farmářské trhy před OC Arkády Pankrác začínají každou středu.
Praha 4, Praha

Farmářské trhy na Pankráci

Sezónní, lokální i bio najdete na Arkádách u svých oblíbených farmářů. Tradiční Farmářské trhy před OC Arkády Pankrác začínají každou středu.
Praha 4, Praha

Farmářské trhy na Pankráci

Sezónní, lokální i bio najdete na Arkádách u svých oblíbených farmářů. Tradiční Farmářské trhy před OC Arkády Pankrác začínají každou středu.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Užijte si sport a relaxaci ve Fitclubu Kozák

Fitclub Kozák najdete na Praze 4, v areálu gymnázia Budějovická. Skvěle vybavené centrum nabízí tenis, beachvolejbal, squash, fitness, basketball, fotbal i saunu.
Praha 4, Praha

Socha auta Davida Černého u BB Centra na Praze 4

Na rohu ulic 5. května a Vyskočilova v pražské Michli naleznete mobilní sochu Davida Černého – jedná se o automobil Porsche 911 naražený na vysokém sloupu těsně u BB Centra. Automobil pokrytý opalizující barvou za slunných dnů pěkně svítí do dálky a může se pohybovat.
Praha 4, Praha

Brumlovka

BB Brumlovka na Praze 4 je jedním z největších a nejúspěšnějších projektů v České republice. Obchodní centrum poskytuje mnohostranné využití, od nákupů, relaxace, zábavy, sportu či administrativního využití.
Praha 4, Praha

Balance Club Brumlovka

Moderní fitness a wellness centrum Balance Club Brumlovka se nachází na Praze 4. Vznikl již v roce 2007 a od té doby drží krok se světovými trendy.
Praha 4, Praha

Lime koloběžky

Inteligentní mobilita jinak.
Praha, Praha

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.
Praha 4, Praha

Hungry Town – škola vaření s Ondrou Slaninou

V kurzech vaření Hungry Town vás Ondra naučí vařit rychle, jednoduše a s úsměvem tak, jak to znáte z obrazovky České televize. Objevte svou skrytou vášeň pro kulinářské umění, Čerstvá škola vaření je tu pouze pro vás.
Praha 4, Praha

Tenis Pankrác

Dejte stresu smeč! Přijďte si zasportovat, zarelaxovat a uvolnit se do nové sportovní oázy v cetru Prahy – na Pankráci.
Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Sushi time v DBK Praha 4

Tradiční japonská a vietnamská kuchyně ve 3. patře nákupního centra DBK na Budějovické v Praze 4. Naleznete zde širokou nabídku nejrůznějších druhů sushi, saláty, pokrmy z mořských plodů, vietnamské polévky a závitky nem.
Praha 4, Praha

Cukrárna Hájek & Hájková BB Centrum

Tato pobočka se nachází u příjezdu do komplexu BB centrum, přímo u autobusové zastávky Brumlovka.
Praha, Praha

Vietnamská restaurace Dian v Michli

Restaurace v pražském areálu Brumlovka nabízí dobroty vietnamské kuchyně s moderním twistem, originální drinky a skvělými víny.
Praha 4, Praha

Hotel Occidental Praha

Čtyřhvězdičkový hotel Occidental Praha dříve známý jako Barceló Praha, se nachází na Praze 4 v blízkosti největších pražských nákupních center, pouhých 15 minut metrem od Starého Města a 5 minut od oblíbené sportovní a rekreační oblasti Žluté Lázně.
Praha 4, Praha

Hotel Pecr v Peci pod Sněžkou

Užijte si nejlepší relaxační dny v našem luxusním wellness umístěném na střeše hotelu s nádhernými výhledy na okolní hory. V nabídce najdete ubytování v apartmánech, snídani formou bufetu, vstupy do wellness a thajské masáže.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Hotel Oáza na Praze 4

Hotel Oáza se nachází nedaleko centra, na Praze 4, v místní části Krč. Kromě ubytování hotel nabízí také thajské masáže a sportovní tenisové centrum.
Praha 4, Praha

Catermat

Office catering a Home catering.
Praha 4, Praha

Restaurace a hotel Chateau St. Havel

Chateau St. Havel – wellness & golf hotel je kompletně rekonstruovaný novogotický zámek v Praze 4 – Krč uprostřed stylového anglického zámeckého parku s několika idylickými rybníky. Hotel nabízí kromě nadstandardního ubytování na zámku řadu dalších služeb.
Praha 4, Praha