Zlín, Kudyznudy

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Baťův Zlín

Na východě Moravy na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů se v údolí řeky Dřevnice rozkládá Baťův Zlín. Město, které proslavili sourozenci Tomáš, Antonín a Anna Baťovi, když zde v roce 1894 založili firmu na zpracovávání kůží a výrobu obuvi. Jejich závod byl jeden z prvních „velkovýrobců“ obuvi na světě. Právě díky nim se Zlín stal moderní městskou aglomerací plnou funkcionalistické architektury, kterou můžeme obdivovat dodnes. Např. typické domky z režných cihel v obytných čtvrtích, které stavěla firma Baťa pro své zaměstnance nebo reprezentativní vily a veřejné stavby. Na Baťův vliv zde zkrátka narazíte na každém kroku. Pojďte s námi na prohlídku města.
 
➡️ Baťův institut sídlí na Vavrečkově ulici a najdete zde Krajskou galerii výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajskou knihovnu Františka Bartoše.
 
➡️ Každou první neděli v měsíci si můžete po předchozí rezervaci prohlédnout Vilu Tomáše Bati, která stojí v rozlehlém parku a v současné době je sídlem nadace Tomáše Bati.
 
➡️ Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Uvnitř najdete např. maketu letadla, v němž roku 1932 Baťa zahynul.
 
➡️ Technickým unikátem je pojízdná kancelář J. A. Bati o rozměrech 6 x 6 metrů, do které můžete nahlédnout při prohlídce Baťova mrakodrapu “Jednadvacítka”.
 
➡️ Z památek, které výjimečně nenesou jméno známého obuvníka, stojí za zmínku Zámek Zlín, budova radnice na Náměstí Míru nebo Kostel sv. Filipa a Jakuba.
 

Zlín myslí i na dětské návštěvníky

Pokud se rozhodnete navštívit město s dětmi, doporučíme vám k návštěvě hned několik míst, na kterých se vaše ratolesti rozhodně nebudou nudit.
 
✅ Jednou z nejnavštěvovanějších ZOO na Moravě je právě ta ve Zlíně. Leží 10 km od centra města a chová přes 200 druhů zvířat, mj. vzácné ptáky kiwi, africké slony nebo nosorožce. Provede vás postupně Afrikou, Asií, Austrálií i Amerikou a navštívit ji je rozhodně zážitek.
 
Park Komenského prošel revitalizací a nabízí nejen odpočinek ve stínu stromů, ale také mnoho herních prvků pro aktivní zábavu. Je veřejně přístupný a často hostí akce všeho druhu.
 
✅ V areálu gymnázia najdete hvězdárnu, kde se kromě pozorování oblohy můžete zúčastnit nejrůznějších programů, přednášek nebo tematických výstav.
 
Filmové ateliéry nabídnou dobrodružný náhled do světa fantazie. Čtyři patra plná zábavy, kabinet filmové historie, expozice věnované známým osobnostem i tvořivé dílničky. Každý víkend odpoledne můžete také přijít na workshop animace pro veřejnost.
 
✅ A pokud hledáte útěk do přírody, vyzkoušejte Stezku Areál Lazy nebo Stezku zdraví Tlustá hora. Obě nabízí spoustu možností pro aktivní trávení volného času, cvičební prvky pro workout i odpočívadla s lavičkami.
 

A Zlín žije i sportem

Zlín má vlastní fotbalový i zimní stadion, PSG Arenu, atletický stadion, městskou halu, krytý bazén, koupaliště a další menší sportoviště. V zimě je v provozu lyžařská sjezdovka v centru města. V okolí se nachází mnoho turistických tras a cyklostezek, které vás zavedou na kouzelná místa.
 
Pouhých 6 km od centra moderního Zlína se tyčí hrad Malenovice, jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu. V jeho blízkosti se nachází oblíbené výletní a poutní místo Svatá voda s pramenem, kterému jsou připisovány zázračné léčivé účinky. Nad studánkou v kamenné klenbě je socha Panny Marie Lurdské, které dodává celému místu až nadpozemsky klidnou atmosféru. Tak se sem po celodenní pouti městem nezapomeňte přijít osvěžit.

Turistická informační centra


Výročí obnoveného Památníku T. Bati – vstup zdarma

Zlínský Památník Tomáše Bati zve širokou veřejnost na 4. výročí svého znovuotevření po rekonstrukci. K této speciální příležitosti je otevřeno s bezplatným vstupem. Volné vstupenky si před prohlídkou přijďte vyzvednout do Infopointu Památníku (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).
Zlín, Zlínský kraj

Zuškování?! u zámku Zlín

6. ročník Festivalu ZUŠKA?ZUŠKA!
Zlín, Zlínský kraj

Zlín Film Festival 2023

Na začátek června se do Zlína chystá 63. ročník filmového festivalu, který je jednou z nejstarších a největších filmových přehlídek svého druhu na světě. Každoročně jej navštěvuje více než 120 tisíc diváků.
Zlín, Zlínský kraj

Koncert Ewy Farne na 63. Zlín film festivalu

Ve čtvrtek 1. června 2023 se uskuteční v rámci 63. Zlín Film Festivalu koncert jedné z nejúspěšnějších zpěvaček u nás i v Polsku, stříbrné České slavice 2022 – Ewy Farne.
Zlín, Zlínský kraj

Mlčeti zlato

V pátek 2. června od 19:00 hodin se v divadelní jeviště promění pódium Velkého sálu Kongresového centra Zlín.
Zlín, Zlínský kraj

RBP rodinný běh

RBP rodinný běh je závod na 1400 metrů pro širokou veřejnost bez nutnosti příslušnosti ke sportovnímu oddílu či klubu. Akce je tradiční součástí doprovodného programu největšího a nejstaršího filmového festivalu pro děti a mládež na světě – Zlín Film Festivalu.
Zlín, Zlínský kraj

Festivalový půlmaraton Zlín

Oblíbený běžecký závod ulicemi festivalového Zlína se v roce 2023 uskuteční ve standardním termínu Zlín Film Festivalu, a to v neděli 4. června. Jedná se silniční běžecký závod na distanci 21,097 kilometrů pro širokou veřejnost bez nutnosti příslušnosti ke sportovnímu oddílu či klubu.
Zlín, Zlínský kraj

Střípky z kudlovských animací

Věhlasnou zlínskou animovanou tvorbu představí od 17. května do 7. června ve Zlatém jablku „Střípky z kudlovských animací“. Výstava je součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu, který má letos animovanou tvorbu jako jedno ze svých hlavních témat.
Zlín, Zlínský kraj

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.
Zlín, Zlínský kraj

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.
Zlín, Zlínský kraj

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu, hrad Malenovice, leží jen 6 km od centra moderního Zlína. Hrad má krásně upravené okolí a doslova vybízí k návštěvě.
Zlín, Zlínský kraj

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.
Zlín, Zlínský kraj

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.
Zlín, Zlínský kraj

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95% má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.
Zlín, Zlínský kraj

Centrální park a vodní biotop na Jižních Svazích ve Zlíně

Centrální park o rozloze 11 ha je spojnicí mezi novou bytovou zástavbou a plochou lesa. Kromě souboru sedmi sportovišť se zde nachází i parková část s vodním biotopem, řadou květinových záhonů a travnatých ploch s dřevinami. Nechybí ani hrací prvky v podobě lanové pyramidy nebo lezecké stěny.
Zlín, Zlínský kraj

Stezka zdraví Tlustá hora – prostor pro sport a rekreaci ve Zlíně

Stezka zdraví pod Tlustou horou nabízí množství možností pro aktivní trávení volného času – běh, cykloturistika, dětské hry, posilování, rozcvičení, rodinné výlety a vycházky.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Spojení luxusu, přírody a kempování v autentickém Safari stanu dovezeném z Jižní Afriky nabízí africký glamping nedaleko Zlína, u obce Štípa.
Zlín, Zlínský kraj

Bistro Kudlov

Navigace tohle místo zná, ale silnice k němu prakticky nevede. Dojedete do Kudlova a odtud to už musíte vzít pěšky po polňačce. Přesto u téhle dvojbuňky bude plno.
Zlín, Zlínský kraj

Comic Cone Foodtruck ve Zlíně

Máte chuť na barevné šťavnaté burgery s libovým trhaný masem od ještě barevnějšího Foodtrucku? Vydejte se do Zlína.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurant La Villa ve Zlíně – původní Vavrečkova vila

Vavrečkova vila v části Zlína – Mokré. Patřila důležitému spolupracovníkovi Tomáše Bati – Hugo Vavrečkovi (mimo jiné také dědečka exprezidenta Václava Havla a jeho bratra Ivana z matčiny strany).
Zlín, Zlínský kraj

Jedním tahem: kavárna, bar a galerie ve Zlíně

Industriální prostor centra Zlína, hravý, volný a otevřený skrývá kavárnu, bar a galerii s názvem Jedním tahem.
Zlín, Zlínský kraj

Farma Štípa – mléčné dobroty přímo ze dvora

Plánujete cyklovýlet v okolí Zlína? Chcete si po návštěvě zlínské zoo přinést něco dobrého k večeři? Navštivte nás na Farmě Štípa.
Zlín, Zlínský kraj

Mercii Caffè – valašská kavárna

Kavárna v srdci Zlína s baťovskou architekturou, kterou doplňují prvky slovácka a valašska.
Zlín, Zlínský kraj

EBE cafe

Manželé Lenka a Martin Skopálkovi milují cestování, sport, kávu, víno, dobré jídlo a fajn lidi. A i přestože pracují v IT a E-commerce, šli do podnikání v gastru a do týmu vzali především lidi z kruhů blízkých.
Zlín, Zlínský kraj

Pojeďte na výlet


Bezbariérové Valašsko s celou rodinou

Myslíte si, že Valašsko není jako destinace na dovolenou pro vozíčkáře s rodinou příliš vhodné? Možná vás to překvapí, ale v Beskydech, jak se zdá, není nic nemožné. Užijete si tu pohodový víkend víceméně bez bariér, a navíc to bude příjemné třeba i pro menší děti.
Velké Karlovice, Cesty poznání

Běžecká trasa Kocanda

Jestli se chcete dostat ze Zlína někam jinam než do Vizovic a Otrokovic, musíte do kopce. Ale když už na něm budete, čeká vás to, co na Kocandě, les, příroda, výhledy a klid, to vše v těsné blízkosti třeba sídliště. Na části trasy je instalována naučná stezka o lese a lesnických činnostech.
Kocanda, Zlín, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Štákovky

Užijete si výhledy na Zlín a jeho typické baťovské domky na pozadí továrního areálu, zanoříte se do přírody v klasickém zlínském stylu – do kopce, a vynoříte se na pasekách se zachovalými staveními z dob, kdy ještě místo města byly akorát trnkové sady. Část trasy vede po Cyrilometodějské stezce, projektu ve stopách od slovanského dědictví k modernímu evropanství, k hodnotám v této době tak důležitým – porozumění, kulturnímu vstřícnému dialogu a jednotě kontinentu.
běžecká trasa ve Zlíně, Cesty pro zdraví

Procházka na vyhlídky a k přehradě Horní Bečva

Máte rádi výlety do přírody? Vydejte se na vyhlídková místa, která jsou ukrytá uprostřed lesa na kopci nad bývalým lomem v Horní Bečvě. Pod kopcem můžete zdarma zaparkovat. K vyhlídkám vás čeká krátká procházka, připravte se na mírné stoupání. Cestou máte možnost k odpočinku na lavičkách.
k vyhlídkám u lomu , Výlety pro děti