Zlín, Kudyznudy

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Baťův Zlín

Na východě Moravy na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů se v údolí řeky Dřevnice rozkládá Baťův Zlín. Město, které proslavili sourozenci Tomáš, Antonín a Anna Baťovi, když zde v roce 1894 založili firmu na zpracovávání kůží a výrobu obuvi. Jejich závod byl jeden z prvních „velkovýrobců“ obuvi na světě. Právě díky nim se Zlín stal moderní městskou aglomerací plnou funkcionalistické architektury, kterou můžeme obdivovat dodnes. Např. typické domky z režných cihel v obytných čtvrtích, které stavěla firma Baťa pro své zaměstnance nebo reprezentativní vily a veřejné stavby. Na Baťův vliv zde zkrátka narazíte na každém kroku. Pojďte s námi na prohlídku města.
 
➡️ Baťův institut sídlí na Vavrečkově ulici a najdete zde Krajskou galerii výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajskou knihovnu Františka Bartoše.
 
➡️ Každou první neděli v měsíci si můžete po předchozí rezervaci prohlédnout Vilu Tomáše Bati, která stojí v rozlehlém parku a v současné době je sídlem nadace Tomáše Bati.
 
➡️ Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Uvnitř najdete např. maketu letadla, v němž roku 1932 Baťa zahynul.
 
➡️ Technickým unikátem je pojízdná kancelář J. A. Bati o rozměrech 6 x 6 metrů, do které můžete nahlédnout při prohlídce Baťova mrakodrapu “Jednadvacítka”.
 
➡️ Z památek, které výjimečně nenesou jméno známého obuvníka, stojí za zmínku Zámek Zlín, budova radnice na Náměstí Míru nebo Kostel sv. Filipa a Jakuba.
 

Zlín myslí i na dětské návštěvníky

Pokud se rozhodnete navštívit město s dětmi, doporučíme vám k návštěvě hned několik míst, na kterých se vaše ratolesti rozhodně nebudou nudit.
 
✅ Jednou z nejnavštěvovanějších ZOO na Moravě je právě ta ve Zlíně. Leží 10 km od centra města a chová přes 200 druhů zvířat, mj. vzácné ptáky kiwi, africké slony nebo nosorožce. Provede vás postupně Afrikou, Asií, Austrálií i Amerikou a navštívit ji je rozhodně zážitek.
 
Park Komenského prošel revitalizací a nabízí nejen odpočinek ve stínu stromů, ale také mnoho herních prvků pro aktivní zábavu. Je veřejně přístupný a často hostí akce všeho druhu.
 
✅ V areálu gymnázia najdete hvězdárnu, kde se kromě pozorování oblohy můžete zúčastnit nejrůznějších programů, přednášek nebo tematických výstav.
 
Filmové ateliéry nabídnou dobrodružný náhled do světa fantazie. Čtyři patra plná zábavy, kabinet filmové historie, expozice věnované známým osobnostem i tvořivé dílničky. Každý víkend odpoledne můžete také přijít na workshop animace pro veřejnost.
 
✅ A pokud hledáte útěk do přírody, vyzkoušejte Stezku Areál Lazy nebo Stezku zdraví Tlustá hora. Obě nabízí spoustu možností pro aktivní trávení volného času, cvičební prvky pro workout i odpočívadla s lavičkami.
 

A Zlín žije i sportem

Zlín má vlastní fotbalový i zimní stadion, PSG Arenu, atletický stadion, městskou halu, krytý bazén, koupaliště a další menší sportoviště. V zimě je v provozu lyžařská sjezdovka v centru města. V okolí se nachází mnoho turistických tras a cyklostezek, které vás zavedou na kouzelná místa.
 
Pouhých 6 km od centra moderního Zlína se tyčí hrad Malenovice, jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu. V jeho blízkosti se nachází oblíbené výletní a poutní místo Svatá voda s pramenem, kterému jsou připisovány zázračné léčivé účinky. Nad studánkou v kamenné klenbě je socha Panny Marie Lurdské, které dodává celému místu až nadpozemsky klidnou atmosféru. Tak se sem po celodenní pouti městem nezapomeňte přijít osvěžit.
 

Co dělat ve Zlíně, když prší

Kde jinde než ve Zlíně navštívit Obuvnické muzeum, které je s více než tisíci exponáty největší v republice. Poklidné estetické zážitky nabízí Galerie Jaroslava Chada ve Zlínském zámku. Děti se zaručeně vyřádí v zábavním parku Toboga Galaxie Zlín a trochu adrenalinu pro všechny si užijete na motokárách v E-Karts Zlín. Jedním tahem pak můžete vzít kavárnu, bar i galerii. 
Turistická informační centra


Adventní Zlín 2023

Zpříjemněte si adventní atmosféru na zlínských vánočních trzích na náměstí Míru. Vánočně ozdobené dřevěné domečky a stánky vám přinesou spoustu voňavých dobrot a vánočního sortimentu. Nebude chybět řada koncertů a zábavy pro děti. Novinkou letošního roku bude obří adventní věnec a vánoční rozhledna.
Zlín, Zlínský kraj

Adventní koncert: Musica Angelica

Přijďte si s námi užít krásnou adventní atmosféru na zámek Zlín! Nalaďte se na vánoční čas a odpočiňte si při skladbách u harfy a zpěvu. Během hodinového koncertu zazní především vánoční skladby a těšit se můžete také na malé pohoštění a vánoční výzdobu pro navození příjemné atmosféry.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční výzdoba v Zoo Zlín

Sváteční procházku zpestří vánoční světelná výzdoba. Zoo zdobí nejen typické vánoční motivy, ale také světelné siluety exotických zvířat. Uvidíte tak „zářící“ slony, tapíry, nosorožce, rejnoky, tučňáky, klokany, lvy, lachtana, medvěda, supy nebo žirafu.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční ježíškova pošta ve Zlíně

Ježíšek si u nás postavil poštovní schránku, která je taktéž schránkou splněných přání. Nejen, že posíláme dopisy dětí přímo do nebe, ale obdarujeme taky rodiče.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční trhy u Obchodního domu Zlín

Zpříjemněte si advent návštěvou Vánočního mini trhu u Obchodního domu Zlín. Těšit se můžete na vánoční strom, vánoční kolo a gastro stánky. Novinkou je víkendový hudební program a nová atrakce – dětská manéž.
Zlín, Zlínský kraj

Adventní koncert – Luboš Fišer

Účinkují žáci a učitelé ZUŠ Morava a hosté.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční jarmark ve Zlíně

Přijďte na Vánoční jarmark Pod Kaštany! 16. prosince od 10 do 18 hodin na tržišti ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Strings & Bellows ensemble

Jedinečný kvintet Strings & Bellows ensemble s hosty Lucií Siposovou a Julií Vajdákovou zahrají ve Zlíně vánoční koncert na třetí adventní neděli. Pojďte se naladit ohnivým tangem a zasněnými melodiemi z Buenos Aires.
Zlín, Zlínský kraj

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.
Zlín, Zlínský kraj

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.
Zlín, Zlínský kraj

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!
Zlín, Zlínský kraj

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.
Zlín, Zlínský kraj

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Asi 10 km od Zlína leží malá obec Štípa, která je poutním místem s mariánskou soškou. Milostná socha Panny Marie s Ježíškem, stojící na hlavním oltáři v poutním kostele zasvěceném Narození Panny Marie, patří mezi nejstarší mariánské sochy na Moravě.
Zlín, Zlínský kraj

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95 % má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.
Zlín, Zlínský kraj

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.
Zlín, Zlínský kraj

Zikmundova vila ve Zlíně

Nejdřív baťovský dům a bydliště prvního hejtmana zlínského okresu Josefa Januštíka. Na čas majetek oscarového režiséra Elmara Klose. Následně domov cestovatele Miroslava Zikmunda. A dnes? Kulturní památka protkaná příběhy, se kterými se jinde nesetkáte. 
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Zlín

Bistro Kudlov

Navigace tohle místo zná, ale silnice k němu prakticky nevede. Dojedete do Kudlova a odtud to už musíte vzít pěšky po polňačce. Přesto u téhle dvojbuňky bude plno.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurant La Villa ve Zlíně – původní Vavrečkova vila

Vavrečkova vila v části Zlína – Mokré. Patřila důležitému spolupracovníkovi Tomáše Bati – Hugo Vavrečkovi (mimo jiné také dědečka exprezidenta Václava Havla a jeho bratra Ivana z matčiny strany).
Zlín, Zlínský kraj

Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Spojení luxusu, přírody a kempování v autentickém Safari stanu dovezeném z Jižní Afriky nabízí africký glamping nedaleko Zlína, u obce Štípa.
Zlín, Zlínský kraj

TamTam restaurant – delikatesy zvučných jmen

Moderní restaurace v centru Zlína s výtečnou kuchyní a výhledem na náměstí. Ochutnejte u nás českou klasiku: Svíčkovou na smetaně s houskovým knedlíkem a divokými brusinkami nebo dozlatova upečená kachní stehna.
Zlín, Zlínský kraj

Jedním tahem: kavárna, bar a galerie ve Zlíně

Industriální prostor centra Zlína, hravý, volný a otevřený skrývá kavárnu, bar a galerii s názvem Jedním tahem.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování ve VŠ koleji na náměstí T. G. Masaryka v centru Zlína

VŠ kolej se nachází v blízkosti centra Zlína. Nově rekonstruovaná budova nabízí kvalitní ubytování v buňkách pro 4 osoby. Ubytování pro veřejnost je možné po celý rok. VŠ kolej má k dispozici i 2 jednolůžkové imobilní pokoje.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Hotel Lázně Kostelec

Hotelová restaurace nabízí chutné menu v příjemném prostředí, s nádherným výhledem do přírody. Z nabídky si vyberou milovníci české kuchyně i světových specialit. V létě je restaurace rozšířena o venkovní terasu. Hosté mohou bezplatně využít Wi-Fi připojení. Restaurace je klimatizována.
Zlín, Zlínský kraj

Interhotel Zlín

Interhotel Zlín (bývalý hotel Moskva) je ideální kongresové centrum se skvělou polohou přímo v centru Zlína. Nabízí mimořádný komfort moderních pokojů a špičkově vybavené konferenční i gastronomické zázemí.
Zlín, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Zlínsko – Luhačovicko


Za mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Víte, jaký skvost se ukrývá v Horní Lidči, ve vesničce na Česko-slovenském pomezí? Je to unikátní mechanický vyřezávaný betlém s pětasedmdesáti pohyblivými figurkami! Kromě klasických postav betlémského příběhu zde uvidíte i dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. V nedalekých Vizovicích se potom můžete nechat inspirovat každoroční oblíbenou výstavou v předzámčí zdejšího zámku. Ta sleduje trendy ve zdobení vánočních stromků a zároveň představuje tradiční foukané vánoční ozdoby.

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.
Vizovice, Cesty krajinou

Výlet do Zlína aneb jeden den s Baťou

Fenomén zvaný Baťa významným způsobem ovlivnil nejen životy mnoha lidí na východě Moravy, ale také v celé řadě zemí po celém světě. Připravili jsme pro vaši inspiraci několik tipů, jak ve Zlíně prožít „Den s Baťou“. Vydejte se na výlet městem, kde objevíte například prvorepublikový obchodní dům, čtvrť proslavenou !baťovskými" domky anebo legendární zlínský mrakodrap.
Zlín s Baťou, Cesty krajinou

Po stopách Četníků z Luhačovic

Seriál České televize zavádí diváky do roku 1919, kdy do Luhačovic po ukončení školy přijíždí dvojice mladých strážců zákona, které zde čeká jejich první působiště. Pokud se vám seriál líbí, proč si neudělat výlet do míst, která jsou se seriálem spojená? Možná budete překvapeni, že se nenatáčelo jen v Luhačovicích, ale také například Jimramově, na zámku v Hošticích u Kroměříže nebo v obci Lesní Hluboké.