Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější místa v kategorii Vojenské turistické cíle: Praha, Olomouc a Králíky

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Vojenské turistické cíle: Praha, Olomouc a Králíky

Vydáno 12. srpna 2019 Památky
Nejnavštěvovanější vojenskou památkou loni byl Národní památník heydrichiády v Praze, kam se přišlo podívat téměř 107 tisíc lidí. Další příčka patří Korunní pevnůstce v Olomouci, třetí pak skončila dělostřelecká tvrz Hůrka v Králíkách.
Adolf Opálka, Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc: jména sedmi mužů, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se pevně zapsala do paměti národa. Úkryt před Říšskou policií našli v chrámu
sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, dnešním Národním památníku heydrichiády, kde také většinou hrdinně zemřeli.
 

TOP místa: památky na druhou světovou válku

Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků. V loňském roce patřily k nejnavštěvovanějším místům dělostřelecká tvrz HůrkaKrálíkách, dělostřelecká tvrz Bouda v masivu nedalekého Suchého vrchu, dělostřelecká tvrz Hanička u Rokytnice v Orlických horách a pevnost Dobrošov u Náchoda. Oblíbené je i Vojenské muzeumKrálíkách a Památník Vojna Lešetice, jediný dochovaný komunistický pracovní tábor v Česku a současně Muzeum obětí komunismu a dějin uranového hornictví u středočeského Milína.
 

Baroko a Napoleonské války

Hlouběji do minulosti se podíváte na třech místech. V Korunní pevnůstce, která vznikla jako součást olomouckého opevnění v dobách Marie Terezie, je v bývalé barokní prachárně k vidění expozice, která přibližuje historii Olomouce jako pevnosti. Hojně navštěvované je také podzemí barokní pevnosti Josefov a samotné pevnostní město, obkroužené límcem mohutných hradeb, největší turistická atrakce města Jaroměře. Lákavým cílem je rovněž Památník Mohyla míru, připomínka obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805).
 

Co vám nesmí uniknout: vojenské akce 2019

S dělostřeleckou tvrzí Hůrka, Vojenským muzeem nebo dělostřeleckou tvrzí Bouda se můžete seznámit při akci Cihelna: koná se v Králíkách a v okolí od pátku 16. do neděle 18. srpna. Konec srpna a konec září jsou nejlepší dobou pro výpravu do Vojenského technického muzea v Lešanech: 31. srpna se tu koná Tankový den a 28. září Dětský den plný her a soutěží. Na přelomu srpna a září by vám také neměla uniknout CIAF aneb Czech International Air Fest 2019 v Hradci Králové, největší letecká přehlídka a soutěž špičkových vojenských bojových letounů v Česku.
 
Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 - 1757.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Nechte se unést zpět do historie, časem zpátky do doby císaře Josefa II. při romantické prohlídce tajuplných podzemních prostor osvětlených svícemi. Dobu barokní pevnosti na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe dokreslí originály soch Matyáše Bernarda Brauna, pocházející z jaroměřského náměstí.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami - jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

Památník Vojna Lešetice u Příbrami - jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Dělostřelecká tvrz Hanička - předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká tvrz Hanička - předválečné opevnění ze 30. let

Dělostřelecká pevnost Hanička patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno pevnost dostala podle osady nacházející se v okolí.

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Pevnost Dobrošov u Náchoda - z důvodu rekonstrukce zavřeno

Pevnost Dobrošov u Náchoda - z důvodu rekonstrukce zavřeno

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je v letech 2019 – 2020 zavřeno.