!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hotely, horské chaty, kavárny, banky, vily a koupaliště: nejkrásnější stavby architekta Fuchse
Banka na náměstí Svobody
"> Banka na náměstí Svobody "> Fuchsova vila "> Zemanova kavárna "> Masarykova chata na Šerlichu "> Přímětický památník Prokopa Diviše "> Klostermannova chata "> Ladislav Fuchs "> Hotel Avion
Památky

Hotely, horské chaty, kavárny, banky, vily a koupaliště: nejkrásnější stavby architekta Fuchse

Vydáno 1. března 2021
Špička evropské avantgardní architektury, ve světě jeden z nejznámějších českých architektů 20. století a také muž, bez něhož by Brno i funkcionalismus vypadaly úplně jinak: to je Bohuslav Fuchs, od jehož narození by letos uplynulo 126 let. Znáte jeho nejslavnější stavby?
Architekt, urbanista, teoretik, výtvarník a učitel Bohuslav Fuchs, narozený 24. března 1895 ve Všechovicích u Bystřice pod Hostýnem, svou kariéru zahájil jako zedník. Teprve pak nastoupil na gymnázium v Holešově a od roku 1916 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry.

V jeho ateliéru později také pracoval, už v roce 1921 ale založil společný ateliér se svým kolegou ze studií Josefem Štěpánkem a o rok později se trvale usadil v Brně. Tady založil rodinnou firmu AKA, která navrhovala a vyráběla zřejmě nejlepší bytové a umělecké předměty v prvorepublikovém Československu. Fuchsovy stavby najdete také v jiných moravských městech nebo na Slovensku.
 

Hotel Avion

Osmipatrový a čtyřicet metrů vysoký hotel Avion, který stojí na parcele široké pouhých osm metrů v České ulici v centru Brna, je mistrovský projekt srovnatelný s tvorbou světových architektů. Dovnitř se už dlouho nikdo nepodíval, ale rekonstrukce podle původních plánů z let 1926–1927, která by interiéry měla co nejvíc přiblížit původnímu záměru, se podle posledních zpráv chýlí ke konci.

Po otevření by tu mělo vzniknout malé muzeum a na střeše terasa s výhledem na centrum Brna, Špilberk a katedrálu sv. Petra a Pavla na Petrově. Fuchsovy oceňované průhledy z galerií kavárny přes celý vnitřní prostor si první hosté prohlédnou zřejmě už letos.
 

Zemanova kavárna

Málokterá stavba má to štěstí, že je zničená a postavená znovu. Zemanova kavárnasadech na Kolišti k nim patří: první důsledně funkcionalistickou stavbu poválečného Československa navrhl Fuchs v roce 1925, ale počátkem 60. let musela budova ustoupit výstavbě Janáčkova divadla.

Brňané na ni ale nezapomněli a díky impulsu od mladých architektů vyrostla v 90. letech kousek od původního místa věrná replika původní stavby. Dokonce u ní stojí i hudební altán: v projektu sice kdysi byl, ale za první republiky na něj nakonec nedošlo, vznikl až v druhé verzi.
 

Banka na náměstí Svobody

Hotel se už řadu let opravuje, kavárna pár desítek let vůbec neexistovala, zato budova postavená na brněnském náměstí Svobody v roce 1928 na místě starého Kounicova paláce už bezmála sto let funguje jako banka a stále vypadá moderně.

Na fasádě se pásy oken střídají s pásy bílého lesklého obložení, které Fuchs použil i u fasády hotelu Avion, v přízemí je pasáž s obchody a restauracemi, která propojuje náměstí s Veselou ulicí a hotelem International.
 

Městské lázně v Zábrdovicích

Městsk lázněV roce 1928 měla vlastní koupelnu jen necelá čtvrtina bytů ve městě, takže městské lázně v Zábrdovicích měly sloužit pro zimní i letní provoz.

Stavba podle plánů Bohuslava Fuchse byla zahájena v květnu 1931 a už za rok, v červnu 1932, bylo hotovo. V areálu, který ve své době patřil k nejmodernějším na světě, dodnes venkovní lázně slouží jako letní koupaliště, budova zimních lázní je ale zavřená.
 

Fuchsova rodinná vila

fuchsova vilaMěstská část Žabovřesky se během 20. století z malé vesnice s vinohrady proměnila ve vilovou čtvrť. Pro stavbu vlastní rodinné vily si ji nevybral jen Bohuslav Fuchs (dům najdete na nároží Tůmovy a Hvězdárenské), ale také Dušan Jurkovič nebo Jindřich Kumpošt, architekt, který ve 20. letech nabídl Fuchsovi místo v architektonickém a regulačním oddělení Stavebního úřadu a vlastně jej tak přilákal do Brna.

Dvoupatrový dům tvoří urbanistický celek se sousedním objektem v nároží ulic Hvězdárenské a Tůmovy. Ústředním prvkem dispozice jsou dvě protilehlá schodiště, půlící kubickou hmotu na dvě části s různými výškovými úrovněmi.
 

Další Fuchsova tvorba

Masarykova chata na Šerlichu - za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Masarykova chata na Šerlichu - za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor - na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák

Největším a zároveň nejstarším brněnským náměstím je náměstí Svobody. Je místem mnoha kulturních akcí a setkávání.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

V budově Uměleckoprůmyslového muzea se nachází stálá expozice užitého umění od středověku po současnost, zastoupeny jsou sbírky skla, keramiky a porcelánu, textilu, nábytku, kovů a grafického designu. Z důvodu rekonstrukce je muzeum až do podzimu 2020 uzavřeno.

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

Před několika lety v Kralicích nad Oslavou oslavili významné výročí Bible kralické a od té doby pravidelně v září pořádají Den tiskařů. Ten letošní, v pořadí již sedmý, připomene v sobotu 21. září nejenom slavnou bibli, ale i další jubilea, například padesát let od slavnostního otevření kralického Památníku.

Brněnský veletržní areál - nejvýznamnější výstavní areál v ČR

Brněnský veletržní areál - nejvýznamnější výstavní areál v ČR

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

V Kralicích, Jablunkově, Pelhřimově a na Velehradu lákají k návštěvě muzea Bible

V Kralicích, Jablunkově, Pelhřimově a na Velehradu lákají k návštěvě muzea Bible

Kralice nad Oslavou, nenápadná vesnice na Vysočině, skrývá skutečný poklad: kousek od kostela sv. Martina jsou dodnes k vidění zbytky středověké tvrze, kde v letech 1578 až 1620 našla útočiště tajná tiskárna Českých bratří a kde kromě dalších náboženských i světských knih spatřila světlo světa slavná Bible kralická.

Palác Rosetta v Praze

Palác Rosetta v Praze

Palác Rosetta je klasicistní dům z druhé poloviny 19. století, který se nachází v Jungmannově ulici. Roku 1867 byla budova přestavěna ve stylu klasicismu Franzem Wolfem. Součásti domu je i průchod z Jungmannovy ulice k obchodnímu domu Quadrio.

HaDivadlo v Brně

HaDivadlo v Brně

Brněnská divadelní scéna se čtyřicetiletou tradicí a osobitým pohledem na svět se nachází v Alfa pasáži poblíž náměstí Svobody. Oproti klasickým repertoárovým scénám, se divadlo zaměřuje především na autorský přístup herců k roli a tématu inscenace.

Zemanova kavárna v Brně - replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna v Brně - replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna, to je unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925. Nabízí vynikající kuchyni, vlastní cukrářskou výrobu a široký sortiment nápojů.

Palác šlechtičen v Brně

Palác šlechtičen v Brně

Jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně je Palác šlechtičen. Probíhají zde krátkodobé výstavy a připravuje se nová stálá expozice Obrázky ze života vesnice. Od 1.12. 2017 je Palác šlechtičen uzavřen kvůli rekonstrukci, která potrvá nejméně do roku 2019.

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Klostermannova chata na Modravě

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

BVV - Brněnské výstaviště

BVV - Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Poznejte Tišnov a jeho okolí

Poznejte Tišnov a jeho okolí

Město Tišnov, které leží na pokraji Českomoravské vysočiny, se pyšní řadou památek i unikátním bohatým mineralogickým nalezištěm. Dvakrát ročně se zde konají Mezinárodní expozice minerálů. Turisté si oblíbili také návštěvu kopce Květnice, rozhledny Klucanina či přírodního parku Svratecká hornatina.

Palác Alfa v Brně

Palác Alfa v Brně

Nenápadná funkcionalistická budova s pasáží a ochozovou galerií, která spojuje brněnské ulice Jánskou a Poštovskou s náměstím Svobody, vznikla dle návrhů českého architekta Bohuslava Fuchse. Nyní se stala chráněnou kulturní památkou.

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Hotel Avion v Brně

Hotel Avion v Brně

Hotel Avion je vrcholným dílem meziválečné architektury nejen v rámci brněnského funkcionalismu. Svým významem patří ke špičkovým příkladům evropské architektury 20. let 20. století. Původně Ve své době představoval prototyp moderního velkoměstského hotelu.

Funkcionalistická budova městské spořitelny v Tišnově

Funkcionalistická budova městské spořitelny v Tišnově

Budova byla postavena na místě starobylých masných krámů v roce 1933. Kvalitní architekturu, vycházející z tradic Le Corbusierova purismu a progresívních teorií Bauhausu, navrhli dva proslulí brněnští architekti Jindřich Kumpošt a Bohuslav Fuchs.

Baťovské Otrokovice - čtvrt Baťov - Bahňák

Baťovské Otrokovice - čtvrt Baťov - Bahňák

Světově unikátní je historie Baťova, červeného města postaveného, jako středověká variace, na zelené louce. Na pozemku podmáčeného Bahňáku vzniklo nejprve letiště, poté továrna a k tomu všemu přibylo "město".

Koupaliště Zábrdovice v Brně

Koupaliště Zábrdovice v Brně

Letní koupaliště Zábrdovice v Brně nabízí dva padesátimetrové bazény. V jednom z nich plavčíci spouští umělé vlnobití. Dále je zde k dispozici tobogán, rodiče s dětmi potěší dětské hřiště. K odpočinku slouží travnaté plochy a terasy nad úrovní bazénů. Nechybí čisté šatny a toalety.

Vila Josefa Fuchse v Libni

Vila Josefa Fuchse v Libni

Funkcionalistická vila v Libni byla postavena ve svahu nad Vltavou ve 30. letech podle projektu Josefa Fuchse. Vila byla postavena v roce 1929.

Výstavní síň architekta Bohuslava Fuchse ve Všechovicích

Výstavní síň architekta Bohuslava Fuchse ve Všechovicích

Výstavní síň architekta Bohuslava Fuchse je situována v autorově rodné obci, nedaleko jeho rodného domu, v budově bývalé školy z roku 1888. Jednotlivé exponáty doprovází bohatá obrazová výbava, sestávající z archivních a současných fotografií, dokumentů, plánů, filmů, audiozáznamů apod.

Další aktuality

4.4.
2021
Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Jižní Morava | Příroda
1.4.
2021
Moravská galerie slaví 60 let

Moravská galerie slaví 60 let

Jižní Morava | Kultura