Úvod > Aktuality > Poznejte legendární obchodní domy: historie nakupování a unikátní architektura
Zážitky

Poznejte legendární obchodní domy: historie nakupování a unikátní architektura

  • Vydáno28. ledna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o novém seriálu Zlatá labuť z produkce Novy, který navazuje na film Otakara Vávry z roku 1943 Šťastnou cestu, který byl natáčený právě v kulisách obchodního domu Bílá labuť. Nový historický seriál Zlatá labuť bude vyprávět osudy lidí spjatých se stejnojmenným obchodním domem, ve své době nejmodernějším chrámem nákupu a luxusu v centru Prahy.

Novinka stříbrného plátna: seriál Zlatá labuť

seriál zlatá labuťMilovníci historických seriálů a obdivovatelé první republiky se mohou těšit na nový seriál TV Nova, který na obrazovkách startuje už 2. února 2023. Pojednávat bude o strastech a radostech mladých prodavaček obchodního domu Zlatá labuť, co byl v Praze právě otevřen jako symbol blahobytu a luxusu. Divák nahlédne i do rodiny a světa bohatých podnikatelů, kteří obchod otevřeli. Nový historický seriál v produkci Dramedy Productions natočený v režii Bisera Arichteva a Braňo Holička slibuje výpravnou podívanou s Danielou Kolářovou, Petrem Kostkou, Martou Dancingerovou, Beátou Kaňokovou, Simonou Lewandovskou a dalšími skvělými herci.
 

Praha: obchodní dům Bílá labuť

Když byla v roce 1939 otevřena Bílá labuťPraze na Poříčí, šlo o největší a nejmodernější obchodní dům v Československu. Vybudoval jej pražský podnikatel Jaroslav Brouk, spolumajitel známé společnosti Brouk a Babka, která provozovala celou síť obchodních domů, například v Liberci či Ostravě. Funkcionalistická Bílá labuť postavená podle plánů architekta Josefa Kitricha a Josefa Hrubého je ale všechny předčila: podobně jako ve Zlíně tu byly schody jezdící z přízemí do prvního patra, prostory vybavené podlahovým vytápěním, klimatizací a osobními rychlovýtahy, jednotlivá oddělení propojovala potrubní pošta a hlavní průčelí s rozměry 30 x 18 metrů představovalo ve své době největší zasklenou plochu ve střední Evropě.

neon bílá labuťPražanům se líbila také osm metrů vysoká neonová labuť, otáčející se na střeše budovy. Slavné světelné logo je patrně nejstarším stále funkčním neonem u nás. Bonusem navíc prý byli usměvaví zaměstnanci: není divu, když v polední pauze mohli využívat terasu s lehátky a slunečníky na střešní terase. Dodejme, že na otevření supermoderního obchodního paláce se Pražané velmi těšili, avšak došlo k němu ve velmi smutných časech – pouhé tři dny po začátku německé okupace, dne 18. března 1939. Prvními zákazníky tak byli zejména vojáci Wehrmachtu, kteří využívali výhodného kurzu říšské marky vůči koruně…
 

Opava: Obchodní dům Breda

dům berdaVýznamná památka moderní architektury, to je bývalý obchodní dům Breda, postavený v letech 1928 – 1930 podle projektu významného vídeňského architekta Leopolda Bauera. Sedmipodlažní obchodní dům firmy Breda & Weinstein vyrostl během pouhých 14 měsíců! Šlo o vůbec první moderní obchodní dům v Československu, inspirovaný soudobou americkou architekturou. Nejzajímavější část budovy představuje přízemí a schodiště do prvního patra, tato hala je zakončená nádhernou prosklenou kopulí. Vyhlášené zde bývaly vánoční prodeje, které měly pod kopulí v hlavním sále neopakovatelnou atmosféru. Dům si prošel bohatou historií, roku 2004 vyhořel, poté proběhla jeho rekonstrukce a v roce 2012 se veřejnosti na dlouhou dobu uzavřel a začal chátrat. V roce 2021 se ale Opavané složili na opravu střechy, kterou dovnitř zatékalo, a ještě koncem roku 2022 památkově chráněnou budovu koupilo město Opava. Nyní připravuje další využití budovy, mohla by zde vzniknout galerii, vzdělávací centrum anebi třeba taneční sál.
 

Zlín: Baťův obchodní dům

Ve Zlíně najdete Obchodní dům, který vznikl už za baťovské éry a v letech 2017-2018 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která mu vrátila původní podobu. Trvala šestnáct měsíců, tedy přibližně stejně dlouho, jako se kdysi stavěl. Postavila jej firma Baťa podle projektu Baťova dvorního architekta Františka Lydie Gahury jako jednu z prvních budov na tehdy novém náměstí Práce; dnes mu společnost dělá o pár let starší obchodní dům zvaný Tržnice, Velké kino a Hotel Moskva. Ačkoli se leckde uvádí, že první eskalátory v Československu se objevily v roce 1939 v pražském obchodním domě Bílá labuť, není to pravda: už v roce 1934 po nich jezdili návštěvníci tehdy tři roky starého obchodního domu ve Zlíně. Ve třicátých letech byl obchodní dům chloubou města a jeho nová podoba se blíží původnímu baťovskému projektu, podobně jako tomu je v Památníku Tomáše Bati.
 

Praha: obchodní dům Kotva

Obchodní dům KotvaObchodní dům Kotva je dodnes považován za jednu z nejvýraznějších pražských staveb. Do architektonické soutěže na nový obchodní dům bylo roku 1969 zasláno celkem dvacet jedna návrhů, zvítězil projekt manželů Machoninových a ateliéru Alfa. Porota ocenila řadu jejich nápadů, zejména pak plné využití stavebního pozemku. Dům stavěla švédská společnost SIAB. Ačkoli se zdá, že Kotva, postavená z šestihranů připomínajících včelí medové plástve, je obrovská, stavební pozemek měl rozměry pouze 60 × 100 metrů. Obchodní dům s prodejní plochou přes dvacet dva tisíc metrů čtverečních se slavnostně otvíral v roce 1975 a denně sem zamířilo až sedmdesát pět tisíc lidí. V nejvyšším patře obchodního domu najdete nové Retro muzeum Praha, které si dalo za cíl zmapovat design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech v Československu.
 

Jaroměř: muzeum v obchodu a obchod v muzeu

OC JaroměřRaritou mezi obchodními domy i muzejními institucemi je Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, který v roce 1910 navrhl známý architekt Josef Gočár. Místní podnikatel Josef Wenke si přál moderní budovu s velkými prosklenými plochami, aby z ulice bylo dobře vidět na vystavené zboží. V Jaroměři tak vznikl první dům u nás s prosklenou dolní částí fasády. Za okny v tenkých rámech jsou prostorné a dobře osvětlené místnosti, laděné v elegantních tónech černé, bílé a hnědé s jemným geometrickým dekorem. Přízemí a patro propojuje podobně jako v Bílé labuti velký světlík, z ochozu v patře tedy mohli návštěvníci pozorovat provoz v přízemí. V opačném směru se naopak otvírá výhled na kazetový strop s lustry. Wenkeův obchodní dům si můžete prohlédnout i nyní, naleznete v něm Městské muzeum. Expozice se věnují městu a jeho historii, ale také dějinám mezinárodní obchodní činnosti rodiny Wenkeových.


Liberec: Obchodní dům Brouk a Babka

snowbitchObchodní dům Brouk + Babka je jednou z předních památek meziválečné funkcionalistické architektury Československa. Dům nechala v Pražské ulici v Liberci vystavět v letech 1935-1936 stejnojmenná obchodní společnost, v rámci budování široké sítě svých obchodů – tzv. broukáren. V době svého vzniku představoval tento obchodní dům zdařilé spojení funkcionalistické architektury s nejmodernějšími obchodními trendy. Funkcionalistická šestipodlažní budova byla postavena na místě bývalého hostince Zur Sandwirt podle projektu Jana Gillara. Obchodní dům je od roku 1958 zapsán v seznamu kulturních památek. od roku 2017 využívá objekt nový majitel, který odstranil původní neonový nápis a nahradil jej názvem své firmy SnowBitch. Nutno však podotknout, že ponechal emblém B+B nahoře na domě.
Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města Prostějova a je též jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, předního představitele české secese.

Retro muzeum Praha v Kotvě

Retro muzeum Praha v Kotvě

Největší Retro muzeum v České republice má za cíl zmapovat design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech v Československu. Nápaditým způsobem chce přiblížit tehdejší dobu mladší generaci a do svého programu zařadí také expozici vysvětlující fungování disentu či komunistické propagandy.

Regionální muzeum v Kolíně – Veigertovský dům

Regionální muzeum v Kolíně – Veigertovský dům

Na Karlově náměstí v Kolíně naleznete zrekonstruovaný Veigertovský dům, hlavní budovu Regionálního muzea. Uvnitř si prohlédnete stovky předmětů z jeho sbírek – umělecká díla, historické, uměleckořemeslné, numismatické a národopisné památky, archeologické nálezy a exponáty z entomologické sbírky.

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára

Budova městského muzea, dříve obchodního domu A. Wenke a syn, byla postavena v letech 1910 – 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Je památkově chráněna, neboť patří k významným památkám moderní evropské architektury.

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť byl otevřen v roce 1939. V této době byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.

Obchodní dům Breda v Opavě

Obchodní dům Breda v Opavě

Významná památka moderní architektury, to je bývalý obchodní dům Breda, postavený v letech 1928 – 1930 podle projektu významného vídeňského architekta Leopolda Bauera.

Obchodní dům Brouk a Babka v Liberci

Obchodní dům Brouk a Babka v Liberci

Obchodní dům Brouk + Babka je jednou z předních památek meziválečné funkcionalistické architektury Československa.

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Rozlehlý secesní dům U Nováků se skládá z hlavní budovy a dalších šesti pětipatrových křídel, spojených mezi sebou systémem pasáží a dvoran. Pasáž je druhou nejstarší v Praze.

Obchodní dům Baťa v Praze

Obchodní dům Baťa v Praze

Baťa Flagship Store na Václavském náměstí je nejstarším a největším obchodním domem společnosti Baťa. Historie domu sahá až do roku 1928, kdy započala stavba budovy.

Gahurův prospekt ve Zlíně

Gahurův prospekt ve Zlíně

Gahurův prospekt na náměstí T. G. Masaryka patří k urbanisticky nejcennějším místům ve funkcionalistickém Zlíně.

Palác Platýz v Praze

Palác Platýz v Praze

Klidné, osobité a přátelské místo v samém srdci Prahy s příjemnou atmosférou a bohatou historií paláce Platýz. Nákupní pasáž Platýz nabízí mírumilovné a tiché místo uprostřed rušného shonu velkoměsta, kde si můžete užít nákupy, posezení v kavárnách či restauraci.

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž byla postavena za první republiky v letech 1924 – 1925. Pasáž spojuje třídu Míru s Karlovinou a podle původního plánu na ni měla navázat tržnice s další pasáží. V roce 2013 prošla zásadní rekonstrukcí.

Dům U Zlatého hada

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční objekt s rozmanitou nabídkou nákupních, pracovních i odpočinkových kapacit se nachází v samotném srdci české metropole. Jeho moderní architektura a vysoká kvalita služeb splňují současné nároky na pracovní prostředí a životní styl.

Palác Rosetta v Praze

Palác Rosetta v Praze

Palác Rosetta je klasicistní dům z druhé poloviny 19. století, který se nachází v Jungmannově ulici. Roku 1867 byla budova přestavěna ve stylu klasicismu Franzem Wolfem. Součásti domu je i průchod z Jungmannovy ulice k obchodnímu domu Quadrio.

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Palác U Stýblů, dříve Alfa, byl postaven v letech 1928-29 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem. Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších paláců na Václavském náměstí.

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.

Obchodní dům Kotva – největší obchodní dům v Československu

Obchodní dům Kotva – největší obchodní dům v Československu

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu.

Další aktuality

Prohlédněte si vzácné bonsaje na výstavě Floria v Kroměříži

Od 28. září do 1. října 2023 proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki. Na výstavě nakoupíte vše potřebné pro dům i zahradu. Desítky českých i zahraničních prodejců nabídnou okrasné rostliny, květiny, stromy, keře, bylinky, zeleninu, zahradní nářadí či řemeslné výrobky.
Zlínský kraj | Příroda

Užijte si babí léto na Baťově kanálu

I když už je léto na svém sklonku, sezóna na Baťově kanále zdaleka nekončí! Loďku, člun či hausbót si zde můžete vypůjčit do začátku října. Oproti letním měsícům si tak užijete více soukromí a vodní cestu bez velkého množství turistů.
Zlínský kraj | Letní sporty

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl