Úvod > Aktuality > Poznejte pět legendárních obchodních domů
Poznejte pět legendárních obchodních domů
"> "> "> "> ">
Zážitky

Poznejte pět legendárních obchodních domů

  • Vydáno17. prosince 2021
Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností a také radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění?

Zlín: Baťův obchodní dům

Ve Zlíně najdete Obchodní dům, který vznikl už za baťovské éry a v letech 2017-2018 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která mu vrátila původní podobu. Trvala šestnáct měsíců, tedy přibližně stejně dlouho, jako se kdysi stavěl.

Postavila jej firma Baťa podle projektu Baťova dvorního architekta Františka Lydie Gahury jako jednu z prvních budov na tehdy novém náměstí Práce; dnes mu společnost dělá o pár let starší obchodní dům zvaný Tržnice, Velké kino a Hotel Moskva.

Ačkoli se leckde uvádí, že první eskalátory v Československu se objevily v roce 1939 v pražském obchodním domě Bílá labuť, není to pravda: už v roce 1934 po nich jezdili návštěvníci tehdy tři roky starého obchodního domu ve Zlíně. Ve třicátých letech byl obchodní dům chloubou města a jeho nová podoba se blíží původnímu baťovskému projektu, podobně jako tomu je v Památníku Tomáše Bati.
 

Praha: obchodní dům Bílá labuť

Když byla v roce 1939 otevřena Bílá labuťPraze na Poříčí, šlo o největší a nejmodernější obchodní dům v Československu. Vybudoval jej pražský podnikatel Jaroslav Brouk, spolumajitel známé společnosti Brouk a Babka, která provozovala celou síť obchodních domů, například v Liberci či Ostravě. Funkcionalistická Bílá labuť postavená podle plánů architekta Josefa Kitricha a Josefa Hrubého je ale všechny předčila: podobně jako ve Zlíně tu byly schody jezdící z přízemí do prvního patra, prostory vybavené podlahovým vytápěním, klimatizací a osobními rychlovýtahy, jednotlivá oddělení propojovala potrubní pošta a hlavní průčelí s rozměry 30 x 18 metrů představovalo ve své době největší zasklenou plochu ve střední Evropě.

neon bílá labuťPražanům se líbila také osm metrů vysoká neonová labuť, otáčející se na střeše budovy. Slavné světelné logo je patrně nejstarším stále funkčním neonem u nás. Bonusem navíc prý byli usměvaví zaměstnanci: není divu, když v polední pauze mohli využívat terasu s lehátky a slunečníky na střešní terase.

Dodejme, že na otevření supermoderního obchodního paláce se Pražané velmi těšili, avšak došlo k němu ve velmi smutných časech – pouhé tři dny po začátku německé okupace, dne 18. března 1939. Prvními zákazníky tak byli zejména vojáci Wehrmachtu, kteří využívali výhodného kurzu říšské marky vůči koruně…
 

Praha: obchodní dům Kotva

Obchodní dům KotvaObchodní dům Kotva je dodnes považován za jednu z nejvýraznějších pražských staveb. Do architektonické soutěže na nový obchodní dům bylo roku 1969 zasláno celkem dvacet jedna návrhů, zvítězil projekt manželů Machoninových a ateliéru Alfa. Porota ocenila řadu jejich nápadů, zejména pak plné využití stavebního pozemku. Dům stavěla švédská společnost SIAB.

Ačkoli se zdá, že Kotva, postavená z šestihranů připomínajících včelí medové plástve, je obrovská, stavební pozemek měl rozměry pouze 60 × 100 metrů. Obchodní dům s prodejní plochou přes dvacet dva tisíc metrů čtverečních se slavnostně otvíral v roce 1975 a denně sem zamířilo až sedmdesát pět tisíc lidí.
 

Jaroměř: muzeum v obchodu a obchod v muzeu

Wenkeův obchodní důmRaritou mezi obchodními domy i muzejními institucemi je Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, který v roce 1910 navrhl známý architekt Josef Gočár. Místní podnikatel Josef Wenke si přál moderní budovu s velkými prosklenými plochami, aby z ulice bylo dobře vidět na vystavené zboží. V Jaroměři tak vznikl první dům u nás s prosklenou dolní částí fasády.

Za okny v tenkých rámech jsou prostorné a dobře osvětlené místnosti, laděné v elegantních tónech černé, bílé a hnědé s jemným geometrickým dekorem. Přízemí a patro propojuje podobně jako v Bílé labuti velký světlík, z ochozu v patře tedy mohli návštěvníci pozorovat provoz v přízemí. V opačném směru se naopak otvírá výhled na kazetový strop s lustry.

Wenkeův obchodní dům si můžete prohlédnout i nyní (až se opět otevřou muzea), i když už dávno neslouží původnímu účelu: sídlí v něm Městské muzeum. Expozice se věnují třem jaroměřským slavným rodákům – malíři Josefu Šímovi a sochařům Josefu Wagnerovi a Otakaru Španielovi.


Liberec: Obchodní dům Brouk a Babka

snowbitchObchodní dům Brouk + Babka je jednou z předních památek meziválečné funkcionalistické architektury Československa. Dům nechala v Pražské ulici v Liberci vystavět v letech 1935-1936 stejnojmenná obchodní společnost, v rámci budování široké sítě svých obchodů – tzv. broukáren. V době svého vzniku představoval tento obchodní dům zdařilé spojení funkcionalistické architektury s nejmodernějšími obchodními trendy.

Funkcionalistická šestipodlažní budova byla postavena na místě bývalého hostince Zur Sandwirt podle projektu Jana Gillara. Obchodní dům je od roku 1958 zapsán v seznamu kulturních památek. od roku 2017 využívá objekt nový majitel, který odstranil původní neonový nápis a nahradil jej názvem své firmy SnowBitch. Nutno však podotknout, že ponechal emblém B+B nahoře na domě.
Obchodní dům Baťa v Praze

Obchodní dům Baťa v Praze

Baťa Flagship Store na Václavském náměstí je nejstarším a největším obchodním domem společnosti Baťa. Historie domu sahá až do roku 1928, kdy započala stavba budovy.

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť byl otevřen v roce 1939. V této době byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.

Gahurův prospekt ve Zlíně

Gahurův prospekt ve Zlíně

Gahurův prospekt na náměstí T. G. Masaryka patří k urbanisticky nejcennějším místům ve funkcionalistickém Zlíně.

Palác Platýz v Praze

Palác Platýz v Praze

Klidné, osobité a přátelské místo v samém srdci Prahy s příjemnou atmosférou a bohatou historií paláce Platýz. Nákupní pasáž Platýz nabízí mírumilovné a tiché místo uprostřed rušného shonu velkoměsta, kde si můžete užít nákupy, posezení v kavárnách či restauraci.

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž byla postavena za první republiky v letech 1924 – 1925. Pasáž spojuje třídu Míru s Karlovinou a podle původního plánu na ni měla navázat tržnice s další pasáží. V roce 2013 prošla zásadní rekonstrukcí.

Dům U Zlatého hada

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční objekt s rozmanitou nabídkou nákupních, pracovních i odpočinkových kapacit se nachází v samotném srdci české metropole. Jeho moderní architektura a vysoká kvalita služeb splňují současné nároky na pracovní prostředí a životní styl.

Palác Rosetta v Praze

Palác Rosetta v Praze

Palác Rosetta je klasicistní dům z druhé poloviny 19. století, který se nachází v Jungmannově ulici. Roku 1867 byla budova přestavěna ve stylu klasicismu Franzem Wolfem. Součásti domu je i průchod z Jungmannovy ulice k obchodnímu domu Quadrio.

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Palác U Stýblů, dříve Alfa, byl postaven v letech 1928-29 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem. Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších paláců na Václavském náměstí.

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Rozlehlý secesní dům U Nováků se skládá z hlavní budovy a dalších šesti pětipatrových křídel, spojených mezi sebou systémem pasáží a dvoran. Pasáž je druhou nejstarší v Praze.

Obchodní dům Brouk a Babka v Liberci

Obchodní dům Brouk a Babka v Liberci

Obchodní dům Brouk + Babka je jednou z předních památek meziválečné funkcionalistické architektury Československa.

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.

Baťova vila ve Zlíně

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Obchodní dům Breda v Opavě

Obchodní dům Breda v Opavě

Významná památka moderní architektury, to je bývalý obchodní dům Breda, postavený v letech 1928 – 1930 podle projektu významného vídeňského architekta Leopolda Bauera.

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města Prostějova a je též jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, předního představitele české secese.

Regionální muzeum v Kolíně – Veigertovský dům

Regionální muzeum v Kolíně – Veigertovský dům

Na Karlově náměstí v Kolíně naleznete zrekonstruovaný Veigertovský dům, hlavní budovu Regionálního muzea. Uvnitř si prohlédnete stovky předmětů z jeho sbírek – umělecká díla, historické, uměleckořemeslné, numismatické a národopisné památky, archeologické nálezy a exponáty z entomologické sbírky.

Obchodní dům Kotva – největší obchodní dům v Československu

Obchodní dům Kotva – největší obchodní dům v Československu

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu.