ÚvodAktualityTradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners
Zážitky

Tradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners

Poslechněte si audio verzi článku
Co spojuje jména Beata Rajská, Hana Podolská, Josefina Bakošová, Oldřich Rosenbaum, Klára Nademlýnská či Blanka Matragi? Je to móda, styl odívání a šaty. Jak se lidé oblékali před sto lety? Kdo udával styl odívání za první republiky, kdo tehdy byl módní ikonou a jak se móda vyvíjela? A kdo světu módy kraluje dnes?
Téměř tři tisíce krejčích a švadlen, 150 obchodníků s konfekcí a bezpočet kloboučníků, kožešníků, rukavičkářů, ševců a výrobců módních doplňků: tak vypadala Praha před první světovou válkou. I když pořád bylo dost těch, kteří si šaty přešívali sami, sáhli po konfekci anebo si pozvali švadlenu domů, počet krejčovských a módních domů za první republiky rychle rostl.
 

Módní salony první republiky aneb herečky v roli modelek

Nejvíc krejčovských a módních salonů bylo v Praze, která si získávala pověst jednoho z evropských center módy. Skutečnými módními ikonami a nejznámějšími zákaznicemi byly manželky diplomatů i podnikatelů a především herečky – Adina Mandlová, Lída Baarová, Zita Kabátová, Nataša Gollová, Olga Scheinpflugová nebo automobilová závodnice Eliška Junková. Ty totiž neměly díky pracovnímu vytížení čas vyrábět a vyhledávat vhodné ošacení, a tak módním salonům dělaly skvělou reklamu. Šaty si pořizovaly na vlastní náklady a s výjimkou historických filmů hrály ve svém „civilním“ oblečení. Jak vzpomínala Zita Kabátová, pořízení šatů často pohltilo celý honorář.

Módu diktovaly především dva salony, Hany Podolské a Oldřicha Rosenbauma. Ačkoli šlo o konkurenty, dobře spolu vycházeli a řada hvězd se oblékala u obou: k Podolské se chodilo pro kostýmy a pláště, zatímco salon Rosenbaum proslavily opulentní společenské róby ve stylu francouzské haute couture. Úspěšný byl i módní salon a krejčovství Roubíček v pražském Paláci Koruna, jehož zakladatelka Arnoštka Roubíčková zahynula za druhé světové války ve vyhlazovacím táboře Treblinka. V Plzni patřilo k dobrému tónu šít v salonu Matyldy Holubové, v Olomouci pak v módním závodu Marie Presserové–Zolotarevové.
 

Salon Hany Podolské

Švadleně a návrhářce Haně Podolské (1880–1972) se říká „česká Coco Chanel“. Narodila se jako Johanna Vošahlíková, vyučila se švadlenou, po svatbě s polským šlechticem Viktorem Podolským si v roce 1907 otevřela malou krejčovskou dílnu na Vinohradech. Protože se jí dařilo, už v roce 1914 podnik přestěhovala do centra Prahy, napřed na roh Jungmannovy a Vodičkovy, zakrátko pak do nově dokončeného paláce Lucerna. V roce 1931 módní salon čekalo další rozšíření a stěhování, tentokrát do Jungmannovy třídy do paláce Adria. Z Podolské se záhy stala ikona československé módy první republiky a majitelka nejvyhlášenějšího tuzemského módního salonu.

Kdo měl hluboko do kapsy, ten v té době alespoň navštěvoval módní přehlídky a obkresloval si nápady na papír, aby je pak s větším či menším úspěchem aplikoval ve vlastní tvorbě. Krejčovské salony je začaly pořádat zhruba od roku 1920, zpočátku jen pro vážené zákazníky a zvané hosty, od roku 1922 pak pro širokou veřejnost. Módní přehlídky pořádala i Hana Podolská, která také jako první v Praze zaměstnávala vlastní modelky. Kromě hereček oblékala také tehdejší první dámu Hanu Benešovou a později i její nástupkyni Martu Gottwaldovou. Šaty ze salonu Podolská jsou dodnes k vidění ve sbírkách pražského Uměleckoprůmyslového muzea a také v několika filmech, třeba ve slavném Kristiánovi.
 

Modelový salon Rosenbaum

Jedním z nejluxusnějších salonů meziválečného období byl modelový dům Oldřicha Rosenbauma (1896–1991). Jeho dvorní manekýnou byla herečka Adina Mandlová, tvorba se zaměřovala na luxusní dámské oděvy. U Rosenbauma si nechávaly šít například Martha Schichtová, manželka majitele tukových závodů, Jarmila Preissová coby manželka ředitele Živnostenské banky nebo manželka majitele obuvnického impéria Marie Baťová.

Každá stálá zákaznice měla svůj vzorník látek, z nichž se pro ni šilo, doplněný záznamy společenských událostí a prostředí, kam modely vynesly. Salon Rosenbaum rovněž nabízel ušití kompletní garderoby například do lázní, na automobilové závody nebo na Riviéru. Oldřich Rosenbaum pěstoval bohaté kontakty a přebíral styl francouzských salonů a jejich módní trendy; do salonu například přivedl francouzského střihače Camilla Chastrusseho a krátký čas u něj pracoval také Cristóbal Balenciaga. V roce 1925 se zaměřil i na prodej hotových – a levnějších – dámských oděvů, tedy konfekce, postupně nabídku rozšířil o obchod s parfémy a s obuví.
 

Lesk a bída 20. století

Ačkoli Marta Gottwaldová byla velkou příznivkyní Hany Podolské, před znárodněním v roce 1948 její salon zachránit nedokázala. V další tvorbě pokračoval až do roku 1991 jako Módní závod Eva, součást národního podniku Oděvní tvorba. Jeho zakladatelka v něm pracovala až do roku 1954, kdy odešla do důchodu.

Oldřich Rosenbaum měl víc štěstí, navíc se nebál nových zkušeností a změn. Roku 1938 se odstěhoval do Paříže a založil si tam filiálku, později své podnikání přesunul do Spojených států. Nový krejčovský salón v New Yorku pojmenoval Oldrich Royce, mezi jeho klientky patřily například manželky prezidentů Trumana a Eisenhowera. Úspěšně jej vedl až do poloviny šedesátých let.

Móda druhé poloviny 20. století se rychle vrátila do starých časů: kdo chtěl mít v šatníku originální kousek, musel si ho vyrobit sám, případně jako polotovar využít něco z konfekce. Československo se oblékalo v závodech OP Prostějov a Makyta Púchov, spodní prádlo vyráběl Jitex Písek, boty Snaha Brno, Svit Gottwaldov a Botas. Módními ikonami ale stejně jako dřív byly herečky, známé především z oblíbených televizních a seriálů. Podívejte se na film S tebou mě baví svět nebo seriál Nemocnice na kraji města: účesy jako Eliška Balzerová nebo Jana Šulcová chtěl mít kdekdo, o sukních a svetřících nemluvě.

Podnikem, který vybočoval z bezútěšné normalizační šedi, bylo Ústředí lidové umělecké výroby se sítí prodejen Krásná jizba a časopisem Umění a řemesla. Designérské studio navrhovalo nejenom originální textil, látky a oděvy, ale také keramiku, nábytek, bytové doplňky a dárkové předměty.
 

Šaty dějí člověka…

…což čeští návrháři a návrhářky velmi dobře ví. Originální českou módu vytváří řada návrhářů, mezi nimiž najdete jak známá jména, tak mladé tvůrce. Rozhodně se vyplatí sledovat akce jako Mercedes-Benz Prague FashionWeek, pop-upy a designové trhy jako například Dyzajnmarket, sociální sítě a weby – nejžhavější novinky a aktuality najdete právě tam.

Zajímá vás originální a nápaditá móda od českých oděvních návrhářů? Pak byste měli znát jména Beata Rajská, Josefina Bakošová, Tatiana Kovaříková, Hana Havelková, Liběna Rochová, Klára Nademlýnská, Pavel Ivančic, Blanka Matragi, Osmany Laffita či Zuzana Kubíčková, značky Lay, Timoure et Group, E.daniely či The Owners.

V krejčovském ateliéru, který sídlí na Starém Městě v Praze nedaleko Pařížské ulice, se pomyslně vrátíte tam, kde naše cesta po stopách módy začala, do časů první republiky. „V The Owners chceme nejdříve znát váš život a teprve pak vám ušijeme oblečení, které do něj přesně zapadne,“ popisují svou tvorbu majitelé Matěj Rázga, Michal Trnka a Veronika Pňačková. Jejich ambice dělat řemeslně dokonalé obleky vymazlené do posledních detailů ocenil i kritik a módní publicista Hugo Jacomet, autor knih The Parisian gentleman a The Italian gentleman. Pokud prý chcete vlastnit nejlepší oblek, jaký jste kdy měli na sobě, doporučuje zamířit právě do Prahy do The Owners.
 

Přišel čas změnit životní styl?

I ve světě módy se stále víc objevují nové trendy jako udržitelnost, upcyklace a swapování. Vyznáte se v nich?

Upcyklace brání vyhození všeho, co se ještě dá použít nebo přetvořit. Staré, nošené i nenošené, zčásti poškozené nebo nemoderní oblečení, kravaty, záclony, závěsy nebo ložní prádlo se mění na současnou módu a trendy věci, které mají plnit nový účel.

Swap či swapování je docela prosté vyměňování věcí. Jeho popularita stále stoupá, navíc swapovat se dá prakticky cokoliv, nejenom oblečení, ale také knížky, doplňky do domácnosti a spousty dalších věcí.

Tématu udržitelnosti se dlouhodobě věnuje módní návrhářka Liběna Rochová, jedna z nejvlivnějších žen české módní scény. V rozhovoru pro Forbes říká: „Už dlouho se zamýšlím nad současnou situací ve světě i v oděvním a textilním průmyslu. Cítím, že aktuální vysoce konzumní přístup k věci a neetické chování jsou dlouhodobě neudržitelné, a své postoje jsem se rozhodla ještě více promítnout do své tvorby.“

Rochová moc dobře ví, o čem mluví: při nákupu nového oblečení je udržitelnost hlavním faktorem pouze pro devět procent z nás, hlavní roli má cena. Vyplývá to z nedávného průzkumu Glami Fashion (Re)search. A co o nás prozrazují další čísla?
 
  • Zkušenosti s nízkou kvalitou oblečení, tedy módy na jedno použití z čínských platforem Shein a Temu má přibližně třetina Čechů.
  • 31 procent lidí se rychlé módě vyhýbá kvůli nízké kvalitě, zatímco šest procent takové nákupy odmítá kvůli obavám o životní prostředí.
  • Dalších devět procent si uvědomuje související ekologické problémy, ale nemá dostatek peněz na to, aby nakupovali jinde.
  • Čtvrtina Čechů dává přednost ekologickým značkám, 15 procent se pak snaží šetřit životní prostředí nakupováním menšího množství produktů.
  • Pro 22 procent Čechů není udržitelnost rozhodujícím faktorem a 24 procent stále neví, co si o rychlé módě myslet.
Liběna Rochová – přední česká módní návrhářka

Liběna Rochová – přední česká módní návrhářka

Jednou z nejvlivnějších žen české módní scény je Liběna Rochová (*21. září 1951, Brno), mezinárodně uznávaná módní návrhářka, tvůrkyně, vizionářka a profesorka oděvního designu. Zaměřuje se na limitované kolekce a individuální volnou módní tvorbu. V roce 2022 byla uvedena do síně slávy Akademie designu České republiky, opakovaně získala cenu Czech Grand Design jako Módní designér roku.

MDŽ a slavné Češky, které zná celý svět

MDŽ a slavné Češky, které zná celý svět

Každoročně je 8. březen věnován ženám a abychom i my oslavily Mezinárodní den žen, vybrali jsme ty, které se z malé země uprostřed Evropy ve svých oborech vypracovaly až do světové špičky. Česká republika je na své rodačky patřičně hrdá a ráda se pochlubí, že dáma narozená v Praze byla vůbec první ženou, která zastávala úřad ministryně zahraničních věcí Spojených států, anebo že architektka ze Zlína později ovlivňovala třeba podobu budov v Londýně. Přečtěte si o nich víc.

Komentovaná prohlídka výstavy Timeless s výkladem Blanky Matragi

6. 12.
Komentovaná prohlídka výstavy Timeless s výkladem Blanky Matragi

Patříte mezi obdivovatele tvorby designérky Blanky Matragi? Chtěli byste se s ní setkat a pocítit její pověstnou spontánnost a živelnost na vlastní kůži? Pak využijte příležitosti zúčastnit se komentované prohlídky výstavy „Timeless“ s výkladem samotné módní návrhářky!

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Blanka Matragi v Obecním domě – výstava Timeless

1. 9.31. 12.
Blanka Matragi v Obecním domě – výstava Timeless

Proslulá módní návrhářka Blanka Matragi představuje tentokrát v kulečníkových a karetních hernách Obecního domu svou tvorbu – zejména šaty, oděvní doplňky, ale také sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky, grafiky aj. Vystavena je nová módní kolekce „Návrat Fénixe“.

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?

Rozmarné léto v Česku: letní výlety na nejkrásnější retroplovárny ve stylu Vančurovy novely

Rozmarné léto v Česku: letní výlety na nejkrásnější retroplovárny ve stylu Vančurovy novely

Letní počasí s horkými dny láká k vodě, ale kam se za ní vypravit? Pojďme se s portálem Kudy z nudy podívat na pár opravdu zvláštních míst ve stylu Vančurova Rozmarného léta. Vesměs vypadají jako by se vyloupla z filmů pro pamětníky. A pokud snad někde narazíte na moderní tobogán a skluzavku, zkrátka se tvařte, že je nevidíte. Užijte si rozmarné léto na retro plovárnách!

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Existuje lepší pozvánka na Designblok, největší výběrovou přehlídku designu a módy ve střední Evropě, než pár českých úspěchů ve světě? Než se od 17. do 21. října vypravíte na Výstaviště v Praze-Holešovicích, proleťte se s portálem Kudy z nudy světem voňavých svíček a krásných stylových bot či módy.

Hana Podolská – česká Coco Chanel, módní návrhářka a majitelka slavného módního salonu

Hana Podolská – česká Coco Chanel, módní návrhářka a majitelka slavného módního salonu

Za první republiky měla Praha pověst jednoho z evropských center módy. Zasloužila se o to především švadlena a návrhářka Hana Podolská (16. května 1880, Merkhausen – 15. února 1972, Praha), jejíž módní salon se stal symbolem českého prvorepublikového odívání.

Blanka Matragi – světově uznávaná módní návrhářka

Blanka Matragi – světově uznávaná módní návrhářka

Jméno Blanky Matragi (* 20. února 1953, Světlá nad Sázavou) zná celý svět už desítky let. Módní návrhářka působí v Praze a Libanonu, kde už v roce 1982 otevřela vlastní módní salon Blanka Haute Couture v Bejrútu na třídě Hamra. Její modely si oblíbily evropské dámy stejně jako perské princezny, vy je můžete vidět na výstavě v pražském Obecním domě.

Rukavice a rukavičkářství – tradiční řemeslo, které proslavilo Dobříš po celém světě

Rukavice a rukavičkářství – tradiční řemeslo, které proslavilo Dobříš po celém světě

Tradice výroby rukavic v Dobříši a okolí trvá více než 150 let. Rukavičkářské centrum se z města stalo zejména v 20. století, kdy tradiční řemeslo zaměstnávalo asi 7500 lidí a ze středních Čech každý rok putovaly do světa miliony párů rukavic v padesáti barevných odstínech.

První republika a prvorepublikové pohodlí: zámky, kde si prohlédnete elegantní interiéry z dob první republiky

První republika a prvorepublikové pohodlí: zámky, kde si prohlédnete elegantní interiéry z dob první republiky

Elegantní oblečení, vytříbené chování, zlatý věk plný úcty, prosperity a ideálů, taková je v našich představách první republika. Cestování časem na portálu Kudy z nudy zatím nenabízíme, ale přesto vás můžeme vzít alespoň na krátký výlet do zámeckých interiérů, zařízených v prvorepublikovém stylu. A budete překvapení, kolik míst jsme pro vás objevili!

Dům U Tří pštrosů – první pražská "kafírna" Gurmánská turistika

Dům U Tří pštrosů – první pražská "kafírna"

Pod mosteckou věží na Malostranské straně Karlova mostu stojí krásný renesanční dům U Tří pštrosů, nazvaný podle domovního znamení na průčelí, kde jsou vymalování tři velcí pštrosi. Na počátku 18. století zde vznikla první pražská kavárna.

Další aktuality

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná ve čtvrtek 5. prosince 2024, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
4. prosinec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Staroměstské náměstí opět navštíví s nadílkou Mikuláši, čerti a andělé

V srdci Prahy, na Staroměstském náměstí se ve čtvrtek 5. prosince 2024 tradičně sejdou Mikuláši, čerti a andělé. Během oblíbeného svátku se potkají pohádkové bytosti z celé Prahy, aby si společně užily spoustu her, soutěží, zábavy a hudby. Chybět nebude ani živá čertovsko-andělská kapela. Mikulášská nadílka, do které se zapojí i děti, začne na pódiu v 16 hodin.
3. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již dvacetiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 7. a 8. prosince 2024 na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
2. prosinec 2024 14:00
Kultura, Praha

Počítačové výstavy, muzea, únikové hry a další vychytávky: je tu Den počítačové gramotnosti

Na existenci počítačů mnozí z vás upozorňovat nepotřebují, denně s nimi pracujete (a pokud opravdu jen pracujete, občas jich máte po krk). Světový den počítačové gramotnosti, který připadá na 2. prosinec, je tu hlavně pro ty, ke kterým nové technologie ještě nedorazily.
2. prosinec 2024 12:18
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.12. – 8.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent na Hrádku, Advent na hradě Křivoklát, Vánoční trh na zámku Dobříš, Viktor Sheen v pražské O2 areně, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. prosinec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Josef Lada, ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
1. prosinec 2024 13:38
Životní styl, Praha

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 1. do 23. prosince 2024, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den. Obdivovat můžete téměř již zapomenutou krásu a půvab plynových lamp, kterých je na Karlově mostě a Křížovnickém náměstí celkem 46.
30. listopad 2024 11:08
Zážitky, Praha

Open House Praha láká na netradiční adventní a zimní procházky

Festival Open House Praha není pouze jeden víkend v roce, jeho organizátoři zvou na celou řadu doprovodných programů. Adventní čas vybízí k rozjímání a vzpomínání na naše blízké. Máte-li chuť, vyrazte třeba na procházku Olšanskými hřbitovy. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si místní čtyři kaplové hrobky, které jsou díky restaurátorským zásahům opět k vidění v celé své kráse. Nemineme ani místo posledního odpočinku Antonína Viktora Barvitia a další funerální tvorbu slavných českých architektů. Nebo se vydejte poznat nejslavnější pražské kavárny, u jejichž kávou a vínem potřísněných stolků lovili umělci slovutných jmen svoji múzu. Zažijte výpravu do časů, kdy bylo Václavské náměstí od Příkopů až po Národní muzeum jednou velkou kavárnou.
30. listopad 2024 11:03
Památky, Praha