!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Po stopách slavných
Bratri-Capkove
"> Bratri-Capkove
Zážitky

Po stopách slavných

Vydáno 7. prosince 2010
Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa ukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se přesvědčit.
Božena Němcová je pro mnohé z nás představitelkou dětských traumat školních let, kdy jsme byli nuceni číst Babičku a jiné, pro nás „trapně dětské“ čtivo. Jenže pak je člověk starší a pochopí, že Babička je o pozitivním přístupu k životu a navíc se dostane k o něco šťavnatější korespondenci Němcové (milovala celou řadu mužů a přeci se nikdy nerozvedla) – a hned vidí leccos jinak.
Navštívit místa, kde Němcová strávila část dětství a která jsou spjata s řadou dalších českých spisovatelů, je pak výborný zážitek. Ratibořice v regionu Královéhradecko jsou neuvěřitelně kouzelným místem, stvořeným pro dokonalý odpočinek od zběsilého tempa okolního světa. Točila se tu Menzelova Babička a všechny „rekvizity“ zde zůstávají už mnohá léta: „bělidlo“, zámek „paní kněžny“ Zaháňské nebo mlýn a mnoho dalších míst, která Němcová důvěrně znala. Zámek Ratibořice pořádá v průběhu roku řadu akcí, například:
 
 • Císařské manévry v Ratibořicích – připomínka časů napoleonských válek, manévry historických vojsk, hudba a další (pravidelně v květnu),
 • Oživení postav z Babičky Boženy Němcové – herci v kostýmech předvádí postavy z knihy (v červnu).
 
Pár kilometrů od Ratibořic je k vidění město Náchod, kde se narodil a bydlel Josef Škvorecký. Není bez zajímavosti, že celé mládí v podstatě promarodil a děj svých knížek (např. Zbabělci), které se v Náchodě a jeho okolí odehrávají, si kompletně vymyslel. Určitě neodmítněte pozvání na:
 
 • Náchodskou Prima sezónu – festival studentské tvořivosti (duben, květen),
 • turistické zajímavosti jako pevnost Dobrošov (opevnění z 2. sv. války) nebo Bartoňova útulna v Pekle (kde se natáčela část filmu Musíme si pomáhat).
 
A jen nedaleko od Náchoda můžete navštívit Hronov, který je spjat s Aloisem Jiráskem. V jeho rodišti se pořádá:
 
 • Jiráskův Hronov - každoroční divadelní festival(červenec, srpen).
 
V kraji žili a psali také bratři Čapkové či Egon Hostovský. Zde jsou některé tipy na výpravu za poznáním:
 
 • Muzeum bratří Čapkův Malých Svatoňovicích má pro vás rodinné fotografie, kopie některých dokumentů (vysvědčení apod.) a další zajímavosti,
 • Dům Karla Čapka si prohlédněte v okolí Dobříšska. Projděte si sedmikilometrovou stezku, kterou rád chodil i Karel Čapek.
 
Co Čech, to muzikant
Kdo by neznal Bedřicha Smetanu a jeho nádherné fanfáry z opery Libuše, které doprovázejí novoroční projevy prezidenta republiky? Navštívit můžete jeho rodnou Litomyšl (nedaleko Svitav), kde rozhodně stojí za úvahu:
 
 
Půvabné okolí vltavských břehů můžete obdivovat v Nelahozevsi (kousek od Kralup nad Vltavou), kde se v jedné hospodě narodil Antonín Dvořák. Kromě toho, že se stal světoznámým hudebním skladatelem, to také byl fanoušek železnice a milovník lokomotiv. Určitě se stavte v
 
 • parádnímrenesančním zámkuanavštivte
 • Dvořákovu hudební Nelahozeves – oblíbený hudební festival (od jara do podzimu) a samozřejmě
 • Dvořákův rodný dům,
V Centru Bohuslava Martinů v Poličcese naléza bohatá expozice, ve které jsou skryty vlastně čtyři dílčí výstavy o slavném skladateli, hitorii okolí i sklářství.
Ráj architektonických skvostů
Česká kotlina samozřejmě není domovem pouze šikovných literátů a hudebníků. Vděčné jsou návštěvy staveb, za kterými stojí známí čeští architekti. Rájem architektonického umu je bezesporu Praha – naplánovat si můžete prohlídku až desítek vil, mezi nejznámější patří:
 
 • Kramářova vila – dnes sídlo předsedy vlády, dříve oblíbené pro dostaveníčka komunistických „potentátů“, stojí za ní Bedřich Ohmann, vídeňský architekt působící v Praze (otevíraná pro prohlídky v rámci dne otevřených dveří),
 • Müllerova vila – autoři projektu Adolf Loos a Karel Lhota vytvořili velmi zajímavý interiér s místnostmi v různých výškových úrovních a řadou schodišť (prohlídky po celý rok),
 • Bílkova vila – nově otevřená zrekonstruovaná vila vás překvapí svými mnoha propracovanými detaily.
 
Kompletní výčet zajímavých míst, které by se daly v souvislosti se slavnými osobnostmi navštívit, by ve skutečnosti vydal minimálně na jednu knihu. Tak alespoň ještě pár tipů na zajímavá místa a zajímavé osobnosti:
 
 • Jiří z Poděbrad – významný státník, v Poděbradech má sochu a v kapli zámku výstavu,
 • Alfons Mucha – expozici světoznámého malíře zhlédněte v Ivančicích,
 • Lomikara z úvodu aneb Volfa Maxmiliána Lamingera z Albenreuthu poznáte blíže na zámku Trhanov,
 • Giacomo Casanova – jeho muzeum si prohlédněte od dubna do října na zámku Duchcov,
 • František Křižík – český vynálezce a podnikatel se narodil v Plánici u Klatov, jeho domek rozhodně stojí za zhlédnutí,
 • Modrý pokoj Jaroslava Ježka je udržován ve stoprocentně původním stavu, expozici spravuje Hudebněhistorické oddělení Českého muzea hudby Národního muzea,
 • že „všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest“ oceníte lépe na výstavě ve Fulneku, která se zabývá životem Jana Amose Komenského,
 • v Holicích najdete Památník Dr. Emila Holuba – Africké muzeum a nakonec nezapomeňte na
 • Járu Cimrmana – fiktivního českého génia, hlavní postavu Svěrákových a Smoljakových her. Jeho muzeum a světničku můžete navštívit na zámku v Letohradě.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Český velikán Jára Cimrman má v Letohradě vlastní muzeum. Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry.

Zámek Trhanov u Domažlic - po stopách Lomikara

Zámek Trhanov u Domažlic - po stopách Lomikara

Zámek Trhanov nedaleko Domažlic zde postavil syn Wolfa Wiléma Wolf Maxmilián Lamingen (zvaný Lomikar)v letech 1676 – 1677. Původní podoba zámku byla empírově pozměněna v roce 1810 rodem Stadionů. Zdejším slavným rodákem byl mimo jiné věhlasný lékař Josef Thomayer.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce - moderní svět poznání, zábavy a hudby

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce - moderní svět poznání, zábavy a hudby

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Bílkova vila - ateliér a stálá expozice secesního umělce Františka Bílka

Bílkova vila - ateliér a stálá expozice secesního umělce Františka Bílka

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

Památník Jaroslava Ježka

Památník Jaroslava Ježka

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Muzeum Františka Křižíka - život a dílo českého vynálezce

Muzeum Františka Křižíka - život a dílo českého vynálezce

Křižíkovo muzeum nabízí jedinečnou expozici věnovanou životu a dílu významného českého vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka. Expozice se nachází v rodném domku vynálezce v Plánicích na Šumavě.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Památník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

Památník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

V Nelahozevsi můžete zhlédnout expozici o životě a díle známého skladatele Antonína Dvořáka (1841-1904) s důrazem na dobu jeho dětství a mládí, které strávil právě v Nelahozevsi.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena.

Pevnost Dobrošov u Náchoda - z důvodu rekonstrukce zavřeno

Pevnost Dobrošov u Náchoda - z důvodu rekonstrukce zavřeno

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je v letech 2019 – 2020 zavřeno.

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 - 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Müllerova vila - dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila - dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves

Renesanční zámek Nelahozeves, rodné místo hudebního skladatele Antonína Dvořáka, se těší oblíbenosti a hojné návštěvnosti. Mezi jeho největší lákadla patří expozice představující životní styl vlivné šlechtické rodiny v Čechách v 19. století.