!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Po stopách slavných

Po stopách slavných

Vydáno 7. prosince 2010 Zážitky
Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa ukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se přesvědčit.
Božena Němcová je pro mnohé z nás představitelkou dětských traumat školních let, kdy jsme byli nuceni číst Babičku a jiné, pro nás „trapně dětské“ čtivo. Jenže pak je člověk starší a pochopí, že Babička je o pozitivním přístupu k životu a navíc se dostane k o něco šťavnatější korespondenci Němcové (milovala celou řadu mužů a přeci se nikdy nerozvedla) – a hned vidí leccos jinak.
Navštívit místa, kde Němcová strávila část dětství a která jsou spjata s řadou dalších českých spisovatelů, je pak výborný zážitek. Ratibořice v regionu Královéhradecko jsou neuvěřitelně kouzelným místem, stvořeným pro dokonalý odpočinek od zběsilého tempa okolního světa. Točila se tu Menzelova Babička a všechny „rekvizity“ zde zůstávají už mnohá léta: „bělidlo“, zámek „paní kněžny“ Zaháňské nebo mlýn a mnoho dalších míst, která Němcová důvěrně znala. Zámek Ratibořice pořádá v průběhu roku řadu akcí, například:
 
 • Císařské manévry v Ratibořicích – připomínka časů napoleonských válek, manévry historických vojsk, hudba a další (pravidelně v květnu),
 • Oživení postav z Babičky Boženy Němcové – herci v kostýmech předvádí postavy z knihy (v červnu).
 
Pár kilometrů od Ratibořic je k vidění město Náchod, kde se narodil a bydlel Josef Škvorecký. Není bez zajímavosti, že celé mládí v podstatě promarodil a děj svých knížek (např. Zbabělci), které se v Náchodě a jeho okolí odehrávají, si kompletně vymyslel. Určitě neodmítněte pozvání na:
 
 • Náchodskou Prima sezónu – festival studentské tvořivosti (duben, květen),
 • turistické zajímavosti jako pevnost Dobrošov (opevnění z 2. sv. války) nebo Bartoňova útulna v Pekle (kde se natáčela část filmu Musíme si pomáhat).
 
A jen nedaleko od Náchoda můžete navštívit Hronov, který je spjat s Aloisem Jiráskem. V jeho rodišti se pořádá:
 
 • Jiráskův Hronov - každoroční divadelní festival(červenec, srpen).
 
V kraji žili a psali také bratři Čapkové či Egon Hostovský. Zde jsou některé tipy na výpravu za poznáním:
 
 • Muzeum bratří Čapkův Malých Svatoňovicích má pro vás rodinné fotografie, kopie některých dokumentů (vysvědčení apod.) a další zajímavosti,
 • Dům Karla Čapka si prohlédněte v okolí Dobříšska. Projděte si sedmikilometrovou stezku, kterou rád chodil i Karel Čapek.
 
Co Čech, to muzikant
Kdo by neznal Bedřicha Smetanu a jeho nádherné fanfáry z opery Libuše, které doprovázejí novoroční projevy prezidenta republiky? Navštívit můžete jeho rodnou Litomyšl (nedaleko Svitav), kde rozhodně stojí za úvahu:
 
 
Půvabné okolí vltavských břehů můžete obdivovat v Nelahozevsi (kousek od Kralup nad Vltavou), kde se v jedné hospodě narodil Antonín Dvořák. Kromě toho, že se stal světoznámým hudebním skladatelem, to také byl fanoušek železnice a milovník lokomotiv. Určitě se stavte v
 
 • parádnímrenesančním zámkuanavštivte
 • Dvořákovu hudební Nelahozeves – oblíbený hudební festival (od jara do podzimu) a samozřejmě
 • Dvořákův rodný dům,
V Centru Bohuslava Martinů v Poličcese naléza bohatá expozice, ve které jsou skryty vlastně čtyři dílčí výstavy o slavném skladateli, hitorii okolí i sklářství.
Ráj architektonických skvostů
Česká kotlina samozřejmě není domovem pouze šikovných literátů a hudebníků. Vděčné jsou návštěvy staveb, za kterými stojí známí čeští architekti. Rájem architektonického umu je bezesporu Praha – naplánovat si můžete prohlídku až desítek vil, mezi nejznámější patří:
 
 • Kramářova vila – dnes sídlo předsedy vlády, dříve oblíbené pro dostaveníčka komunistických „potentátů“, stojí za ní Bedřich Ohmann, vídeňský architekt působící v Praze (otevíraná pro prohlídky v rámci dne otevřených dveří),
 • Müllerova vila – autoři projektu Adolf Loos a Karel Lhota vytvořili velmi zajímavý interiér s místnostmi v různých výškových úrovních a řadou schodišť (prohlídky po celý rok),
 • Bílkova vila – nově otevřená zrekonstruovaná vila vás překvapí svými mnoha propracovanými detaily.
 
Kompletní výčet zajímavých míst, které by se daly v souvislosti se slavnými osobnostmi navštívit, by ve skutečnosti vydal minimálně na jednu knihu. Tak alespoň ještě pár tipů na zajímavá místa a zajímavé osobnosti:
 
 • Jiří z Poděbrad – významný státník, v Poděbradech má sochu a v kapli zámku výstavu,
 • Alfons Mucha – expozici světoznámého malíře zhlédněte v Ivančicích,
 • Lomikara z úvodu aneb Volfa Maxmiliána Lamingera z Albenreuthu poznáte blíže na zámku Trhanov,
 • Giacomo Casanova – jeho muzeum si prohlédněte od dubna do října na zámku Duchcov,
 • František Křižík – český vynálezce a podnikatel se narodil v Plánici u Klatov, jeho domek rozhodně stojí za zhlédnutí,
 • Modrý pokoj Jaroslava Ježka je udržován ve stoprocentně původním stavu, expozici spravuje Hudebněhistorické oddělení Českého muzea hudby Národního muzea,
 • že „všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest“ oceníte lépe na výstavě ve Fulneku, která se zabývá životem Jana Amose Komenského,
 • v Holicích najdete Památník Dr. Emila Holuba – Africké muzeum a nakonec nezapomeňte na
 • Járu Cimrmana – fiktivního českého génia, hlavní postavu Svěrákových a Smoljakových her. Jeho muzeum a světničku můžete navštívit na zámku v Letohradě.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Český velikán Jára Cimrman má v Letohradě vlastní muzeum. Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry.

Zámek Trhanov u Domažlic - po stopách Lomikara

Zámek Trhanov u Domažlic - po stopách Lomikara

Zámek Trhanov nedaleko Domažlic zde postavil syn Wolfa Wiléma Wolf Maxmilián Lamingen (zvaný Lomikar)v letech 1676 – 1677. Původní podoba zámku byla empírově pozměněna v roce 1810 rodem Stadionů. Zdejším slavným rodákem byl mimo jiné věhlasný lékař Josef Thomayer.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce - moderní svět poznání, zábavy a hudby

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce - moderní svět poznání, zábavy a hudby

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Bílkova vila - ateliér a stálá expozice secesního umělce Františka Bílka

Bílkova vila - ateliér a stálá expozice secesního umělce Františka Bílka

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

Památník Jaroslava Ježka

Památník Jaroslava Ježka

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Muzeum Františka Křižíka - život a dílo českého vynálezce

Muzeum Františka Křižíka - život a dílo českého vynálezce

Křižíkovo muzeum nabízí jedinečnou expozici věnovanou životu a dílu významného českého vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka. Expozice se nachází v rodném domku vynálezce v Plánicích na Šumavě.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Památník J. A. Komenského ve Fulneku

Památník J. A. Komenského ve Fulneku

Ve Fulneku najdete expozici věnovanou jednotlivým etapám života učitele národů Jana Amose Komenského. Expozice je umístěna v areálu bývalého bratrského sboru s modlitebnou, bratrskou školou a zahradou z konce 15. století.

Památník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

Památník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

V Nelahozevsi můžete zhlédnout expozici o životě a díle známého skladatele Antonína Dvořáka (1841-1904) s důrazem na dobu jeho dětství a mládí, které strávil právě v Nelahozevsi.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena.

Pevnost Dobrošov u Náchoda - z důvodu rekonstrukce zavřeno

Pevnost Dobrošov u Náchoda - z důvodu rekonstrukce zavřeno

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je v letech 2019 – 2020 zavřeno.

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 - 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Müllerova vila - dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila - dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves

Renesanční zámek Nelahozeves, rodné místo hudebního skladatele Antonína Dvořáka, se těší oblíbenosti a hojné návštěvnosti. Mezi jeho největší lákadla patří expozice představující životní styl vlivné šlechtické rodiny v Čechách v 19. století.