Hrušovany nad Jevišovkou

Město v jihovýchodním cípu Znojemska na řece Jevišovce nedaleko jejího ústí do Dyje proslavily cukrovarnické tradice. Za vidění stojí jedna z méně známých vil architekta Adolfa Loose, u lesního Emina zámečku pak můžete zavzpomínat na malíře Alfonse Muchu.

Hrušovany nad Jevišovkou: město jako z cukru

Barokní zámek a kostel sv. Štěpána, mělké údolí řeky Jevišovky a velký moderní cukrovar, to jsou hlavní dominanty Hrušovan. První cukrovar vznikl roku 1851 a funguje dodnes, i když jeden z největších a nejmodernějších závodů v Česku stojí na jiném místě než původní továrna. V době, kdy cukrovar vlastnil průmyslník Viktor Bauer, architekt Adolf Loos pro něj v letech 1914–1916 navrhl jak průmyslový podnik, tak rodinnou vilu. Nejstarší dům s plochou střechou v Česku je jediným větším dílem Adolfa Loose na jižní Moravě.
 

Mecenáš malíře Alfonse Muchy

Mecenášem Alfonse Muchy, rodáka z jihomoravských Ivančic, při studiích v Mnichově a v Paříži byl hrabě Khuen-Belassi, rakouský šlechtic a politik, poslanec Moravského zemského sněmu. Mucha pro něj malbami vyzdobil Emin zámek, ležící západně od Hrušovan. Po druhé světové válce ale zámek vyhořel, a tak první významnější Muchovo dílo zmizelo bez stopy. V zámku sídlí ústav sociální péče, parkem a lesy v jeho okolí vede Muchova cyklostezka.
 

Hrušovansko: kraj zaslíbený cyklistům

Pokračování Muchovy cyklostezky vede od Emina zámku do přírodní rezervace Karlov s malebnou Hraběcí studánkou. Na jaře zdejší lesy pokrývají koberce sněženek, pěšky se můžete projít po naučné stezce Údolím lásky. Vyzkoušet můžete také další trasy, například cyklostezky Mezi poli a vinohrady nebo Po rovince. Cyklostezka Ahoj sousede / Hallo Nachbar z mikroregionu Hrušovansko míří do nedalekého Rakouska, okolím prochází rovněž Moravská vinná cyklostezka, Jantarová stezka či cyklotrasa Greenways Praha–Vídeň.

Turistická informační centra


Akce ve městě Hrušovany nad Jevišovkou

Muchova stezka – Mucha a fotografie

Muchova stezka každoročně v období od května do října představuje tvorbu Alfonse Muchy z různých tematických úhlů. Muchova stezka 2024 objeví Muchu jako geniálního fotografa a bude poutavým záznamem osobních životních vizí umělce, skutečného a nefalšovaného mistra fotoaparátu.
Hrušovany nad Jevišovkou, Jihomoravský kraj

Aktivity ve městě Hrušovany nad Jevišovkou

Emin zámek v Šanově

Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel až do roku 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, pro turisty je tedy nepřístupný.
Hrušovany nad Jevišovkou, Jihomoravský kraj

Cyklotrasa Po rovince v okolí Hrušovan nad Jevišovkou

Název Po rovince vystihuje krajinu, kterou cyklostezka vede. Je totiž rovinatá, posetá poli a vinohrady, lemovaná akátovými lesíky, větrolamy, kyticemi vlčích máků a slunečnic.
Hrušovany nad Jevišovkou, Jihomoravský kraj

Cyklostezka Ahoj sousede – Hallo Nachbar

Symbolem spolupráce českého mikroregionu Hrušovansko a rakouského regionu Land um Laa je přeshraniční cyklostezka „Ahoj sousede, Hallo Nachbar“. Téměř čtyřicet kilometrů vede klidnou, takřka nedotčenou krajinou, po upravených cestách bez větších převýšení, zato však s jedinečnými výhledy do okolí.
Hrušovany nad Jevišovkou, Jihomoravský kraj

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku ukrývá skvostné fresky Alfonse Muchy, které zde namaloval v roce 1882 jako ještě neznámý malíř na začátku své kariéry.
Hrušovany nad Jevišovkou, Jihomoravský kraj

Zámek Hrušovany nad Jevišovkou

Raně barokní zámek dal vystavět na místě bývalé tvrze po roce 1669 hrabě Michal Adolf z Althanu. Po roce 1804 prošla stavba klasicistní úpravou. Po roce 1945 zde byla kasárna. Od roku 1986 byl prázdný, chátral a nyní je rekonstruován.
Hrušovany nad Jevišovkou, Jihomoravský kraj

Mikroregion Hrušovansko na kole i pěšky

Síť cyklostezek na Hrušovansku umožní návštěvníkům regionu poznat místní zajímavosti i malebná zákoutí sklepních uliček. Krajina je mírně zvlněná, posetá poli a vinohrady.
Hrušovany nad Jevišovkou, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Štěpána v Hrušovanech nad Jevišovkou

Barokní kostel svatého Štěpána byl v Hrušovanech nad Jevišovkou postaven kolem poloviny 18. století. Interiér svatyně byl roku 1886 na náklady panství renovován vídeňským malířem. V kostele se nachází hrobka majitele panství Michaela hraběte z Althanu.
Hrušovany nad Jevišovkou, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Znojemsko a Podyjí


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Collalto et San Salvatore do Uherčic a na pohádkovou rozhlednu

Výlet po stopách rodu Collalto et San Salvatore by mohl začít daleko na jihu v Itálii. S Kudy z nudy ovšem tak daleko cestovat nemusíte, Collaltové totiž byli doma také v řadě panství na Vysočině a jižní Moravě. Nesmazatelné stopy zanechali například v Uherčicích, kde založili rozsáhlý zámecký park s řadou malých romantických stavbiček.
výlet k nejstarší rozhledně na Moravě, Výpravy za kuriozitami

Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Když se nad Znojemsko přihnala mračna černá jako bota, pršelo, duněly hromy a šlehaly blesky, lidé na oknech zapalovali svíčky zvané hromničky. Těm, kteří měli výhled na farskou zahradu, přinášely bouřky ještě jedno vítané divadlo: pana faráře, který ve spolupráci s běsnícími živly vylepšoval svou povětrnostní mašinu.
Přímětice-Znojmo, Výlety s příběhem

Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výhledy, které berou dech. Bítov a Vranov nad Dyjí, dva nejstarší hrady moravsko-rakouského Podyjí. A také románsko-gotická bazilika a unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, společně zapsané mezi památky UNESCO. Vydejte se na výlet s výhledy, které si budete pamatovat navždy.
výlet na hrady a zámky, Cesty poznání

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.