Úvod > Aktuality > Využijte krkonošské cyklobusy v nové sezóně!
Letní sporty

Využijte krkonošské cyklobusy v nové sezóně!

  • Vydáno4. června 2023
Také letos se můžete v Krkonoších těšit na hustou síť cyklobusů, které až do 1. října 2023 zajišťují pravidelnou přepravu mezi atraktivními místy našich nejvyšších hor a městy ležícími pod nimi. K dispozici je devět tras autobusů a několik zvláštních spojů ve Špindlerově Mlýně. Užijte si dlouhé sjezdy do údolí!

cyklobus krkonošeOd 27. května 2023 se opět rozjely Krkonošské cyklobusy. Zahájily tak již 19. ročník krkonošských autobusových linek brázdících obousměrně i napříč nejvyšší české hory.

V červnu jezdí cyklobusy každou sobotu a neděli, v období letních prázdnin denně, v září potom ve čtvrtek, v sobotu a v neděli. Cykloturistika v Krkonoších tak tedy nemusí být vůbec namáhavá – s využitím cyklobusů a lanovek si můžete užívat dlouhé sjezdy do údolí! Páteřní červená linka z Harrachova na Pomezní boudy vyjíždí z obou směrů ráno okolo půl osmé a večer kolem dvacáté hodiny se vrací zase zpět. Stejně jako ostatní linky bude jezdit v červnu o víkendu, v červenci a srpnu denně a v září ve čtvrtek a o víkendu. Autobusy budou křižovat Krkonoše až do 1. října 2023.

Vyhlídka na KrkonošeCyklobus ve směru z Harrachova projíždí Rokytnici, Rezek, Vítkovice, Jilemnici, Vrchlabí (kde je možnost přestupu na další linky), Janskými lázněmi, dále zajíždí do Pece pod Sněžkou, Velké i Malé Úpy, až přijede na Pomezní boudy. Na tuto hlavní trasu navazují (mimo hlavní přestupní stanice ve Vrchlabí) také další autobusové i vlakové přípoje. Autobusy přepravují minimálně 6 jízdních kol. Na hlavních trasách jsou vybaveny přívěsem na přepravu 20 až 38 jízdních kol. Cyklobusy jsou sice speciálně upraveny pro přepravu kol, svézt se v nich mohou však také pěší turisté.
 

Další trasy a převoz elektrokol

cyklobusMimo hlavní páteřní červenou trasu č. 1 (uveze 20 kol) jsou v provozu také další užitečné linky. Trasa 2 fialová jezdí na trase JilemniceHorní Mísečky 3x denně a přepraví 11 kol. Velmi dlouhou trasu má linka č. 3 zeleně značená – ta vás sveze na z Hradce Králové přes Dvůr Králové na Kuks, do  Vrchlabí a Špindlerova Mlýna, končí dokonce až na Špindlerovce! Z Hradce jede jednou denně a během dne pak čtyřikrát jede z Vrchlabí na Špindlerovku, na zpět do Hradce vyráží večer ze Špindlu.

Linka 4 žlutá je víkendová a svezete se s ní po trase Hradec KrálovéÚpiceTrutnovMalá Úpa a zpět, uveze 38 kol. Linka 5, tmavě modrá: HarrachovRokytniceHorní MísečkyZlaté návrší jezdí z Harrachova do Rokytnice a odtud přes Františkov a Rezek do Vítkovic v Krkonoších a na Horní Mísečky a pokračuje po krátké přestávce až na Zlaté návrší. Jedinečný spoj, který v běžném jízdním řádu nenajdete, umožní naplánovat zajímavé výlety po západních Krkonoších – vyveze vás až nahoru na hřeben. Je určen ale pouze pro pěší turisty. Z Míseček na Zlaté návrší jezdí ještě "pendl" označený jako linka 7, světle modrá. Sveze však opět jen pěší turisty. Obě linky jezdí denně od 3. 6. do 1. 10. 2023.

cyklobus krkonošeLáká vás rozhledna Žalý, ale odrazuje dlouhé stoupání z Vrchlabí či Jilemnice? Využijte linku cyklobusu č. 6, hnědou na trase JilemniceBeneckoVrchlabí. Vyveze vás na Benecko, odkud můžete přes rozhlednu pokračovat na Rovinka, Mísečky či do Špindlerova Mlýna. Linka č. 8 tmavě zelená jede do července a od září do 1. října o víkendech a během prázdnin denně mezi Vrchlabím a Strážným. Trochu stranou pak je poslední krkonošská linka č. 9, růžová na trase Trutnov – Babí – Žacléř – Lampertice – Trutnov. Jezdí o víkendech od 29. 4. do 29. 10. 2023.

Klasická jízdní kola vám vezmou do cyklobusu určitě, ale jak je to s elektrokoly? I ty vám v Krkonoších cyklobus přepraví také, je však třeba chránit baterii. Proto ji, prosíme, před nástupem z kola sundejte.

Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších

Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších

Špindlerova bouda je významný výletní bod ve Slezském sedle pod Malým Šišákem. Jméno získala podle rychtáře z Bedřichova Františka Špindlera, který se podílel na její přestavbě. Nachází se zde východiště turistických tras, v blízkosti najdete také sáňkařskou dráhu a turistický přechod do Polska.

Jilemnice

Jilemnice

Ve městě v podhůří západních Krkonoš si prohlédnete spousty zajímavých míst, jaká jinde nenajdete. Pozornost přitahuje takzvaná Zvědavá ulička, novorenesanční zámek s expozicemi Krkonošského muzea, unikátní mechanický Metelkův betlém anebo radnice s nejčastěji bijícími hodinami v Česku.

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Když odbočíte ze silnice spojující Jablonec nad Nisou s Harrachovem do jednoho z řady údolí, ocitnete se v malebném horském městečku s impozantním pozadím Lysé hory a Kotle. Coby vstupní brána do Krkonoš i Jizerských hor Rokytnice nad Jizerou nabízí bohaté možnosti pro celoroční rekreaci.

Cyklobusy Krkonoše 2023

27.5.
1.10.
Cyklobusy Krkonoše 2023

Krkonošské cyklobusy budou k dispozici cyklistům až do konce září 2023 (posledního víkendu v září). Tak neváhejte a naplánujte si výlet na kole. Letos jezdí sedm autobusových linek – od západu po východ.

Rovinka – horské sedlo západních Krkonoš

Rovinka – horské sedlo západních Krkonoš

Rovinka je významné horské sedlo (851 m) a rozcestí mezi Špindlerovým Mlýnem a obcí Benecko. Turisté zde naleznou odpočívadlo a menší občerstvení. Sbíhá se sem sedm cest.

Harrachov

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

Benecko

Benecko

Benecko leží v západních Krkonoších. Není tak známé jako Harrachov, Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou, ale na rozdíl od nich se neuvelebilo v údolí, ale na jihozápadních svazích Janského vrchu a hory Žalý. Z ní na Benecko shlíží kamenná rozhledna, kterou v roce 1892 dal postavit Jan Harrach.

Horský hotel Pomezní bouda v Horní Malé Úpě

Horský hotel Pomezní bouda v Horní Malé Úpě

Pomezní bouda v Horní Malé Úpě se nachází nedaleko státní hranice s Polskem. Na místě Pomezní boudy se nacházel nejstarší hostinec v Horní Malé Úpě, který fungoval od roku 1870.

Rozhledna Žalý v Krkonoších

Rozhledna Žalý v Krkonoších

Jediná kamenná rozhledna v Krkonoších je opět otevřena ve standardním letním provozu. Z rozhledny, která je přístupná za příznivého počasí, je krásný kruhový rozhled nejen na Krkonoše, ale i do širokého okolí. Přijďte pobejt! Čeká na vás atmosféra hor, dřeva a kachlových kamen.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Nahoru do výšky přes 1000 metrů nad mořem stoupá čtyřsedačková lanovka, která je v provozu celoročně. Ze sedačky lanové dráhy si lze navíc z bezprostřední blízkosti prohlédnout profil mamutího můstku pro lety na lyžích, jediného u nás a jednoho z šesti na světě.

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Další aktuality

Jiráskova chata na Dobrošově oslaví 100 let!

Jiráskova chata na Dobrošově nedaleko Náchoda už stojí rovných 100 let! Na státní svátek 28. září 2023 se proto u vyhlášené turistické chaty chystá pořádná oslava, a to pod záštitou samotného prezidenta České republiky Petra Pavla. Těšit se můžete na dobovou hudbu, prvorepublikovou módu a nebude chybět dobré jídlo.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních si užijete Den s Krakonošem

Na svatého Václava 28. 9. 2023 láká všechny výletníky Stezka korunami stromů v Janských Lázních na již tradiční sváteční Den s Krakonošem! Program začíná v 10:00 a končí v 17:00 hodin. Na Stezce potkáte nejen vládce hor Krakonoše, ale také zdejší maskoty Emila a Emilku.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už patnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2023 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky