Úvod > Co chcete dělat? > Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Památky
Procházka historickou částí města Žatce, kde se točilo více než 100 českých i zahraničních filmů a reklam. Navštivte místa v historickém jádru Žatce, kde se natáčely filmy jako Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník, seriál Náměstíčko, Náves, Příkopy, starší film - Holky z porcelánu a mnoho dalších.

Teprve když se některé ospalé dopoledne projdete starými uličkami a opuštěnými náměstími Žatce, pochopíte, co na tom městě všichni ti filmaři mají. A proč se sem už čtyři desítky let vracejí, aby jím zarámovali své – tak různorodé – příběhy. Stejně jako dobrý herec totiž Žatec umí zahrát cokoliv – židovské ghetto, "nemocniční" Bor, dickensovský Londýn, revoluční Paříž, válečnou zónu, kulisu romantických procházek i bláznivých honiček.

Ideálním začátkem procházky je Galerie Sladovna, kde si můžete prohlédnout výstavu "Žatec ve filmu" s krátkými ukázkami filmů natáčených v Žatci.  Přes Kruhové náměstí s obřím sudem se vydejte na Chelčického náměstí, oblíbenou destinaci historických snímků. Zde například v roce 1997 natáčel herec Liam Nieson jednu z úspěšných adaptací Hugových Bídníků. Blízké Nádražní schody patří podle mne k nejpůsobivějším místům Žatce a představit si tu lze film téměř z jakékoliv doby. Hnědá dřevěná vrata na rozpadajícím se domě jsou ta, kterými do ješivy přicházela se svou tajnou láskou, studentem Avigdorem, Barbra Streisand coby židovská dívka, jež se v touze po vzdělání vydává za chlapce. Americký velkofilm Yentl, který Barbra Streisand i režírovala, se natáčel v 80. letech doslova po celém starém městě a jeho hlavní hvězda se zapsala do paměti mnoha Žatečanů.

Pokračujte Dlouhou, půvabnou úzkou ulicí se židovskou synagogou, v níž se jakoby zastavil čas. Ideální kulisa historických filmů a některý z domů této ulice a přilehlých náměstíček si zahrál snad v každém tady natáčeném filmu ze ‚starých časů‘. Po Náměstí 5. května se v 90. letech proháněl Mladý Indiana Jones ze stejnojmenného seriálu, jehož tvůrci se mimo jiné zastavili i v nedalekých Kryrech na Podbořansku.

Když v navazující Horově ulici přivřete oči, možná nebude těžké si představit Paříž za časů velké francouzské revoluce, jak se objevila v seriálu Červený Bedrník. Na rohu Žižkova náměstí si zase můžete vybavit herce Ivana Trojana v roli potulného komedianta, předvádějícího své umění obyvatelům okupovaného města ve filmu Dívka a kouzelník. Také Kněžskou bránu je snadné v mnoha filmech poznat – představuje třeba bránu do města Bechev z filmu Yentl nebo jednu z pařížských bran ve zmiňovaném Červeném Bedrníku.

Jakmile dojdete na náměstí Maxmiliána Hošťálka a otočíte se tváří ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, určitě budete doma – ano, jste na seriálovém Malého náměstí, v němž zářili třeba Josef Vinklář, Ljuba Skořepová či Veronika Freimanová. Filmaři tu strávili celkem 85 natáčecích dnů a i poté se na "Náměstíčko" i do jiných žateckých lokací vraceli, když natáčeli nástupnický seriál Náves.

Naše filmové putování končí na centrálním žateckém náměstí Svobody. Tehdy jedenadvacetiletá Dagmar Veškrnová-Havlová tu jednoho horkého letního dne venčila vypůjčeného psa coby skladnice v úsměvném snímku Juraje Herze Holky z porcelánu. Přestože porcelánka byla v Klášterci nad Ohří, městské exteriéry pochází ze Žatce. Podobně to bylo i s třetí řadou seriálu Nemocnice na kraji města – zatímco špitál byl pražský, roli filmového Boru ztvárnil Žatec.

A zapomenout nesmím ještě na jeden úžasný film – to ale musíte opustit centrum a přes řeku Ohři se vydat až k sušárnám chmele a k nádraží Žatec-Západ. Toto nádraží se tentokrát nestalo kulisami, ale zahrálo víceméně hlavní roli v drsné komedii ze života Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí s Jaroslavem Duškem v hlavní roli.

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 11. 2019
26.4.
13.9.
Ohřecká Osmička 2020

Ohřecká Osmička 2020

Žatec, Severozápadní Čechy
28.3.
29.3.
Zahájení sezóny na zámku Stekník

Zahájení sezóny na zámku Stekník

Zálužice, Severozápadní Čechy
10.4.
13.4.
Velikonoce na zámku Stekník

Velikonoce na zámku Stekník

Zálužice, Severozápadní Čechy
Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Žatci

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy
Retro Computer a Jedová chýše

Retro Computer a Jedová chýše

Žatec, Severozápadní Čechy
Židovská synagoga v Žatci

Židovská synagoga v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Žatec

Pivovar Žatec

Žatec, Severozápadní Čechy
Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy
Hotel Zlatý lev v Žatci

Hotel Zlatý lev v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy