Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů
Památky

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Procházka historickou částí města Žatce, kde se točilo více než 100 českých i zahraničních filmů a reklam. Navštivte místa v historickém jádru Žatce, kde se natáčely filmy jako Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník, seriál Náměstíčko, Náves, Příkopy, starší film – Holky z porcelánu a mnoho dalších.

Teprve když se některé ospalé dopoledne projdete starými uličkami a opuštěnými náměstími Žatce, pochopíte, co na tom městě všichni ti filmaři mají. A proč se sem už čtyři desítky let vracejí, aby jím zarámovali své – tak různorodé – příběhy. Stejně jako dobrý herec totiž Žatec umí zahrát cokoliv – židovské ghetto, "nemocniční" Bor, dickensovský Londýn, revoluční Paříž, válečnou zónu, kulisu romantických procházek i bláznivých honiček.

Ideálním začátkem procházky je Galerie Sladovna, kde si můžete prohlédnout výstavu "Žatec ve filmu" s krátkými ukázkami filmů natáčených v Žatci.  Přes Kruhové náměstí s obřím sudem se vydejte na Chelčického náměstí, oblíbenou destinaci historických snímků. Zde například v roce 1997 natáčel herec Liam Nieson jednu z úspěšných adaptací Hugových Bídníků. Blízké Nádražní schody patří podle mne k nejpůsobivějším místům Žatce a představit si tu lze film téměř z jakékoliv doby. Hnědá dřevěná vrata na rozpadajícím se domě jsou ta, kterými do ješivy přicházela se svou tajnou láskou, studentem Avigdorem, Barbra Streisand coby židovská dívka, jež se v touze po vzdělání vydává za chlapce. Americký velkofilm Yentl, který Barbra Streisand i režírovala, se natáčel v 80. letech doslova po celém starém městě a jeho hlavní hvězda se zapsala do paměti mnoha Žatečanů.

Pokračujte Dlouhou, půvabnou úzkou ulicí se židovskou synagogou, v níž se jakoby zastavil čas. Ideální kulisa historických filmů a některý z domů této ulice a přilehlých náměstíček si zahrál snad v každém tady natáčeném filmu ze ‚starých časů‘. Po Náměstí 5. května se v 90. letech proháněl Mladý Indiana Jones ze stejnojmenného seriálu, jehož tvůrci se mimo jiné zastavili i v nedalekých Kryrech na Podbořansku.

Když v navazující Horově ulici přivřete oči, možná nebude těžké si představit Paříž za časů velké francouzské revoluce, jak se objevila v seriálu Červený Bedrník. Na rohu Žižkova náměstí si zase můžete vybavit herce Ivana Trojana v roli potulného komedianta, předvádějícího své umění obyvatelům okupovaného města ve filmu Dívka a kouzelník. Také Kněžskou bránu je snadné v mnoha filmech poznat – představuje třeba bránu do města Bechev z filmu Yentl nebo jednu z pařížských bran ve zmiňovaném Červeném Bedrníku.

Jakmile dojdete na náměstí Maxmiliána Hošťálka a otočíte se tváří ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, určitě budete doma – ano, jste na seriálovém Malého náměstí, v němž zářili třeba Josef Vinklář, Ljuba Skořepová či Veronika Freimanová. Filmaři tu strávili celkem 85 natáčecích dnů a i poté se na "Náměstíčko" i do jiných žateckých lokací vraceli, když natáčeli nástupnický seriál Náves.

Naše filmové putování končí na centrálním žateckém náměstí Svobody. Tehdy jedenadvacetiletá Dagmar Veškrnová-Havlová tu jednoho horkého letního dne venčila vypůjčeného psa coby skladnice v úsměvném snímku Juraje Herze Holky z porcelánu. Přestože porcelánka byla v Klášterci nad Ohří, městské exteriéry pochází ze Žatce. Podobně to bylo i s třetí řadou seriálu Nemocnice na kraji města – zatímco špitál byl pražský, roli filmového Boru ztvárnil Žatec.

A zapomenout nesmím ještě na jeden úžasný film – to ale musíte opustit centrum a přes řeku Ohři se vydat až k sušárnám chmele a k nádraží Žatec-Západ. Toto nádraží se tentokrát nestalo kulisami, ale zahrálo víceméně hlavní roli v drsné komedii ze života Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí s Jaroslavem Duškem v hlavní roli.

Neohlížej se, za tebou je sušárna!

Podzimní a zimní cyklus povídání – nejen o chmelu!
Žatec, Ústecký kraj

Chmelařské dědictví v jednom žoku

Podzimní a zimní cyklus povídání, nejen o chmelu v Galerii Sladovna.
Žatec, Ústecký kraj

Chmelařské dědictví v jednom žoku

Podzimní a zimní cyklus povídání, nejen o chmelu v Galerii Sladovna.
Žatec, Ústecký kraj

Chmelařské dědictví v jednom žoku

Podzimní a zimní cyklus povídání, nejen o chmelu v Galerii Sladovna.
Žatec, Ústecký kraj

Chmelařské dědictví v jednom žoku

Podzimní a zimní cyklus povídání, nejen o chmelu v Galerii Sladovna.
Žatec, Ústecký kraj

Chmelařské dědictví v jednom žoku

Podzimní a zimní cyklus povídání, nejen o chmelu v Galerii Sladovna.
Žatec, Ústecký kraj

Chmelařské dědictví v jednom žoku

Podzimní a zimní cyklus povídání, nejen o chmelu v Galerii Sladovna.
Žatec, Ústecký kraj

Dráteníkův rok

Výstava drátovaných objektů od osmi novodobých dráteníků z ČR.
Žatec, Ústecký kraj

Mezi žateckými komíny

Procházkou po této trase se návštěvník vrátí o sto let zpět do zlaté éry žatecké chmelařské expanze. V audioprůvodci v aplikaci TourStories vás provedou Wilhelm Fuchs a Hildebert Kolbe – stavitelé, kteří se v první polovině dvacátého století značně podepsali na podobě města Žatce.
Žatec, Ústecký kraj

Mederův dům v Žatci

Dům zvaný „Mederhaus" (podle posledních německých majitelů) patří mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí v Žatci, již za první republiky byly do jeho útrob pořádány exkurze pro zvídavé návštěvníky města. V současné době si zde prohlédnete historickou expozici.
Žatec, Ústecký kraj

Noční pobyt v Mederově domě

Přijďte zažít Mederův dům v noci a přesvědčit se, jestli tu máme duchy, nebo jakou duši má náš dům.
Žatec, Ústecký kraj

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Žatci

Jednou z nejvýznamnějších památek Žatce je Chrám Nanebevzetí Panny Marie, který byl založen v románském období. Dodnes je do značné výšky dochováno dvouvěžové románské průčelí. Z původní stavby pochází patrně i reliéf s poprsím sv. Petra, zazděný po pravé straně hlavního portálu.
Žatec, Ústecký kraj

Retro Computer a Jedová chýše

Stálá expozice počítačů 70-90 let minulého století a prohlídka rozsáhlých dvoupatrových středověkých sklepů s tajemnou expozicí.
Žatec, Ústecký kraj

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.
Žatec, Ústecký kraj

Prvorepubliková trafika v Žatci

Jednou z nejmenších kulturních památek na území České republiky je bývalá trafika v Žatci na Lounsku. V roce 2022 se dočkala komplexní opravy a nepravidelně se v ní konají kulturní akce.
Žatec, Ústecký kraj

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času

Radniční věž v Žatci nabízí procházku žateckou historií, kterou doprovází tlukot hodin, pomyslného srdce města. A na konci je vyhlídka na současný Žatec. Zábavu i poučení ve věži skýtá expozice Žatec v proměnách času.
Žatec, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Žatecký pivovar a Muzeum pivovarnictví Žatecka

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Po ukončení velkovýroby v roce 2022 v jeho prostorách vznikl minipivovar.
Žatec, Ústecký kraj

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada se nachází v centru města Žatec. Hotelový komplex tvoří jednu z dominant historického náměstí a vznikl pečlivou rekonstrukcí měšťanského domu se zachováním originálního zdiva včetně památkově chráněných trámových konstrukcí.
Žatec, Ústecký kraj

Hotel Zlatý lev v Žatci

Nechte se hýčkat komfortem hotelu Zlatý lev, který nabízí vlastní wellness centrum, restaurant a kongresový sál. Čtyřhvězdičkový hotel je situován v centru královského města Žatce. V hotelu na vás čeká pohodlné a stylové ubytování v pokojích i apartmánech a večer se můžete pobavit ve vinném sklípku.
Žatec, Ústecký kraj

Hospůdka u nás v Žatci

Hospůdka se nachází kousek od autobusového nádraží v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj

Vinařství Mikulášek Vičice

Vičické vinařství Mikulášek bylo založeno roku 2012 jako rodinná firma Aloisem Mikuláškem a jeho syny Robertem a Jakubem. Ačkoliv Březno u Chomutova (kam Vičice spadají) není milovníkům vína příliš známo, jedná se o historické místo spojené s pěstováním révy minimálně od 13. století.
Březno, Ústecký kraj

Vinařství Němeček

Vinařství Němeček reprezentuje rodina Karla Němečka, který se aktivně podílí na znovuobnovení vinařského umění ve vičickém údolí od roku 1987, kdy byly postupně vysazovány dnes již cca 30 leté vinice. Láska k vinné révě postupně zasáhla celou rodinu a vyústila k založení rodinné firmy.
Březno, Ústecký kraj

Ubytování na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun nabízí ubytování v Zámeckém penzionu, který se nachází přímo na prvním nádvoří zámku. Ubytování je zajištěno ve třech pokojích umístěných v prvním poschodí Úřednického domu.
Jimlín, Ústecký kraj

Wellness hotel Národní dům

Hotel se nachází v malebné obci Podbořany, malém městě v chmelařské oblasti, což z něj dělá perfektní východiště pro vaše cesty do nejkrásnějších míst v okolí.
Podbořany, Ústecký kraj