Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici
Kultura

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Zařízení interiéru Modrého pokoje na přání skladatele navrhl jeho přítel, architekt František Zelenka, který byl též autorem scénických návrhů pro Osvobozené divadlo. Pokoj zůstal vybaven tak, jak jej Ježek opustil. Pod oknem je černé křídlo Steinway s notovými materiály, na pracovním stole kalamář, brýle, těžítka, piják, dýmka a popelník, kapesní hodinky, tužka a notový papír. Je zde i zajímavá a bohatá knihovna se spisy Jiřího Wolkera, Jana Nerudy, mnoha díly české a světové beletrie, knihy o výtvarném umění, slovníky, mnoho knih o hudbně, hudebniny aj. Nechybějí ani původní kachlová kamna, pohovka, modré záclony a skřínka na gramodesky. Jsou zde partitury s osobním věnováním skladatele Igora Stravinského a Daria Milhauda.

Jaroslav Ježek měl velmi špatný zrak a po nemoci trpěl i nedoslýchavostí. Sedm let strávil v hradčanském ústavu pro slepé a slabozraké děti. Pak vystudoval pražskou konzervatoř, kde studoval skladbu, a pak dostal roční soukromé stipendium do Paříže. V letech 1928 – 38 působil jako skladatel, dramaturg a dirigent Osvobozeného divadla a úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem. Vytvořil vzor české moderní jazzové a taneční hudby, psal i vážnou hudbu, orchestrální sklady i mnohá díla klavírní a také hudbu k filmům Voskovce a Wericha. Těžce nesl odchod do nucené emigrace v USA v r. 1939, kam odejel před blížícím se nacistickým nebezpečím s oběma protagonisty Osvobozeného divadla. Opustil nejen své blízké, ale i svůj modrý pokoj, jehož kombinace světle a tmavě modré barvy i vybavení různými světelnými zdroji vyhovovalo jeho špatnému zraku. R. 1942 zemřel v New Yorku v nemocnici ve věku 36 let. Urna s jeho popelem byla převezena do Prahy a uložena do hrobu na Olšanských hřbitovech.

Expozici odborně spravuje Hudebněhistorické oddělení Českého muzea hudby Národního muzea.

Vánoční dárky v The Emerald – objevte unikátní dárky od českých talentů

Vánoční čas se blíží, a s ním přichází radost z dávání a překvapení svých blízkých originálními dárky. Letos se vydejte na nezapomenutelný nákupní zážitek do centra Prahy, kde se otevírá pop-up v unikátních bytových prostorech The Emerald. To není jen nákup, je to cesta objevování českých talentů.
Praha, Praha

Zažij Prahu – Za mural artem ulicemi Holešovic

Objevte s námi současné umění v Holešovicích.
Praha, Praha

Betlémská kaple – komentovaná prohlídka

Od mistra Karlovy univerzity k inženýrům ČVUT.
Praha, Praha

Hradčany známé i neznámé – komentovaná prohlídka

Nemusíte přeplout Atlantik, abyste objevili Nový Svět.
Praha, Praha

Za apoštoly na Staroměstskou radnici

Zábava pro celou rodinu!
Praha, Praha

Dům U Kamenného zvonu – komentovaná prohlídka

Komentovaná prohlídka vybranou částí expozice GHMP.
Praha, Praha

Prahou za moderní architekturou – tentokrát za architektem Ladislavem Machoňem

Dechberoucí dvoranu Právnické fakulty UK zná každý, jejího stavitele skoro nikdo. Pojďme to napravit.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella

Historičtí šperkaři vytvořili přesné repliky Českých korunovačních klenotů a částí Svatovítského pokladu jako poctu svému řemeslu a dovednostem. Unikátní exponáty můžete vidět v historickém šperkařství Graciella.
Praha 1, Praha

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.
Praha 1, Praha

NTF Bohemian Muse – probuďte svou bohémskou duši na pražských věžích

Láká vás soukromá návštěva Petřínské rozhledny při východu slunce? Získejte přístup k nabídce výjimečných zážitků, díky kterým si Prahu vychutnáte v modu slow a podpořte tím péči o historické památky.
Praha 1, Praha

Prague Visitor Pass

Ušetřete čas, starosti a hlavně peníze! Na cestě za více než 60 zážitky využijte vstupy zdarma nebo výhodné slevy. Součástí je komfort neomezeného cestování metrem, tramvají, lanovou dráhou, přívozy a městskými autobusy, včetně cesty na letiště a zpět!
Praha 1, Praha

Individuální vycházky Prahou s privátním průvodcem

Nechte se okouzlit Prahou a poznejte hlavní město s oficiálními průvodci Prahy.
Praha 1, Praha

Nekonečná studna – Idiom v Městské knihovně

K oblíbeným atrakcím Městské knihovny patří zajímavá skulptura pojmenovaná Idiom, tzv. "nekonečná studna" sestavená z mnoha knih a dvou zdcadel. Nachází se naproti hlavním vchodovým dveřím. Jedná se o dílo slovenského výtvarníka Mateje Kréna.
Praha 1, Praha

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.
Praha, Praha

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Brasilská restaurace Brasileiro Praha U Zelené žáby

Originální brazilské churrasco-rodizio rodiny Ambiente v centru Prahy. Dát si zde můžete grilované jihoamerické hovězí maso, dobroty ze salátového baru, caipirinhu či brazilské dezerty. Vše funguje na principu "sněz, co můžeš".
Praha 1, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

Restaurace Terasa U Prince v Praze

Terasa se nachází na střeše přímo na Staroměstském náměstí. Poskytuje jedinečný výhled na pražské pamětihodnosti. Střešní terasa rodinného hotelu U Prince byla zvolena několika průvodci a magazíny mezi nejpůsobivější střešní restaurace světa.
Praha 1, Praha