Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Památník Jaroslava Ježka
Zážitky

Památník Jaroslava Ježka

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Zařízení interiéru Modrého pokoje na přání skladatele navrhl jeho přítel, architekt František Zelenka, který byl též autorem scénických návrhů pro Osvobozené divadlo. Pokoj zůstal vybaven tak, jak jej Ježek opustil. Pod oknem je černé křídlo Steinway s notovými materiály, na pracovním stole kalamář, brýle, těžítka, piják, dýmka a popelník, kapesní hodinky, tužka a notový papír. Je zde i zajímavá a bohatá knihovna se spisy Jiřího Wolkera, Jana Nerudy, mnoha díly české a světové beletrie, knihy o výtvarném umění, slovníky, mnoho knih o hudbně, hudebniny aj. Nechybějí ani původní kachlová kamna, pohovka, modré záclony a skřínka na gramodesky. Jsou zde partitury s osobním věnováním skladatele Igora Stravinského a Daria Milhauda.

Jaroslav Ježek měl velmi špatný zrak a po nemoci trpěl i nedoslýchavostí. Sedm let strávil v hradčanském ústavu pro slepé a slabozraké děti. Pak vystudoval pražskou konzervatoř, kde studoval skladbu, a pak dostal roční soukromé stipendium do Paříže. V letech 1928 – 38 působil jako skladatel, dramaturg a dirigent Osvobozeného divadla a úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem. Vytvořil vzor české moderní jazzové a taneční hudby, psal i vážnou hudbu, orchestrální sklady i mnohá díla klavírní a také hudbu k filmům Voskovce a Wericha. Těžce nesl odchod do nucené emigrace v USA v r. 1939, kam odejel před blížícím se nacistickým nebezpečím s oběma protagonisty Osvobozeného divadla. Opustil nejen své blízké, ale i svůj modrý pokoj, jehož kombinace světle a tmavě modré barvy i vybavení různými světelnými zdroji vyhovovalo jeho špatnému zraku. R. 1942 zemřel v New Yorku v nemocnici ve věku 36 let. Urna s jeho popelem byla převezena do Prahy a uložena do hrobu na Olšanských hřbitovech.

Expozici odborně spravuje Hudebněhistorické oddělení Českého muzea hudby Národního muzea.

Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze – Václavské Vánoce

Vánoční oslavy v centru Prahy se opět nesou v duchu typických lidových Vánoc od 26. listopadu 2022 až do 6. ledna 2023. Otevírací doba stánků je stejná jako na Staroměstském náměstí, tedy od 10 hodin dopoledne do 22 hodin večer, stánky s občerstvením zavírají až ve 24 hodin.
Praha 1, Praha

Noc kostelů 2023

Noc kostelů i v roce 2023 bude! 15. ročník celorepublikové akce se uskuteční v pátek 2. června.
Praha 1, Praha

Komentované prohlídky výstavy Timeless

Patříte mezi obdivovatele tvorby designérky Blanky Matragi?
Praha 1, Praha

Komentované prohlídky výstavy Timeless

Patříte mezi obdivovatele tvorby designérky Blanky Matragi?
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra

Byt v domě, kde žili a tvořili František Palacký (1798-1876) a František Ladislav Riegr (1818-1903) v centru Prahy, uchovává původní životní a pracovní prostředí těchto výrazných osobností 19. století. Expozici odborně spravuje Oddělení starších českých dějin Historického muzea Národního muzea.
Praha 1, Praha

Experimentální prostor NoD

Galerie NoD spolupracuje dlouhodobě s umělci generace 80. a 90. let, velký důraz však klade na mladou nastupující uměleckou scénu.
Praha 1, Praha

Klub Roxy

Stylová art-deco architektura prvorepublikového kina, vášeň pro hudbu a cit pro umění charakterizují dnes již legendární ROXY. Kde jinde než v ROXY najdete prostředí pro koncerty světové úrovně, divoké taneční večírky nebo společenské eventy.
Praha 1, Praha

Hýčkejte své tělo i duši v hotelu Mandarin Oriental

Nechte rozmazlovat sebe a harmonizovat své tělo a ducha v jediných lázních na světě umístěných do renesanční kaple v pražském Mandarin Oriental hotelu. Okouzlí vás ubytování plné luxusu, komfortu a elegance umístěné v renovovaných prostorách bývalého dominikánského kláštera ze 14. století.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Secesní kavárna Imperial, která byla otevřena již v roce 1914, vždy patřila mezi nejznámější podniky v Praze. Café Imperial pod vedením Zdeňka Pohlreicha navazuje na svou prvorepublikovou slávu díky pohostinnosti, výtečné kuchyni a skvostné historické výzdobě.
Praha 1, Praha

Bugsy’s Bar v Praze

Byl vždy o krok napřed. Není tedy divu, že nás jako jeden z prvních v ČR seznámil s koktejlem Mojito, časopisem Newsweek byl začleněn mezi „The Best bars of the World“, vychoval mnoho úspěšných barmanů, v letech 2008 a 2009 získal v prestižní anketě ocenění „Nejlepší cocktail bar ČR“.
Praha 1, Praha

Café Bar Perla v design Hotelu Perla

V 1. patře Hotelu Perla v Praze se nachází Café Bar Perla, který je vynikajícím strategickým místem pro vaše schůzky v samém centru Prahy. Vybrat si můžete ze širokého sortimentu alkoholických i nealkoholických nápojů a malého občerstvení.
Praha 1, Praha

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Zajít si na piknik s grilováním nebo opékáním špekáčků do pražských lesů už není problém. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město, začaly v lesích hlavního města Prahy vznikat pikniková místa a místa pro grilování.
Praha 1, Praha