Úvod > Co chcete dělat? > Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku
Památky

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.
Staré bělidlo v Babiččině údolí postavil v roce 1797 mlynář Antonín Rudr. K chalupě patří ještě další stavení o dvou místnostech. Mlynář prodal v roce 1842 chalupu, mlýn a bělidlo náchodské vrchnosti. Vedle bělidla byla ještě postavena panská prádelna.

Po roce 1945 byla chaluba vybavena dobovým lidovým nábytkem a zařízením ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Další úpravy byly provedeny při natáčení filmu Babička od režiséra Moskalyka. Na Starém bělidle však Panklovi (rodiče Boženy Němcové) ve skutečnosti nikdy nebydleli, ale spisovatelka tu prožila léto se svými dětmi.

Původní bělidlo stálo u starého zámeckého skleníku a bylo strženo již v roce 1820. Právě v něm žili Panklovi i s Babičkou, později se přestěhovali do sklepního bytu o dvou místnostech pod ratejnou v areálu panského dvora. V novém domě již s babičkou nebydleli. Magdalena Novotná, jak se babička jmenovala, se neshodla se svojí dcerou Terezkou, proto krátce žila s mladší dcerou Johankou v ratibořickém dvoře, později v Dobrušce a nakonec ve Vídni, kam odešla s Johankou a kde také v roce 1841 zemřela.

Na Starém bělidle si prohlédnete expozici s lidovým nábytkem a předměty denní potřeby ze spisovatelčina vyprávění. Každoročně se zde koná kulturní akce, kdy zde uvidíte Babičku, Barunku i ostatní děti ze slavné knihy v dobových kostýmech.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Viktorka

Penzion Viktorka

Česká Skalice, Královéhradecký kraj
Restaurant & Café Zahradní

Restaurant & Café Zahradní

Česká Skalice, Královéhradecký kraj
Autocamping Rozkoš – rozkoš u vody

Autocamping Rozkoš – rozkoš u vody

Česká Skalice, Královéhradecký kraj
Penzion a Autokemp Wolf Česká Skalice

Penzion a Autokemp Wolf Česká Skalice

Provodov-Šonov, Královéhradecký kraj