Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy
Kultura

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.
Na podobě a výzdobě zámku se podíleli významní barokní umělci – architekt Maxmilián Kaňka, sochař Matyáš Bernard Braun, či malíř Václav Vavřinec Reiner. V severním křídle zámku můžete navštívit stálou expozici Valdštejnského muzea, vojenskou zbrojnici a lovecký salonek. Expozice nabízí např. prohlídku sbírky delftské fajáns, míšeňského porcelánu a japonského i čínského porcelánu. Dále Kabinetu kuriozit a Hudebního salonku. Muzeum se snaží nejvěrněji přibližit původní valdštejnskou expozici, která na zámku existovala až do roku 1921.
 

Prohlídkové trasy zámku

Zámek má v současné době čtyři návštěvnické trasy:

Trasa Valdštejn (Valdštejnská prohlídka) prochází apartmán hraběte Jiřího Viléma z Valdštejna-Vartenberka a jeho manželky Antonie Pascaliny Metternichové. Její součástí je hlavní sál předků v prvním patře zámku a celkem devět místností nově zrestaurovaného jižního křídla. Místnosti jsou zařízeny podle soupisu mobiliáře z roku 1888. Rod Valdštejnů vlastnil Duchcov takřka tři století (1642–1921), a patřil tak k jeho nejvýznamnějším šlechtickým majitelům. Návštěvníci si budou moci prohlédnout jídelnu, dámské a pánské salony, společnou ložnici manželů a nově i grafický kabinet.

Druhá trasa Casanova se věnuje zajímavostem ze života na zámku v době, kdy tu jako knihovník působil Giacomo Casanova. Slavný svůdník a světoběžník měl zde svůj služební byt coby společník a knihovník hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna, zakladatele zmiňovaného zámeckého muzea. Součástí této trasy je Valdštejnské muzeum v šesti místnostech severního křídla zámku (zbrojnice, lovecký kabinet, kabinet kuriozit, hudební kabinet... atp.). Druhou částí prohlídkové trasy je Biliárové křídlo, ve kterém se dozvíte mnoho zajímavostí ze života na zámku z období pobytu Giacoma Casanovy. Uvidíte také místnosti zámeckého služebnictva (malíře, sluhy a správce) a pokoje Casanovy, který na zámku prožil posledních třináct let svého života.

Trasa Reinerova freska a proměny zámeckého areálu prezentuje různé podoby zámecké zahrady, význam a likvidaci barokního špitálu a osudy přenesené Reinerovy fresky ze špitálního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Speciální prohlídkový okruh připomíná valdštejnský barokní špitál v zámecké zahradě, jenž byl v roce 1958 zbytečně vyhozen do povětří z důvodu zamýšlené povrchové těžby uhlí. Reinerova freska byla na počátku 80. let minulého století osazena do novostavby železobetonového pavilonu v zámeckém parku.

Čtvrtá  stálá expozice nazvaná Okouzlení antikou je přístupná od června 2016. Díky několika desítkám historických odlitků antických soch nabídne exkurzi do antiky, antického umění a mytologie, ale ukáže také, jak antika inspirovala šlechtické vrstvy a ovlivnila jejich kulturu. Součástí výstavy bude připomínka velice oblíbených kavalírských cest do antického světa. Ty měly svou tradici už od renesance a uskutečňovaly se až do 19. století. Šlo o cesty dospívajících šlechticů především do Itálie, za poznáním kořenů evropské kultury, s čímž souvisely první diplomatické i milostné zkušenosti.
 

Letem světem

Zkrácená prohlídka vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi prochází nejzajímavější části zámku. Poskytuje vstup do hlavního zámeckého sálu a Casanovského křídla.
 

Galerie Giacomo

Návštěvníkům také slouží sezónně přístupná Galerie Giacomo na prvním nádvoří, kde jsou výstavy současného umění, v létě se zde koná výstava loutek a panenek pro děti (Háčkovaný svět). Ve zdejších výstavních prostorách pořádá zámek také periodické sezónní výstavy, na kterých spolupracuje s umělci, sběrateli a dalšími odborníky. Vstupné do galerie je jednotné a činí 20 Kč s výjimkou speciálních výstav.
 

Z historie zámku

Zámek dal vystavět v letech 1675–1685 Jan Bedřich z Valdštejna podle plánů architekta J. B. Matheye na místě staršího renesančního lobkovického sídla. Roku 1707 byl zámek rozšířen o dvě boční křídla. Klasicistní úpravou prošel na počátku 19. století. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park a zahrada. Historie zámku je spjata s rodem Valdštejnů, kteří zde sídlili od roku 1642 až do roku 1921.

Další výraznou osobou, která se zapsala do historie zámku, je Giacomo Casanova, známý svůdník a milovník, který jako valdštejnský knihovník prožil na zámku v Duchcově posledních třináct let svého života. Na Duchcov zavítala také řada významných osobností světové politiky a kultury jako např. Alexandr I., Fridrich Vilém, kancléř Metternich, Goethe, Schiller nebo Beethoven.

 

Cestování bez bariér

Bezbariérový vstup je možný na nádvoří a do expozic v přízemí zámku (Okouzleni antikou). Oba hlavní prohlídkové okruhy se nacházejí v prvním patře zámku, je tedy nutné zdolat schody. Před návštěvou kontaktujte správu objektu, návštěvník si musí sám předem zajistit pomoc při pohybu v zámku (pomoc s vynesením vozíku atd.). Po domluvě lze na prohlídkovou trasu vypůjčit přenosnou skládací židličku. Bezbariérové WC je přístupné z vestibulu, naproti pokladně.

Pro objednané skupiny lze zajistit prohlídku zámku s využitím haptických pomůcek pro nevidomé návštěvníky.

Zámek Duchcov

Vánoční prohlídky na Duchcově

Přijďte nasát vánoční atmosféru na svátečně vyzdobený zámek.
Duchcov, Ústecký kraj

Děsiví čerti a Krampusáci v Duchcově

V sobotu 10. prosince přijde hrůza do Duchcova! Městem projdou děsiví čerti a Krampusáci! Svou strašidelnou show zahájí horda dvaceti krampusáků v ulici Masarykova před Kulturním centrem, odkud projde pekelným koridorem na náměstí Republiky.
Duchcov, Ústecký kraj

Novoroční pochod na Stropník

Novoroční pochod na Stropník. Druhý nejstarší novoroční pochod v Ústeckém kraji.
Duchcov, Ústecký kraj

Křest publikace na teplickém zámku

Autoři: Petr Pauliš, Zdeněk Dvořák, Karel Babka a Petr Fuchs. Akce se uskuteční ve středu 7. 12. od 17 hodin v Jazz Clubu na teplickém zámku.
Teplice, Ústecký kraj

Knížecí zahrada na zámku Duchcov

Romantická Knížecí zahrada se rozkládá před severním křídlem zámku Duchcov. Byla vytvořena ve stylu à la française v rekonstruované podobě zámeckých barokních zahrad. Vstup do Knížecí zahrady je volný a je vymezen otevírací dobou zámku.
Duchcov, Ústecký kraj

Expozice antických soch na zámku Duchcov

V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.
Duchcov, Ústecký kraj

Valdštejnský grafický kabinet na zámku Duchcov

Valdštejnský grafický kabinet na zámku v Duchcově obsahuje na 300 grafik. Návštěvníci se do něj mohou podívat během prohlídkové trasy zámkem.
Duchcov, Ústecký kraj

Kostel Zvěstování Panny Marie v Duchcově

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie v Duchcově je barokní zámecký kostel nacházející se v historickém centru města.
Duchcov, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

EuroCamp Barbora u Teplic

Kemp a pláže nedaleko Krušných hor u vodní plochy Barbora. Nabízí stání pro obytná auta, karavany i stany. Nachází se v příjemném prostředí nádherné krajiny na severu Čech, u lázeňského města Teplice.
Jeníkov, Ústecký kraj

Restaurace Černý Orel

Netradiční, poctivá, stylová restaurace ze dřeva, kamene a kování. Restaurace je srdcem celého Černého orla a mezi hosty se těší stálé oblibě.
Osek, Ústecký kraj

AutoCamp Osek

Autocamp Osek je lemován zalesněnými vrchy, které vybízejí k turistice, cykloturistice a houbaření.
Osek, Ústecký kraj

Lesní kavárna Kafáč

Vedle lázeňských budov Kyselky se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.
Bílina, Ústecký kraj