Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy
Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> 06_Duchcov@Svoboda.JPG "> "> "> "> 04_Duchcov@Svoboda.JPG "> 03_Duchcov@Svoboda.JPG "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.
Na podobě a výzdobě zámku se podíleli významní barokní umělci – architekt Maxmilián Kaňka, sochař Matyáš Bernard Braun, či malíř Václav Vavřinec Reiner. V severním křídle zámku můžete navštívit stálou expozici Valdštejnského muzea, vojenskou zbrojnici a lovecký salonek. Expozice nabízí např. prohlídku sbírky delftské fajáns, míšeňského porcelánu a japonského i čínského porcelánu. Dále Kabinetu kuriozit a Hudebního salonku. Muzeum se snaží nejvěrněji přibližit původní valdštejnskou expozici, která na zámku existovala až do roku 1921.
 

Prohlídkové trasy zámku

Zámek má v současné době čtyři návštěvnické trasy:

Trasa Valdštejn (Valdštejnská prohlídka) prochází apartmán hraběte Jiřího Viléma z Valdštejna-Vartenberka a jeho manželky Antonie Pascaliny Metternichové. Její součástí je hlavní sál předků v prvním patře zámku a celkem devět místností nově zrestaurovaného jižního křídla. Místnosti jsou zařízeny podle soupisu mobiliáře z roku 1888. Rod Valdštejnů vlastnil Duchcov takřka tři století (1642–1921), a patřil tak k jeho nejvýznamnějším šlechtickým majitelům. Návštěvníci si budou moci prohlédnout jídelnu, dámské a pánské salony, společnou ložnici manželů a nově i grafický kabinet.

Druhá trasa Casanova se věnuje zajímavostem ze života na zámku v době, kdy tu jako knihovník působil Giacomo Casanova. Slavný svůdník a světoběžník měl zde svůj služební byt coby společník a knihovník hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna, zakladatele zmiňovaného zámeckého muzea. Součástí této trasy je Valdštejnské muzeum v šesti místnostech severního křídla zámku (zbrojnice, lovecký kabinet, kabinet kuriozit, hudební kabinet... atp.). Druhou částí prohlídkové trasy je Biliárové křídlo, ve kterém se dozvíte mnoho zajímavostí ze života na zámku z období pobytu Giacoma Casanovy. Uvidíte také místnosti zámeckého služebnictva (malíře, sluhy a správce) a pokoje Casanovy, který na zámku prožil posledních třináct let svého života.

Trasa Reinerova freska a proměny zámeckého areálu prezentuje různé podoby zámecké zahrady, význam a likvidaci barokního špitálu a osudy přenesené Reinerovy fresky ze špitálního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Speciální prohlídkový okruh připomíná valdštejnský barokní špitál v zámecké zahradě, jenž byl v roce 1958 zbytečně vyhozen do povětří z důvodu zamýšlené povrchové těžby uhlí. Reinerova freska byla na počátku 80. let minulého století osazena do novostavby železobetonového pavilonu v zámeckém parku.

Čtvrtá  stálá expozice nazvaná Okouzlení antikou je přístupná od června 2016. Díky několika desítkám historických odlitků antických soch nabídne exkurzi do antiky, antického umění a mytologie, ale ukáže také, jak antika inspirovala šlechtické vrstvy a ovlivnila jejich kulturu. Součástí výstavy bude připomínka velice oblíbených kavalírských cest do antického světa. Ty měly svou tradici už od renesance a uskutečňovaly se až do 19. století. Šlo o cesty dospívajících šlechticů především do Itálie, za poznáním kořenů evropské kultury, s čímž souvisely první diplomatické i milostné zkušenosti.
 

Letem světem

Zkrácená prohlídka vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi prochází nejzajímavější části zámku. Poskytuje vstup do hlavního zámeckého sálu a Casanovského křídla.
 

Galerie Giacomo

Návštěvníkům také slouží sezónně přístupná Galerie Giacomo na prvním nádvoří, kde jsou výstavy současného umění, v létě se zde koná výstava loutek a panenek pro děti (Háčkovaný svět). Ve zdejších výstavních prostorách pořádá zámek také periodické sezónní výstavy, na kterých spolupracuje s umělci, sběrateli a dalšími odborníky. Vstupné do galerie je jednotné a činí 20 Kč s výjimkou speciálních výstav.
 

Z historie zámku

Zámek dal vystavět v letech 1675–1685 Jan Bedřich z Valdštejna podle plánů architekta J. B. Matheye na místě staršího renesančního lobkovického sídla. Roku 1707 byl zámek rozšířen o dvě boční křídla. Klasicistní úpravou prošel na počátku 19. století. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park a zahrada. Historie zámku je spjata s rodem Valdštejnů, kteří zde sídlili od roku 1642 až do roku 1921.

Další výraznou osobou, která se zapsala do historie zámku, je Giacomo Casanova, známý svůdník a milovník, který jako valdštejnský knihovník prožil na zámku v Duchcově posledních třináct let svého života. Na Duchcov zavítala také řada významných osobností světové politiky a kultury jako např. Alexandr I., Fridrich Vilém, kancléř Metternich, Goethe, Schiller nebo Beethoven.

 

Cestování bez bariér

Bezbariérový vstup je možný na nádvoří a do expozic v přízemí zámku (Okouzleni antikou). Oba hlavní prohlídkové okruhy se nacházejí v prvním patře zámku, je tedy nutné zdolat schody. Před návštěvou kontaktujte správu objektu, návštěvník si musí sám předem zajistit pomoc při pohybu v zámku (pomoc s vynesením vozíku atd.). Po domluvě lze na prohlídkovou trasu vypůjčit přenosnou skládací židličku. Bezbariérové WC je přístupné z vestibulu, naproti pokladně.

Pro objednané skupiny lze zajistit prohlídku zámku s využitím haptických pomůcek pro nevidomé návštěvníky.
Zobrazit více

Zámek Duchcov

1.7.
31.10.
Výstava divadelních kostýmů na zámku Duchcov

Výstava divadelních kostýmů na zámku Duchcov

Duchcov, Severozápadní Čechy
11.12.
12.12.
Vánoční prohlídky na Duchcově

Vánoční prohlídky na Duchcově

Duchcov, Severozápadní Čechy
2.10.
30.10.
Výstava obrazů Velvarští

Výstava obrazů Velvarští

Osek, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Čajovna a kavárna Pohoda v Duchcově

Čajovna a kavárna Pohoda v Duchcově

Duchcov, Severozápadní Čechy
EuroCamp Barbora u Teplic

EuroCamp Barbora u Teplic

Jeníkov, Severozápadní Čechy
AutoCamp Osek

AutoCamp Osek

Osek, Severozápadní Čechy
Lesní kavárna Kafáč

Lesní kavárna Kafáč

Bílina, Severozápadní Čechy