Úvod > Co chcete dělat? > Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose
Památky

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.
V jediném případě vznikl v Plzni vícepodlažní byt s plynulou návazností prostor různých výšek, tedy s tzv. Raumplanem. Interiér, který má šest hlavních úrovní, silně připomíná pražskou Müllerovu vila, která jeho vzniku předcházela. Na rozdíl od ní je však vestavěn do staršího domu.

Interiér navrhnul pro Oskara a Janu Semlerovi Loosův žák a spolupracovníkem Heinrich Kulka, a to ve vilovém domě na Klatovské třídě 110. Adolf Loos zemřel v roce 1933 a celý byt byl dokončen roku 1934. Rozlehlý byt byl rozvrstven do několika úrovní s velkou obytnou a reprezentační halou v přízemí, vybavenou krbem, ložnicemi pána a paní domu, dětskými pokoji v prvním patře a koupelnami či zimní zahradou a knihovnou. Jedná se o promyšlený systém polopater, propojených s hlavní místností schodišti a průhledy. Strop knihovny odráží orientální vliv. Červeně natřené trámy jsou vyplněny zlacenými čtvercovými poli. Mezi jednotlivými úrovněmi vede malý výtah, sloužící k dopravě jídla z kuchyně. Hlavní hala byla rovněž opatřena velkými, téměř továrními okny. Prostor mezi nimi sloužil také jako drobná zimní zahrada.

V listopadu 2015 byla první část Semlerovy rezidence zpřístupněna návštěvníkům jako třetí prohlídková trasa Loosovými interiéry v Plzni. Dům s interiérem nyní patří Západočeské galerii, která zde plánuje zřídit dokumentační centrum pro studium architektury 19. a 20. století v plzeňském regionu.


Rekonstrukce rezidence 2018 – 2022.

Od 13. května 2018 je z důvodu rekonstrukce Semlerova rezidence uzavřena. Předpokládaný termín otevření je v červnu 2022. Do té doby je byt turistům nepřístupný.