Hukvaldy

Impozantní zřícenina středověkého strážního hradu, rozsáhlá obora s barokní vstupní bránou, pomník Lišky Bystroušky či rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole, to všechno nabízejí Hukvaldy, půvabná obec v malebném podhůří Beskyd na úpatí Palkovických hůrek.

Co musíte vidět v Hukvaldech

Dominantou obce je zřícenina hradu Hukvaldy, mnohokrát obléhaného, ale nikdy nedobytého. Hrad zničil požár, po němž už nikdy nebyl obnoven. Stojí uprostřed rozsáhlé obory s alejemi buků, dubů, kaštanů a lip, v níž žije stádo muflonů a daňků. V obci pod hradem si prohlédnete památky lidové architektury z 18. století, rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole, jeho památník a barokní kostelík sv. Maxmiliána, kde Leoš Janáček hrával na varhany.
 

Leoš Janáček a slavná liška

Výlet po stopách hudebního skladatele Leoše Janáčka může začít návštěvou jeho rodného domu a také jeho památníku. Mezi skladatelova oblíbená místa patřil kopec Babí horaodpočívadlem zvaným Janáčkova lavička. Poblíž letního amfiteátru, kde se každý rok koná mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy, stojí pomník Lišky Bystorušky. Připomíná zdejší první provedení Janáčkovy opery, a pokud se prý dotknete Bystrouščina ocásku a budete si něco přát, do roka se vám přání splní.
 

Výlety po Hukvaldech i okolních městech

Z Hukvald můžete podniknout výlet do několika blízkých měst – například do Příboru, kde naleznete muzeum Sigmunda Freuda nebo do Kopřivnicemuzeem automobilky Tatr, nákladních vozů i depa Slovenské Strely a zříceninou hradu Šostýn. Spousty zajímavých míst najdete přímo v obci. K prohlídkám láká větrný mlýn v místní části Dolní Sklenov, ale můžete též ochutnat pivo z místního minipivovaru anebo si zahrát na golfovém hřišti.

Turistická informační centra


Akce v obci Hukvaldy

Novoroční výstup na Palkovické hůrky

Novoroční pochod na Palkovické hůrky na Kubánkov se letos koná již po 39. V loňském roce se ho účastnilo 290 lidí. V cíli jste očekáváni v 11 hodin.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Barokní kostel sv. Maxmiliána v Hukvaldech

Kostel sv. Maxmiliána v horní části hukvaldského náměstí byl započat stavěn v roce 1759 a dokončen za biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu. Chrám je význačný především tím, že zde na varhany chodíval hrávat skladatel a zdejší rodák Leoš Janáček.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Větrný mlýn v Dolním Sklenově

Větrný mlýn, a to holandského typu, byl v Dolním Sklenově, místní části Hukvald, od nepaměti. Patři ke sklenovskému fojtství. Také se na pozemcích fojství nacházel. Původně byl dřevěný.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Přírodní amfiteátr v Hukvaldech

V hradní oboře, v místech s kouzelnou kulisou hory Kazničov a výbornou akustikou, slouží už několik desetiletí v rámci Janáčkova hudebního Lašska jako koncertní pódium letní amfiteátr.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v obci Hukvaldy

Minipivovar Hukvaldy

Minipivovar byl založen l. p. 2003 v obci Hukvaldy, místní části Dolní Sklenov. Jedná se o malý rodinný pivovar s ročním výstavem cca 300-500 hl kvasnicového piva. To je vyráběno jednormutovou technologií za použití výhradně českých surovin.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Resort Hukvaldy uprostřed beskydské přírody

V náručí beskydského podhůří přesně v místech, kde liška Bystrouška dává dobrou noc a obora plná zvěře láká k zasněným procházkám, najdete Resort Hukvaldy.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Restaurace U námořníka

Restaurace U námořníka je otevřena již od roku 1997 a své hosty od začátku láká na výborné jídlo, zejména pak na masové speciality připravované kuchaři před očima hostů na otevřeném ohništi, které je nedílnou součástí jejího interiéru.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Beskydy – Valašsko


Vánoční cesta do Rožnova a do minulého století

Vydejte se na vánoční cestu do minulého století – ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se pracovníci muzea promění v hospodyně, učitele, řemeslníky nebo Mikuláše a čerty. Nedaleký zámek Lešná nabízí zase prohlídky vánočně vyzdobených interiérů především kombinace červené, zlaté, bílé a malé návštěvníky určitě potěší výstava obrázků Josefa Lady.
Rožnov pod Radhoštěm, Výlety za vánoční atmosférou

Štramberské pikanterie: zážitkové prohlídky plné chutí a vůní

Štramberku, jednomu z nejhezčích měst v podhůří Beskyd, se kvůli krásným zákoutím říká Moravský Betlém. Při komentovaných prohlídkách se seznámíte s přehlídkou zdejších zajímavostí, ochutnáte medové perníkové pochoutky a rozhlédnete se po okolí z věže středověkého hradu.
Výlet do Štremberku, Na hrady a zámky

Výlet na hrad Hukvaldy: za vílami a liškou, která plní přání

K čemu byl vílám hrad? Pověst o založení Hukvald to neřeší, zkrátka podle lidových povídaček hrad založily húkalky, zvláštní druh místních lesních bytostí, které s oblibou houkaly a pokřikovaly na noční chodce. Samozřejmě to bylo trochu jinak a jméno hradu se dá vyluštit ve jméně jeho skutečných zakladatelů, porýnských hrabat Hückeswagenů.
Výlet na hrad Hukvaldy, Na hrady a zámky

Poznejte Lašskou bránu – výjimečná města Beskyd a Valašska

Tak jako všude jinde, ani v Beskydech není počasí vždy ideální. Pokud se kvůli němu zrovna nedostanete na výlet do přírody, nezoufejte. Návštěva čtyř sousedících měst – Štramberka, Kopřivnice, Příboru a Hukvald, nazývaných jako Lašská brána, může vaše turistické putování skvěle doplnit.
Výlet do beskyd a na Lašskou bránu, Výlety pro děti