Úvod > Co chcete dělat? > Bílkova vila – ateliér a stálá expozice secesního umělce Františka Bílka
Bílkova vila - ateliér a stálá expozice secesního umělce Františka Bílka
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Bílkova vila – ateliér a stálá expozice secesního umělce Františka Bílka

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.
František Bílek (1872-1941) patřil k nejvýznamnějším českým symbolistům období secese a byl výrazným sochařem, kreslířem, grafikem, ilustrátorem, autorem užitého umění i architektonických návrhů a rovněž samostatným náboženským myslitelem – mystikem s literárními ambicemi. Expozice mají na vybraných dílech Františka Bílka (volné sochy, reliéfy, kresby, grafiky, nábytek, keramika) ukázat celkový charakter jeho umění a poskytnout tak divákovi výstižný názor na osobní přínos Bílka českému a světovému modernímu umění.

Bílkova vila je dvoupodlažní budova, kterou nechal v roce 1911 Bílek postavit jako svou rezidenci s ateliérem. Vila znázorňuje umělcovu představu obilného pole a netradiční půdorys je odvozen ze stopy kosy. Zdi z režného zdiva jsou členěny mohutnými sloupy znázorňujícími snopy klasů. Interiéry vily včetně nábytku jsou rovněž Bílkovým dílem.

V 1. patře objektu je návštěvníkům představen nerealizovaný Bílkův návrh na Národní pomník pro Bílou horu z roku 1908. Je doplněn grafickými listy, kresbami a dosud nezveřejněnými skicami. V suterénu mohou badatelé navštívit Bílkovo centrum s archivními materiály týkajícími se umělcova života. Prostorný umělcův ateliér je dnes součástí expozice Galerie hlavního města Prahy, která v objektu sídlí od roku 1963.
 

Čítárna a studovna odborné literatury a časopisů

V příjemném prostředí Bílkovy vily nabízí zájemcům možnost studia Čítárna uměleckohistorické i uměnovědné literatury. Ve svém archivu disponuje rozsáhlým souborem časopisů (Ateliér, Umělec, Architekt, Stavba, Zlatý řez, Revolver revue, Kritická příloha, Umění, Labyrint, Umění a řemesla, Analogon, Detail a Výtvarné umění), které GHMP odebírala v letech 1985–2015 a z nichž velká část už dnes nevychází. V celkovém součtu je však čtenářům k dispozici 5 772 knižních publikací a časopisů – včetně příručních knihoven a archivu periodik.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021