Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Bílkova vila
Kultura

Bílkova vila

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.
Ateliérovou vilu v Praze-Hradčanech vystavěl František Bílek v letech 1910-1911 podle vlastních plánů. Bílek byl především sochař a grafik, ale jeho náboženské pojetí umění ho vedlo k potřebě utvářet celá prostředí, ve kterých by se jeho díla uplatňovala v mnohostranném působení, naplňujíc své poslání spiritualizace lidského života. Jeho architektura byla motivována ideově.

Pražská vila měla podle Bílka vyjadřovat „život jako pole plné zralých klasů, skýtajících výživu bratří na každý den. Mnohé klasy svázány ve snopy – sloupy. Některé ze sloupů nedostavěny, protože ničeho nenesou.“ Segmentovitý půdorys stavby lze číst jako stopu kosy sklízející obilí. Nápadný je rovněž tvar sloupů připomínajících staroegyptskou chrámovou architekturu. Režná cihla a hrubě opracovaný kámen přibližují dílo přírodě a lidské práci. Nepravidelně členěnému interiéru dominuje vysoký ateliér jako přirozené pracovní a duchovní středisko stavby. Od roku 1963 je Bílkova vila spravována Galerií hlavního města Prahy. V nově otevřené stálé expozici, umístěné ve vile, jsou kromě původního vybavení interiéru prezentována Bílkova díla z jeho vrcholného tvůrčího období.

Po rekonstrukci Bílkovy vily v roce 2022 je v budově k vidění nová stálá expozice a střednědobá výstava (do roku 2023) v podkrovním prostoru s názvem František Bílek a Otokar Březina.
 

Stálá expozice Františka Bílka

Cílem nové stálé expozice bylo odstranění rušivých a nepůvodních prvků vytvořených v rámci předchozí instalace a citlivější přístup k interiérům Bílkovy vily. V nich vystavená díla tvoří přehlednější tematické celky. Na rozdíl od chýnovského domu, kde lze spatřit převážně pozdní umělcovu tvorbu a jeho práce s husitskou tématikou, prezentuje expozice v pražské vile zejména sochařova exaltovaná raná díla, nabitá intenzivním mysticismem.

V někdejší prostorné dílně jsou vystaveny monumentální sochy a figurální kompozice charakteristické svými organickými formami, výraznými vertikalizujícími siluetami a patetickými gesty. Prostoru dominují tmavě mořené figury Úžasu (1907), Mojžíše (1904) a kolosální návrh pražského Husova pomníku (1901). Nejpůsobivější jsou Bílkovy práce ve dřevě – materiálu, který jeho naturelu nejvíce konvenoval.

Pozoruhodná je ovšem také umělcova grafická a keramická tvorba doplňující sochařská díla rozmístěná v prostorách rodinné jídelny, Bílkovy pracovny a dalších místnostech, v nichž jsou tematicky prezentovány umělcovy počáteční práce, pomníkové návrhy a podobizny. Největší místnost prvního patra domu je věnována pozoruhodnému modelu Žižkova pomníku (1912–1925). Výstavní prostory v podkroví prezentují a tématizují Bílkův originální Národní pomník (1908).


Centrum Františka Bílka

V suterénu je otevřeno Bílkovo studijní a dokumentační centrum pro odbornou veřejnost. Centrum, vedené odbornou kurátorkou, se zaměřuje na shromažďování a odborné zpracování materiálů o díle Františka Bílka, týkajících se nejen jeho volné tvorby, ale i dalších aktivit, včetně jeho dvou architektonických realizací – pražské Bílkovy vily a domu s ateliérem v Chýnově u Tábora. Základem činnosti centra je sbírka Františka BílkaGalerii hlavního města Prahy, která vlastní převážnou část umělcovy pozůstalosti.

Centrum se podílí na její propagaci, na přípravě a realizaci přednášek, besed a dalších akcí, které galerie organizuje pro veřejnost. Součástí centra je archiv Františka Bílka. Archivní fond, obsahující obsáhlý oddíl písemných dokumentů a oddíl fotografií, prošel v minulých letech náročnou konzervací v Národním archivu, kde byl po povodních v roce 2002 až do současné doby deponován. Fond je nyní uložen v Bílkově vile, kde nabízí zájemcům z řad badatelů úctyhodný počet unikátních a zajímavých dokumentů, vztahujících se k umělcovu dílu i jeho životu.


František Bílek (1872-1941)

Patřil k nejvýznamnějším českým symbolistům období secese a byl výrazným sochařem, kreslířem, grafikem, ilustrátorem, autorem užitého umění i architektonických návrhů a rovněž samostatným náboženským myslitelem – mystikem s literárními ambicemi. Expozice mají na vybraných dílech Františka Bílka (volné sochy, reliéfy, kresby, grafiky, nábytek, keramika) ukázat celkový charakter jeho umění a poskytnout tak divákovi výstižný názor na osobní přínos Bílka českému a světovému modernímu umění.


Čítárna a studovna odborné literatury a časopisů

V příjemném prostředí Bílkovy vily nabízí zájemcům možnost studia Čítárna uměleckohistorické i uměnovědné literatury. Ve svém archivu disponuje rozsáhlým souborem časopisů (Ateliér, Umělec, Architekt, Stavba, Zlatý řez, Revolver revue, Kritická příloha, Umění, Labyrint, Umění a řemesla, Analogon, Detail a Výtvarné umění), které GHMP odebírala v letech 1985–2015 a z nichž velká část už dnes nevychází. V celkovém součtu je však čtenářům k dispozici 5 772 knižních publikací a časopisů – včetně příručních knihoven a archivu periodik.

František Bílek a Otokar Březina

Komorní výstava v Bílkově vile v Praze představuje stěžejní Bílkovy práce, inspirované Březinovými básněmi a prózou.
Praha 6, Praha

Letní Letná 2023 – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění

Letní Letná – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění proběhne jako již tradičně v Letenských sadech.
Praha 7, Praha

Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2023

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.
Praha 1, Praha

Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2023

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.
Praha 1, Praha

Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2023

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.
Praha 1, Praha

Na Hrad za Plečnikem – komentovaná procházka

Pražský hrad, odvěký symbol českého státu i největší hradní komplex na světě. Je tvořen rozsáhlým souborem rozmanitých paláců, církevních a dalších staveb z různých období.
Praha 1, Praha

Svatováclavské vinobraní u Villy Richter

Prožijte Svatováclavské vinobraní v nejstarším českém vinohradu zbarveném do odstínů podzimu Pokud patříte k milovníkům vína, Prahy nebo jenom zkrátka nemáte žádné plány, přijďte si zpříjemnit nadcházející podzim na degustaci vín.
Praha 1, Praha

Bohemia: Příběh fenoménu 1950–2000

Od dob svého vzniku v Paříži v polovině 19. století představuje myšlenka bohémství vlivnou a přetrvávající součást umělecké identity. Výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000 mapuje rozdíly i prvky kontinuity v rozmanitých projevech těchto scén.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Procházkova vila v Praze

Hned vedle Bílkovy vily je dům symbolizující podzim, který pro svého dlouholetého přítele a podporovatele zahradních měst a jednoho z iniciátorů výstavby vilové čtvrti na baštách doktora Procházku, vyprojektoval František Bílek, a to v roce 1910.
Praha 6, Praha

Stockarova dvojvila v Praze

Dvojvilu s krásným výhledem do Letenských sadů navrhnul a pro sebe a svého bratra Jaroslava nechal postavit v letech 1910 – 11 architekt Rudolf Stockar – jeden z propagátorů zahradních anglických měst kotážového typu a přímý inciátor výstavby vilové čtvrti na baštách.
Praha 1, Praha

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze

Pod Královským letohrádkem v Praze mezi ulicí Mariánské hradby a Chotkovou ulicí se rozprostírají Chotkovy sady, které byly prvním městským veřejným parkem v Praze. Park s rozlohou 3,7 ha je celoročně přístupný veřejnosti.
Praha 1, Praha

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány

Fontána ve tvaru vějíře Žofie Chotkové, hraběnky a manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, byla odhalena 17. června 2019 u Písecké brány v Praze. Autorkou díla je akademická sochařka Martina Hozová, spoluautorem Jan Paclík.
Praha 6, Praha

Písecká brána na Praze 6

Dokážete si představit, že Prahu dříve svíraly mocné hradby s mohutnými bastiony a několika málo branami, které dovolovaly vstup do "pevnosti"? Jedním z dochovaných fragmentů barokního fortifikačního systému se stala Písecká brána na Praze 6.
Praha 6, Praha

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.
Praha 1, Praha

Nechte se rozmazlit v Lily Wellness & Spa

Lily Wellness & Spa zrevitalizuje vaše tělo i duši. Široká nabídka masáží, zábalů a kosmetických procedur či relaxace v unikátní parní lázni nebo bublinkové koupeli nadchne i ty nejnáročnější.
Praha 1, Praha

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Japonská restaurace Mash Hana v Praze-Dejvicích

Autentická japonská rodinná restaurace se nachází v pražských Dejvicích v Badeniho ulici. Pravé japonské speciality si vychutnáte v krásném a moderním prostředí, z kterého na vás hned od vchodu dýchne pravá japonská kultura.
Praha 6, Praha

Ada restaurant

Příjemná a stylová restaurace v hotelu Hoffmeister & Spa nabízí moderní zážitkovou kuchyni.
Praha 1, Praha

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Praha 1, Praha

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Restaurant Hanavský pavilon s letní terasou láká do luxusního výjimečného interiéru půvabné stavby v pseudobarokním stylu, kde nabízí nejen vše z gastronomického umění, ale i jedinečný nezapomenutelný pohled na pověstné pražské mosty a věže z ptačí perspektivy, v celé jejich historické kráse.
Praha 7, Praha

Automat Matuška v Dejvicích

Výčep Automat Matuška je první samostatnou restauraci populárního rodinného minipivovaru Pivovar Matuška. Svým fanouškům i nově příchozím nabízí pivní speciály a jídla v moderním interiéru.
Praha 6, Praha

Kavárna Potrvá v Dejvicích

Kavárna Potrvá se nachází ve sklepních prostorách činžovního domu v pražských Dejvicích.
Praha 6, Praha

Kavárna Místo v pažských Dejvicích

V pražských Dejvicích najdete vynikající kavárnu Místo, která připravuje kávu české pražírny výběrové kávy Doubleshot. Na své si tu přijde každý, kdo má rád kvalitní kávu, domácí sladkosti a bistro styl kuchyně.
Praha 6, Praha

Restaurace Občanská plovárna

Občanská plovárna je rozhodně jedno z nejatraktivnějších míst v Praze, kde se můžete výborně najíst. Charakteristická architektura budovy na břehu Vltavy nabízí naprosto úžasný výhled přes řeku na Staré Město, velkou terasu nad hladinou, zahradu i hlídané parkování v objektu.
Praha 1, Praha