Úvod > Aktuality > Slovanská epopej se vrací zpět do Moravského Krumlova
Slovanská epopej se vrací zpět do Moravského Krumlova
"> "> ">
Kultura

Slovanská epopej se vrací zpět do Moravského Krumlova

  • Vydáno18. října 2019
Ve středu 17. 10. 2019 bylo rozhodnuto, že se cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej opět vrátí do svého původního domova, a to na zámek v Moravském Krumlově. Soubor pláten zachycující slovanskou mytologii bude možné v celku opět zhlédnout od léta 2020.
Slovanská epopejAlfons Mucha (1860–1939), světově nejproslulejší český moderní umělec, získal mezinárodní slávu v Paříži na přelomu 19. a 20. století díky své originální secesní dekorativní tvorbě. Smysl vlastního života ale spatřoval v jiném díle, jež považoval za mnohem závažnější – v souboru dvaceti monumentálních obrazů Slovanská epopej, na němž pracoval v letech 1912–1926.

Dokončený cyklus byl jako celek poprvé představen pražské veřejnosti na podzim roku 1928 u příležitosti oslav deseti let samostatnosti československého státu ve Velké dvoraně tehdy právě dobudovaného Veletržního paláce. Mucha daroval plátna hlavnímu městu s podmínku, že pro epopej postaví vlastní galerii, od roku 1928 se to však dosud nestalo.

slovanská epopejSlovanská epopej je prohlášená za kulturní památku, do Prahy byla z Moravského Krumlova převezena v roce 2015, poté byla do konce roku 2016 vystavena ve velké dvoraně Veletržního paláce. Pak putovala do Japonska a Číny. V roce 2018 byla k vidění v pražském Obecním domě a na brněnském Výstavišti (devět největších pláten). Na konci roku 2019 se opět přestěhovala na "své" místo v Moravském Krumlově, kde bude na zámku k vidění opět celý cyklus, a to od června nebo července roku 2020. Epopej na zámku v Moravském Krumlově zůstane až do roku 2025, do té doby by měla Praha konečně vybudovat důstojné místo pro umístění těchto pláten, jak si přál již před 91 lety jejich autor.
Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.