!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose
Müllerova vila - dílo světoznámého architekta Adolfa Loose
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Vila Dr. Müllera byla postavena na pozemku mezi ulicemi Střešovickou a Nad Hradním vodojemem. Parcela pětiúhelníkového tvaru má celkovou výměru 1 270 m2 (zastavěno je 555 m2, zahrada zabírá 715 m2) a rozkládá se na severně orientovaném svahu, jenž má převýšení 11 m. Svažitost terénu byla pro založení stavby značnou nevýhodou. Nejvyšší část pozemku, přiléhající k ulici Nad Hradnímvodojemem a umožňující vstup do vily, má nadmořskou výšku 308,97 m a leží výrazně výše než Pražský hrad. Mimořádně krásné výhledy přes údolí Vltavy s Trojským zámkem na daleký, volný horizont a zajímavý pohled na Svatovítský chrám však vyvažují nevýhody značně svažité parcely.

Novostavba byla situována tak, aby byla co nejvíce vzdálena od sousední zástavby. Vila se přimyká k veřejnému schodišti, které bylo budováno současně s vlastní stavbou vily. Dr. Müller tuto veřejně prospěšnou stavbu zčásti financoval. Schodiště spojuje níže položenou ulici Střešovickou s ulicí Nad Hradním vodojemem.

Zobrazit více