Malé Svatoňovice

Když Karel Čapek psal o hrozném Lotrandovi, mordýři ze všech nejukrutnějším, co se svými pacholky, zloději, zlodějíčky a pomocníky panoval na Brendách, psal vlastně o svém rodném kraji. Brendy se totiž postaru říkalo Jestřebím horám – a právě na jejich jižním úbočí leží Malé Svatoňovice.

Co musíte vidět v Malých Svatoňovicích

Lotranda se v Malých Svatoňovicích už bát nemusíte, po tom v Jestřebích horách zbyla jen opuštěná jeskyně. Zato autora Devatera pohádek spisovatele Karla Čapka a jeho bratra Josefa připomíná Muzeum bratří Čapků, pomník v parčíku a pamětní deska na domě, kde rodina Čapkových žila; otec obou bratrů působil v nyní již zaniklých lázních jako lázeňský lékař. Muzeum najdete přímo proti kostelu Sedmi radostí Panny Marie, zvaným též Panny Marie Sedmiradostné.
 

Výlet do Mariánského sadu

Když se kolem kostela vydáte do kopce, dojdete do Mariánského sadu. Byl založen na konci 19. století a původně v něm stávalo jen sedm romantických kapliček s obrazy ilustrujícími sedmero radostí Panny Marie. O pár let později v sadu vyrostla křížová cesta a Boží hrob. Dnes je Mariánský sad opravený a volně přístupný, od nejvyšší kaple se otevírá hezký výhled do okolí. Pod kopcem objevíte vchod do štoly pojmenované po náchodské kněžně Kateřině Zaháňské.
 

Toulky po Brendách a ještě o kousek dál

Ještě hezčí výhled než z Mariánského sadu nabízí rozhledna na Žaltmanu, nejvyšší hoře Jestřebích hor, a rozhledna na Markoušovickém hřebeni. Cesty po Brendách, v zimě pro běžkaře, po zbytek roku pro cyklisty a pěší, lemují řopíky a pevnostní sruby. Přístupný je například pěchotní srub T-S 26 s vojenským muzeem v lesích za Odolovem, vypravit se můžete také do muzea historické hasičské techniky ve Velkých Svatoňovicích.

Turistická informační centra


Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Vrch Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé. Vidět jsou z ní Krkonoše, Orlické hory, Trutnovsko i Adršpašské skály.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Vojenské muzeum v pěchotním srubu T-S 27 v prostoru Odolova. Jedná se dvoupatrový oboustranný dvoukřídlý pěchotní srub postavený v I. stupni odolnosti. Otevřeno je pouze ve vybrané dny, na objektu probíhá rekonstrukce.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Povídání o pejskovi a kočičce – interaktivní tabule v parku u náměstí Karla Čapka

V parku u náměstí Karla Čapka se můžete těšit z interaktivních tabulí. Zastavení určená dětem, ale i dospělým vás přivedou do horní části parku, kde se můžete začíst do Pošťácké pohádky a zdolávat cestu pana pošťáka Kolbaby s psaníčkem bez adresy.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Kudy vedly jeho životní cesty a jaký byl jeho osud?
procházka Novým Bydžovem, Cesty poznání

Půjdem spolu do betléma… aneb Braunovy sochy v lese u Kuksu

Unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém je neodmyslitelným prvkem kukského okolí. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru. Vydáte-li se sem pěšky či na kole, můžete využít značenou naučnou stezku „Půjdem spolu do Betléma“. Výchozím bodem trasy je parkoviště v obci Kuks, kde je zároveň i její konec, protože cesta je vedena okruhem zpět. Na cestu se vybavte pevnou obuví či trekovými koly. Pro pěší variantu si vyhraďte čas asi dvě až tři hodiny. Délka trasy je 7 km.