Malé Svatoňovice

Když Karel Čapek psal o hrozném Lotrandovi, mordýři ze všech nejukrutnějším, co se svými pacholky, zloději, zlodějíčky a pomocníky panoval na Brendách, psal vlastně o svém rodném kraji. Brendy se totiž postaru říkalo Jestřebím horám – a právě na jejich jižním úbočí leží Malé Svatoňovice.

Co musíte vidět v Malých Svatoňovicích

Lotranda se v Malých Svatoňovicích už bát nemusíte, po tom v Jestřebích horách zbyla jen opuštěná jeskyně. Zato autora Devatera pohádek spisovatele Karla Čapka a jeho bratra Josefa připomíná Muzeum bratří Čapků, pomník v parčíku a pamětní deska na domě, kde rodina Čapkových žila; otec obou bratrů působil v nyní již zaniklých lázních jako lázeňský lékař. Muzeum najdete přímo proti kostelu Sedmi radostí Panny Marie, zvaným též Panny Marie Sedmiradostné.
 

Výlet do Mariánského sadu

Když se kolem kostela vydáte do kopce, dojdete do Mariánského sadu. Byl založen na konci 19. století a původně v něm stávalo jen sedm romantických kapliček s obrazy ilustrujícími sedmero radostí Panny Marie. O pár let později v sadu vyrostla křížová cesta a Boží hrob. Dnes je Mariánský sad opravený a volně přístupný, od nejvyšší kaple se otevírá hezký výhled do okolí. Pod kopcem objevíte vchod do štoly pojmenované po náchodské kněžně Kateřině Zaháňské.
 

Toulky po Brendách a ještě o kousek dál

Ještě hezčí výhled než z Mariánského sadu nabízí rozhledna na Žaltmanu, nejvyšší hoře Jestřebích hor, a rozhledna na Markoušovickém hřebeni. Cesty po Brendách, v zimě pro běžkaře, po zbytek roku pro cyklisty a pěší, lemují řopíky a pevnostní sruby. Přístupný je například pěchotní srub T-S 26 s vojenským muzeem v lesích za Odolovem, vypravit se můžete také do muzea historické hasičské techniky ve Velkých Svatoňovicích.

Turistická informační centra


Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj
Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj
Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj