Úvod > Co chcete dělat? > Cimrmanova světnička v letohradském zámku
Zážitky

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Český velikán Jára Cimrman má v Letohradě vlastní muzeum. Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry.

V Letohradu je druhé největší muzeum Járy Cimrmana a také jeho světnička. Nachází se zde i Cimrmanův pomník a ulička Járy Cimrmana. V muzeu můžeme spatřit mnoho předmětů z pozůstalosti Járy Cimrmana, především jeho nikdy nepatentované vynálezy. Expozice se zaměřuje též na mistrovu tvorbu výtvarnou a cestovatelskou.

V muzeu jsou vystaveny plakáty k představením divadla Járy Cimrmana a mnoho divadelních relikvií a rekvizit. Největším magnetem se však stala mistrova světnička, která se nese v podobném duchu jako film Jára Cimrman, ležící, spící – kde byl v Cimrmanově pokoji k vidění řez postelí i s peřinou. I zde je vše napůl.

Cimrmanovi je v Pardubickém kraji již věnována rozhledna nesoucí jeho jméno, která stojí v Březové nad Svitavou.

V Letohradě stojí už delší dobu u zámku malá socha Járy Cimrmana od místního výtvarníka Stanislava Vacka. Podle legendy připomíná dávný Cimrmanův pobyt ve městě, kde odpočíval, než jel uzavřít Zemskou bránu v Orlických horách.

Provozovatel

Kulturní centrum Letohrad

Václavské náměstí 77
561 51 Letohrad
Tel.:
+420 465 622 092
Tel.:
+420 465 676 420
Email:
info@letohrad.eu
WWW:
www.letohrad.eu
GPS:
50,035801 16,499939
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na faře v Nekoři

Ubytování na faře v Nekoři

Nekoř, Pardubický kraj
Pizzeria – Penzion Srdíčko

Pizzeria – Penzion Srdíčko

Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj