Úpice

Město v údolí řeky Úpy v Krkonošském podhůří je centrem Jestřebích hor. Úpice vznikla jako strážní osada na odbočce zemské stezky do Slezska u brodu přes řeku Úpu. Kdysi patřila k vízmburskému panství pánů z Dubé, kteří Úpici udělili četná práva včetně práva hrdelního, tržního a vaření piva.

Co musíte vidět v Úpici

V nejstarší části města západně od náměstí s radnicí, Městským muzeem a galerii J. W. Mezerové a několika historickými domy si prohlédněte Dřevěnku, nejstarší úpickou stavební památku postavenou kolem roku 1559 z neotesaných klád; měla by tu vzniknout expozice, zachycující život a dílo našich předků. Kostel sv. Jakuba se pyšní oltářním obrazem od Petra Brandla, jižně od náměstí stojí divadlo Aloise Jiráska a v jeho sousedství barokní kaple sv. Michala a secesní Husův sbor z roku 1925.
 

Město z knížek Karla Čapka

Karel Čapek se sice narodil roku 1890 v Malých Svatoňovicích, ale ještě týž rok se Čapkovi přestěhovali do Úpice a žili tu plných sedmnáct let. Úpice se často objevuje v Čapkových pohádkových příbězích. Například na nedalekém zalesněném kopci Krákorce žil hejkal a v doktorské pohádce vystupuje kromě lékařů z Hronova, České Skalice nebo Hořiček také doktor z Úpice. Pošťácká pohádka se dokonce odehrává přímo v budově bývalé pošty na náměstí, kousek od kostela.
 

Hvězdárna, skatepark, příroda a stará technika

V Úpici můžete navštívit hvězdárnu, která nabízí pozorování noční oblohy i denní pozorování Slunce s odborným výkladem. Městem prochází několik značených cyklotras, ve sportovním areálu objevíte skatepark. Výletníky láká také hrad Vízmburk nad Havlovicemi anebo Zemědělské muzeum se stovkami historických strojů, které vzniklo v areálu bývalého JZD v Radči. Oblíbeným místem turistů, cyklistů a běžkařů je zalesněný hřeben Jestřebích hor, který se táhne od Červeného Kostelce až k Radvanicím.

Turistická informační centra


Hvězdárna Úpice

Hvězdárna Úpice je odborným pracovištěm, které dosahuje v několika oblastech své činnosti velmi vysoké úrovně. Některá pozorování jsou zcela jedinečná. Vedle odborné práce se však hvězdárna Úpice zaměřuje také na osvětovou a vzdělávací činnost pro veřejnost nejen v oblasti astronomie.
Úpice, Královéhradecký kraj

Dřevěnka v Úpici

Nejstarší památkou Úpice je dřevěnka z poloviny 16. století. V podobě z roku 1620 se dochovala dodnes. Po deseti letech se dočkala rekonstrukce, od červenece 2018 je Dřevěnka opět přístupná.
Úpice, Královéhradecký kraj

Divadlo Aloise Jiráska v Úpici

Historie divadla v Úpici sahá do roku 1824, kdy byl založen úpický ochotnický divadelní spolek. Tento věk ho řadí mezi nejstarší divadelní spolky u nás vůbec.
Úpice, Královéhradecký kraj

Secesní Husův sbor v Úpici

Stavba Husova sboru byla zahájena roku 1923. Slavnostní otevření se uskutečnilo roku 1925.
Úpice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace

Chata Pohoda v Markoušovicích

Chata Pohoda nedaleko Trutnova nabízí klidné a pohodové ubytování ve východních Krkonoších. V chatě je k dispozici veškeré potřebné vybavení, aby si návštěvníci mohli dopřát ničím nerušený pobyt.
Úpice, Královéhradecký kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Kudy vedly jeho životní cesty a jaký byl jeho osud?
procházka Novým Bydžovem, Cesty poznání

Půjdem spolu do betléma… aneb Braunovy sochy v lese u Kuksu

Unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém je neodmyslitelným prvkem kukského okolí. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru. Vydáte-li se sem pěšky či na kole, můžete využít značenou naučnou stezku „Půjdem spolu do Betléma“. Výchozím bodem trasy je parkoviště v obci Kuks, kde je zároveň i její konec, protože cesta je vedena okruhem zpět. Na cestu se vybavte pevnou obuví či trekovými koly. Pro pěší variantu si vyhraďte čas asi dvě až tři hodiny. Délka trasy je 7 km.