Úvod > Aktuality > Za vojenskou historií i krásnými výhledy se vypravte k pevnosti Stachelberg
Za vojenskou historií i krásnými výhledy se vypravte k pevnosti Stachelberg
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Za vojenskou historií i krásnými výhledy se vypravte k pevnosti Stachelberg

  • Vydáno28. května 2022
Nejen hrady a zámky, ale také pohraniční pevnůstky se probudily ze zimního spánku. Od června 2022 bude muzeum tvrze Stachelberg otevřené pro návštěvníky každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Pokud se letos chystáte tvrz navštívit, neměli byste otálet dlouho – jubilejní 30. návštěvnická sezóna totiž bude muset být ukončená nejdéle 10. července 2022.
pevnost stechelbergAreál dělostřelecké tvrze Stachelberg představuje největší moderní pevnost československého pohraničního opevnění z let 1937 – 1938. Pevnost dříve tvořila součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Dodnes je zde možné najít pěchotní srub T-S 73 s vojensko-historickou expozicí, unikátní rozestavěné podzemí pevnosti a vyzbrojený objekt lehkého opevnění. Od června 2022 bude muzeum tvrze otevřené pro návštěvníky každý den mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin. Vstupné do pevnosti je pro dospělého 150 korun, za dítě zaplatíte 100 korun a rodinné vstupné vyjde na 400 korun. V areálu pevnosti Stachelberg uvidíte i základové desky dvou dalších pevnostních objektů a původní zákopy. V areálu začíná i naučná stezka Opevněné Trutnovsko, jež přivádí návštěvníky na část linie sedmikilometrového opevnění, která v těchto místech patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu.

I když letos Stachelberg slaví jubilejní 30. návštěvnickou sezónu, bude muset pro turisty zavřít už začátkem léta, nejdéle 10. července. Stane se tak kvůli kompletní opravě silnice mezi Trutnovem a Prkenným Dvorem, která je jedinou příjezdovou cestou k tvrzi.
 

Výhledy z rozhledny Eliška

rozhledna EliškaSoučástí areálu je také volně přístupná rozhledna Eliška, měřící 24,5 metrů. Dřevěná konstrukce rozhledny navozuje představu typické vojenské pozorovatelny tak, aby svým vzhledem přesně zapadala do objektů dělostřelecké tvrze. Název Eliška odkazuje k polské a české královně Elišce, manželce krále Václava II., a propojuje tak nejen moderní a středověkou historii ale poukazuje také na česko-polské vztahy, které jsou i v současnosti pro město Trutnov důležité. Z vyhlídkové plošiny spatříte Krkonošské podhůří, Orlické a Jestřebí hory i polskou Hejšovinu. Rozhledna je volně přístupná od dubna do konce listopadu.
Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Naučná stezka Opevněné Trutnovsko

Naučná stezka Opevněné Trutnovsko

Naučná stezka vede po linii těžkého a lehkého opevnění, která v okolí Trutnova patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu. V délce sedmi kilometrů vede po linii těžkých objektů a lehkého opevnění, od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška se nachází v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg nedaleko Trutnova. Její výška dosahuje 24,5 metru, vyhlídkové plošiny se nacházejí 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem.