Úvod > Co chcete dělat? > Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století
Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval, z Plzně pocházela i jeho poslední manželka, fotografka Claire Becková. Právě zde našel kultivované klienty, kteří byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské firmy Kapsa – Müller, pro kterou byla spolupráce s významným architektem prestižní záležitostí. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů. Odborníci považují Loosovy interiéry za jedny z největších skvostů Plzně. Z hlediska současného vnímání památek moderní architektury je tento soubor podle odborníků nesmírně cenný i v kontextu celé evropské architektury 20. století.

Plzeň nabízí komentované prohlídky bytových interiérů od světově proslulého architekta Adolfa Loose. Čtyři z více než desítky unikátních prací, které v Plzni vznikly na základě Loosova návrhu, je možné i mimo sezonu navštívit každý čtvrtek a sobotu.

První prohlídková trasa návštěvníky zavede hned do dvou interiérů. Kromě do bývalého bytu manželů Krausových v Bendově 10, se podívají i do salonu a jídelny v někdejším bytě doktora Vogla na Klatovské 12. Druhá prohlídková trasa jim představí prostorné dvougenerační apartmá Brummelova domu v Husově 58, jehož rekonstrukce byla dokončena na jaře roku 2015. V posledním z prohlídkových okruhů si prohlédnout první zpřístupněnou část Semlerovy rezidence v Klatovské 110. Po rekonstrukci, která potzrvá, až do roku 2020 bude zpřístupněn také byt Huga Semlera.

Přestože jsou všechny zpřístupněné interiéry navrženy Adolfem Loosem nebo vznikly na základě jeho konceptu, každý z nich má svá specifika. Za návštěvu rozhodně stojí všechny. Komentované prohlídky se v hlavní turistické sezoně konají každý čtvrtek, sobotu a neděli několikrát denně v předem stanovených časech, mimo sezonu v období od listopadu do března pouze ve čtvrtek a v sobotu.

Za prohlídku Brummelova domu dospělí zaplatí 240 korun. Snížené vstupné (děti, studenti, senioři a ZTP) stojí 150 korun. Zbylé dva interiéry je možné navštívit v rámci jednoho prohlídkového okruhu za 180, respektive 120 korun. Vzhledem k tomu, že se Loosovy interiéry nacházejí ve vyšších patrech bytových domů z konce 19. století, prohlídková trasa bohužel není vhodná pro osoby se sníženou schopností pohybu.

Provozovatel

Plzeň - TURISMUS p.o.

nám. Republiky 41
301 00 Plzeň
Tel.:
+420 378 037 966
Email:
info@adolfloosplz...
WWW:
www.adolfloosplze...
WWW:
www.visitplzen.eu
GPS:
49,748240 13,377461
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
 

Vstupné

Poznámka:Společná vstupenka na prohlídku všech tří přístupných tras Loosovými interiéry
za zvýhodněnou cenu 400 Kč: Byty Krausových a Voglových, Brummelův dům, Semlerova rezidence.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pension v Solní v Plzni

Pension v Solní v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Terraza Plzeň

Terraza Plzeň

Plzeň, Plzeňský kraj
Kolombina

Kolombina

Plzeň, Plzeňský kraj
Restaurace Lékárna

Restaurace Lékárna

Plzeň, Plzeňský kraj