Úvod > Co chcete dělat? > Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově
Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.
Smíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu. Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond). Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku.

Po roce 1948 byla vila znárodněna a dlouhá desetiletí sloužila jako mateřská školka (až do roku 1997). Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily.

Vilu se rodině podařilo zrekonstruovat jen díky nezměrné energii a práci vnuka JUDr. Josefa Winternitze a Ing. Stanislava Cysaře. Tento objekt světoznámého architekta byl dlouhodobě veřejnosti uzavřen a kromě několika málo možností nebylo možné si ho prohlédnout, nyní zde vznikla galerie.
   

Návštěva vily

Prohlédnout si smíchovskou Winternitzovu vilu je možné mezi 12. a 18. hodinou vždy od neděle do středy, vstupné je 180 Kč. Slevy jsou pro studenty, seniory i rodiny. Vstup je bez registrace pouze s tištěným průvodcem. Návštěvník tak ve vile může strávit libovolně dlouhý čas.
Zobrazit více