Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně
Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.
Není snad většího spisovatele, který píše o Šumavě, jejích obyvatelích a přírodě, než je Karel Klostermann. Trasa KČT Klostermannova cesta prochází mnoha místy, o kterých spisovatel píše ve svých románech, povídkách a črtech. Mnohá zastavení na této cestě jsou tak přímo spojená s Klostermannovým životem a dílem.
 

Stěžejní místa z románů: Rejštejn a Kašperské hory

Trasa dlouhá 47 km začíná v Hartmanicích, prochází okolo osady Cech, kde u rybníka stojí menhir. Dále prochází Zálužice, Malý Radkov a Klášterský Mlýn, až dojde do Rejštejna. Ten je dějem mnoha Klostermannových románů, namátkou uveďme "V ráji Šumavském", "Ze světa lesních samot", "Odyssea soudního sluhy", "Červánky mého mládí", "Bílý samum" nebo "Šumavské povídky". Severovýchodně od obce se nachází Klostermannův vrch na jehož úbočí se nachází lesní kaple Panny Marie Pomocné na Klapperlu z roku 1936 s Růžencovým oltářem. Dalším velice zajímavým místem jsou zbytky tzv. „Bílého domku“ na Klapperlu, což bylo místo prázdninových pobytů Karla Klostermanna po roce 1890. Poblíž je také nádherný výhled do údolí Otavy nad Rejštejnem.
 
Z Rejštejna se cesta ubírá do Kašperských hor, které se objevují v jeho románech a prózách stejně často, jako Rejštejn. Byly totiž centrem oblasti, kde sídlil lékař, četníci a soudní úřad, a další správní úřady té doby. Sem (anebo odtud) tedy putovali z šumavských samot a osad hrdinové Klostermannových knih, když bylo třeba zajistit lékařskou pomoc, svědčit u soudu, prodat dřevo či dobytek a vyřizovat úřední záležitosti. Historické centrum města je městskou památkovou zónou. Mezi nejcennější památky patří renesanční radnice, kostel sv. Markéty, kostel sv. Mikuláše či náměstí s historickými zděnými domy. Navštívit zde můžete muzeum Šumavy, minipivovar Kašperk či muzeum motocyklů.
 

Přes šumavské Pláně na Javorník a do Volyně

Z Hor Kašperských vede trasa lesy, údolím a mokřady okolo zaniklé obce Mílov do Nicova, a dále prudkým stoupáním na Královský kámen (1058 m). Na jeho vrcholku jsou četné skalní útvary s mrazovými sruby. U úpatí hory se rozprostírá Kamenné moře. Královský kámen (Královák) je jedním z vrchů Javornické hornatiny, která je součástí Šumavských plání. A právě na Šumavských plání se odehrává mnoho Klostermannových povídek, jako jsou například Vánice, Korálky, Zmizela, Co Nový rok nadělil dědečkovi, To byl špás!, Bílý samum a další.
 
Dále cesta vede na Javorník (1066 m) s Klostermannovou rozhlednou a dále do osady Javorník, ležící na úpatí stejnojmenné hory. Javorník a okolní krajinu často a rád Karel Klostermann navštěvoval. Situoval sem také děj řady svých románu a povídek (Šumavské povídky, Odyssea soudního sluhy...).  V místním parčíku se pak nachází socha spisovatele. Cesta pak míří lesy Javornické hornatiny k Vacovu, aby se opět ponořila do zeleně korun stromů Peklova a Černého lesa. Do civilizace nakrátko vstoupí u obce Mlaď (663 m), aby poté opět unikla do pošumavských lesů a objevila se až u rozhledny Čestice u Volyně. Kolem poutního místa Kalvárie s křížovou cestou a čtyřmi poutními kaplemi sestupuje do Čestic a Obecním lesem pak do Volyně, kde trasa končí.
 

Slovo o Karlu Klostermannovi

Nikdo jiný nedokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám tak, jako to uměl Karel Klostermann (1848–1923). Psal jak německy, tak česky a celý život se hlásil se k české národnosti. K Šumavě měl kladný vztah nejen díky idylickému dětství, ale také proto, že jeho maminka pocházela ze šumavské sklářské rodiny. Ve svém díle zachytil tradice, životní styl a obživu svérázných obyvatel Šumavy. Často se ve svých románech vracel k roku 1870, kdy Šumavu zasáhl ničivý orkán a navždy pozměnil její tvář.

Při čtení Klostermannových románů a povídek mohou neznalého čtenáře překvapit německé názvy tehdejších obcí a míst Šumavy. Například Mádr je Modrava, Pürstling Březník, Rehberg Srní, Ferchehaid Borová Lada, Glöckelberg Zvonková, Eisenstein Železná Ruda, Stubenbach Prášily, Fürstenhund Knížecí Pláně, Gunthersberg Březník (hora), Ahornberg Javorník, Plöckenstein Plechý, Seefilz Jezení slať, Haidl Zhůří, Rachelbach Roklanský potok nebo Thierbach Vydří potok.

Aktuality

Pátrací hra – místa, kde se mohly odehrávat příběhy Rychlých šípů

V dubnu po celém Česku probíhá pátrací hra po místech příběhů Rychlých šípů. Zapojilo se 31 měst.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Výstava perokreseb

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na výstavu obrazů paní Zuzany Kočišové s názvem Šumava blízká a krajiny vzdálené.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Sirény na cestách

Zcela nová zábavná talk show ženské trojice hereček a zpěvaček Sandry Pogodové, Jitky Asterové a Lindy Finkové – „Sirény na cestách“.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Noční prohlídky na hradě Kašperk

Od 11. do 13. července se návštěvníci mohou vydat na dobrodružné noční prohlídky hradu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Noční prohlídky na hradě Kašperk

Od 11. do 13. července se návštěvníci mohou vydat na dobrodružné noční prohlídky hradu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dny šumavského trojhradí na hradě Kašperk

Podívejte se na hrad jinou optikou! Proč byl hrad postavený právě zde? Jak podoba hradu ovlivňovala život v něm? Jak to bylo například se zdrojem vody? Měl hrad nějaká "zadní vrátka"? Na tyto a další otázky najdete odpověď na Dnech šumvaského trojhradí.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dny šumavského trojhradí na Kašperku – podzim 2024

Společná akce hradů Kašperk, Rabí a Velhartice!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dubnové prohlídky hradu Kašperk

Dubnové prohlídky hradu Kašperku se konají každý víkend. Projděte si hrad bez průvodce a časového omezení!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice – Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy – tzv. pinky – pozůstatky po těžbě zlata.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Horská synagoga Hartmanice

Horská synagoga v Hartmanicích z 19. století již v dnešní době svému původnímu účelu neslouží. Od roku 2006 je zde muzeum Soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě a památník místní židovské komunity.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Přírodní rezervace Žežulka u Hartmanic

Přírodní rezervace Žežulka leží jihozápadně od Hartmanic. Je tvořena lesními a nelesními biotopy, kterými prochází Pstružný potok.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Kateřiny v Hartmanicích

Dominantu obce Hartmanice tvoří pozdně gotický kostel svaté Kateřiny z 15. století, upravovaný v 16. století, pozdější barokní úpravy byly provedeny v 18. století.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Zřícenina Dolní Krušec u Hartmanic

Nad malou šumavskou vesnicí Dolní Krušec nedaleko Hartmanic najdete zříceninu kamenné stavby, které se říkalo Klause, a to pro vzhled jejího půdorysu a dalším znakům, díky kterým připomíná sakrální stavbu. Kdo stavbu financoval, kdo jí nechal vystavit? To se dodnes neví.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Aparthotel Hartmanice

Rodinná dovolená uprostřed krásné přírody v klidu a soukromí domova – přesně tohle Vám poskynou apartmány Šumava v horském městečku Hartmanice. Nově zrekonstruovaný apartmánový dům se nachází v samém centru obce. V přízemí domu si návštěvníci pohou posedět v příjemné kavárně.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Apartmánový dům Stará pošta v Hartmanicích

Čtyři apartmány (vhodné jak pro jednotlivé rodiny tak i celý dům k pronájmu pro až 16 osob) v původní architektuře na náměstí horského městečka Hartmanice na Šumavě, které nabízí veškerý civilizační komfort.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Hotel Vintíř

Nabízíme příjemné ubytování a českou kuchyni.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Apartmány v soukromí – ubytování na Šumavě

Soukromé ubytování v klidné části horského městečka. Nabízíme pronájem 3 apartmánů v soukromí rodiného domu nalézajícího se na okraji horského městečka Hartmanice, ležícího ve výšce 712 m n. m.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Chalupy Rajsko na Šumavě

Rajsko leží 8 km od Kašperských Hor a 6 km od Sušice. Každá chalupa se skládá ze 2 zcela oddělených stejných mezonetových apartmá,
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Autocamping Annín I.

Autokemping v oblasti Šumava u řeky Otavy, nabízí levné ubytování v bungalovech a chatkách, ve vlastních přívěsech, karavanech a stanech. Kemp má nové sociální zařízení, restaurace s terasou, dětské hřiště a koupaliště.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Vyhledávaná šumavská hospůdka u Štěpána je od konce května 2023 znovu otevřená. Provozovatelé slibují výborné steaky, čerstvou a šťavnatou zeleninu a mnoho dalšího.
Petrovice u Sušice, Plzeňský kraj

Šumavská chalupa v Divišově

Stylově zařízená restaurace a penzion při hlavní trase z Dlouhé Vsi do Sušice. Vyberete si zde z množství pokrmů české a staročeské kuchyně, domácích limonád i výborného piva.
Sušice, Plzeňský kraj