Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem
Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem pět nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.
Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku. V létě (červenec až srpen) je přístupný speciální okruh pro děti. Od sezóny 2022 zámek zdobí mńový nábytek a další přivezené předměty, například 21 křesílek ze Senátu Parlamentu České republiky. Pocházejí ze 40. let 20. století, kdy v Kolowratském paláci sloužila pro potřeby tehdejšího nacistického kina.
 

Zámek za Piccolominiů (základní okruh I.)

Historické interiéry připomínající období 17. a 18. století, zejména třicetileté války, kdy Náchod vlastnil císařský vojevůdce Ottavio I. Piccolomini a další členové tohoto italského rodu. Soubor barokních bruselských tapiserií, sbírka květinových a loveckých zátiší, rodová portrétní galerie Piccolominiů, část nejstaršího fondu zámecké knihovny, španělský a piccolominský sál – reprezentační prostory zámku i soukromé apartmá Ottavia II. a také jeho matky Anny Viktorie.
 

Zámek za Schaumburgů (výběrový okruh II.)

Prohlídka druhého patra zámku přenese do doby posledních majitelů náchodského panství. Významný rod Schaumburg-Lippe se Vám představí na příběhu Viléma Karla Augusta a jeho ženy Bathildis Amalgunde, kteří zámek se svými dětmi obývali v druhé polovině 19. století.

V sezóně roku 2022 bude na zámku k vidění v expozici Zámek za Schaumburgů (Výběrový okruh I.)  sbírka řádů a medailí po knížecí rodině Schaumburg-Lippe. Tvoří ji zhruba 350 kusů medailí, řádů, vyznamenání, uchovalo se také asi 650 kusů mincí. Poklad se ukrýval v jediném z trezorů, který se nepodařilo otevřít po poválečné konfiskaci do rukou státu, kterému zámek patří dodnes.


Zámecká věž (individuální okruh III.)

V rámci samostatné prohlídky bez doprovodu průvodce můžete vystoupat po schodech na horní ochoz obranné věže, odkud je nádherný výhled na město Náchod a okolní krajinu od Orlických hor až po Krkonoše. Při sestupu se dá nahlédnout do hladomorny.
 

Prohlídky pro děti (mimořádný okruh IV.)

V letní sezóně můžete spolu s dvorními dámami, komornými či komorníky vyrazit na nové dětské prohlídky! Tak hurá za dobrodružstvím, které vás může potkat na náchodském dvoře vévodském! Pro malé návštěvníky je připravena interaktivní prohlídka, kde děti spolu s kostýmovanými průvodci řeší drobné úkoly, se kterými se potýkali sloužící Na dvoře vévodském a dozvědí se, jak to tu za Petra Birona, otce "paní Kněžny" z Babičky fungovalo. Prohlídky se konají v červenci a v srpnu od úterý do neděle v 10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15 a v 16:15 hodin.
 

Z historie zámku Náchod

Hrad a pravděpodobně i město Náchod založil Hron z rodu Načeraticů v polovině 13. století. Na renesanční zámek bylo středověké sídlo přestavěno rodem Smiřických na přelomu 16. a 17. století. Zámek pak postupně vlastnili Ada Erdman Trčka z Lípy, italský šlechtic Ottavo Piccolomini de Arragona, Petr Biron, vévoda Turonský a Zaháňský, poté jeho dcera Kateřina Vilemína. Roku 1842 panství zakoupil kníže Jiří Vilém Schaumburg-Lippe pro svého druhorozeného syna Viléma Karla Augusta a založil tak náchodskou sekundogenituru rodu. Tato německá knížata na Náchodě vládla až do konce II. světové války. Od konfiskace knížecího velkostatku 21. 6. 1945 je zámek majetkem státu.
 

Romantický zámecký park a medvědárium

Zámek Náchod obklopuje rozsáhlý anglický park, který je plný starých cizokrajných stromů, které vytvářejí tajuplné a romantické prostředí pro dlouhé procházky. Na okraji parku v bývalém hradním příkopu se nachází medvědárium, které v současnosti obývají dva medvědi – Dáša a Ludvík. Bylo zřízeno v roce 1995 úpravou bývalého hradního příkopu. Pokud budete mít štěstí a medvědi nebudou v době vaší návštěvy zrovna spát, můžete pozorovat jejich dovánění nebo lenošení. Kromě anglického parku patří k náchodskému zámku ještě menší francouzská zahrada, která rovněž vybízí k procházkám nebo třeba posezení u krásné kašny z poloviny 20. století.

Zámek Náchod

Medvědárium na zámku Náchod

Medvědárium na zámku Náchod

Náchod, Královéhradecký kraj
Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Náchod, Královéhradecký kraj
Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Náchod, Královéhradecký kraj
Podkova Fridricha Falckého v Náchodě

Podkova Fridricha Falckého v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Dannyho kavárna v Hotelu U Beránka

Dannyho kavárna v Hotelu U Beránka

Náchod, Královéhradecký kraj
Restaurace v Hotelu U Beránka

Restaurace v Hotelu U Beránka

Náchod, Královéhradecký kraj
Icekram

Icekram

Náchod, Královéhradecký kraj
Pivovar Primátor v Náchodě

Pivovar Primátor v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj