Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Památník architekta Adolfa Loose v Liberci
Památky

Památník architekta Adolfa Loose v Liberci

Jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století Adolf Loos má svůj památník v Liberci, městě, kde pobýval jako středoškolák na studiích. Dílo sochaře Jiřího Seiferta z roku 1981 se nachází v Technické univerzitě.
Památník s názvem Prostor k poctě architekta Adolfa Loose (rozměrné umělecké dílo na pomezí mezi sochařstvím a architekturou) před mnoha lety nechala Technická univerzita Liberec ze svého pozemku odstranit. Jednalo se o kvádry tvořící kruh, ale dovnitř nebylo vidět. Rozlehlý betonový objekt z roku 1981 totiž pojaly za své útočiště problémové skupinky obyvatel, a prostor v těsném sousedství vstupu do budovy ekonomické fakulty a do univerzitní knihovny nevypadal důstojně.

V posledních letech univerzita usiluje o jeho navrácení památníku do ulic Liberce, a i ve spolupráci s městem a restaurátory hledala místo pro jeho opětovnou instalaci. Vhodnější prostor se však najít nepodařilo, a tak se betonový památník vrací zpět k univerzitě.

Zatím se podařilo na místo usadit velké betonové bloky, restaurováním právě prochází původní plaketa, která bude na památník opět osazena. Nově přibude nápis odkazující na znovuobnovení v letech 2020 a 2021. Oproti původní realizaci se uvažuje také o nasvícení památníku podle návrhu výtvarníka, absolventa a pedagoga FUA TUL Richarda Loskota.
 

Adolf Loos v Liberci

Adolf Loos v Liberci studoval v letech 1882–1887 průmyslovou školu stavební, žádná realizace v tehdejším Reichenbergu od něj nevznikla, i když z jeho tvůrčí dílny pochází podoba jednoho z pavilonu na slavné Německočeské výstavě z roku 1906, který se však nedochoval.

Provozovatel

Technická univerzita v Liberci

Studentská 1402/2
460 01 Liberec
Tel.:
+420 485 351 111
Email:
info@tul.cz
WWW:
https://www.tul.cz/
GPS:
50,773056 15,074414
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Město:
Liberec
Tipy na výlet:
Liberec a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Vernisáž k výstavám Petry Švecové a Camerona Tauschke

Vernisáž k výstavám Petra Švecová | V zahradě a o kus dál a k výstavě Cameron Tauschke | Vallyes of the heart
Liberec, Liberecký kraj

Komentovaná prohlídka – Zdenka Marie Nováková – Souznění

Výstavou obrazů významné architektky provede kurátorka Johana Kabíčková.
Liberec, Liberecký kraj

Sobotní výtvarná dílna

Petra Švecová | Abstraktní výzva jinak
Liberec, Liberecký kraj

Komentovaná prohlídka Jaroslav Král – Život s kresbou

Výstavou provede kurátorka Michaela Kubišová.
Liberec, Liberecký kraj

Strossova vila

Vila Franze Strosse byla vybudovaná v letech 1923–1925 v Liberci pro průmyslníka a obchodníka Franze Strosse. Obdivuhodná stavba je dílem Thilo Schodera, který na žádost obchodníka s textilem Franze Strosse vyprojektoval obytný dům, jenž patří k nejvýraznějším privátním stavbám v Liberci.
Liberec, Liberecký kraj

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění.
Liberec, Liberecký kraj

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Zážitkový vzdělávací program Půlden ošetřovatelem v zoo nabízí Zoo Liberec od začátku hlavní sezóny 2010. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 18 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.
Liberec, Liberecký kraj

Vila ve stylu barokizující moderny v Liberci

Vila vyprojektována renomovanou drážďanskou architektonickou kanceláří Lossow & Kühne byla vystavěna v letech 1924-1925 v Liberci a v roce 2014 se stala kulturní památkou.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Bez konceptu v Liberci

Nově otevřená kavárna v lednu 2013 v budově TUL. Nabízí nekuřácké prostředí s venkovní terasou a bezbariérovým vstupem. Těšit se můžete na milou a vstřícnou obsluhu, moderní interiér s domácí atmosférou.
Liberec, Liberecký kraj

Kavárna Bez konceptu – stylová kavárna ve Starém Harcově

Stylovou kavárnu s nezaměnitelnou atmosferou a výbornými výrobky najdete ve Starém Harcově, poklidné části Liberce. Ochutnat můžete vynikající kávu, míchané koktejly nebo domácí dezerty.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Stylová restaurace s venkovní terasou ležící v blízkosti Zoo Liberec a Botanické zahrady.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace ZOO 1320 v Liberci

V bývalé hale pro prodej koberců naleznete podnik na pomezí kavárny a restaurace. Mladým výtvarníkům a architektům se zde podařilo vytvořit nápaditý prosklený interiér se zajímavou malbou na jediné pevné zdi.
Liberec, Liberecký kraj