!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Cesta bratří Čapků
Letní sporty

Cesta bratří Čapků

Turistická cesta o délce 47,5 km spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značená červeně a vede po dobře upravených cestách. Sjízdná je dokonce i v zimě na běžkách a v létě na kole.
Červeně značená turistická trasa vede od Pomezních Bud přes Rýchory do Trutnova, a dále pokračuje přes Jestřebí hory do Malých Svatoňovic. V posledních letech vede z Pomezních Bud jinudy než dříve – ve starých mapách vede z Pomezek po frekventované asfaltové cestě Nových Domků, nyní však u Bowlingu odbočuje doleva na klidnou lesní „běžkařskou“ cestu. Na nové trase najdete kromě klidu a pohody také zastavení Pohádkové stezky. Stále však můžete jít po „staré červené“ – asfaltové cestě, která je vhodná pro kočárky a handicapované. Červená značka se opět napojuje na „starou“ červenou u Moravanky. Prochází pak okolo Skiareálu Malá Úpa ke kostelu sv. Petra a sv. Pavla, kde odbočuje do lesa na Pomezní hřeben. Pokračuje do sedla Cestník a dále k Lysičenské boudě.
 
Cesta pokračuje do Horních Albeřic okolo Muzea Vápenka a albeřických jeskyní. Dále narazíte na rozcestí a horské sedlo Rýchorský kříž. O něco dále vstoupíte do Dvorského lesa (vjezd na kole je sem zakázán, nutno objet přes Černou rokli) a vyjdete z něj u pěchotního srubu T-S 82 "V končinách". U zastávky „Trutnov, Babí, pevnost“ se opět potká cesta s cyklisty objíždějící tajuplný Dvorský les. Je zde i bunk G3/54/A-140 Z a větší parkoviště pro návštěvníky pevnosti Stechelberg, která je nedaleko. Cesta bratří Čapků však k němu nesměřuje, areál mine jen u rozhledny Eliška.
 
Pokračuje okolo kamenolomu a několika dalších bunkrů. Trasa vede lesními cestami pod vrchem Baba (673 m), Zámeckým (635 m) a Bučina (521 m) dorazí do Trutnova. Dále směřuje podél Úpy na Poříčí a do Lhoty. Pak zas vklouzne do lesa a kolem Jestřebích hor dorazí přes přírodní památku Žaltman do Malých Svatoňovic, kde lze navštívit Muzeum bratří Čapků a v parku pak jejich známý pomník akademického sochaře Josefa Malejovského. Nádržní a Úpickou ulicí pak stezka přijde do Batňovic a okolo říčky Rtyňky do Úpice, kde končí. Za pozornost stojí Čapkova vila (otce obou bratrů), ve kterém dnes sídlí policejní stanice.
Zobrazit více
Čapkova vila v Úpici

Čapkova vila v Úpici

Úpice, Královéhradecko
Jestřebí hory

Jestřebí hory

Úpice, Královéhradecko
Secesní Husův sbor v Úpici

Secesní Husův sbor v Úpici

Úpice, Královéhradecko
Kaple sv. Michala v Úpici

Kaple sv. Michala v Úpici

Úpice, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Bulánka

Restaurace U Bulánka

Batňovice, Královéhradecko
Chata Pohoda v Markoušovicích

Chata Pohoda v Markoušovicích

Úpice, Královéhradecko
Penzion Klídek v Mezilečí

Penzion Klídek v Mezilečí

Hořičky, Královéhradecko
Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Červený Kostelec, Královéhradecko