Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Cesta bratří Čapků
Letní sporty

Cesta bratří Čapků

Turistická cesta o délce 47,5 km spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značená červeně a vede po dobře upravených cestách. Sjízdná je dokonce i v zimě na běžkách a v létě na kole.
Červeně značená turistická trasa vede od Pomezních Bud přes Rýchory do Trutnova, a dále pokračuje přes Jestřebí hory do Malých Svatoňovic. V posledních letech vede z Pomezních Bud jinudy než dříve – ve starých mapách vede z Pomezek po frekventované asfaltové cestě Nových Domků, nyní však u Bowlingu odbočuje doleva na klidnou lesní „běžkařskou“ cestu. Na nové trase najdete kromě klidu a pohody také zastavení Pohádkové stezky. Stále však můžete jít po „staré červené“ – asfaltové cestě, která je vhodná pro kočárky a handicapované. Červená značka se opět napojuje na „starou“ červenou u Moravanky. Prochází pak okolo Skiareálu Malá Úpa ke kostelu sv. Petra a sv. Pavla, kde odbočuje do lesa na Pomezní hřeben. Pokračuje do sedla Cestník a dále k Lysičenské boudě.
 
Cesta pokračuje do Horních Albeřic okolo Muzea Vápenka a albeřických jeskyní. Dále narazíte na rozcestí a horské sedlo Rýchorský kříž. O něco dále vstoupíte do Dvorského lesa (vjezd na kole je sem zakázán, nutno objet přes Černou rokli) a vyjdete z něj u pěchotního srubu T-S 82 "V končinách". U zastávky „Trutnov, Babí, pevnost“ se opět potká cesta s cyklisty objíždějící tajuplný Dvorský les. Je zde i bunk G3/54/A-140 Z a větší parkoviště pro návštěvníky pevnosti Stechelberg, která je nedaleko. Cesta bratří Čapků však k němu nesměřuje, areál mine jen u rozhledny Eliška.
 
Pokračuje okolo kamenolomu a několika dalších bunkrů. Trasa vede lesními cestami pod vrchem Baba (673 m), Zámeckým (635 m) a Bučina (521 m) dorazí do Trutnova. Dále směřuje podél Úpy na Poříčí a do Lhoty. Pak zas vklouzne do lesa a kolem Jestřebích hor dorazí přes přírodní památku Žaltman do Malých Svatoňovic, kde lze navštívit Muzeum bratří Čapků a v parku pak jejich známý pomník akademického sochaře Josefa Malejovského. Nádržní a Úpickou ulicí pak stezka přijde do Batňovic a okolo říčky Rtyňky do Úpice, kde končí. Za pozornost stojí Čapkova vila (otce obou bratrů), ve kterém dnes sídlí policejní stanice.

Jaroslav Dušek a Ondřej Smeykal – Mluvka a Trouba

Srdečně vás zveme na plynoucí, improvizovaný večer Jaroslava Duška za hudebního doprovodu na archaický gong a australské didgeridoo.
Úpice, Královéhradecký kraj

Hudební koncert Sukova kvarteta

Hudební vystoupení Klavírního kvarteta Josefa Suka ve Rtyni v Podkrkonoší pro milovníky vážné hudby.
Rtyně v Podkrkonoší, Královéhradecký kraj

Trutnovská 20

10. ročník běžeckého závodu v atraktivním prostředí trutnovského lesoparku na Paradráze. Jsi nadšený sportovec, který chce okusit jedinečnou atmosféru závodu s hromadným startem? Nebo zkrátka chceš jen udělat něco pro svoje zdraví? Rodinná atmosféra s bohatým doprovodným program.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Výstava železničních modelů a kolejišť v provozu

8. ročník výstavy železničních modelů a kolejišť v provozu. Výstava proběhne v tradičních prostorách Malého sálu MěÚ Trutnov.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Čapkova vila v Úpici

Dům čp. 265 byl postaven v letech 1889-1890 úpickým stavitelem Josefem Rejskem pro MUDr. Antonína Čapka a jeho rodinu. MUDr. Čapek měl v Úpici převzít lékařskou praxi po Antonínu Teuchmannovi, potřeboval tak rychle zajistit bydlení pro sebe a svou rodinu.
Úpice, Královéhradecký kraj

Jestřebí hory

Jestřebí hory, součást Žacléřské vrchoviny, jsou většinou zalesněný asi 19 km dlouhý hřeben. Probíhá ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. Nejvyšší vrchol Žaltman se stejnojmennou rozhlednou nabízí nádherný pohled do širokého okolí.
Úpice, Královéhradecký kraj

Secesní Husův sbor v Úpici

Stavba Husova sboru byla zahájena roku 1923. Slavnostní otevření se uskutečnilo roku 1925.
Úpice, Královéhradecký kraj

Kaple sv. Michala v Úpici

Raně barokní kaple vystavěná v letech 1698–99. Centrální stavba oválného půdorysu.
Úpice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Bulánka

Vybrat si ze široké nabídky jídel a krajových specialit můžete v restauraci U Bulánka nedaleko Jestřebích hor v Podkrkonoší, která leží na hlavní trase mezi Trutnovem a Náchodem. Název "U Bulánka" má mnohaletou tradici v místním pohostinství a je symbolizován psem se soudkem rumu.
Batňovice, Královéhradecký kraj

Chata Pohoda v Markoušovicích

Chata Pohoda nedaleko Trutnova nabízí klidné a pohodové ubytování ve východních Krkonoších. V chatě je k dispozici veškeré potřebné vybavení, aby si návštěvníci mohli dopřát ničím nerušený pobyt.
Úpice, Královéhradecký kraj

Penzion Čapkův statek

Čapkův statek se nachází v překrásné malebné oblasti Podkrkonoší a Orlických hor, 20 km od polsko-české hranice, v obci Hořičky-Chlístov. Tato oblast je bohatá na historické památky, v okolí mohou turisté navštívit mnoho zajímavých míst.
Hořičky, Královéhradecký kraj

Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Kemp Brodský se nachází uprostřed turisticky nejkrásnější a nejzajímavější oblasti České republiky mezi Babiččiným údolím, Červeným Kostelcem a Náchodem. Samotný kemp leží na břehu rybníka Brodský, který je obklopen březovým hájem, velkou travnatou pláží a má písčité, pozvolna klesající dno.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj