Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena
Kultura

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. Pokud se podaří sehnat potřebné prostředky, mohlo by se otevřít koncem roku 2022.

Expozice Památníku Alfonse Muchy je uzavřená a prochází proměnou na rozsáhlejší muzeum s multimediální interaktivní expozicí. Na rekonstrukci město Ivančice použije výtěžek z prodeje limitované série pohlednic s dosud nezveřejněnou podobou Muchových skic. Nové muzeum bude sídlit nejen v celé budově současného památníku i v sousední. Expozice umístěná ve dvou poschodích obou budov by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. Jedna část bude věnována Slovanské epopeji, další se bude věnovat duchovní stránce slavného malíře a jeho nedokončený dílům.

Expozice nabídne různé interaktivní prvky, v plánu jsou velké papírové lodě, různé instalace, které reagují na pohyb návštěvníka, skryté obrazce, detaily a narážky na Muchův život. Chybět nemá ani kavárna nebo odpočinkové atrium.
 

Unikátní pohlednice k dostání on-line

Prostředky na nákladnou realizace nové expozice plánuje město získat pomocí limitované kolekce pohlednic s námětem Muchova posledního a nedokončeného díla –⁠ triptychu Tři věky. Podklady pro tisk pohlednic poskytla Muchova nadace vedená potomky Alfonse Muchy. Pohlednice můžete zakoupit i on-line na webu fundartovka.cz/projekt/mucha/. Dílo, které mělo předčít "epopej", však Mucha tvořil v posledních letech svého života, těsně před druhou světovou válkou, avšak nestihl jej dokončit. Na rozdíl od známé Slovanské epopeje nemají obrazy význam pouze pro Slovany, ale pro celý svět.

Pohlednice vytiskla Státní tiskárna cenin v limitovaném počtu 20 000 kusů od každého z dílů triptychu, na zadní straně je stírací pole, ve kterém se jako výhra může ukrývat například láhev sektu Mucha Collection, unikátní monografie Alfonse Muchy, voucher na tisk repliky plakátu podle přání a jako hlavní cena osobní prohlídka bytu rodiny Muchových na Pražském hradě v doprovodu členů rodiny. Pohlednice ukrývá ještě jednu zajímavost: když si na ni posvítíte UV světlem, uvidíte podobiznu Alfonse Muchy s jeho podpisem.
 

O Alfonsi Muchovi

Alfons Mucha byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, do malířství, sochařství, přes divadlo také do literatury. Celý svět jej však bude navždy spojovat s jeho úžasnými grafikami, plakáty, dekorativními či symbolickými obrazy a freskami. Mezi Muchova nejznámější díla patří cyklus dvaceti obrazů z historie Slovanstva s názvem Slovanská epopej, který dokončil po 18 letech práce v roce 1928 a věnoval je městu Praze. Toto dílo je dnes možné zhlédnout na zámku v Moravském Krumlově.

Po vzniku republiky v roce 1918 navrhoval bankovky, státní znak a první známky. V roce 1939 nacistická vojska obsadila Čechy a Moravu, za čtyři měsíce po této tragédii – 14. července 1939 Alfons Mucha, těžce nemocný po výslechu gestapa, umírá na zápal plic.

Provozovatel

KIC Ivančice

Palackého nám. 9
664 91 Ivančice
Tel.:
+420 546 451 870
Email:
kic@selfnet.cz
WWW:
https://fundartov...
WWW:
www.ivancice.cz/m...
GPS:
49,101733 16,376444
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Ivančice, Jihomoravský kraj
Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

Ivančice, Jihomoravský kraj
Stellplatz Železňák

Stellplatz Železňák

Ivančice, Jihomoravský kraj
Městský zámecký pivovar Oslavany

Městský zámecký pivovar Oslavany

Oslavany, Jihomoravský kraj