V budově bývalé radnice v Ivančicích najdete expozici tohoto slavného ivančického rodáka a světoznámého malíře. Prohlédnete si zde např. skici ke Slovanské epopeji, studie k vitráži okna v katedrále sv. Víta v Praze a řadu dalších grafických prací, fotografií či drobných osobních věcí tohoto umělce.
Expozice v Ivančicích byla otevřena 24. července 2003, v den 143. výročí umělcova narození. V zadním traktu renesanční budovy se Mucha 24. července 1860 narodil. V menších místnostech postupně návštěvník zhlédne drobné osobní věci A. Muchy, sérii fotografií pořízených A. Muchou, první československé známky, ale i korespondenci a výtvarné práce týkající se přímo dění v Ivančicích. Kromě Muchovy tvorby a jeho drobných osobních předmětů jsou zde umístěny dvě kopie pamětních desek, které Město Ivančice darovalo Paříži a New Yorku u příležitosti 60. výročí Muchova úmrtí a 140. výročí jeho narození.
Alfons Mucha byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, do malířství, sochařství, přes divadlo také do literatury. Celý svět jej však bude navždy spojovat s jeho úžasnými grafikami, plakáty, dekorativními či symbolickými obrazy a freskami. Mezi Muchova nejznámější díla patří cyklus dvaceti obrazů z historie Slovanstva s názvem Slovanská epopej, který dokončil po 18 letech práce v roce 1928 a věnoval je městu Praze. Toto dílo je dnes možné zhlédnout v pražském Obecním domě a na brněnském Výstavišti.
Po vzniku republiky v roce 1918 navrhoval bankovky, státní znak a první známky. V roce 1939 nacistická vojska obsadila Čechy a Moravu, za čtyři měsíce po této tragédii - 14. července 1939 Alfons Mucha, těžce nemocný po výslechu gestapa, umírá na zápal plic.