!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích
Kultura

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena.

V budově bývalé radnice v Ivančicích najdete expozici tohoto slavného ivančického rodáka a světoznámého malíře. Prohlédnete si zde např. skici ke Slovanské epopeji, studie k vitráži okna v katedrále sv. Víta v Praze a řadu dalších grafických prací, fotografií či drobných osobních věcí tohoto umělce.

Expozice v Ivančicích byla otevřena 24. července 2003, v den 143. výročí umělcova narození. V zadním traktu renesanční budovy se Mucha 24. července 1860 narodil. V menších místnostech postupně návštěvník zhlédne drobné osobní věci A. Muchy, sérii fotografií pořízených A. Muchou, první československé známky, ale i korespondenci a výtvarné práce týkající se přímo dění v Ivančicích. Kromě Muchovy tvorby a jeho drobných osobních předmětů jsou zde umístěny dvě kopie pamětních desek, které Město Ivančice darovalo Paříži a New Yorku u příležitosti 60. výročí Muchova úmrtí a 140. výročí jeho narození.

Alfons Mucha byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, do malířství, sochařství, přes divadlo také do literatury. Celý svět jej však bude navždy spojovat s jeho úžasnými grafikami, plakáty, dekorativními či symbolickými obrazy a freskami. Mezi Muchova nejznámější díla patří cyklus dvaceti obrazů z historie Slovanstva s názvem Slovanská epopej, který dokončil po 18 letech práce v roce 1928 a věnoval je městu Praze. Toto dílo je dnes možné zhlédnout v pražském Obecním domě a na brněnském Výstavišti.

Po vzniku republiky v roce 1918 navrhoval bankovky, státní znak a první známky. V roce 1939 nacistická vojska obsadila Čechy a Moravu, za čtyři měsíce po této tragédii - 14. července 1939 Alfons Mucha, těžce nemocný po výslechu gestapa, umírá na zápal plic.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Besední dům Ivančice

Hotel Besední dům Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Kavárna Café Manuela Ivančice

Kavárna Café Manuela Ivančice

Ivančice, Jižní Morava