Úvod > Kam pojedete? > Pardubický kraj > Pardubicko > Pardubice
Pardubice, Kudyznudy

Pardubice

Pohádkové památky, sportovní tradice, voňavý malovaný perník i vychlazené pivo s vlastní recepturou. Takové jsou Pardubice. Přijeďte si je vychutnat i vy!

Pardubice překvapí

Potřebujete pauzu? Postrádáte poklidné procházky parkem, pěkné počasí, přírodu? Pandemie pominula, přijeďte! Pardubice poskytnou pohodlné penziony, překrásné památky, perník pro potěšení. Prožijte pohádkové příběhy. Pardubice prostě překvapí!
 
Leží na východě Čech v nadmořské výšce přibližně 220 metrů. Autem z Prahy jste tam za necelou hodinku a půl a výborné je také vlakové nebo autobusové spojení. S necelými devadesáti tisíci obyvateli jsou desátým největším městem České republiky. Přestože jsou známé především pro svůj rozvinutý průmysl, nezklamou ani milovníky historie, kultury, sportu a dobrého jídla.

Historické centrum je od roku 1964 městskou památkovou rezervací. Dominantou je budova radnice. Přilehlé městské domy a impozantní morový sloup, který se tyčí uprostřed, pak dotvářejí malebnou atmosféru Pernštýnského náměstí. Okolo celého města můžete spatřit zbytky opevnění s více či méně dochovanými prvky hradeb. A jaké další stavby na vás čekají?
 
Renesanční zámek s krytem civilní obrany.
Kostel Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici, chráněný jako kulturní památka České republiky.
Kostel sv. Bartoloměje, jehož dominantou je hlavní oltář z roku 1651.
Císařský mlýn, resp. dochované torzo bývalého vodního mlýna.
Kostel sv. Jana Křtitele s renesančními náhrobky ze 16. a 17. století v jeho okolí.
Budova Městského divadla, největší divadelní scéna ve městě a domov Východočeského divadla.
 

Pardubice na kole i po vodě

Obliba cyklistiky je na vzestupu. Pro milovníky výletů na kolech je k dispozici hustá síť cyklistických tras přímo ve městě, ale hlavně do jeho okolí. Vyrazte na vyjížďku na Sezemice, Kunětickou horu, ale třeba také do Bohdanče kolem rybníků. Čeká na vás asi 30 km samostatných stezek, na území města je pak vyznačeno dalších 70 km cyklotras.

Vychutnat si občerstvení a dobít baterky pak můžete na palubě výletního parníku Arnošt, který vás vezme na projížďku po Labi, proti proudu do Kunětic a dolů po proudu řeky do Srnojed. Loď je nově zrekonstruovaná a funguje také jako součást městské hromadné dopravy. A u sportu ještě zůstaneme.

🎖️ Od roku 1874 se každou druhou říjnovou neděli, koná slavná Velká pardubická, nejtěžší koňský dostih v Evropě a druhý nejtěžší na světě.
🎖️ O zlatou přilbu se v závodu motocyklů na ploché dráze ve Svítkově každoročně utkají nejlepší jezdci z Polska, Německa, Dánska, Švédska, Rakouska, Nizozemska, Anglie, ale i Spojených států nebo Austrálie.
🎖️ HC Dynamo Pardubice zase nadchne svými výkony fanoušky ledního hokeje. Klub patří dlouhodobě mezi nejlepší a nejúspěšnější týmy v Česku.
🎖️ A ti, co spíše holdují fotbalu, mohou přijít podpořit prvoligové FK Pardubice na stadion Pod Vinicí s kapacitou 3 000 diváků.
 

Pardubice voní po perníku

Pardubice jsou od 16. století proslulé výrobou medového perníku. Tradiční spojení „pardubický perník“ je chráněné označení původu Evropské unie. Dnes se tato pochoutka vyváží daleko na zahraniční trhy a v obchodech je k dostání i v dárkových baleních. Některé kousky vypadají jako hotová umělecká díla, až je člověku líto je sníst.
 
A do spektra potravinářského průmyslu patří už od 14. století také tradiční výroba piva. Její kořeny sahají až do roku 1650, kdy v Pardubicích na zámku začal pracovat první pivovar. Dnes vyrábí pod značkou Pernštejn několik druhů piva a limonády, originální je 19° tmavé pivo Porter vlastní receptury. Přijeďte ho ochutnat!
 

Co dělat v Pardubicích, když prší
V Pardubicích nebudete vědět kam dřív, i když vás přepadne deštivé počasí. Za návštěvu rozhodně stojí Gočárova galerie, která je umístěna v nově zrekonstruovaných Automatických Gočárových mlýnech. V historii se ocitnete v Institutu paměti národa, plném moderních technologií a rozšířené reality. A zaslouženým odpočinkem je pak Aquacentrum s wellnes centrem i tobogány. 

Turistická informační centra


Otevření Automatických mlýnů v Pardubicích

V centru Pardubic vzniká nová čtvrť. Národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny, jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, se otevře veřejnosti.
Pardubice, Pardubický kraj

Velká pardubická 2023

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2023 nás čeká již 133. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.
Pardubice, Pardubický kraj

Prohlídky protileteckého krytu na pardubickém zámku

Kryt civilní obrany se začal tajně stavět v severovýchodním rondelu zámeckých valů v roce 1953. K zajištění utajení byli dokonce vystěhováni obyvatelé budovy čp. 4 pardubického zámku (budova Labské brány). Můžete ho navštívit na komentovanou prohlídku.
Pardubice, Pardubický kraj

ČEZ RunTour Pardubice 2023

Seriál běžeckých závodů ČEZ RunTour odstartuje 21. 10. 2023 na Pardubickém dostihovém závodišti! Buďte u toho s námi a zažijte neopakovatelnou běžeckou atmosféru. Těšit se můžete na tratě dlouhé 3, 5 a 10 km, děti pak na Lupilu dětský běh na 500 a 1000 metrů.
Pardubice, Pardubický kraj

MINT Market Pardubice

MINT Market se po menší odmlce vrací do areálu Automatických mlýnů a rovnou do nově zrekonstruovaných prostor. Těšte se na výběr více než padesáti tvůrců z celé republiky a Slovenska.
Pardubice, Pardubický kraj

Aviatická pouť v Pardubicích 2024

Na pardubickém letišti uskuteční již 32. ročník Aviatické pouti. Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory.
Pardubice, Pardubický kraj

Dynamo 100 – výročí 100 let pardubického hokeje

Oslavte 100 let pardubického hokeje výpravou do minulosti. Unikátní výstava na Zámku Pardubice nabídne návštěvníkům ucelený pohled na vývoj pardubického hokejového klubu od roku 1923 až po současnost.
Pardubice, Pardubický kraj

Expozice S.K.L.E.M. v Pardubicích

Pardubická sbírka moderního českého skla je u nás i v zahraničí respektovanou kolekcí jak svojí početností, tak kvalitou zastoupených exponátů.
Pardubice, Pardubický kraj

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.
Pardubice, Pardubický kraj

Aquacentrum Pardubice – vodní radovánky pro celou rodinu

Aquacentrum Pardubice je nově zrekonstruovaný aquapark s padesátimetrovým bazénem, wellness centrem a tobogány či divokou řekou pro děti a v průběhu léta i pláž.
Pardubice, Pardubický kraj

Pohádková zahrada Pardubice

U parku Červeňák v Pardubicích najdete pohádkovou zahradu se zvířátky, které se podařilo zachránit z nevhodných podmínek nebo jatek. Obývají ji hlavně hospodářská zvířata, kozy, ovce, králíci, ale také poník, kočky, morčata, křepelky nebo želvy.
Pardubice, Pardubický kraj

Gočárova galerie v Pardubicích

Gočárova galerie v Pardubicích představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se pořádá výstavy a organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny. Expozice najdete v Domě U Jonáše a Automatických mlýnech.
Pardubice, Pardubický kraj

Lumpárium – dětský svět Pardubice

Dětské zábavní centrum Pardubice – Trnová. Zábava pro děti, odpočinek pro rodiče.
Pardubice, Pardubický kraj

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.
Pardubice, Pardubický kraj

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.
Pardubice, Pardubický kraj

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích byl postaven v letech 1507-1514 s klášterem a sloužil jako pohřební kostel Pernštejnů. A je památkou mimořádné uměleckohistorické a architektonické hodnoty.
Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Staročeské medové perníky v Pardubicích

Rodinná cukrárna a perníkárna u Janošů v Pardubicích! Ochutnejte medové perníčky s kávou, čajem, mlékem nebo perníkovou medovinou a vyzkoušejte si sami zdobení perníku. Nejmladší z nejstaršího perníkářského rodu v Pardubicích Pavel Janoš vám povypráví o historii výroby perníku v Čechách i ve světě.
Pardubice, Pardubický kraj

Pardubický perník JaJa

Perníky tato rodinná firma vyrábí již od roku 1990, je držitelkou ochranné zeměpisného označení Pardubický perník.
Pardubice, Pardubický kraj

Petr Novotný – Výroba a prodej Pardubického perníku

Pardubický perník je chráněné zeměpisné označení a v současné době ho ve městě vyrábí tři podniky a mezi nimi i Petr Novotný.
Pardubice, Pardubický kraj

Nanukárna Mňam Kunětické zmrzky s dílnou

Stálé stanoviště oblíbené Mňam Kunětické zmrzky najdete na Smilově ulici v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Pardubická moštárna Zdrcený jablko – čerstvé mošty a další jablečné výrobky

Mošty od Zdrceného jablka nejsou přislazovány, na jejich výrobu nejsou použitý žádné konzervanty ani další přísady. Jedná se o 100% přírodní produkt.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurace Rybárna v Pardubicích

Restaurace Rybárna je umístěna v parku na břehu Matičního jezera. Kompletně byla zrekonstruována v roce 2006 do dnešní podoby. Restaurace má kromě hlavního lokálu 2 salonky a 2 letní terasy, z nichž jedna, krytá, je s výhledem na jezero a druhá u velkého oploceného dětského hřiště.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurace U Lva

Menší rodinná restaurace, která se jako jedna z mála v Pardubicích může pyšnit tím, že klientům připravuje svá jídla a tematická degustační menu již více jak dvacet let.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurant U Dvou Kohoutků v Pardubicích

Malá nekuřácká restaurace v blízkosti centra Pardubic nabízí vybraná jídla z domácí i zahraniční kuchyně, široký nápojový a vinný lístek. V restauraci myslí také na nejmenší hosty, pro které je na zahrádce připraven dětský koutek.
Pardubice, Pardubický kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Chrudim

Proběhněte se kolem řeky Chrudimky. Tato trasa je určena všem běžcům, co běhají bez testerů a čipů v botách. Vede po asfaltu. Můžete si vybrat, zda poběžíte jen 2350 metrů nebo celých 5 kilometrů.
běhání v Chrudimi, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
výlet s dětmi po Pardubicku, Výlety pro děti

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.
Pardubický kraj, Výlety pro děti