Úvod > Co chcete dělat? > Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně
Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Foto: Vila Tugendhat na jare, autor: Milan Jaroš ">
Přidat foto
Kultura

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.
Jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO (v roce 2001). K vile patří i přilehlá zahrada. Pozemek věnoval otec Grety Tugendhatové, známý brněnský textilní průmyslník Löw-Beer. Vila je označována, spolu s německým pavilónem v Barceloně (1929), za nejvýznačnější předválečné dílo Miese van der Rohe a stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení. Patří k základním dílům světové moderní architektury – funkcionalismu. Autor je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století.

Vnitřní vybavení domu navrh Ludwig Mies van der Rohe  se svými spolupracovníky Lilly Reichovou a Sergiem Ruegenbergem. Nábytek byl převážně z trubkové a pásové oceli a z ušlechtilého dřeva (palisandr, zebrano, makassarský eben). Jediným uměleckým dílem v interiéru byla plastika dívčího torza od Wilhelma Lehmbrucka z roku 1913. Manželé Tugendhatovi obývali vilu pouze do roku 1938, kdy byli jakožto Židé nuceni opustit pod hrozbou německé expanze Československou republiku. Na podzim roku 1939 ji zabavilo Gestapo a o tři roky později byla zapsána jako majetek Velkoněmecké říše. Během války vilu využíval letecký konstruktér a průmyslník Willy Messerschmitt.

V roce 1945 ji zabrala Rudá armáda a vila sloužila k ubytování sovětských vojáků, v jejím přízemí byla konírna V této době vzal za své veškerý mobiliář. Při náletu na Brno byla výbuchem pumy zničena všechna okna hlavního obytného prostoru kromě jednoho. Touto ztrátou byl prakticky zničen celý architektonický koncept vily. Naštěstí technická struktura stavby zůstala zachována. Po osvobození vila sloužila jako soukromá škola rytmiky a taneční gymnastiky paní Karly Hladké, a to v rozmezí let 1945 – 1950, kdy byla vila předána Státnímu ústavu léčebného tělocviku, který zde prováděl rehabilitaci dětí s vadami páteře a špatným držením těla.
 
V roce 1969 byl dům zapsán do Státního seznamu kulturních památek. V 80. letech proběhla rekonstrukce. Od počátku 90. let do roku 1994 sloužila stavba komerčním účelům. Z rozhodnutí Rady města Brna byla vila předána do užívání Muzeu města Brna, které ji od prvního července uvedeného roku zpřístupnilo jako památník moderní architektury.


Prohlídkové okruhy


Základní okruh
60minutová prohlídka vily Tugendhat s průvodcem, která Vám představí to nejdůležitější z celého objektu.
Okruh Vás zavede do: 3. nadzemního podlaží – tzv. ložnicové patro (horní terasa, vstupní hala, rodičovská sekce, dětská sekce); 2. nadzemního podlaží – hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyně, zahrada (dle povětrnostních podmínek) a zahrady (dle povětrnostních podmínek), výstavy v technickém podlaží. Vstupné: 350 Kč

Vila zvenku – novinka 2022
40 minutová prohlídka s průvodcem, která Vás v letních, víkendových termínech zavede na terasy vily Tugendhat. Součástí okruhu jsou: představení urbanistického vývoje v okolí lužáneckého parku a historie vily Tugendhat; 3. nadzemní podlaží – Horní terasa s panoramatickým výhledem na historické centrum města a vilovou kolonii nad lužáneckým parkem, vstupní terasa, pohled z exteriéru do ložnicového patra; 2. nadzemní podlaží – Zahradní terasa s výhledem na hlavní obytný prostor a zahrada i výstavní prostory. Vstupné: 150 Kč.

Rozšířený okruh
90minutová prohlídka vily Tugendhat s průvodcem, která Vám představí celý objekt včetně technického zázemí. Okruh Vás zavede do: 3. nadzemního podlaží – tzv. ložnicové patro (horní terasa, vstupní hala, rodičovská sekce, dětská sekce); 2. nadzemního podlaží – hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyně; 1. nadzemního podlaží – tzv. technické patro (strojovna vzduchotechniky, kotelna, strojovna pro elektrické spouštění oken, prádelna, fotokomora, trezor na kožichy) a zahrady (dle povětrnostních podmínek), výstavy v technickém podlaží. Vstupné: 400 Kč

Zahrada a expozice
Během otevírací doby můžete zakoupit jednorázovou vstupenku do zahrady. Součástí vstupenky jsou rovněž výstavy v technickém podlaží vily. Poslední vstup je možný v 17.30, prohlídka je bez průvodce.
V případě nepříznivých povětrnostních podmínek (sníh, náledí, vítr) je zahrada uzavřena. V rámci stálé expozice věnované vile Tugendhat si můžete prohlédnout původní nábytek z vily Tugendhat ze 30. let, a rovněž řadu fotografických a textových materiálů. Vstupné: 50 Kč.

Večerní prohlídky - novinka 2022
Večerní prohlídky vily, v jejichž rámci je možné absolvovat hodinovou prohlídku interiéru v unikátní atmosféře pátečního večera. Konají se od května do září, vždy se začátkem ve 20:30 a jsou omezeny na 16 osob. Vstupné: 350 Kč.
21.6.
29.8.
Festival uprostřed v Brně 2022

Festival uprostřed v Brně 2022

Brno, Jihomoravský kraj
11.7.
15.7.
Tenisové prázdniny v Brně

Tenisové prázdniny v Brně

Brno-střed, Jihomoravský kraj
18.7.
22.7.
Tenisové prázdniny v Brně

Tenisové prázdniny v Brně

Brno-střed, Jihomoravský kraj
25.7.
29.7.
Tenisové prázdniny v Brně

Tenisové prázdniny v Brně

Brno-střed, Jihomoravský kraj
Arnoldova vila v Brně

Arnoldova vila v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Technické zázemí vily Löw-Beer

Technické zázemí vily Löw-Beer

Brno, Jihomoravský kraj
Wellness park Lužánky

Wellness park Lužánky

Brno-střed, Jihomoravský kraj