Úvod > Co chcete dělat? > Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích
Památky

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.
První pardubická stavba architekta Josefa Gočára (1880-1945) vznikla v letech 1909 a 1910 na břehu Chrudimky. Architektura mlýnů je asociací babylonské Ištařiny brány a proto je pro stavbu typické režné zdivo z tmavých a světlých cihel. Gočár v té době zároveň projektoval lázeňský dům v Bohdanči, otevřený 1. května 1913, a kubistický palác U Černé Matky Boží v centru Prahy. Josef Gočár je mnohými považován za největšího českého architekta 20. století.

A kdo že byla ona rodina Winternitzů, po které byly automatické mlýny pojmenovány? Šlo o význanou rodinu, která výrazně ovlivnila Pardubice počátkem 20. století. Bratři Egon a Karel Winternitzové vlastnili v letech 1909-10 mlýn Valcha, který byl zrušen roku 1910. Následně proto nechali vystavět nové Automatické mlýny. Členové rodiny Winternitzovy byli velmi činní ve veřejném životě Pardubic, avšak během genocidy za druhé světové války jich spoustu zahynula v nacistických koncentračních táborech.

Architektura Gočárových automatických mlýnů je asociací babylonské Ištařiny brány. V druhé polovině minulého století levé nábřežní křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, v areálu vznikly i další budovy. Od roku 2014 jsou mlýny národní kulturní památkou.


Renovace 2021/22

V současnosti je vlastníkem mlýnů pražský architekt Lukáš Smetana. Majitel mlýnů zahájil opravy v roce 2020 a v roce 2021/22 je plánuje otevřít. Lukáš Smetana také prozradil, že se hodlá v blízké době do Pardubic s rodinou přestěhovat a nejspíše bydlet přímo v Gočárových mlýnech.

Renovace Winternitzových Automatických mlýnů přemění objekt v moderní centrum umění a kreativity. Přesune se sem Východočeská galerie Pardubice, Galerie města Pardubic a vzniknou Centrální polytechnické dílny.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 3. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Epifany Patisserie v Pardubicích

Epifany Patisserie v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy
Medychef

Medychef

Pardubice, Východní Čechy
Hotel Zlatá Štika v Pardubicích

Hotel Zlatá Štika v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy
Cukrárna v Pernštýnské

Cukrárna v Pernštýnské

Pardubice, Východní Čechy