Úvod > Co chcete dělat? > Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích
Památky

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.
První pardubická stavba architekta Josefa Gočára (1880-1945) vznikla v letech 1909 a 1910 na břehu Chrudimky. Architektura mlýnů je asociací babylonské Ištařiny brány a proto je pro stavbu typické režné zdivo z tmavých a světlých cihel. Gočár v té době zároveň projektoval lázeňský dům v Bohdanči, otevřený 1. května 1913, a kubistický palác U Černé Matky Boží v centru Prahy. Josef Gočár je mnohými považován za největšího českého architekta 20. století.

A kdo že byla ona rodina Winternitzů, po které byly automatické mlýny pojmenovány? Šlo o význanou rodinu, která výrazně ovlivnila Pardubice počátkem 20. století. Bratři Egon a Karel Winternitzové vlastnili v letech 1909-10 mlýn Valcha, který byl zrušen roku 1910. Následně proto nechali vystavět nové Automatické mlýny. Členové rodiny Winternitzovy byli velmi činní ve veřejném životě Pardubic, avšak během genocidy za druhé světové války jich spoustu zahynula v nacistických koncentračních táborech.

Architektura Gočárových automatických mlýnů je asociací babylonské Ištařiny brány. V druhé polovině minulého století levé nábřežní křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, v areálu vznikly i další budovy. Od roku 2014 jsou mlýny národní kulturní památkou.


Renovace Automatických mlýnů 2021/23

V současnosti probíhá přestavba objektu na galerii, která má být dokončena letos, samotné otevření galerie je plánováno na polovinu roku 2023. V areálu Automatických mlýnů nevzniká jen krajská galerie, město Pardubice tam buduje polytechnické dílny a městskou galerii, investuje tam i majitel areálu architekt Lukáš Smetana.

Renovace Winternitzových Automatických mlýnů přemění objekt v moderní centrum umění a kreativity. Přesune se sem Východočeská galerie Pardubice, Galerie města Pardubic a vzniknou Centrální polytechnické dílny.
 

Provozovatel

Automatické mlýny (majitel Ing.arch. Lukáš Smetana)

Mezi Mosty 436
530 03 Pardubice
Tel.:
+420 725 369 931
Email:
smetana@johann-ho...
WWW:
eastbohemiafilmof...
GPS:
50,041627 15,782218
 
Region:
Pardubický kraj
Oblast:
Pardubicko
Město:
Pardubice
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Medychef

Medychef

Pardubice, Pardubický kraj
Epifany Patisserie v Pardubicích

Epifany Patisserie v Pardubicích

Pardubice, Pardubický kraj
Optimista Pardubice

Optimista Pardubice

Pardubice, Pardubický kraj
U Toulavé pípy

U Toulavé pípy

Pardubice, Pardubický kraj