Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Muzejní noc v Jihočeském muzeu
Společenské akce

Muzejní noc v Jihočeském muzeu

Dovolujeme si vás tímto pozvat na Muzejní noc, která se koná v pátek 26. května od 17:00 hodin v hlavní budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a v jejím blízkém okolí.
Akci zahájí v 17:00 venku před hl. vchodem muzea (ze strany Senovážného náměstí) jedinečná bubenická show Wild Sticks

Návštěvníky přivítají také oblíbení pouliční komedianti na chůdách s obříma rukama (Dell Arte) z uskupení Chůdadlo, které si v průběhu akce připravilo i další zajímavý program (např. žonglérskou školu a představení nebo pohádku Drak, Jiří a věž).

Nevynechejte ani Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty, které jsou založeny na zcela odlišné vizuální stránce oproti hrám klasickým a nabízí zážitek, který zamotá hlavu fantaskními příběhy. Děti jistě zaujme i malování barvami na obličej od Gabriely Chvojkové.

V přednáškovém sále muzea v přízemí je připravena dílna s výrobou odznaků nebo si zde můžete pořídit snímek na památku v zábavném fotokoutku PIXBOT. Edukační sály v přízemí pak nabízí Africké dílny (výroba oděvních doplňků, šperků a dekorací).

Divadlo Víti Marčíka si pro návštěvníky akce připravilo v Barokním sále muzea dvě představení – Bajaja a Šípková Růženka. 

Nedílnou a oblíbenou součástí Muzejní noci jsou samozřejmě i výstavy a expozice. V přízemí budovy určitě navštivte novou výstavu Umění černé Afriky, jejímiž autory jsou manželé Jana a Viktor Ambrožovi – provozovatelé Zoologické zahrady ve Dvorci u Borovan. K vidění je jejich rozsáhlá a unikátní sbírka afrického kmenového umění, kterou získali během svých cest po Africe (hl. masky a sošky), dále textil, hudební nástroje, tradiční africké šperky nebo zbraně a také platidla. Část výstavy se věnuje i rozmanité africké přírodě.

Fanoušky motorismu jistě potěší výstava milevského sběratele Martina Kupce: ŠKODA – automobily na plakátech a v prospektech 1945 – 2022.

V den konání Muzejní noci se otevře prodejní výstava masožravých rostlin Markéty Aubrechtové, která potrvá do 4. 6. 2023, včetně pondělí. K vidění jsou desítky druhů masožravek ze všech kontinentů (např. špirlice, mucholapky, masožravé liány, rosnatky, tučnice, heliamfory, vodní i terestrické bublinatky a mnohé další). V rámci Muzejní noci proběhnou i dvě komentované prohlídky této výstavy.

Především pro děti je pak připravena i hravá a interaktivní výstava Pat a Mat od autora Ondřeje Sedláčka, která představí svět těchto dvou pověstně nešikovných kutilů. Těšit se můžete třeba na animační dílnu, originální scény a loutky z oblíbeného večerníčku, hernu nebo fotokoutek.

Vřele doporučujeme i návštěvu stálých expozic – Příběh města Českých Budějovic prezentuje dějiny města a okolí od pravěku až do 20. století a stálá expozice ve 2. patře pak představuje to nejlepší z oblasti přírody, geologie, archeologie a národopisu. Ne nadarmo získala tato expozice 1. místo a titul Muzejní výstava roku v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis!
 
Na terase muzea si můžete odpočinout u kávy a dát si také něco na zub v kavárně RAW od Kočovky Lenky Kočové nebo využijte stánek s občerstvením (Lucullus) venku před hlavním vchodem do muzea.

Určitě si nenechte ujít vrchol celé akce! Muzejní noc zakončí venku před hlavním vchodem ze strany Senovážného náměstí před 22:00 hod. duo ze souboru Ilusias, který si připravil akční světelnou show Colour Party. Ponořte se do víru kruhů, užívejte fantazii světel a poznejte bytosti v pohybu. Žonglování, tanec a párová akrobacie uchvátí vaši představivost.

Provozovatel

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Dukelská 1
370 51 České Budějovice
Tel.:
+420 391 001 519
Email:
propagace@muzeumc...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.muzeu...
GPS:
48,972559 14,476630
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Výstava Umění černé Afriky v Jihočeském muzeu

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích si připravilo unikátní výstavu Umění černé Afriky, tedy umění části afrického kontinentu jižně od Sahary. Přiblíží rituální masky a sošky, které jsou důležité pro africké kmeny, textilie, hudební nástroje i šperky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Škoda – automobily na plakátech a v prospektech (1945 – 2022)

Výstava prezentuje vývoj reklamy, propagace a grafiky zachycené na dobových originálech plakátů a tiskovin společnosti Škoda Auto z archivu milevského sběratele Martina Kupce, který se této činnosti věnuje již přes deset let.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Obrazy vody – Jihočeské přehrady a jejich otisk v krajině a společnosti

Putovní exteriérová výstava o minulosti přehradních nádrží Lipno a Orlík. Deset tematických panelů představuje výběr z dobových fotografií, plakátů, pohlednic a reprodukcí výtvarných děl. Návštěvníci se seznámí s příběhy obou přehrad nahlíženými pohledem dobové propagandy, techniky, památkové péče.
České Budějovice, Jihočeský kraj

NN Night run České Budějovice

NN NIGHT RUN ČESKÉ BUDĚJOVICE je největší tradiční běžeckou událostí v Českých Budějovicích na Náměstí Přemysla Otakara II.
České Budějovice, Jihočeský kraj

NN Night run Olomouc

NN NIGHT RUN OLOMOUC je největší tradiční běžeckou událostí v Olomouci na Výstavišti Flora.
Olomouc, Olomoucký kraj

Trek and down 2023

TREK AND DOWN je extrémně dlouhý a náročný NON – STOP závod dvojic. Jak název napovídá, účastníky čekají dvě disciplíny. Nejdříve se dvojice vydají pěšky do Vyššího Brodu, tam závod plynule přejde do své druhé fáze.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Rock in Budweis

Arakain, Trautenberk, Traktor, Alkehol a další kapely zahrají na budějovickém výstavišti v rámci festivalu Rock in Budweis.
České Budějovice, Jihočeský kraj

South Bohemia Classic 2023

Mezinárodní setinová rallye veteránských a sportovních vozidel se rok od roku těší čím dál větší popularitě.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Jihočeská filharmonie v Českých Budějovicích

Jihočeská filharmonie byla založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a je jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Klášter kapucínů s kostelem Sv. Anny v Českých Budě­jovicích

Klášter kapucínů byl vybudován v letech 1615 – 1621, císařovnou Annou Tyrolskou, chotí Matyáše Habsburského, která uvedla kapucíny do Českých Budějovic roku 1614. Kostel je v duchu kapucínské architektury jednoduchá jednolodní stavba s dvěma kaplemi po severní straně.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Prohlídka radnice s průvodcem v Českých Budějovicích

Barokní radnice se nachází na náměstí Přemysla Otakara II. a je součástí městské památkové rezervace. Původní renesanční stavba byla vybudována v polovině 16. století. V první polovině 18. století byla podle návrhu Antonína E. Matrinelliho barokně přestavěna.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Areál Petrinum

Kostel Panny Marie Růžencové se nachází v srdci Českých Budějovic, Žižkova třída, unikátní je především svojí novorománskou architekturou a výzdobou v beuronském uměleckém stylu. Sousedí také s mateřincem kongregace bratří Nejsvětější Svátosti – Petrini, kteří nad celým areálem drží ochranou ruku.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Pohádkovým královstvím s Vandrovní knížkou a Cestovním pasem

Vandrování pobaví i poučí. Sbírání razítek z pohádkových info-kanceláří, hradů, zámků, rozhleden, mlýnů a mnoha jiných turistických cílů vám umožní poznat lépe jižní Čechy a celé Pohádkové království (Jižní Čechy pohádkové, Pohádková Šumava, Pohádkové Příbramsko – Brdsko – Drdsko, Pohádkový západ).
České Budějovice, Jihočeský kraj

Budějcká hospodská únikovka

Zažijte České Budějovice očima místňáka. 15 šifer vám postupně rozkryje trasu, která vás protáhne 10 hospodami krásného, historického města.
České Budějovice, Jihočeský kraj

CamperHere – poradenství pro cesty obytným autem

Online Camping Studio. Nabízíme komplexní poradenství na cesty obytným vozem online. Nabízíme online konzultace a asistenci na cestách pro začátečníky tak i pokročilé. Zkušení karavanisté vám rádi pomohou s cestou obytným autem za dobrodružstvím.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích je místem, kde se lidé rádi potkávají. Můžete si zde dopřát výbornou kávu a vynikající "zdravé" domácí dorty a zákusky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace café bar Karla IV. v centru Českých Budějovic

Za dveřmi restaurace naleznete stylové prostředí, kde útulnou a domácí atmosféru dokresluje velký otevřený krb. Ve sklepení se třpytí měděné pivní tanky, které vybízejí k ochutnání orošeného džbánku pivního moku, který známe již 170 let.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Grandhotel Zvon České Budějovice

Grandhotel Zvon s nádherným výhledem na historické náměstí Českých Budějovic nabízí komfortní ubytování.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel v Centru

Hotel v Centru se nachází v Českých Budějovicích, jen 100 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.,
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel Garni České Budějovice

Hotel Garni nabízí dostupné ubytování jen pár minut od centra Budějovic. Pokoje disponují vlastní koupenou se sprchou a WC a připojením k internetu WiFi.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Ubytování v historickém centru města Českých Buděojvic, přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Využít zde můžete podzemní garáže, ubytovat se lze také v rodinných mezonetových pokojích. Snídaně se podává formou švédských stolů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel U Tří hrušek

Hotel U Tří hrušek suites & apartments je situovaný v centru Českých Budějovic, jen 150 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.
České Budějovice, Jihočeský kraj