Úvod > Co chcete dělat? > Biskupský dvůr v Brně

Biskupský dvůr v Brně

Kultura
V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Stálá expozice Fauna Moravy představuje zástupce obratlovců žijících na území Moravy. Numismatická expozice s názvem Dějiny peněz na Moravě a Moravské medailérství ukazuje v souborném přehledu funkci peněz v životě společnosti a jejich vliv na hospodářské, sociální a kulturní dění od pravěkých civilizací až po dnešek. Prohlédnout si můžete akvárium sladkovodních ryb a modely hub J. Rulíška. Každé pondělí a úterý zde působí také houbařská poradna s radami od mykologů. Historický sál nabízí prostory pro pořádání různých koncertů, přednášek či jiných kulturních akcí.

Z historie Biskupského dvora
Původně gotickou stavbu proboštství brněnské kapituly koupil roku 1588 olomoucký biskup Stanislav Pavlovský (odtud „Biskupský dvůr“) a pro nového majitele ji důkladně přestavěl italský stavitel Antonio Gabri. Úpravy po roce 1600 dokončil nástupce biskupa Pavlovského kardinál František Dietrichstein. Moravské zemské muzeum získalo v Biskupském dvoře své první sídlo roku 1818, tedy rok po svém založení. Pro jeho potřeby bylo přistavěno v 80. letech 19. století tzv. d´Elvertovo křídlo s balkónovým portálem, pocházejícím ze zbořeného paláce Mitrovských na náměstí Svobody. Z tohoto náměstí bylo v roce 1858 přeneseno i sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, umístěné uprostřed nádvoří Biskupského dvora. Pozdější rozsáhlé stavební úpravy, dokončené roku 1963, již podstatně nezměnily celkovou tvářnost Biskupského dvora. V letech 2008 - 2009 prošel Biskupský dvůr rekonstrukcí.

Celý popis
Naposledy změněno: 5. 10. 2019