Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Španělská synagoga
Památky

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.
Nejmladší z pražských synagog Židovského města je řazena mezi nejkrásnější pro svůj okázalý zdobený interiér, ve kterém převažují orientální popřípadě přírodní štukové motivy. Architekti se zde nechali inspirovat převážně islámskou architekturou, ve které převažují bohatě zdobené a zlacené prvky, ze kterých až oči přecházejí. Nádherné řezbářské práce jsou vidět na dveřích i zábradlí. Barevné vitráže i vnitřní výzdoba podle návrhů architektů A Bauma a B. Münzbergera byly dokončeny v roce 1893. V letech 1836 – 45 ještě ve Staré škole působil jako varhaník František Škroup, skladatel české národní hymny.

A jak vlastně přišla synagoga ke svému jménu? V šestnáctém století došlo k vyhnání Židů ze Španělska Isabelou Kastilskou, a po odchodu ze své původní domoviny se malá část z nich usadila v Praze. Jako svůj svatostánek získali právě tuto již zmíněnou školu, která se od osídlení Španěly začala nazývat Španělská synagoga. Po nějaké době přestala škola díky rozrůstající se židovské komunitě vyhovovat, přikročilo se tedy k nové stavbě.

Nákladná rekonstrukce (2019 – 2020) rozšířila expoziční prostor na více než 600 m2 a kromě jiného umožnila bezbariérový přístup do třech pater synagogy. Synagoga se bude nadále využívat k pořádání večerních pořadů, zejména koncertů klasické hudby.
 

Během války bylo v synagoze skladiště

Během druhé světové války sloužila synagoga jako skladiště zabavených synagogálních předmětů z českých židovských obcí. Státní židovské muzeum ji získalo do péče v roce 1955, v roce 1960 v ní byla otevřena expozice synagogálního textilu. Od 70. let byla synagoga zanedbávána a v roce 1982 uzavřena. Rekonstrukce mohla začít až po roce 1989 a v 90. letech 20. století byla Španělská synagoga obnovena.
 

Expozice posledních 200 let dějin Židů v českých zemích

Expozice "Židé v českých zemích, 19.-20. století" otevřená v prosinci 2020 (porozsáhlé rekonstrukci synagogy) mapuje uplynulá dvě století plná dějinných zvratů, kterými si česká a moravská židovská komunita prošla. Zájemci uvidí judaika a další trojrozměrné exponáty, dokumenty, filmy a fotografie.

Seznamuje s postupným zrovnoprávněním a emancipací Židů v Rakousku-Uhersku, vznikem českožidovského a sionistického hnutí, nejvýznamnějšími podnikateli, vědci, spisovateli, hudebníky a umělci (mimo jiné Franzem Kafkou, Sigmundem Freudem, Gustavem Mahlerem). Přibližuje rovněž přestavbu pražského Židovského Města, židovské památky Čech a Moravy a historii Židovského muzea v Praze. Zvláštní pozornost je věnována holocaustu českých a moravských Židů v letech 1939-1945 a ghettu Terezín.

Robert Guttmann – Pražský poutník

Výstava obrazů populárního pražského naivisty z doby první republiky představuje Guttmannovy obrazy, dobové fotografie a dokumenty dochované ve sbírkách Židovského muzea v Praze.
Praha 1, Praha

Smrt a dívka – Pražští komorní sólisté

Pražští komorní sólisté, rezidenční soubor kostela sv. Šimana a Judy, přednese program významných skladatelů pod názvem Smrt a dívka. Sólistou na lesní roh bude Yngve Abelvik.
Praha 1, Praha

Czech Ensemble Baroque

Czech Ensemble Baroque s Romanem Válkem v čele představí Znějící zeměpis Georga Philippa Telemanna, zazní Claudio Monteverdi i Heinrich Schütz.
Praha 1, Praha

Barokní podvečery – Puer natus est

Vánoční kantáty J. S. Bacha a Magnificat G. Ph. Telemanna.
Praha 1, Praha

Kollert Family

Vynikající klavírista Jiří Kollert společně se svými nadanými syny Eduardem a Richardem v komorní řadě Pražských symfoniků.
Praha 1, Praha

Martin Kasík & Bennewitzovo kvarteto

Bennewitzovo kvarteto společně s klavíristou Martinem Kasíkem v dílech Haydna, Chopina a Šostakoviče.
Praha 1, Praha

Radio Antiqua

Špičkový nizozemský soubor Radio Antiqua zahraje díla barokních skladatelů v rámci cyklu Stará hudba Pražských symfoniků.
Praha, Praha

Kouzelná Rybovka Matěje Formana

Oblíbená Česká mše vánoční ve scénickém provedení Divadla bratří Formanů.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.
Praha 1, Praha

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě

Pomník Franze Kafky najdete na hranicích bývalého židovského města, mezi Španělskou synagogu a gotickým katolickým kostelem sv. Ducha. Autorem je sochař Jaroslav Róna, při realizaci spolupracoval s architektonickým studiem Davida Vávry.
Praha 1, Praha

Galerie Roberta Guttmanna – výstavní prostory Židovského muzea v Praze

Židovské muzeum v Praze představuje vlastní výstavní prostor pro prezentaci krátkodobých tematických výstav, Galerii Roberta Guttmanna. Galerie je výstavní prostor o rozloze více než 80 metrů čtverečních, který splňuje veškeré požadavky na moderní prezentaci uměleckých a muzejních sbírek.
Praha 1, Praha

The Owners – zakázkové krejčovství

Krejčovský ateliér, který šije na míru metodou Made to measure. Důležitý je každý detail saka, stejně jako vztah se zákazníky. Nezáleží na tom, zda jste si přišli pro košili, oblek, kostýmek, smoking, frak, šaty, kabát nebo jenom ponožky. Vždy dostanete tu nejvyšší možnou kvalitu.
Praha 1, Praha

Veřejné hřiště Na Františku

V zimě oblíbené kluziště, v létě hřiště s umělou trávou. Sportovní areál v centru Prahy nabízelo dříve sportovní vyžití jak široké veřejnosti, tak i školám a ostatním institucím. Aktuálně je areál uzavřený, MČ Prahy 1 hledá nového provozovatele.
Praha 1, Praha

Prodejna s lokálními výrobky

Útulný obchod s lokálními (českými a slovenskými) značkami. Designové a ručně tvořené produkty, přírodní kosmetika, šperky, dobroty, hračky, káva, čaj a další.
Praha 1, Praha

Speculum Alchemiae – alchymistická dílna z doby Rudolfa II.

V Haštalské ulici v Praze najdete zpřístupněnou původní alchymistickou dílnu z doby Rudolfa II., kde se míchal elixír věčného mládí a kde Golem dostal svůj šém.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Salvátora v Praze

Největší pražský evangelický kostel, jehož stavba byla politickou událostí, příznačnou pro napětí v českém předbělohorském státě. Sbírka na stavbu kostela probíhala po celé Evropě a byla jakousi demonstrací solidarity protihabsburského tábora v předvečer třicetileté války.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmá Staré Město Praha by Chateau Mcely

Nový elegantní apartmán v secesním domě na Starém Městě v Praze. Byt o rozloze 180 metrů čtverečných umožňuje dokonalé spojení zážitku se stověžatou Prahou. Výjimečný prožitek romantiky ve dvou i radostné chvíle rodiny s dětmi.
Praha 1, Praha

Casa de Carli

Restaurace otevřela své prostory na Starém Městě ve Vězeňské ulici už v roce 2012. Majitel a současně šéfkuchař Matteo De Carli restauraci vede společně se svou partnerkou Lenkou Hermanovou, která léta pracovala jako generální manažerka v pětihvězdičkovém hotelu v New Yorku.
Praha 1, Praha

Restaurace La Veranda

La Veranda nabízí „šťastné jídlo“. Zdejší kuchaři tím chtějí ukázat, že jídlo vás může naplnit nejen fyzicky, ale především po emoční stránce. Jsou jídla nápaditá, hezky prezentovaná a lehce stravitelná. Jednoduše řečeno, jsou to jídla, která v nás vyvolávají jistotu, že život je krásný!
Praha 1, Praha

Restaurace AsianTemple

V restauraci Asian Temple v Bílkově ulici č. 13 poblíž rušné Pařížské ulice si vychutnáte nejlepší asijské pokrmy.
Praha 1, Praha

La Casa Blů – podnik, který znáte z filmu Samotáři

La Casa Blů založena roku 1996 chilským Pražákem a současným většinovým majitelem Jorgem Zúňigou Pavlovem a jeho tehdejším společníkem je jedinečné místo v Praze.
Praha 1, Praha

Allure hotel & residence Prague

Hotel Allure se nachází v samotném srdci Prahy, nedaleko Staroměstského náměstí.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Pivotéka Pípa Beer Story v Praze

Pivotéka Pípa Beer Story je součástí nově otevřeného Food Story, kde najdete i bistro, prodejnu potravin a rychlé občerstvení, celé je to součástí komplexu Tržnice Dlouhá 14. Na pivním listu nabízí až 160 druhů piv ze všech koutů Česka i světa.
Praha 1, Praha