Úvod > Co chcete dělat? > Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě
Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.
Židovské muzeum v Praze vzniklo roku 1906. U jeho zrodu stáli historik dr. Salomon Hugo Lieben a dr. August Stein, představitel českožidovského hnutí a pozdější předseda pražské židovské obce. Jeho účelem bylo zdokumentovat historii, tradice a zvyky židovského obyvatelstva v Čechách a na Moravě.

Židovské muzeum vlastní bohaté sbírky stříbra, textilií a má jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě, která obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih. Je ojedinělá nejen množstvím svých předmětů, ale především tím, že pocházejí z jednoho uceleného území – z Čech a Moravy. Ve svém souhrnu tak sbírka podává celistvý obraz o životě a historii Židů v tomto regionu.

Židovské muzeum spravuje v oblasti bývalého pražského ghetta  tyto objekty, ve kterých jsou stálé expozice: Maiselovu synagogu, Španělskou synagogu, Pinasovu synagogu a Starý židovský hřbitov, Klausovou synagogu, Obřadní síň (budova pražského Pohřebního bratrstva) a Galerii Roberta Guttmanna.

Program Židovského muzea k výchově proti antisemitismu v ČR: muzeum nabízí zájemcům prohlídku s výhradně českým odborným výkladem při poskytnutí výrazné slevy. Tato prohlídka se bude vždy konat v neděli a o státních svátcích ve 14.00 hod. Dospělí  zaplatí 130 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma a děti 6-15 let, studenti a důchodci zaplatí 80Kč. Program zahrnuje také komentovaný vstup do Židovského muzea a Staronové synagogy. Vstupenky je nutno zakoupit v Informační a rezervačním centrum ŽMP (Maiselova 15, Praha 1, zadní kancelář).
 

Židovské muzeum v Praze

Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2015 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2015 – za projekt „Revitalizace Maiselovy synagogy“
2003 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2003 – za katalog „Textiles from Bohemian and Moravian Synagogues“
2006 – Cena Českého výboru ICOM – za projekt „Rok s židovskou kulturou – 100 let Židovského muzea v Praze“
2005 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2005 – za publikaci „Muž, který si nedal pokoj / Příběh Josefa Poláka (1886–1945)“
 

Ubytování a restaurace v okolí