Úvod > Co chcete dělat? > Arcibiskupský palác Olomouc
Arcibiskupský palác Olomouc
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.
Při procházce historickým jádrem Olomouce určitě navštivte Arcibiskupský palác, který je dodnes sídlem olomouckého arcibiskupa, což historickým prostorám dodává nezaměnitelnou atmosféru. V interiérech paláce vyniká štuková výzdoba a množství obrazů, dobový nábytek, kachlová kamna a sbírka skla, porcelánu a habánské keramiky. Zcela výjimečný je soubor zlacených klasicistních lustrů.
 

Po stopách slavných osobností

V minulosti Olomouc nemohla poskytnout vhodnější prostory pro významná jednání a státnické akty. Rezidence se tak zapsala do našich národních i do evropských dějin jako místo osudových událostí: roku 1805 se zde před bitvou u Slavkova radili ruský car Alexandr a rakouský císař František, v roce 1848 se zde ujal vlády  teprve osmnáctiletý rakouský císař, český a habsburský král František Josef I., v roce 1850 byla v paláci uzavřena důležitá mírová smlouva mezi Rakouskem a Pruskem, tzv. Olomoucké punktace.

Reprezentační místnosti však hostily i mnohé další významné osoby, mezi nimi císařovnu Marii Terezii, papeže Jana Pavla II. či prezidenty T. G. Masaryka, E. Beneše, V. Havla, V. Klause a M. Zemana. Tyto sály také tvoří hlavní část prohlídkového okruhu zpřístupněného od roku 2011 veřejnosti, do něhož mimoto patří i místnost pro krátkodobé výstavy.

Kromě klasických komentovaných prohlídek reprezentačních sálů mohou návštěvníci využít také nabídku specializovaných prohlídek pro děti, školní kolektivy, i pro nevidomé, objekt je bezbariérově přístupný.

Ubytování a restaurace v okolí

Coffee Library

Coffee Library

Olomouc, Olomoucký kraj
The Black Stuff Irish Pub Olomouc

The Black Stuff Irish Pub Olomouc

Olomouc, Olomoucký kraj
Svatováclavský Pivovar v Olomouci

Svatováclavský Pivovar v Olomouci

Olomouc, Olomoucký kraj
Hospoda U Musea neboli Ponorka

Hospoda U Musea neboli Ponorka

Olomouc, Olomoucký kraj