Úvod > Co chcete dělat? > Památník Zámeček v Pardubicích
Kultura

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček je pietní místo, na kterém byla vybudována pod zemským povrchem nová moderní expozice, která multimediální formou přibližuje události roku spojené s druhým stanným právem v roce 1942 nejen na Pardubicku.
Expozice Památníku Zámeček leží na pietním místě bývalého nacistického popraviště v Pardubicích. Místě, které připomíná temnou část historie a má být mementem pro budoucí generace. Sestoupíte a ponoříte se do tragických příběhů těch, kteří se dokázali postavit zlu. V expozici naleznete unikátní dobové předměty i digitalizované kopie dokumentů sesbíraných jak v Evropě, tak v zámoří.
 
Expozice Památníku Zámeček nabízí nové a v mnoha případech také překvapivé historické souvislosti. A to díky unikátním písemným dokumentům nejen z českých, ale i zahraničních archivů. Součástí expozice je také krátký úvodní film zachycující přerod prvorepublikové atmosféry do nacistického teroru s unikátními dobovými obrazy z Pardubic, předměty dochované z popraviště, audionahrávku deníku Jaroslava Charypara, který odvážel z popraviště mrtvé, fotografie přibližující ženevské konvence a krátké filmy se svědectvími přeživších či pamětníků.

Jednou z částí expozice je tzv. "pracovna gestapa". Zde jsou na interaktivních displejích vystaveny dobové dokumenty, které přístupnou formou vypráví o nacistickém plánu na germanizaci Evropy, dopadech atentátu na Reinharda Heydricha na nacistické vedení, formování odboje na Pardubicku, kolaborantských organizacích či o příběhu pardubických Židů. Návštěvník si také může poslechnout záznamy protektorátního rozhlasu i vysílání BBC z Londýna.

Vlastní expozice památníku je pak koncipována jako okružní a charakterovou různorodost jejích částí podtrhuje odlišnost jednotlivých výstavních prostor, jako např. různá výšková úroveň či střídání světla a tmy. Mezi jednotlivými částmi jsou pak vloženy předěly. Památník nabízí řadu vzdělávacích programů nejen pro školy, součástí programu jsou i přednášky a výstavy pro veřejnost.
 

Pietní místo Zámeček

Pietní místo se nachází na okraji Pardubic, na území bývalé obory, která patřila k honosné Larischově vile místními nazývané Zámeček. Vilu s rozlehlým lesem v období protektorátu zabrala nacistická pořádková policie. Ta si v oboře vyhlédla odlehlé místo s písečným valem, u kterého si zřídila cvičnou střelnici. Po rozpoutání heydrichiády byli lidé z Pardubicka a okolí zatčeni gestapem a po postupném přivežení prakticky ihned přiváděni na střelnici. Výjimkou byli lidé z Ležáků, kteří byli na několik hodin drženi ve sklepení Zámečku.
Písečný val se tak rázem stal popravištěm. V létě roku 1942 zde zahynulo 194 lidí. Nejmladší z nich, Helence, bylo jen 15 let.
Sup Pardubice

Sup Pardubice

Pardubice, Pardubický kraj
Wellness & Spa U Vinice

Wellness & Spa U Vinice

Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Rybárna v Pardubicích

Restaurace Rybárna v Pardubicích

Pardubice, Pardubický kraj
Pivovar U Vojtěchů

Pivovar U Vojtěchů

Pardubice, Pardubický kraj
Restaurace Na Staré Rybárně

Restaurace Na Staré Rybárně

Pardubice, Pardubický kraj