Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.
Památky

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

V Olomouci si můžete prohlédnout Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII., které nabízí prohlídku jednoho ze čtyř fortů habsburské pevnosti z 2. poloviny 19. století. Prostory soukromého areálu Fortu XVII. a zde působícího zájezdního hostince Citadela je možné využít pro pořádání kulturních, firem

Pevnost je jednou z nejzachovalejších součástí císařského systému opevnění města Olomouce. Staveniště fortu poctil návštěvou císař Franc Josef I. a ruský car Mikuláš. Jedná se o fort pernamentního charakteru vystavěný mezi lety 1850 a 1854 podle projektu ženijního ředitele a vrchního projektanta fortové pevnosti Olomouc Juliuse von Wurmba.

Součástí areálu je zájezdní hostinec Citadela. Jeho návštěva vás zavede zpět do dob Rakouska-Uherska, kdy vás obslouží profesionální personál oděný do stylových uniforem. Zajímavostí jsou názvy pokrmů, které představují fortovou terminologii.

Fort je zapsán jako nemovitá kulturní památka České republiky. Od roku 2009 je v prohlídkovém okruhu zařazena také escarpa střelecké galerie v zemním valu.
 

Muzeum Fort Křelov a exkurze do kasemat

Muzeum olomouckého komplexu opevnění na Fortu Křelov nabízí komentované prohlídky pro veřejnost i předem objednané skupiny návštěvníků. Exkurze zájemcům neodhalí jen drobné výstavní exponáty, ale odkryje i tajemství masivních zemních valů a před stovkami let budovaných kasemat.

Prohlídky začínají každou celou hodinu, délka komentované prohlídky je zhruba 40 minut.

Průvodce vás seznámí se vznikem a historií fortového opevnění a zajímavostmi  Fortu XVII. Projdete si vnitřní prostory reduitu, ubytoven mužstva, buzzer platz se studnou, prostory šíjové kaponiery – místa poslední obrany a další zajímavé prostory pevnosti. Komentovanou část prohlídky zakončíte v expozici militárií, dobových fotografií, plánů fortů a map fortového opevnění města Olomouce.

Dále budete pokračovat prohlídkou zemního valu – eskarpy. Tyto masivní a tajemné kasematní prostory si projdete s hořícími loučemi. Po prohlídce kasemat vás průvodce vyprovodí před bránu. Dále můžete samostatně pokračovat prohlídkou vnější části pevnosti, projít se mezi eskarpou a kontraeskarpou, případně si prohlédnout německý bunkr z 2. světové války.

Ubytování a restaurace v okolí

Resort Krásná Morava u Olomouce

Resort Krásná Morava u Olomouce

Olomouc, Olomoucký kraj
Minipivovar Melichárek Horka nad Moravou

Minipivovar Melichárek Horka nad Moravou

Horka nad Moravou, Olomoucký kraj
Hotel NH Olomouc Congress

Hotel NH Olomouc Congress

Olomouc, Olomoucký kraj