Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Ostravská muzejní noc 2023
Ostravská muzejní noc
Festivaly

Ostravská muzejní noc 2023

Do 14. ročníku kulturního festivalu Ostravská muzejní noc se zapojí 32 ostravských organizací, které nabídnou volný vstup a netradiční program až do pozdních nočních hodin. Mezi zapojenými institucemi vás přepraví zvláštní autobusové muzejní linky zcela zdarma.

Tématem letošního ročníku je recyklace a festivalový program nabídne mimo jiné i kreativní nápady, jak naložit s upcyklovatelným odpadem. Festival bude zahájen před Novou radnicí na Prokešově náměstí v Ostravě v 17.30 hodin.

Většina zapojených organizací nabízí interaktivní program a tvůrčí dílny. V Minikině Kavárna děti rozpohybují loutku ze starých filmových plakátů. V Galerii Díra zrecyklují staré osvětlené papíry a fotografie ekologicky vyvolají pomocí kávového roztoku. Recyklační workshopy nejen pro děti pořádají také Antikvariát a klub Fiducia, městská galerie PLATO Ostrava, Slezskoostravská galerie a GDM contemporary. Od poklusu mezi institucemi si návštěvníci mohou oddechnout při environmentálních hrách v Museu+ a ve Včelím městě v hravé galerii Dvorana. Dílny zaměřené na upcyklaci si návštěvníci užijí v Ostravském muzeu, kde si ozdobí tašku starými látkami a knoflíky, a v Galerii výtvarného umění v Ostravě si do ní ušijí peněženku ze starých bannerů. V Lidové konzervatoři a Múzické škole Ostrava si vytvoří šperky a originální výšivky, ve Střední umělecké škole, Ostrava vyrobí recyklované pohlednice nebo keramiku.

U Radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a v Národním zemědělském muzeu děti i dospělí ochutnají jídla ze surovin, které obvykle vyhazujeme. V Hasičském muzeu města Ostravy mohou děti experimentovat se starou hasicí technikou a v Oblastním spolku Českého červeného kříže se naučí zachraňovat životy. V TyfloCentru Ostrava si vyzkouší, co musí nevidomý člověk zvládnout v rámci běžného dne, a v Rádiu Ostravan se mohou zúčastnit živého vysílání. Tvůrčí festivalový program doporučuji zakončit recyklovaným drinkem na párty vinylových nosičů v Klubu Parník.

Pro návštěvníky Ostravské muzejní noci budou dále připraveny volné a komentované prohlídky výstav, například ve Výstavní síni Sokolská 26, Výtvarném centru Chagall, Muzeu a Galerii Mlejn, Galerii Gong, Galerii Jáma 10, Galerii Fakulty umění (GAFU) a na Dole Michal. Vystoupení mezinárodního amatérského hudebního klubu nabídne Ostrava Expat Centre ve Futureu, unikátním prostoru zaměřeném na udržitelnost a recyklaci. Národní památkový ústav uspořádá přednášku o výzkumu historické krajiny na Jesenicku a Dopravní podnik Ostrava zpřístupní depozitář vozidel.


Praktické informace

K přepravě mezi zapojenými institucemi bude opět možné využít čtyři muzejní autobusové linky Dopravního podniku Ostrava zdarma. Jejich jízdní řády jsou k dispozici na ostravskamuzejninoc.cz, kde je zveřejněn podrobný program jednotlivých organizací. Na některé aktivity je nutno se rezervovat předem.


Zapojené instituce a jejich otevírací doba

 • Ostravské muzeum 15.00–23.30
 • Galerie výtvarného umění v Ostravě 17.00–24.00 (rezervace na Recyklohraní)
 • Radnice města Ostravy 17.00–22.00 + věž 17.00–23.00
 • Radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz  17.00–21.00 (rezervace na komentované prohlídky)
 • CKV, Výstavní síň Sokolská 26 17.00–24.00
 • CKV, Klub Parník 17.00–24.00
 • CKV, Dvorana, hravá galerie 18.00–24.00 (rezervace na prohlídky)
 • CKV, Minikino Kavárna  16.30–22.00 (rezervace na filmové projekce)
 • Plato Ostrava – městská galerie současného umění   17.00–22.00 (rezervace na komentované prohlídky)
 • Hasičské muzeum města Ostravy 17.00–24.00
 • Antikvariát a klub Fiducia 18.00–22.00
 • Výtvarné centrum Chagall 17.00–24.00
 • Muzeum a Galerie Mlejn 18.00–23.30
 • Galerie Jáma 10  18.00–22.00
 • Galerie Gong 18.00–24.00
 • Futureum 17.00–24.00
 • Ostrava Expat Centre 17.00–22.00
 • GDM contemporary 17.00–24.00
 • Slezskoostravská galerie, 17.00–23.45
 • Galerie Fakulty umění 17.00–24.00 
 • Národní zemědělské muzeum 17.00–23.00 (rezervace na přednášku s ochutnávkou)
 • Národní památkový ústav 18.00–21.00 (rezervace na přednášku)
 • Důl Michal 20.00–23.00
 • MUSEum+ 17.00–21.00
 • Galerie Díra 16.00–20.00 
 • Dopravní podnik Ostrava 18.00–24.00
 • Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava 17.00–20.30
 • Střední umělecká škola, Ostrava 17.00–22.00
 • TyfloCentrum Ostrava 19.00–24.00 (rezervace na prohlídky)
 • Rádio Ostravan 17.00–22.00 (rezervace na živé vysílání)
 • Oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava 17.00–22.00

Rock in Ostrava

Ty nejlepší rockové kapely v jeden den na jednom podiu? A ve vašem městě? To je Rock in Ostrava 2023! Těšte se na strhující koncertní jízdu na velkém podiu s kvalitním ozvučením a scénou. Vystoupí kapely Traktor, Trautenberk, Alkehol, Harlej a další.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Festival Spectaculo Interesse v Ostravě – mezinárodní loutkářský festival

Mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse, jehož pořadatelem je ostravské Divadlo loutek se bude konat již po čtrnácté od 1. do 6. října 2023.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Něžná krása s vůní škrobu

Výstava představuje krajky a výšivky od poloviny 18. století až do konce 20. století, které během 151 let existence Ostravského muzea obohatily jeho sbírku.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostravské fauna trhy

Chovatelská a pěstitelská burza pro širokou veřejnost.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Léto v centru

Koncerty, letní kino, soutěže, divadlo, táboráky, akce pro děti. Bohatý program chystá na letní měsíce Centrum Pant u kontejnerového baru Pavilon na Černé louce.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostravské fauna trhy

Chovatelská a pěstitelská burza pro širokou veřejnost.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Elektrotechnická výstava Volty

Na výstavě bude k vidění spousta novinek z elektrotechniky, elektromobility, vědy, techniky a určitě zde najdete i nejnovější trendy v osvětlení a chytré domácnosti. Vstup pro všechny návštěvníky je zcela zdarma, stejně jako vloni.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic Ostrava

Cílem festivalu je obohatit a zpříjemnit letní dny obyvatelům a návštěvníkům města Ostravy vystoupeními rozličných českých i zahraničních folklorních souborů. Najdete nás v různých městských obvodech a to jak v sídlištní zástavbě, tak i v blízkosti nákupních center.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a je to největší sbírkotvorná galerie v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Prohlídky Ostravy s průvodcem

Ostravské turistické informační centrum připravilo několik možností komentovaných prohlídek, na některé má přímo vypsané termíny, jiné nabízí k objednání. Vyrazit tak můžete s průvodcem na procházku po Moravské Ostravě, po Vítkovicích a dalších místech.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě

Výškovou dominantou centra městské části Ostravy-Vítkovic se stala v roce 1880 zvonice, ke které byla v letech 1883 – 1886 přistavěna chrámová loď kostela sv. Pavla. Charakteristickým znakem všech staveb je režné neomítané zdivo.
Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezský kraj

Fyzioterapie – možnost, jak cíleně pracovat na svém zdraví

Řešení vašich pohybových obtíží při sportovní činnosti, turistice, práci i v jiných denních aktivitách.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Obchodní dům Ostravica-Textilia v Ostravě

Někdejší módní dům, otevřený roku 1930, patřil od počátku k nejluxusnějším stavbám svého druhu v tehdejším Československu a po dlouhá desetiletí představoval jednu z ostravských architektonických ikon. Od roku 2022 po letech chátrání byla zahájena jeho oprava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Kulturní a vzdělávací centrum PANT s kavárnou a knihkupectvím

Ostrava se pyšní novým kulturním a vzdělávacím centrem otevřené různým názorům. Prostor, ve kterém se bude naplňovat idea otevřené, vnímavé a sebevědomé společnosti, ochotné převzít odpovědnost za svůj osud a budoucnost, se snaží oživit střed města.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

The Little Gym Ostrava – cvičení s dětmi, batolaty a kojenci

Děti v nesoutěživé, zároveň však motivující atmosféře rozvíjejí nejen své fyzické dovednosti, ale i celkovou osobnost, adekvátně svému věku, založení a schopnostem. Budují si tak širokou pohybovou základnu, pozitivní vztah k pohybu a sportu a také sebedůvěru.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě

Tato trojlodní novorenesanční bazilika je po velehradské bazilice druhým největším chrámem na Moravě a ve Slezsku. Zdobí ji dvě 67 m vysoké věže z roku 1889, které byly postaveny podle projektu Gustava Meretty. Jedná se o druhý největší chrám na Moravě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Imperial Hotel Ostrava

Imperial Hotel Ostrava poskytuje nadstandardní služby od svého otevření v roce 1904. Jeho praktická poloha přímo v centru, bohatá historie a profesionální personál z něj tvoří ideální hotel pro váš pobyt.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Modrá myš – cocktailový bar v Ostravě

Je to více než sto let, kdy se v baru Modrá myš poprvé rozezněly šejkry.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Levský restaurant – řízek jako kolo od vozu

Přijďte si směřit své síly s obrovským řízkem a zažijte jedinečný zážitek a gurmánskou zábavu. Zasoutěžte si se svými přáteli a zjistěte kdo je nejlepší a nejrychlejší řízkojedlík. Jde o stálou akci restaurantu Levský, který je navíc kousek od proslulé Stodolní ulice v Ostravě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Palačinkárna Café au père tranquille v Ostravě

Francouzská kavárna Au père v Ostravě nabízí ve dvou patrech příjemné posezení nejen nad kávou. V nabídce jsou také palačinky na sladký i slaný způsob, polévky a steaky s bagetami.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurant Stračena City Ostrava

Restaurant s výrobou domácích italských těstovin a ingerdiencí. Italský bufet s možností si namíchat oběd podle vlastní chuti. Vynikající steaky nejen z naší farmy Klokočov. Otevřená pekárna a kuchyně, rotující pípa (až 7 druhů piv) a nabídka kvalitních italských vín.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace Moravská chalupa

Stylový interiér, typicky staročeská kuchyně i pokrmy moderní gastronomie, moravská pohostinnost: to je ve zkratce Moravská chalupa, restaurace sídlící v centru Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Nha Cretcheu – Jamieho chutě v Ostravě

Nha Cretcheu nabízí autentickou kuchyni v moderním podání šéfkuchaře Jamieho Santose, který je původem z Kapverdských ostrovů, kde se také před mnoha lety zrodila jeho vášeň k vaření.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Černý Kůň Market – Street food market v Ostravě

Pod ikonickou nástěnnou malbou koně v Nádražní ulici v Ostravě to ožilo! Vznikl tu totiž parádní street food market s příznačným názvem Černý kůň, kde se spojili ti nejlepší gastronomové nejen z Moravskoslezského kraje.
Ostrava, Moravskoslezský kraj