ÚvodCo chcete dělat?KulturaMoravské zemské muzeum
Moravské zemské muzeum, kudy z nudy
Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.
Nejznámějším exponátem je legendární Věstonická venuše, nejstarší keramická soška na světě. Nejvíce navštěvovaným objektem Moravského zemského muzea je Pavilon Anthropos s proslulou rekonstrukcí mamuta v životní velikosti. Kromě stálých expozic i krátkodobých výstav nabízí Moravské zemské muzeum přednášky, exkurze a systematicky se věnuje práci s mládeží. Ve stálých expozicích i aktuálních výstavách jsou rovněž oblíbené čtvrteční komentované prohlídky.
 

Objekty Moravského zemského muzea

Výstavními objekty Moravského zemského muzea v Brně jsou Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Palác šlechtičen, Pavilon Anthropos, Památník Leoše Janáčka či Dům Jiřího Gruši, mimo Brno pak Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou, Starý zámek v Jevišovicích a Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti. Na zámku v Budišově se nachází veřejnosti přístupný přírodovědný depozitář Moravského zemského muzea.
 

Hlavní stálé expozice Moravského zemského muzea

Dietrichsteinský palác
Zaniklý život na Moravě – vývoj života v jednotlivých geologických érách
Pravěk Moravy – přehled vývoje osídlení Moravy od prvních stop člověka na tomto území  
Velká Morava – vývoj slovanského osídlení Moravy v rozmezí 6. – 10. století
Morava ve středověku – zánik Velkomoravské říše a období 14. – 15. století
Památník Karla Absolona – život a dílo významného archeologa, geografa a speleologa
Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století – politické, kulturní a sociální dějiny novověké Moravy
Svět nerostů – nerosty a horniny s důrazem na mineralogicko-petrografické poměry Moravy
a Slezska

 
Biskupský dvůr
Centrum Mendelianum – atraktivní vhled do oblasti genetiky a molekulární biologie
 Akvárium sladkovodních ryb – živé ryby cejnového pásma z dolních toků řek jižní Moravy
Fauna Moravy – zástupci obratlovců žijících na území Moravy

Palác šlechtičen
Loutkářské umění – historie českého loutkářství v časovém horizontu přibližně dvou a půl století
Tradiční kultura na Moravě – hmotná a duchovní kultura vycházející ze specifických projevů života na Moravě

Pavilon Anthropos
O původu člověka a vzniku kultury – nejstarší dějiny osídlení Moravy i celého evropského kontinentu včetně slavné rekonstrukce mamuta v životní velikosti, atraktivní obrazy Zdeňka Buriana

Památník Leoše Janáčka
Život a dílo Leoše Janáčka – kompletně dochovaná Janáčkova pracovna a základní informace o jeho životě a díle, archiv Leoše Janáčka jako součást Českého dědictví UNESCO

Památník Bible kralické
Umění knihtisku a bratrská tiskárna v Kralicích – originální ukázky knihtiskařského umění
z přelomu 15. a 16. století

Mendelova stezka Brnem
Naučná stezka byla slavnostně otevřena při příležitosti oslav dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela v Mezinárodní den DNA 25. dubna 2022. Připomíná zakladatele vědeckého oboru genetika a upozorňuje na místa v Brně, kde pobýval, studoval nebo působil. Tvoří ji 17 informačních panelů, instalovaných v místech spojených s Mendelovým životem. Začíná na Biskupském dvoře, kde měla sídlo Hospodářská společnost, jejímž byl Mendel členem a funkcionářem. Další zastavení stezky představují známá brněnská místa v překvapivých souvislostech.

Klub přátel MZM
1. června 2021 byl založen Klub přátel MZM. Nabízí tři varianty členství dle zájmů.

Nechte se provést!
Máte rádi interakci? Nebaví vás číst popisky? Chcete se dozvědět víc? Rádi se ptáte a tříbíte si názory? Právě pro vás jsou určeny komentované čtvrtky – prohlídky v našich expozicích a aktuálních výstavách pod vedením špičkových odborníků z řad zaměstnanců a spolupracovníků MZM.

Aktuality

Světy ukryté v kameni v Moravském zemském muzeu v Brně

Moravské zemské muzeum vás zve na výstavu Světy ukryté v kameni, na které můžete shlédnout unikátní a rozmanité formy křemenných hmot, doprovázené efektními makrofotografiemi detailů leštěných achátů od Jiřího Šury.
Brno, Jihomoravský kraj

Nastoupil jsem co redaktor... Literatura a literáti v Lidových novinách 1893-1939 v Moravském zemském muzeu v Brně

Každý stát, každé společenství má své symbolické značky. Česká republika, historická země Morava a její centrum Brno mohou být hrdé, že k nim patří i deník Lidové noviny.
Brno, Jihomoravský kraj

Maraton hudby Brno

Hudba napříč žánry – klasická, jazz, rock, pop, lidová, elektronická, folk nebo country zazní v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo v plenéru. Právě tento nepřetržitý hudební proud vyjadřuje i název festivalu.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Hurvínek prodává nevěstu

V nové rodinné inscenaci diváky do světa opery zavedou slavné loutkové postavičky Spejbl s Hurvínkem a Máničkou.
Brno, Jihomoravský kraj

Schweiglův kříž

Výstava fotografií emeritního biskupa Vojtěcha Cikrleho je k vidění v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Výstava starozákonních kreseb Vladimíra Pecháčka

V salónku Diecézního muzea je k vidění výstava starozákonních kreseb Vladimíra Pecháčka, malíře a grafika z období první poloviny 20. století. Výstava je přístupná do 30. září v otevírací době Diecézního muzea.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Autoteatro – Problémoví spolužáci

Imerzivní představení pro 2 diváky – muže a ženu.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Autoteatro – Problémoví spolužáci

Imerzivní představení pro 2 diváky – muže a ženu.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.
Brno, Jihomoravský kraj

Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea

Nová stálá expozice Moravského zemského muzea Středoevropská křižovatka mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události Moravy od Rakouska-Uherska až do Evropské unie. Moravu líčí jako středoevropskou křižovatku.
Brno, Jihomoravský kraj

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.
Brno, Jihomoravský kraj

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku je české experimentální divadlo založené v roce 1967. Prezentuje se neobvyklými autorskými inscenacemi a výjimečnými divadelními počiny. Pravidelně hostuje na českých a zahraničních scénách, účastní se festivalů a samo je pořádá.
Brno, Jihomoravský kraj

Centrum experimentálního divadla v Brně

CED zastřešuje činnost tří unikátních, umělecky autonomních scén, které produkují a celoročně uvádějí odvážná umělecká díla – Divadla Husa na provázku, HaDivadla a platformy pro performativní umění Terén.
Brno, Jihomoravský kraj

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.
Brno, Jihomoravský kraj

Exit Brno 2090 – venkovní úníková hra

Celou hrou vás bude provázet interaktivní mobilní aplikace, které vás provede po neznámé trase od stanoviště ke stanovišti. Během cesty budete řešit nejrůznější hádanky a šifry, cíl je přitom jednoduchý – dostat se co nejrychleji na konec.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Air Cafe

Kromě ovoce a zeleniny se na Zelném trhu v Brně nachází také okouzlující kavárna Air Cafe, jenž vzdává hold československým letcům, kteří hrdinně bojovali za 2. světové války v britském královském letectvu. Atmosféru doplňují dobové fotografie i vzácné artefakty z výstroje našich letců.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Anybody v Brně – nejkouzelnější místo v ČR, kde se můžete ubytovat

Brněnský podnik Anybody slibuje podobně nepředvídatelné zážitky i v prostředí hotelu. Podle ankety Amazing Places se brněnský zážitkový hotel stal nejkouzelnějším místem v České republice, kde se můžete ubytovat.
Brno, Jihomoravský kraj

Bistro Domovina na Zelném trhu v Brně

Nové bistro Vietnamských baget a Little Saigonu.
Brno, Jihomoravský kraj

EFI Hostinec Zelňák

Nachází se na krásném Zelném trhu v budově divadla Reduta. K pohodové atmosféře přispívají i stolní hry, které jsou v hostinci k zapůjčení zdarma.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Podnik café bar v Brně

Café bar je místem, kde můžete v klidu pracovat, vychutnat si ranní kávu a dát si snídani, kterou podávají až do 14 hodin.
Brno, Jihomoravský kraj

Būcheck Brno

Co najdete na Zelném trhu? Přece Būcheck, který zde parkuje od úterý do soboty. Otevírá v 11:30 a zůstává otevřen až do vyprodání zásob.
Brno, Jihomoravský kraj

Café Momenta v Brně na Zelném trhu

Kavárna se zajímavými designem, nabídkou zákusků z vlastní výroby a výbornou kávou se nachází na Zelném trhu v centru Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Grandezza Restaurant v Brně

Restaurant Grandezza najdete v historické části města na Zelném trhu v prostorách stejnojmenného hotelu. Tržiště zde funguje již od 13. století a také kuchaři této restaurace ze zdejších čerstvých surovin připravují své speciality především středomořské kuchyně.
Brno, Jihomoravský kraj