Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Plato – městská galerie současného umění v Ostravě
PLATO, městská galerie současného umění
Kultura

Plato – městská galerie současného umění v Ostravě

PLATO je městská galerie současného umění v Ostravě. Působíme v centru města na dvou místech vzdálených od sebe necelých 70 metrů. Naše hlavní výstavy najdete v budově PLATO, v rekonstruovaných památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století.

Další prostor, PLATO Bauhaus, bývalý hobbymarket s plochou téměř 5 000 m2, využíváme pro vzdělávací a komunitní programy.

Kromě výstav připravujeme programy pro rodiny, nejrůznější vzdělávací aktivity a také vlastní koncertní i filmovou řadu. Provozujeme nakladatelství Octopus Press. Zvláštní důraz klademe na otázky feminismu, ekologie a sociální spravedlnosti.

V obou našich budovách najdete kavárnu. V PLATO Bauhausu je volně přístupná knihovna s čítárnou, materiálová knihovna, knihkupectví, zahrada a kino.

Vytváříme praktické zázemí pro nejrůznější umělecké i neumělecké komunity a spolupracujeme s nimi. Pořadatelům kulturních i jiných akcí poskytujeme bývalý hobbymarket Bauhaus, a podporujeme tak místní scénu.
 

Bývalá městská jatka v Ostravě

V 70. letech 19. století došlo k přemístění dobytčího trhu z dnešního Smetanova náměstí ke Stodolní ulici a Frýdlantské dráze. První jateční budova v Moravské Ostravě vznikla v roce 1880 přestavbou někdejšího hostince. V roce 1891 došlo k rozšíření areálu o chladírnu s kotelnou a strojovnou, postavené stavitelem Clemensem Hladischem podle projektu firmy Brand&Lhuillier. Kromě chladírny byly postaveny ještě chlévy pro hovězí a vepřový dobytek, koně, ovce a telata, hovězí porážka, prodejní haly, vozovna s kanceláří, sklad kůží, dršťkárna. Další rozšíření jatek proběhlo v letech 1902 – 1903. Jateční provoz zde byl zachován až do roku 1965, kdy došlo k přestěhování jatek do nového masokombinátu v Martinově.

Rekontrukcí bývalých městských jatek získala budova svůj původní vzhled. Navíc bude sloužit kultuře a Ostravu obohatí skutečně zajímavá stavba podle návrhu světově uznávaného architekta. Na galerii moderního umění se proměnílo celkem pět na sebe navazujících částí objektu různého stáří – původní chladírny (1891), nové chladírny (1902), vepřové porážky (1902) a zastřešeného atria (1954). Šest výstavních sálů může být navzájem propojeno nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám je do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství. V objektu jsou umístěny i kanceláře, zasedací místnosti a bistro.

Stávající budově dominují dva historické materiály: venkovní cihly a vnitřní, bíle omítnuté stěny. Aby zůstala zachována historická kontinuita, byly interiéry galerie doplněny právě těmito dvěma materiály a také betonem. V roce 2024 se galerie Plato dostala na seznam 40 staveb užšího výběru ceny Miese van der Rohe – Ceny Evropské Unie 2024 za současnou architekturu.

Aktuality

Uprchlá, našel skrýš, stále uniká – Zvířecí zpravodajství

Kdyby městská zvířata mohla odpovědět na otázku, jak se jim v Ostravě žije, co bychom se dozvěděli?
Ostrava, Moravskoslezský kraj

100 let Velké Ostravy

Putovní výstava z dílny Archivu města Ostravy, která je v průběhu oslav postupně k vidění na Nové radnici a na různých místech 5 městských obvodů, na kterých se rozkládalo 7 zakladatelských obcí Velké Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Cestování obyčejného kluka aneb jak si stopnout letadlo?

Zažijte svět stopem: Od tanků po opilce. Bez peněz, s odvahou a inspirativními příběhy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Cestovatelský Stand-up – Cestování s Lowcost mamkou

Přijďte na přednášku o Thajsku! Zjistěte, jak cestovat levně a autenticky. Tipy pro Bangkok, Chiang Mai a 3 velké jižní ostrovy! Cestování v Thajsku plné tipů a zábavných příběhů z naší punkové cesty. Přednáší Tomáš Pachman.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2024

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Proč bychom si netančili – krajské kolo

Krajské kolo taneční soutěže pro neprofesionální tanečníky současného tance ve věku 6-26 let
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Čím Tibetská kniha mrtvých je a čím není...

beseda s Alexandrem Neumanem, autorem nového překladu kompletního cyklu nauk Bardo Thedol, na západě ne úplně přesně prezentovaného jako Tibetská kniha mrtvých.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Tibetští pastevci jaků a čínská rozvojová politika

Dr. Jarmila Ptáčková. Svědkyně mizejícího Tibetu se podělí o informace i praktické zkušenosti ze svých cest.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Tanec tisíce a jedné noci v Ostravě

Nechte se inspirovat rytmy orientální hudby a přeneste se do světa, kde k tanci nepotřebujete partnera. Inspirujte vaše tělo i mysl orientální kulturou, která vám dá zakusit zvláštní atmosféru harému, břišních tanečnic, sultánů, pyramid a slunce určující tep vašeho srdce i stíny vaší duše.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Škola in-line bruslení Ostrava

Naučte se jezdíte na in-linech a nové triky, kterými hodláte uchvátit své přátele. Naučíme vás bezpečnému in-line bruslení, základům jízdy – vpřed, vzad, brzdění, zatáčení, pokročilé bruslení, slalom, sjezd, základy triků, hry – objem činností v závislosti na zdatnosti klienta.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Venkovní únikové hry v České republice

Jde o venkovní zábavné hry s mobilní aplikací. Hraje se v týmu, nebo s rodinou, ve městě, v parku, pěšky nebo na kole, v Praze a na spoustě dalších míst v České republice.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Taneční kurzy karibských tanců

Taneční škola Bachata KINGS se věnuje výuce latino tanců: Bachata, Salsa, Merengue, Casino Rueda, Bolero, Zouk.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Stodolní ulice v Ostravě – ulice, která nikdy nespí

Stodolní ulice vás bude bavit! Nachází se v centru Ostravy a naleznete zde cca 70 rozmanitých klubů s různorodými interiéry. Vyberete si z nepřeberného množství akcí a hudebních stylů.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Na skákacích botách za zážitky severní Moravou

Vydejte se na skákacích botách na netradiční procházku přírodou a otestujte si svou tělesnou zdatnost.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Thajské masáže v Ostravě

Originální thajské masáže.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Thai Oasis – thajské masáže Ostrava

Tradiční thajské masáže v Ostravě jsou nezapomenutelným zážitkem nejen pro vaše tělo a mysl. Jsou zejména prostředkem k uvolnění celého organizmu a nastavení jeho nové rovnováhy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

U Kluků

U Kluků je restaurace v Ostravě zaměřující se na přípravu obědů pouze z čerstvých surovin.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace Moravská chalupa

Stylový interiér, typicky staročeská kuchyně i pokrmy moderní gastronomie, moravská pohostinnost: to je ve zkratce Moravská chalupa, restaurace sídlící v centru Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Palačinkárna Café au père tranquille v Ostravě

Francouzská kavárna Au père v Ostravě nabízí ve dvou patrech příjemné posezení nejen nad kávou. V nabídce jsou také palačinky na sladký i slaný způsob, polévky a steaky s bagetami.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Modrá myš – cocktailový bar v Ostravě

Je to více než sto let, kdy se v baru Modrá myš poprvé rozezněly šejkry.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Nha Cretcheu – Jamieho chutě v Ostravě

Nha Cretcheu nabízí autentickou kuchyni v moderním podání šéfkuchaře Jamieho Santose, který je původem z Kapverdských ostrovů, kde se také před mnoha lety zrodila jeho vášeň k vaření.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Levský restaurant – řízek jako kolo od vozu

Přijďte si směřit své síly s obrovským řízkem a zažijte jedinečný zážitek a gurmánskou zábavu. Zasoutěžte si se svými přáteli a zjistěte kdo je nejlepší a nejrychlejší řízkojedlík. Jde o stálou akci restaurantu Levský, který je navíc kousek od proslulé Stodolní ulice v Ostravě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Vinograf Ostrava

První Vinograf bar v Ostravě najdete na adrese Nádražní 45. Setkáte se zde se skvělou obsluhou a typicky pestrou i širokou nabídku vín z České republiky a ze zahraničí, která pečlivě vybrali zdejší sommelieři.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Kafekrámek Čerstvý Boby Ostrava

Pokud si chcete dát v Ostravě dobrou kávu, doporučujeme vám „kafekrámek“ Čerstvý Boby. Ten je ideální na rychlou kávu, nákup kávových zrn či na netradiční osvěžení v podobě koly s espresem.
Ostrava, Moravskoslezský kraj