Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do vinic a za vínem
Gurmánská turistika

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do vinic a za vínem

Máte rádi víno, vinařskou turistiku, sklepní uličky a malebná zákoutí s vinnou révou? Pak se s námi vydejte na toulky po vinicích. Najdete je totiž skutečně všude, nejenom na jižní Moravě, na Mělnicku a Litoměřicku, ale i v krajích, kde byste je vůbec nečekali. A protože budete cestovat s Kudy z nudy, samozřejmě nebudou chybět další vinařské zajímavosti a tipy.
Svět vína znáte jako své boty a vinařská turistika je vaše hobby? Pak určitě znáte i vinařskou hantýrku. Málokteré slovo ale vrtá lidem tolik hlavou jako viniční trať. Ne, skutečně nejde o železnici, vedoucí kolem vinic, ale nejde ani o vinici. Vinařský zákon definuje viniční trať jako pozemek, část pozemku nebo soubor pozemků, tvořících souvislý celek a splňujících předpoklady pro pěstování révy vinné. Jsou malé tratě s jedinou vinicí i tratě obrovské, kde hospodaří desítky vinařů. Jejich hranice sice v terénu nerozeznáte, ale každá viniční trať má své jméno. Často se v něm objevuje staré označení pro vinohrady „hora“ či další slova z vinařské hantýrky, například frejdy, frýdy či frédy. Některé vinice mají jména poetická, například Panenský kopec či Dívčí vrch, jiné zase tajemná – například Kotelná nebo Peklo. Většina se ale jmenuje docela obyčejně, proto leckde narazíte na Staré, Nové, Zadní, Prostřední a Přední Hory, Díly, Kopce, Pod předníma, Za zadníma, Nade vsí, Nad sklepy, U rybníčka, Pod Pálavou anebo Za Pálavou. Další, ty zajímavější, vám představíme cestou. Teď už ale nebudeme zdržovat vás ani sebe a jdeme na to – vzhůru do vinic!
 

1. Praha a Vinice sv. Kláry v Botanické zahradě

Tu a tam názvy vinic inspirovala líbezná dívčí jména – existují například viniční trati Anenský vrch, Bertýnka či Zdenčina vinice. Po svaté Kláře se jmenuje jedna z nejznámějších vinic v Praze, Vinice sv. Kláry v Troji. Památkově chráněná vinice s téměř 800 let dlouhou historií je součástí Botanické zahrady. Hrozny se sklízejí ručně a zpracovávají se ve sklepě přímo pod vinicí. Víno ochutnáte a koupíte přímo v botanické zahradě, v barokním viničním domku a terase s dechberoucím a neobvyklým výhledem na Prahu. Dodejme ještě, že pražská botanická zahrada je jednou z mála, která mé ve svém areálu rozsáhlý vinohrad!
 

2. Středočeský kraj a vinohrad u Borku na zámku Kačina

Na Kačině, empírovém zámku hraběte Chotka, se první vinobraní konalo již v roce 1847 a v roce 2012 se sem vrátilo: ten rok totiž proběhla panenská sklizeň v obnoveném vinohradu U Borku. Pečuje o něj vinařská společnost Vinné sklepy Kutná Hora a je tu vysazeno pět odrůd révy vinné: bílé zastupuje Phoenix a Solaris, modré pak nejznámější Rulandské modré, Jakubské a Regent. Tradiční vinobraní provází bohatý doprovodný program, například ochutnávky vín, farmářský trh či výstava zemědělské techniky a domácích zvířat. Protože na Kačině sídlí jedna z poboček Národního zemědělského muzea, můžete si také prohlédnout dobové interiéry a expozice s nejrůznějším zaměřením, a nakonec se projít bylinkovou zahradou a zámeckým parkem.
 

3. Jihočeský kraj a vinice na Hluboké a v Českém Krumlově

Zatímco některé vinice zná téměř každý, vinici v Hluboké nad Vltavou znají jen místní – a to ještě zdaleka ne všichni. Sazenice odrůdy Regent dostali v Hluboké od partnerského města v Německu a založili vinici přímo v centru města, na stráni pod Knížecím dvorem u Hotelu Podhrad. Právě díky malé vinici ale na Hluboké vznikly slavnosti vína, a právě na místním vinobraní víno ochutnáte, vyrábí se z něj často burčák.

Ačkoli hlubockou vinici zná málokdo, je celkem na očích. To neplatí pro další malé vinice v Jihočeském kraji, dokonale skryté a neznámé.  Například kdo chce vidět vinici v Českém Krumlově, musí navštívit areál zrekonstruovaných Klášterů. Vinná réva tu roste na terasách, podobně jako další vinice u zahradního domku Egona Schieleho v meandru Vltavy. Ani tady se víno neprodává, ochutnat ho ale můžete během českokrumlovského Festivalu vína.
 

4. Plzeňský kraj a Vinice v Plzni

Staleté tradice pěstování vinné révy v Plzni připomíná nejenom název plzeňské čtvrti Vinice, ale také sídliště a rozhledna Sylván a názvy ulic v této části města. Ty se jmenují podle známých vinařských destinací jižní Moravy, namátkou Brněnská, Hodonínská, Břeclavská, Strážnická, Bzenecká, Vrbovecká, Sedlecka, Slupská, Mutěnická, Znojemská, Mikulovská, Pálavská, Šatovská či Valtická. Dvě nové ulice spojující sídliště Vinice a vznikající západní okruh dostaly jméno Sylvánská a Na Ryzlinku, takže v budoucnosti se zřejmě dají očekávat jména inspirovaná jednotlivými odrůdami révy vinné.
 

5. Karlovarský kraj a vinný poklad v Bečově nad Teplou

Na hrad a zámek v Bečově nad Teplou se nejezdí jen kvůli relikviáři sv. Maura, ale také kvůli tekutému pokladu v podobě 133 lahví vína bordeaux či burgundského, ale i portského, koňaku nebo pravého šampaňského. Stejně jako relikviář je dal ještě před druhou světovou válkou pod podlahu hradní kaple schovat vévoda Beaufort-Spontin. Tekutý poklad byl objeven společně s relikviářem, postupně k němu přibylo několik dalších láhví, objevených při archeologickém průzkumu hradu. Když po letech obsah zkontrolovali zkušení someliéři, ukázalo se, že většina vín je ve skvělé kondici. Klenotem celého pokladu pak jsou láhve s vínem Château d’Yquem z roku 1896.
 

6. Ústecký kraj a vinice ve Vičicích

Vinice najdete i v místech, kde je nečekáte: třeba ve Vičicích, vesničce mezi Kadaní a Žatcem. Podle historických záznamů se tu vinná réva pěstovala už v roce 1285. Zchátralou vinici koupil v roce 2012 Jakub Mikulášek se svým bratrem a otcem a dnes ve Vinařství Mikulášek vyrábějí opravdu dobrá vína, a to co nejpřirozenějším způsobem s důrazem na ekologii a s respektem k přírodě.

Zatímco vičická viniční trať má jméno Zámecká a obnovená kadaňská vinice se jmenuje Svatováclavská, jinde v Ústeckém kraji vinaře inspirovala dívčí jména. Ve Velkých Žernosekách jsou vinice Malá a Velká Vendule, k dokonalosti to ovšem doladili v Bělušicích, kde mají vinici Kláru, Lenku, Lucii, Malou a Velkou Annu a Vendulu, a v Čepirozích s vinicemi Libuše, Mariana a Barbora.
 

7. Liberecký kraj a vinice sv. Zdislavy v Dubnici

Pravděpodobně nejseverněji položenou vinici v České republice najdete v Podještědí, v Dubnici. Vznikla v roce 2016 a jmenuje se Vinice sv. Zdislavy – ostatně hlavní patronka litoměřické diecéze je pochovaná v nedalekém Jablonném v Podještědí a kousek odtud leží zámek Lemberk, kde strávila velkou část života. Takový výhled na jiné vinici nenajdete – na obzoru se tyčí víc než tisíc metrů vysoký Ještěd a téměř sedm set metrů vysoké Ralsko. O vinici pečují manželé Badalcovi; roste tu například odrůda bílého vína Solaris a červeného vína Regent, anebo odrůda Zilga, která se pěstuje i ve Finsku.
 

8. Královéhradecký kraj a víno z Kuksu

V Kuksu, který je díky Hospitalu hraběte Šporka s kolekcí soch Ctností a Neřestí Matyáše Bernarda Brauna známý spíše jako perla vrcholného baroka než jako vinařská obec, byl zásluhou rodiny Rudolfských ze společnosti Vinné sklepy Kutná Hora před časem obnoven vinohrad Nad zámkem. Na opukovém podloží jsou vysazeny keře tradičních burgundských odrůd, které kdysi do Čech přivezl Karel IV., z altánu se otvírá působivý výhled na protější svah údolí Labe s Hospitalem. Začíná tu také Naučná vinařská stezka, která vás seznámí nejenom s historií i současností vinařství, ale také s prací na vinohradu a jednotlivými odrůdami vinné révy.
 

9. Pardubický kraj a víno z Choltic

Až se zastavíte na zámku v Cholticích na Pardubicku, věnujte zvláštní pozornost kapli svatého Romedia. O její úchvatnou výzdobu, kdy se po stěnách pnou úponky vinné révy a po nich šplhají andílci, se postarali italští mistři. Ti do Choltic kromě svého umění přivezli i vinnou odrůdu Dalavarius. Víno se v Cholticích na Mejšlenském kopci, kde se také říkalo Na vinici, pěstovalo už v roce 1558, pravidelně se tu konají slavnosti burčáku i vína vypěstovaného na Pardubicku a v nedaleké Čáslavi. Vinařskou tradici dodnes udržuje jediný choltický vinař Miroslav Horák.
 

10. Vysočina a vinice u jaderné elektrárny Dukovany

Na jihozápadním okraji areálu jaderné elektrárny Dukovany byla v roce 2020 vysázena malá „jaderná“ vinice. Jde o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ, počet vysázených hlav vinné révy – 2040 kusů – symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany (4 × 510 MW). Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné od Luboše Jiránka a jaderná stračena s nebeskými motivy, o jejíž renovaci se postaral malíř Zdeněk „Kučis“ Kučera. K vinici vás dovede polní cesta, vycházející ze silnice k obci Rouchovany.

Elektrárna Dukovany sice leží v kraji Vysočina, zároveň se ale nachází v blízkosti Znojemské vinařské podoblasti, takže se tu pěstují oblíbené a osvědčené odrůdy Znojemska, Ryzlink rýnský a Sauvignon. Vinohrady ale v okolí kdysi bývaly, například u blízké Mohelenské hadcové stepi najdete místo zvané Vinohrad i se zbytky starých vinic.
 

11. Jihomoravský kraj vínu zaslíbený

Věhlasná vinice Šobes, vinice Peklo nebo vinice Železná na Pálavě? Vybrat jedinou ze záplavy vinic na jižní Moravě je nemožné, a tak se na ně podívejme právě přes jejich jména. V názvu viničních tratí se velmi často objevuje slunce, které každý vinař potřebuje jako spojence. Vinice Slunečná je v Bavorech i ve Velkých Pavlovicích (stojí tam stejnojmenná rozhledna), viniční trať Pod Slunným vrchem mají v Dolních Dunajovicích, v Drnholci objevíte vinice Sluneční vrch a Výsluní, viniční trať Na Výsluní mají rovněž Hustopeče a Pavlov (kde je dokonce i vinice zvaná Sahara). V Popicích je známá trať Sonberk se stejnojmenným vinařským domem, ve Starovicích Výsluní, ve Valticích trať Pod Sluneční horou a Sonnenberg a ve Vrbovci Slunný vrch.
 

12. Zlínský kraj a Vlčnovské búdy

Do Vlčnova se nejezdí jen na slavnou Jízdu králů, milovníci vinařské turistiky sem i do dalších vesnic na Slovácku přijíždějí obdivovat jednoduché „búdy“, hliněné a zděné stavby z 18. až 19. století. Nejde vlastně o vinné sklepy, ale o lisovny bez sklepů, které pod zdejšími vinohrady stávaly už před stovkami let. Nejstarší dochované stavby pocházejí z 18. století a jsou postavené z hlíny, vsypávané a zdusané mezi bednění. Mladší, zděné z nepálených a později i pálených cihel, vznikaly až do začátku 20. století.

V roce 1785 za císaře Josefa II. stálo ve Vlčnově jen sedm klasických vinných sklepů a 149 búd. Do dnešních dob se kromě několika osaměle stojících staveb dochovalo celkem pětatřicet domečků, které tvoří jediný řádek v trati Kojiny pod Starou horou. Doplňují je úhledné řádky vinic, vinařská kaplička, a když dojdete až za poslední búdu, objevíte rozhlednu s výhledem na Uherský Brod.
 

13. Olomoucký kraj a vinice v Příkazech

Víno se pěstuje i v Olomouckém kraji. Obecní vinohrad si například vysadili v Příkazech na Olomoucku, kde je ručně obhospodařovaná půda s vinnou révou ukrytá za obecním úřadem kousek od skanzenu. Vinice sice v Příkazech nikdy nebyla, ale vinná réva se obtáčela po dřevěných oporách u nejednoho stavení, hrozny a listy vinné révy jsou dokonce vymalované na oltáři kaple sv. Cyrila a Metoděje. Rozsáhlé vinice zato dřív bývaly na Prostějovsku, na jižních a jihovýchodních svazích Velkého Kosíře se udržely zhruba do poloviny 19. století.
 

14. Moravskoslezský kraj a vinice v Beskydech

Dobré víno se rodí dokonce i v Beskydech: na mírném jižním svahu Palkovických hůrek najdete vinici, kde se daří odrůdám Hibernal, Solaris, Cabernet Cortis, Rinot a dalším. Ostatně starý název Weinhübel, tedy Vinný vrch pro kopec kousek od Příbora napovídá, že i v Moravskoslezském kraji kdysi bývaly vinice běžnějším úkazem než dnes. A i když v některých oblastech se vinné révě nedaří, místní fanoušci vína si poradí: například Bruntálští pořádají pravidelné zájezdy na vinařské akce na jižní Moravu, třeba na Pochod slováckými vinohrady, Krnov zase pro příznivce burčáku, dobrého jídla a pití pořádá tradiční Burčákobraní.
 

Pár zajímavostí o viničních tratích

  • Názvy mnoha viničních tratí inspirovala zvířata: existují například vinice Psinky, Jelendy, Liščí vrch, Králíček, Myšky i Myšák, Zaječí hora, Křečkovská hora, Soví hora, vinice Nad Žabinkami, Lišky, Sovice, Syslůvky, Býková hora a četné Kraví hory a Kozí horky.
  • Ani vinicí Peklo v Šatově čertovská přehlídka nekončí: jinde objevíte Čertovy žleby, Čertoryje, Čertovec nebo vinohrad Nad peklem.
  • Starobylá jména mají viniční trati Krefty, Okolesy, Štarvicary, Fugle, Fěruňk, Zumperky, Weinperky, Flaneky, Kyndlířky, Randla, Rusteny a Rajny, Bergrus, Goldhamer a Purmice, Marše, Ráfle a Unédy, Štarcary, Pranty, Kásperek, Hajden, Gránice nebo Lajtny, Díly u Barnavé kůlny či Paúčené.
  • Až pro vás něco bude španělskou vesnicí, vzpomeňte si na Přední a Zadní Španěly; ty mají v Citonicích.
  • Originální názvy mají i viniční tratě Piksovka, Šatrapky a Niva hrbatá, Hajdy na jamách, Čaušperky a Puclejty, Hastrmany, Kukvička, Roztrhanské, Achtele, Palegrosy, Formóza, Paňháje, Zrcátka, Šimlochy, Pod Hromobitkou, Vidrholec, Paňiháje, Šimberky, Svidrunk, Kacperky, Šusfeldy, Frisáky a Stračinky, Hampíse, Hušpery, Hintertály, Nedámy, Išperky a Lizniperky.
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Mikulov, to je láska na první pohled. Krásné město kousek od rakouských hranic nabízí spousty malebných zákoutí, za vidění ale stojí i rozmanitá příroda v okolí: bílé skály, vinohrady, rozlehlé vodní plochy, vinice a lužní lesy. Čas tu plyne pomaleji, víno chutná lépe a cesta k sousedům na rakouskou stranu slibuje další zajímavá potěšení.

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Už vás nebaví sice kvalitní, ale příliš obyčejné hotely a penziony? Hledáte při svých výletech originální a vtipné ubytování? I u nás jich najdete celou řadu – bydlet můžete na stromech, v sudu, mezi včelami nebo na slámě. Výjimkou není ani ubytování ve vlakových vagonech nebo mořských kontejnerech. Ten, kdo má radši klasičtější styl, u nás najde tipy na ubytování v klášterech, pivovarech nebo mlýnech. Nechejte se inspirovat dalšími zajímavými tipy, kde můžete přenocovat. S námi si určitě vyberete!

Tradice: Pálava, André, Laurot, Floriánka, Muškát moravský a další odrůdy vinné révy aneb úspěchy našich šlechtitelů

Tradice: Pálava, André, Laurot, Floriánka, Muškát moravský a další odrůdy vinné révy aneb úspěchy našich šlechtitelů

Když se řekne Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský nebo Frankovka, milovníci vína a portálu Kudy z nudy dobře ví, že řeč bude o vinařské turistice. Co když se ale přidá Cabernet Moravia, Neronet, André nebo Laurot? Anebo Pálava? Pojďte se s námi podívat do světa vína a odrůd révy vinné, které vznikly díky našim šlechtitelům a svůj původ mají přímo v České republice.

10 tipů k objevování nejkrásnějších vinic u nás

10 tipů k objevování nejkrásnějších vinic u nás

Nechte zlákat k výletu na jižní Moravu, do Prahy nebo do Polabí! Na Znojemsku zavítejte do nejstarší a zároveň jedné z nejznámějších viničních tratí Moravy, na Šobes. Tato lokalita patří mezi 10 nejlepších evropských vinařských poloh. Využijte také jedinečnou příležitost zavítat do méně známých vinic v okolí Žernosek. Víte, že to jsou nejsevernější vinice střední Evropy?

Salon vín chystá 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024

Salon vín chystá 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024

Salon vín České republiky představuje sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024. Z rekordních 2629 vín, přihlášených do letošního ročníku nejvyšší a největší soutěže vín v Česku, odbornou porotu právě tato přesvědčila o své výjimečnosti. Po celý letošní rok tak budou prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

Nejlepším vínem České republiky 2021 je Pinot blanc z vinařství Thaya z Hnanic u Znojma

Nejlepším vínem České republiky 2021 je Pinot blanc z vinařství Thaya z Hnanic u Znojma

Již na konci listopadu 2020 hodnotily odborné komise, složené z našich nejlepších degustátorů vín, finální kolo Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021, nejvyšší a největší soutěže vín u nás. Šampionem soutěže se na základě výběru v „superkomisi“ stal Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství Thaya z Hnanic. Soutěž každoročně pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.

Nejlepším vínem České republiky 2016 je Merlot z Vinných sklepů Valtice

Nejlepším vínem České republiky 2016 je Merlot z Vinných sklepů Valtice

Šampionem Salonu vín, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2016, se stal Merlot, výběr z hroznů 2012, barrique vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice. Hrozny pochází z mikulovské vinařské podoblasti. Vítěze 8. prosince vyhlásili zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a odborná hodnotící komise.

Nejlepším vínem České republiky 2018 je Ryzlink vlašský z Nového vinařství

Nejlepším vínem České republiky 2018 je Ryzlink vlašský z Nového vinařství

Zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a hodnotící komise vyhlásili 7. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2017, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Šampionem a zároveň nejlepším vínem České republiky pro rok 2018, se stal Ryzlink vlašský, 2016, pozdní sběr, s původem hroznů v oblasti Morava, podoblasti mikulovské, obci Klentnice, viniční tratě Bavorsko od producenta Nové vinařství, a.s. z Drnholce.

Nejlepším vínem České republiky 2019 je Rulandské bílé Zámeckého vinařství Bzenec

Nejlepším vínem České republiky 2019 je Rulandské bílé Zámeckého vinařství Bzenec

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Šampionem soutěže pro rok 2019 se stalo Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr, ročník 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Nejlepším vínem České republiky 2020 je Rulandské modré ze Zámeckého vinařství Bzenec

Nejlepším vínem České republiky 2020 je Rulandské modré ze Zámeckého vinařství Bzenec

Zástupci odborné hodnotící komise vyhlásili 4. prosince 2019 ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2020, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Šampionem a zároveň nejlepším vínem České republiky pro rok 2020, se stalo Rulandské modré, 2017, řada EGO, výběr z hroznů, číslo šarže 7235 ze Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pochází z Moravy – mikulovské podoblasti, z obce Dolní Dunajovice, viniční trati Zimní vrch. Je to už 7. titul absolutního Šampiona pro Zámecké vinařství Bzenec. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Nejlepším vínem České republiky 2022 je Chardonnay barrique Zámeckého vinařství Bzenec

Nejlepším vínem České republiky 2022 je Chardonnay barrique Zámeckého vinařství Bzenec

Ve dnech 24. a 25. listopadu 2021 proběhlo ve valtickém Centru Excelence finálové hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2022 se stalo víno Chardonnay barrique, EGO No. 79, 2019, výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína mají ve světě významné postavení – mnohy totiž předčí i proslavená vána z Francie, Itálie, Španělska a dalších zemí. Svědčí o tom vynikající výsledky našich vín v zahraničních soutěžích. Věděli jste například, že z Moravy pochází nejlepší Chardonnay na světě? Anebo, že si naši vinaři přivezli 121 medailí z Londýna? Nejlepší moravská vinařství oceněná drahými kovy vám představí Kudy z nudy.

Další aktuality

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na další voňavý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a do Litomyšle zvou všechny mlsné jazýčky Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
Gurmánská turistika

Užijte si kavárenské lenošení ve stylových kavárnách

Nechte čas poklidně plynout kolem sebe nad šálkem dobré kávy. Vychutnejte si lenošení v kavárně, které vám v každodenním stresu a spěchu nabízí možnost na hodinu či dvě se zastavit a užít si lahodnou chuť dobře připravené kávy.
Gurmánská turistika

Kde najdete tématické restaurace a krčmy, kde na vás dýchne středověk?

Restaurace a krčmy, které dýchají středověkou atmosféru – to je to, co vám dnes nabízíme! Hospůdky a restaurace se stravováním ve stylu středověku i renesance, nábytek z dubového dřeva, atmosféru dávno uplynulých časů, dobové kostýmy a osvětlení svícemi. Nabídka kuchyně je však skvělá! Na své si přijdou jak vyznavači tradiční české kuchyně, tak ti, kteří chtějí zkusit něco nového. Připravte se taky na dnešní dobu trošku drsnější mluvu a způsoby! Ale jídlo a zážitky, ty budou stát za to!
Gurmánská turistika

Velikonoce 2024: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!
Gurmánská turistika

Valentýnské menu v restauracích CzechSpecials

Překvapte svou drahou polovičku a vezměte ji nebo jeho na valentýnské menu do některé z certifikovaných restaurací Czech Specials. Vyzkoušejte jedinečné pokrmy skvělých šéfkuchařů, zažijte neopakovatelnou atmosféru a romantické chvíle při svíčkách. A co pro vás jednotlivé restaurace připravují?
Gurmánská turistika

Užijte si Mezinárodní den pizzy!

Každoročně 9. února si můžete připomenout Mezinárodní den pizzy. Jedno z nejpopulárnějších italských jídel se těší velké oblibě i u nás, dle průzkumů Češi snědí za rok víc než 31 milionů pizz. Muži mají prý nejraději Capricciosu, ženy si nejčastěji objednávají Hawai. Další nejoblíbenější pizzou je v Česku Quattro Formaggi. Oslavte tedy Den pizzy stylově a dopřejte si voňavou pochoutku s vláčným sýrem. Odkud si pizzu objednat, vám napovíme v dnešních tipech. Určitě si vyberete tu svoji, vždyť pizz údajně existuje asi 22 tisíc druhů.
Gurmánská turistika