Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína
Příroda

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hl.m. Prahy patří díky vinici sv. Kláry mezi unikáty. Je jednou z mála botanických zahrad, jejíž součástí je tak rozsáhlý produkční vinohrad. Památkově chráněná vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství. Neví se přesně, kdy byla vinice založena, ale je jisté, že teplý jižní svah využil Karel IV., když ho révou osázel. Roku 1358 vydal nařízení o zakládání vinic, a to do vzdálenosti tří pražských mil od hlavního města. Největšího rozkvětu dosáhlo vinařství za vlády Rudolfa II. Praha se tehdy nazývala „městem vína“.

Zájemci zavítají také do prostor expozice výroby vína, kde samozřejmě nechybí degustace tohoto lahodného moku. Uvidíte všechny odrůdy révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína v České republice. Seznámíte se také se škůdci, ochranou proti chorobám a zpracováním hroznů. Na vinici jsou k vidění i historické vinařské předměty, jako jsou staré lisy, kádě a sudy. Viniční domek zdobí historické fotografie znázorňující vinici v dobách minulých.

Od roku 2009 se zdejší celá úroda zpracovává v místním sklepě vybaveném nejmodernější technologií. Kombinace dlouhé tradice, výjimečné lokality i technického zázemí jsou zárukou produkce vína, které každoročně získává mnohá ocenění v Česku i v zahraničí.

Pražská botanická zahrada nabízí prohlídky vinice u kaple sv. Kláry s průvodcem. Prohlídky jsou určeny pro jednotlivce i menší skupiny do 15 osob, minimální počet účastníků 3 osoby. Konají se jednou týdně, vždy ve středu od 16:00 hod. Sraz průvodce se skupinou bývá u pokladny botanické zahrady, areál JIH. Cena činí 300 Kč za osobu. Exkurzi je třeba telefonicky rezervovat.

Návštěvníci mohou na jedné z teras vinice nově vyzkoušet Banku vůní, tedy železnou konstrukci, která znázorňuje pokroucený keř vinné révy a v jejích úponcích a stylizovaných květech se nacházejí kapsle s vůněmi. Přičichnou si tak ke 13 vzorkům základních vůní, které můžeme ve víně objevit (např. ovoce, koření, kouř...).

Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021