Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína
Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína
"> "> "> "> "> bankavuni4550.JPG ">
Přidat foto
Příroda

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hl.m. Prahy patří díky vinici sv. Kláry mezi unikáty. Je jednou z mála botanických zahrad, jejíž součástí je tak rozsáhlý produkční vinohrad. Památkově chráněná vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství. Neví se přesně, kdy byla vinice založena, ale je jisté, že teplý jižní svah využil Karel IV., když ho révou osázel. Roku 1358 vydal nařízení o zakládání vinic, a to do vzdálenosti tří pražských mil od hlavního města. Největšího rozkvětu dosáhlo vinařství za vlády Rudolfa II. Praha se tehdy nazývala „městem vína“.

Zájemci zavítají také do prostor expozice výroby vína, kde samozřejmě nechybí degustace tohoto lahodného moku. Uvidíte všechny odrůdy révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína v České republice. Seznámíte se také se škůdci, ochranou proti chorobám a zpracováním hroznů. Na vinici jsou k vidění i historické vinařské předměty, jako jsou staré lisy, kádě a sudy. Viniční domek zdobí historické fotografie znázorňující vinici v dobách minulých.

Od roku 2009 se zdejší celá úroda zpracovává v místním sklepě vybaveném nejmodernější technologií. Kombinace dlouhé tradice, výjimečné lokality i technického zázemí jsou zárukou produkce vína, které každoročně získává mnohá ocenění v Česku i v zahraničí.


Prohlídky vinice sv. Kláry

Pražská botanická zahrada nabízí prohlídky vinice u kaple sv. Kláry s průvodcem. Prohlídky jsou určeny pro jednotlivce i menší skupiny do 15 osob, minimální počet účastníků 3 osoby. Komentované prohlídky vinice a sklepa s malou degustací na závěr. Nakoukněte, kde se zpracovávají zdejší hrozny a ochutnejte vína kompletně vyrobená v botanické zahradě. Místní klíčové odrůdy jsou Ryzlink rýnský a Rulandské modré.

Sklep má plochu 200 m2 a je rozdělen do tří částí. V první části je moderní nerezová technologie na zpracování hroznů – mlýnkoodstopkovač, peristaltické čerpadlo, pneumatický membránový lis a vinifikátor. V druhé části jsou umístěny nerezové tanky se systémem řízeného kvašení, různé typy filtrů, lahvovací a etiketovací linka. V poslední části je reprezentativní prostor pro skladování a dubové sudy, ve kterých zrají červená i bílá vína.

Prohlídky probíhají každou neděli vždy od 13:00 a 15:00 hodin. Sraz a začátek prohlídky u pokladny Kovárna v ulici Trojská. Zastávka autobusu 112 "Kovárna". Vstupné je 350 Kč/osoba (sklep + venkovní expozice + Fata Morgana). Rezervace míst není nutná. Vstupenky zakoupíte na pokladě u vstupu do areálu skleníku Fata Morgana nebo na baru ve vinotéce sv. Kláry v den prohlídky.
 

Rekonstrukce vinotéky 2022 – 2023

Z důvodu plánované rekonstrukce viničního domku na vinici sv. Kláry uzavřela Botanická zahrada hl. m. Prahy s koncem roku 2021 místní vinotéku. Ta se přestěhovala a od 1. února se těší na své hosty v nových prostorách. Vinotéku sv. Kláry nyní návštěvníci najdou v areálu Ornamentální zahrady na místě bistra.

Na základě návrhu architekta Ladislava Lábuse zde nově vznikne degustační místnost a důstojné provozní prostory. celistvější a větší. S viničním domkem je propojí spojovací průchody, kde budou toalety pro návštěvníky a zaměstnance a nezbytné provozní zázemí vinárny. Rozšíření prostor umožní pořádání i větších řízených degustací a konání různých společenských či soukromých akcí včetně svatebních banketů. Celý objekt bude částečně skryt pod zem a jeho hlavní pohledová část bude situována v místě stávající terasy. Rekonstrukce viničního domku byla zahájena v únoru 2022. Vinotéka se opět vrátí začátkem roku 2023.


Očichejte Banku vůní

Návštěvníci mohou na jedné z teras vinice nově vyzkoušet Banku vůní, tedy železnou konstrukci, která znázorňuje pokroucený keř vinné révy a v jejích úponcích a stylizovaných květech se nacházejí kapsle s vůněmi. Přičichnou si tak ke 13 vzorkům základních vůní, které můžeme ve víně objevit (např. ovoce, koření, kouř...).