Úvod > Česká nej > Historické > Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství
Historické

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Co všechno nám v českých zemích zbylo po císaři Josefovi II. (13. března 1741, Vídeň – 20. února 1790, Vídeň)? Není toho právě málo: například obliba jména Josef, města Terezín a Josefov, a také řada panovníkových soch a pomníků. Jeho vláda proměnila téměř všechny oblasti života v habsburské monarchii: Josef II. přispěl k jejímu hospodářskému rozvoji, posílil armádu, výrazně změnil trestní právo, zavedl reformy školství a také zřídil sítě nemocnic.
Následník trůnu Josef II. byl prvním synem Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského. Po narození tří dcer na následníka trůnu už všichni netrpělivě čekali a od dětství bylo jasné, že jednou usedne na trůn. Na svou životní dráhu se poctivě připravoval a traduje se, že žádný z panovníků nepodnikl tolik cest po zemích monarchie jako on. Život poddaných se snažil poznat ze všech úhlů. V Babičce Boženy Němcové vystupuje jako pán s dalekohledem, ale víme o něm, že navštěvoval chudobince, nemocnice, blázince a další místa, kam před ním žádný panovník nezavítal, sfáral s horníky do šachty, a dokonce se prý na Špilberku v Brně nechal zavřít do vězení. Jako první Habsburk se také naučil česky.

Josef II. vládl od roku 1765 po boku své matky Marie Terezie jako císař Svaté říše římské, samostatně pak po její smrti v letech 1780–1790. V té době už prakticky rezignoval na osobní život, nicméně během deseti let jeho vlády prošla habsburská říše větší proměnou než za celé předchozí století. Pracoval až osmnáct hodin denně a vydal přes 6 000 výnosů, v průměru téměř dva denně. Některé sice krátce po jejich vydání musel zrušit, i tak ale jeho pracovnímu tempu málokdo stačil. Mezi jeho nejdůležitější reformy patřil toleranční patent pro některá náboženství, zrušení nevolnictví a církevní reformy. Zrušil stovky „zbytečných“ klášterů, které se nezabývaly vyučováním, vědou nebo nepečovaly o nemocné.

Josef II. zemřel zřejmě na tuberkulózu, kombinovanou s následky přepracování. Je pochovaný v kapucínské kryptě ve Vídni vedle své matky a otce. Sám byl dvakrát ženatý a měl dvě dcery, obě ale zemřely předčasně, na trůn tak po něm nastoupil jeho mladší bratr Leopold II.

Kromě pevnostních měst Terezína (které pojmenoval po své matce) a Josefova (přejmenovaného až po Josefově smrti) oblíbeného panovníka připomíná řada soch. Najdete je například v Praze na nádvoří Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, v Markoušovicích, v Kunraticích u Cvikova, v Trutnově a dalších městech. Zřejmě nejznámější filmovou podobu Josefa II. vytvořil Jeffrey Jones v oscarovém filmu Amadeus Miloše Formana, kde panovník vystupuje jako laický milovník hudby.
 
Cestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!

Cestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků, chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit a pohlédnout tváří v tvář statečným rytířům, historickým osobnostem anebo z bezpečné vzdálenosti zažít atmosféru válečné vřavy či touhu po vítězství na kolbišti? Pro milovníky oživlé historie přináší portál Kudy z nudy tipy na ty nejzajímavější historické slavnosti a bitvy, které během léta můžete navštívit, nebo se jich přímo zúčastnit!

Deset hradů, zámků a klášterů kolem Vltavy

Deset hradů, zámků a klášterů kolem Vltavy

Jižní Čechy nabízejí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Prašná brána v Praze

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu a tlačí vás čas? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít jako tipy na jednodenní výlety a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend. Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké. Takže jaký koktejl poznávání, historie a zážitků vám Praha nabízí?

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem

V budově Muzea města Ústí nad Labem vznikla expozice Naši Němci, přibližující historii a kulturu německojazyčného obyvatelstva českých zemí. Výstava obsahuje řadu moderních a multimediálních prvků, jako jsou filmové projekce, animace, vizualizace či interaktivní digitální mapy.

Celebrity z dávných časů: pět výstav ukáže jejich příběhy, tváře a klenoty

Celebrity z dávných časů: pět výstav ukáže jejich příběhy, tváře a klenoty

Lákají vás příběhy dávných císařů, králů, carů a šlechticů? Korunovační klenoty, blýskavé šperky, oslnivé róby anebo uniformy ověšené medailemi? A co teprve pohled do zákulisí, od lechtivých historek přes opulentní radovánky až po dramatické okamžiky, války a revoluce?

Kostel sv. Salvátora v Praze

Kostel sv. Salvátora v Praze

Největší pražský evangelický kostel, jehož stavba byla politickou událostí, příznačnou pro napětí v českém předbělohorském státě. Sbírka na stavbu kostela probíhala po celé Evropě a byla jakousi demonstrací solidarity protihabsburského tábora v předvečer třicetileté války.

Kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku

Kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku

Hora Malý Blaník je již od pradávna spjat s Máří Magdalenou. Vůbec první zmínka o tomto poutu pochází z roku 1543, kdy na vlašimskou faru přišla žena z Kouřimi s žádostí o přenocování během svého putování za Máří Majdalenkou na Blaníku. Po té, co žena okradla farní kuchařku, beze stopy zmizela.

Pomník Marie Terezie u Prašného mostu

Pomník Marie Terezie u Prašného mostu

Park u Prašného mostu v Praze 6 zdobí první tuzemská socha habsburské panovnice Marie Terezie, rakouské arcivévodkyně a české královny. Autorem sochy je Jan Kovářík.

Pomník císaře Josefa II. v Trutnově

Pomník císaře Josefa II. v Trutnově

Socha císaře Josefa II. v nadživotní velikosti vznikla v roce 2009. Jedná se o bronzový odlitek původní sochy, která stála na náměstí v letech 1886-1923. Socha je 2,2 m vysoká. Císař byl v tomto kraji velmi oblíben a několikrát ho i navštívil.

Pomník Josefa II. v Hořovičkách

Pomník Josefa II. v Hořovičkách

Monumentální pomník císaře Josefa II. dominuje návsi. Celkové vyznění pomníku díky majestátnímu podstavci a kvalitní bronzové soše je nápadně okázalé ve venkovském prostředí. Socha je památkově chráněna.

Festival klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru

Prazdroj spojil se všemi fungujícími klášterními pivovary a společně uvařili velikonoční speciály Poutní. Všechna piva budou moci spotřebitelé ochutnat na Festivalu klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru sv. Vojtěcha.
Praha 6, Praha

Barokní podvečery – Apollón & Dinýsos

Triové sonáty A. Corelliho a G. F. Händela & flétnový koncert A. Scarlattiho.
Praha 6, Praha

Festival minipivovarů – První Pivní Máj

Ve středu 1.5.2024 začíná u Břevnovského kláštera v Praha 6 devátý ročník akce První Pivní Máj. Představí produkci českých a moravských minipivovarů. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost ochutnat výrobky od dvaceti vybraných minipivovarů. Celkem bude na čepu 80 druhů piv.
Praha 6, Praha

55. Memoriál Luboše Tomíčka

55. ročník Memoriálu Luboše Tomíčka, který se i letos tradičně uskuteční na plochodrážním stadionu Markéta. Závod je nejstarším mezinárodním motocyklovým podnikem v Praze.
Praha 6, Praha

Czech Republic FIM Speedway Grand Prix – Mistrovství světa na ploché dráze 2024

Na pražském stadionu Markéta se uskuteční 1. 6. 2024 již 28. ročník mistrovství světa na ploché dráze seriálu FIM Speedway Grand Prix. Pražský plochodrážní stadion Markéta bude hostit elitu světového plochodrážního sportu.
Praha 6, Praha

Jarní běh Run4Ladronka

V sobotu 20. 4. 2024 se uskuteční Jarní běh RUN4Ladronka, jedinečná akce pro všechny sportovní nadšence a jejich rodiny. Poměřte si své síly v přátelském běhu na 4,2 nebo 8,4 km v krásném prostředí parku Ladronka. Běh je určen pro každého, kdo má chuť užít si pohodovou atmosféru závodu.
Praha 6, Praha

Pivní běh Run4Beer

Prožijte nezapomenutelný zážitek plný běhu, zábavy a osvěžujícího piva na Pivním běhu RUN4Beer! Tato nevšední událost se uskuteční v sobotu, 20. dubna 2024, v krásném prostředí parku Ladronka na Praze 6.
Praha 6, Praha

Čarodějnice na Ladronce 2024

Tradiční akce Čarodějnice na Ladronce se uskuteční 30. dubna. Nabídne pestrý doprovodný program, který připraví DDM a spolky působící na MČ Praha 6, jehož součástí bude bohatý doprovodný program a fantastické odpoledne plné sportu, her, hudby, skvělého jídla a jedinečné atmosféry.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.
Praha 6, Praha

Collegium Marianum

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.
Praha 6, Praha

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.
Praha 6, Praha

PopMuseum – Muzeum a archiv populární hudby

PopMuseum je zkrácený název pro společnost Muzeum a archiv populární hudby. V PopMuseu si můžete prohlédnout stálou expozici hudebních nástrojů, především elektrických kytar československé výroby a vybraných nástrojů klávesových, které byly v bývalém Československu používány.
Praha 6, Praha

Plochodrážní stadion Markéta v Praze 6

Stadion, na němž se každoročně odehrává celá řada domácích i mezinárodních závodů zařadil Prahu už ve 30. letech 20. století mezi úzkou řadu měst disponujících na svém území plochou dráhou. Nachází se na Praze 6 mezi Břevnovským klášterem a oborou Hvězda.
Praha 6, Praha

Galerie Kuzebauch v Praze

Galerie Kuzebauch byla založena v Praze v roce 2012. Prezentuje výjimečné příklady studiových děl jak mladých, tak již zavedených designérů a výtvarníků, kterým tak pomáhá zviditelnit se napříč uměleckými obory doma a v zahraničí.
Praha 6, Praha

Restaurace Větrník na Břevnově – bývalý větrný mlýn

Restaurace Větrník sídlí v budově bývalého větrného mlýna z roku 1722. Dodnes se zachovala štíhlá věž kruhovitého půdorysu s typickým válcovým tvarem.
Praha 6, Praha

Relax Ladronka

Relax Ladronka nabízí privátní saunu, ochlazovnu, odpočívárnu a prostě vše co patří ke kvalitnímu zážitku relaxace.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.
Praha 6, Praha

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.
Praha 6, Praha

Ippa Café

V Ippa Café můžete ochutnat evergreeny nebo novinky jako mango, hruška nebo cheesecake hned ve čtyřech pražských pobočkách, a to Belgická, Tylovo náměstí, Jungmannova či Břevnov. Ochutnejte dezerty, které nemají v České republice konkurenci.
Praha 6, Praha

Usedlost Ladronka s restaurací

Usedlost Ladronka stojí v místech, kde stál původně viniční lis ze 14. století založený Karlem IV. Po nákladné rekonstrukce je zde v současné době restaurace.
Praha 6, Praha

Hotel Hormeda na Břevnově

Hotel Hormeda *** je stylový rodinný hotel, který se nachází v klidné rezidenční lokalitě Prahy 6 – Břevnov, pouze 3 km od historického centra metropole. Součástí hotelu je skvělá restaurace, kde vaří pravé brynzové halušky, strapačky se zelím a další speciality.
Praha 6, Praha

Hotel a restaurace Hormeda na Břevnově – ochutnejte vyhlášené halušky

Restaurace s dlouholetou tradicí je doporučována nejen pro svou kuchyni ale i pro příznivé ceny. Ke zdejším specialitám patří halušky na mnoho způsobů. Kuchaři je připravují tradičním způsobem z brambor a mouky od roku 1995. Říká se o nich, že jsou nejlepší v ČR – přijďte se přesvědčit.
Praha 6, Praha

Hotel Avion Praha

Moderní tříhvězdičkový hotel v klidné části Prahy moderní tříhvězdičkový hotel Avion s exkluzivním umístěním v klidné části Prahy 6, přímo u stanice Metra „A“.
Praha 6, Praha

Restaurace Vila Kajetánka

Ve Vile Kajetánce, nádherné zahradní restauraci, situované uprostřed romantického parku s rybníčkem, si vyberete ze specialit nejen italské, ale i německé a rakouské kuchyně připravených zkušeným týmem kuchařů.
Praha 6, Praha